[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
26-02-2020, 18:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2020 18:39 przez morfik.)
Post: #1
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Ostatnio sobie zakupiłem jednego lapka, któremu chcę wgrać coreboot w miejsce biosu. Instrukcja jest w zasadzie tutaj i tutaj . Pytanie jest o ten programator który trzeba sobie załatwić by przeprogramować bios.

Czy to jest to co tam piszą, że trzeba pozyskać? Big Grin
https://www.eliptor.pl/index.php?p762,pr...sb-ttl-isp
https://www.eliptor.pl/index.php?p1052,k...-dil8-pdip
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-02-2020, 19:45
Post: #2
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Tak, to jest to, jako rozwiązanie alternatywne tam wspominają użycie RPi zamiast programatora (na GPIO jest dostępny interfejs SPI)

klip jest OK o ile masz kość BIOSu w obudowie PDIP

do dokumentacji kości trzeba się cofnąć w czasie (albo poszukać w innym miejscu)
https://web.archive.org/web/201707121540...20v1.5.pdf

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-02-2020, 23:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2020 00:23 przez morfik.)
Post: #3
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Mam wyjętą płytę tego laptopa z obudowy. Nie mam zielonego pojęcia czego mam szukać. Z tych opisów wynika, że to jest jakaś kostką z 8 nóżkami. Tu połowa układów ma tyle. Big Grin Są jakieś dwie większe ale napisy zatarte -- jeden układ ma żółtą, a drgi zieloną kropkę w rogu.

Wygląda to tak:
   

To któreś z tych? Gdzie najczęściej ten bios jest na płycie?

P.S.
Po co jest ta folia na tych układach? Big Grin

Chyba dobrze mi się wydawało, że to któryś z nich. Big Grin

Tu jest lekki opis tego lapka i tam gościu dał fotkę, gdzie jest bios:
   

No i tam ten klips jest wpięty w bios akurat. No i to jest ten czip z żółtą kropką. To jest ta obudowa PDIP?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 02:24
Post: #4
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Chciałem pisać że często flash z biosem jest opisany na płycie SPI0, ale już sobie poradziłeś
i w dodatku masz inne numery układów (normalnie to schemat by się przydał Tongue)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 02:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2020 03:18 przez morfik.)
Post: #5
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Inne numery? A to skąd wiesz? Big Grin

Ok, zakładając, że to jeden z tych dwóch, to brać tamten sprzęt, nada się do tych układów?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 05:30
Post: #6
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
W sensie numeracji ze schematu - widać na zdjęciu, że to nie SPI0 tylko U49 i U99

Skoro zdobyłeś laptopa do eksperymentów, to chyba brać programator (chyba, że masz RPi), ale w to że klip podpasuje wątpię, a wręcz jestem przekonany, że nie (są 3 rozmiary obudów o różnych układach wyprowadzeń w sensie rozmiarów) po zdjęciu nie jestem w stanie dokładnie oszacować rozmiarów, ale na pierwszy rzut oka to jest SOP 209mil, a one mają 2x gęstszy rozstaw wyprowadzeń, bo 1,27mm, a nie 2,54mm jak PDIP czy DIL.

potrzebujesz takiego
https://www.eliptor.pl/index.php?p904,ad...27mm-5x6mm
oraz sprzętu do lutowania

ewentualnie 8 pojedynczych sond

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 15:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2020 15:21 przez morfik.)
Post: #7
RE: Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Dziwne to trochę, bo znalazłem to jeszcze:
https://www.reddit.com/r/thinkpad/commen...30_how_to/

I tam jest lokalizacja biosu -- też są dwa czipy i mają te same podpisy, co moje:
[Obrazek: YoqqpN3.jpg]

Gościu piszę, że używa:
Cytat:a CH341A Programmer (the one I used, you can also find this one under the model number "MX25L6405")

a SOIC-8 Clip (I used this one, but in the forums they recommend the "Pomona 5250 Solderless SOIC-8 Clip")
Tam niby są linki do amazona ale mi oba rozwiązuje na klips a chyba powinien być jeden na adapter. Tak czy inaczej na fotce widać też adapter i on bardzo przypomina to co tam w tym sklepie z pierwszego posta było. No to nie jest ten sam ale to zubożona wersja. Czyli adapter by był z głowy raczej.

