[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
07-03-2017, 18:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2017 12:58 przez szopen.)
Post: #1
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
///mod: wątek wydzielony z
http://forum.jdtech.pl/Watek-lte-z-play-...m-routerze

[…]
mam pytanie o router do play 3.75g na e3131s-2. Czy NETGEAR MBRN3000 się nada i czy trzeba coś więcej grzebać niż tylko konfiguracja?

Czy aktualizacja routera do najnowszego softu coś się przyda?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-03-2017, 20:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-03-2017 21:09 przez szopen.)
Post: #2
LTE z play i aero2 na jednym routerze
0) czasem zastanawiam się gdzie wygrzebujecie takie zabytki…

1) niestety producent nie przygotował jednej listy kompatybilności, tylko kilka różnych (zapewne dla krajów gdzie ten sprzęt był w oficjalnej dystrybucji)
oczywiście w pierwszej kolejności należy przejrzeć Europę
http://kb.netgear.com/24144/MBRN3000-Com...ems-Europe
tak, Polskę już sprawdziłem i nie widzę tam E3131

potem te (nie wszystkie regiony są interesujące, ale są takie gdzie sprzęt bywa identyczny z europejskim)
http://kb.netgear.com/24143/MBRN3000-Com...t-of-World
USA sobie odpuszczamy (nawet nie wrzucam linka), bo tamtejsze modemy nie pracują u nas i vice versa

2) generalnie w takim sprzęcie aktualizqacja oprogramowania bywa kluczowa, oczywiście interesuje nas wersja "All Regions except North America"

z ciekawości pobrałem plik, bo dokumentacja bywa ukryta w archiwum zawierającym soft i… oto mamy
"New Features:
New USB modem support: generic Huawei E372, Huawei E353, Huawei K4605, Sierra AC310U, Sierra C888, Novatel MC998D, ZTE MF683.
Manually set DNS.
Change minimun wifi connection from 16 to 32.
When there is only 2G signal, and the signal strength is less than -90 dbm, don’t do connect. If at this time the user tries to access web, hijack the page to indicate weak 2G signal."

z czego wnoszę, że E3131 nie zadziała, bo pojawił się na rynku sporo po E353, a ten z kolei jest chyba najnowszym z wymienionych…
a co ważniejsze widać, że wsparcie tego modelu routera zostało już dawno zakończone

ale jeśli wśród czytelników jest jakiś ryzykant, to zapraszam do kupna i podzielenia się spostrzeżeniami z użytkowania

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-03-2017, 00:09
Post: #3
RE: LTE z play i aero2 na jednym routerze
Zrobiłem krótki research, i wygląda że działa z E3131:
http://www.ceneo.pl/8361315#tab=reviews
http://archiwum.allegro.pl/oferta/router...45540.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Arathefu za tę wiadomość:
szopen (2017-03-08)
08-03-2017, 01:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2017 13:01 przez szopen.)
Post: #4
LTE z play i aero2 na jednym routerze
no muszę przyznać szacun za poszukiwania, bo ja się ograniczyłem tylko do oficjalnych zasobów Tongue

warto zwrócić uwagę, na to, że chodzi o modemy tradycyjne (non-hilink)

w dodatku za 50zł to sam bym go kupił na próbę

edit: nie no z tym ^ powyższym to żart,

model jest totalnie nierozwojowy, ale jeśli komuś wystarczy 3G i potrzebuje najtańszego sprzętu to cena jest mocno ciekawa, więc wydzielam jako nowy wątek

natomast jeszcze mała uwaga odnośnie aktualizacji firmware - polecam to zrobić na samym wstępie (w/g załączonych informacji po aktualizacji i tak należy skasować ustawienia i skonfigurować wszystko od nowa)



PS jest i wytłumaczenie tego fenomenu Tongue
https://usb-ids.gowdy.us/read/UD/12d1/14db

te E3131, które mają PID 14db przedstawiają się hostowi identycznie do E353



coś na bis - pod windows można sobie sprawdzić VIP i PID tym (tego linka już kiedyś podawałem)
http://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-03-2017, 11:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2017 11:36 przez Ekonomista.)
Post: #5
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
A jak się prezentuje sama marka Netgear? Muszę powiedzieć, że nie miałem z ich produktami do czynienia. Widziałem ten router na znanym portalu aukcyjnym za 300 zł też.