P.S lutowanie odpada, i może ten lapek kosztował 250zl ale ja chciałbym by on przeżył to co będę z nim robił. Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 15:55
Post: #8
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Ten klip jest inny (i zapewne pasujący) - przyjrzyj się końcówce idącej do scalaka - jest o połowę mniejsza.

Układy flash są 2, bo zwykle w jednym jest zasadniczy bios, a w drugim inne moduły, często też hasła, mac-adresy i inne pierdety niezbędne do działania, więc przed całą zabawą prawdopodobnie powinieneś zaktualizować bios (to zostanie zaktualizowany wsad w obu układach) i upewnić się co do braku haseł.

Jeśli nie wiesz jak je zidentyfikować to zrób backup obu, wsad jednego z nich powinien mieć strukturę typową dla biosu.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 15:58
Post: #9
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
No backup to podstawa. Big Grin
Póki co przeglądam oferty na pewny portalu aukcyjnym i tam te adaptery i układy są 2x+ tańsze niż w tamtym sklepie... Coś może wybiorę. Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 15:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2020 15:59 przez szopen.)
Post: #10
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Oczywiście potrzebujesz i programator i klips jeśli ma być bez lutowania (nie zawsze się udaje bez lutowania, ale skoro ludzie w tym modelu nie lutowali to się chyba uda).
Na Amazonie jest niemal zawsze drożej niż wszędzie, chyba, że trafisz na wyjątkowe promo.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 16:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2020 17:36 przez morfik.)
Post: #11
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
No właśnie dlatego ten laptop kupiłem, żeby było w miarę bez większych problemów. Big Grin

Ok taki zestaw znalazłem:
https://esklep24.pl/programator-usb-ch34...-7773.html
Powinno działać... się okaże jak przyjdzie. Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-02-2020, 19:48
Post: #12
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Dla informacji - ostatnio pojawiła się możliwość wgrywania modyfikowanego BIOS-u do urządzeń Lenovo ThinkPad z procesorami serii Ivy Bridge - 1vyrain.
Kilkanaście dni temu sam skorzystałem z tej metody w przypadku modelu X230, ale nie do wgrania coreboota, a zmodyfikowanego BIOS-u fabrycznego.
W skrócie - pierwszym etapem był downgrade BIOS-u aplikacją fabryczną (ale z poziomu wiersza poleceń, bo aplikacja graficzna ma blokadę downgrade'u; jako, że mam zainstalowanego tylko Linuxa wykonałem to z poziomu Windowsa XP z Hiren's Boot). Potem wgrałem obraz na pendrive'a, zbootowałem go i zastosowałem się do poleceń na ekranie.

Na tym filmie (nie mojego autorstwa) można zobaczyć, jak to wygląda "w praktyce": https://www.youtube.com/watch?v=LSFgV_9wVow
Oczywiście w razie problemów wskazane jest wyposażenie się w programator.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 2 użytkowników podziękowało użytkownikowi mp107 za tę wiadomość:
morfik (2020-02-28), szopen (2020-02-27)
27-02-2020, 21:17
Post: #13
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
O właśnie mnie ubiegłeś Tongue z ciekawości zacząłem drążyć temat (i trafiłem też na ten projekt).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-02-2020, 00:34
Post: #14
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Nawet ma wsparcie dla t430. Choć ja i tak zrobię to przy pomocy programatora, tak na wszelki wypadek. Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-03-2020, 11:57
Post: #15
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Ok przysłali programator ale nie do końca rozumiem jak to działa.

Niby tutaj jest schemat:
https://www.onetransistor.eu/2017/08/ch3...matic.html
Wygląda tak:
[Obrazek: ch341a_miniprogrammer.png]

I to urządzenie niby ma mieć dwa tryby pracy, jeden jako programator, drugi jako port szeregowy TTL? Te tryby niby maja być zmieniane przez zworkę między pinami 1 2 3. Ale jak się sprawdziło napięcie na tych wtykach (to niebieskie na rysunku), to były napięcia w większości 1,8V i 3,3V bez znaczenia było położenie tej zworki.

1. czy pozycja tej zworki wpływa na cokolwiek?
2. czy ten układ ma stałe 3,3V bez możliwości przełączenia na 5V?
3. czy ten pin 3 jest w ogóle podłączony do czegokolwiek? Big Grin
4. czy ten tryb serial TTL w tym programatorze to to samo co się podłączało do routera do konsoli szeregowej?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-03-2020, 20:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-03-2020 20:24 przez szopen.)
Post: #16
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
1. Trzeba by zajrzeć do dokumentacji CH341A, ja wierzę, że TAK (prawdopodobnie pin 1 czyli ACT# ma wewnętrzny pullup)
2. TAK
3. Nie musi (patrz 1. istotne jest tylko zwarcie z masą pinu 1, druga pozycja to "parking" dla zworki)
4. TAK

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-03-2020, 01:57
Post: #17
RE: Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
No wyjaśniło się -- chiński złom. Brakuje jednego rezystora w tym układzie do stabilizacji tego napięcia 3,3V. W efekcie jak się podłączy taki programator do biosu to napięcie może skoczyć ponad 4,5V a to raczej nie zbyt bezpieczne... Generalnie to jakość wykonania tego układu pozostawiała wiele do życzenia -- krzywo wlutowany wtyk USB sporo syfu po lutowaniu na płytce (jakby ktoś dał to dzieciakowi do lutowania). Klips jako tako dobrze się trzymał na układzie ale nie odważyłem się tego podłączyć. Big Grin

Ostatecznie zrobiłem to sposobem, który podał @mp107, bo już mi się nie chciało ryzykować kolejnego podrobionego układu i czekać. Ten lapek miał starą wersję biosu -- nikt tego nie ruszą od zakupu więc bez problemu udało się wgrać to zaawansowane menu (i najnowszą wersję biosu), a tam już była opcja do wyłączenia tego całego IME/MEI:

   

Testuje teraz ten deadline 30min. Jeśli się komp nie wyłączy po tym, to przynajmniej ten punkt został osiągnięty. Szkoda trochę, że nie dało rady wgrać coreboot'a... Wredne chińczyki, się nie chce im rezystora za ćwierć grosza wlutować... Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-03-2020, 20:40
Post: #18
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Którego rezystora?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-03-2020, 20:42
Post: #19
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Od tego pinu 1 -- tam na schemacie 222 jest.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-03-2020, 21:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-03-2020 21:06 przez szopen.)
Post: #20
Odpowiedni sprzęt do wgrania coreboot na laptopa
Generalnie nie jest on specjalnie potrzebny (o ile tylko jest zwarty, a nie zostawiona przerwa), efekt uzyskasz ten sam niezależnie od tego czy połączysz pin1 układu "na bezczelnego" bezpośrednio z masą jak i w przypadku użycia rezystora 2k2 (wychodzę z założenia, że jest tam wewnętrzny pullup rzędu 10k).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybór laptopa do pracy Arathefu 16 9 143 27-09-2022 16:57
Ostatni post: czesiu99
  Co oznacza SENS na zasilaczu laptopa? morfik 7 3 145 19-03-2020 09:15
Ostatni post: morfik
  Wewnętrzny interfejs USB do laptopa - miniPCI-E i brak dla m.2 (NGFF) jakubd 5 4 264 19-01-2018 15:16
Ostatni post: jakubd
  Zakup dysków HDD 2,5" do laptopa - taniej jakubd 0 2 067 26-09-2017 11:51
Ostatni post: jakubd