I dlaczego na tej aukcji w tytule jest napisane 4g?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-03-2017, 13:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2017 13:52 przez szopen.)
Post: #6
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
firma stara i znana od lat, chyba mają się dobrze, skoro kupili Sierra Wireless
jak pamiętam nigdy wsparcie nie było wystarczająco długoterminowe, ale w tej chwili to reguła wszędzie
(gdzieś po szufladach jeszcze pałętają mi się ich karty WiFi do laptopów z ery gdy nie montowano WiFi, tylko trzeba było mieć kartę PCMCIA lub PCCard, swego czasu szkoda było mi się ich pozbyć, bo były naprawdę dobre w swojej klasie, teraz oczywiście mają zerowa wartość)

300zł to cena dla mocno naiwnego, za 50zł warto kupić (biorąc pod uwagę opisane ograniczenia)

czy jakby było napisane "pracuje z Fiatem Punto" też byś uwierzył?
jeśli przejrzysz listy kompatybilności, które podałem wyżej znajdziesz pojedyncze modele modemów LTE
(jak znam życie to gdzieś tam będzie E398 i może coś jeszcze? pewnie jakiś wypust dla Vodafone)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-03-2017, 15:07
Post: #7
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
Niektóre produkty NetGear są świetnie - np. WNDR3700v2, a inne tragiczne. SW poprawiło ich obecność w segmencie komórkowym. Ale zabytków bym nie kupował, a już na pewno nie za chorą kasę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-03-2017, 15:41
Post: #8
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
50 zł z przesyłką za nowy sprzęt z dwuletnią gwarancją to chyba najtańszy router z usb na rynku, a skoro firma nie jest z tych po których człowiek pluje sobie w brodę na samo wspomnienie nazwy to chyba można zaryzykować. Szczególnie, że na ceneo nikt nic nie zarzucił temuż modelowi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-03-2017, 03:16
Post: #9
RE: Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
Potwierdzam współpracę routera Netgear MBRN3000 z modemem Huawei E3131s-2.
Właśnie taki zestaw przygotowałem dla znajomej Pani, było to w grudniu i jak dotąd wszystko wydaje się działać bez żadnych zastrzeżeń.

Z początku również zastanawiałem się, czy będzie on działał z Huawei E3131s-2, gdyż potwierdzały to znalezione opinie użytkowników, ale modemu tego nie było na oficjalnej liście modemów wspieranych na stronie wsparcia tego rutera, ale znakomite spostrzeżenie Szopena o PID tego modemu chyba całkowicie to wyjaśnia.

Natomiast dodam jeszcze na wszelki wypadek, że router nie zadziała z modemem Huawei w wersji E3131h-2 (to również sprawdziłem doświadczalnie).

Ogólnie można chyba przyjąć, że jest to router maksymalnie do modemów 3G+.
Jeśli chodzi o modemy LTE to przydatna może być wskazówka ze strony:
https://wiki.openwrt.org/toh/netgear/mbrn3000

The manufacturer provided support for the Huawei E398 modem in a later firmware (1.0.0.72) so maybe this router will connect to a 4G LTE network. However, the power supply is rated at 1A max, which may impact the top speed obtained. (...) Alternative solutions would be a larger power supply or a USB hub with its own power supply.

A więc ewentualna współpraca z modemem LTE Huawei E398 może napotkać na problemy związane ze zbyt słabym zasilaniem i bez sprawdzenia doświadczalnego trudno byłoby potwierdzić taką konfigurację.

Dlatego w cenie 50 zł lepszym wyborem byłby chyba zakup routera DOVADO 3GN, jest on bardzo często oferowany na Allegro, wspiera o wiele-wiele więcej modemów 3G+ a w dodatku z firmware 5.0.18 (z takim najczęściej jest sprzedawany) wspiera też oficjalnie LTE Huawei E3372.

Wracając do Netgear MBRN3000, w grudniu wraz z kosztem wysyłki zakupiłem go na licytacji od zwykłego użytkownika za 30 zł (dokładniej było to chyba 33 zł) i myślę że w takiej cenie, jeśli świadomie wybierzemy konfigurację 3G+ bez możliwości rozbudowy do LTE, jest to dobry wybór (modem HUAWEI E3131s-2 na licytacjach można zakupić nawet za 20 zł, a więc cały zestaw może zmieścić się w granicy 60 zł, czyli znacznie taniej niż zestaw router + modem LTE, jeśli 3G+ będzie wystarczające).

Sprawia on wrażenie solidnego urządzenia, dodatkowo posiada podstawkę umożliwiającą ustawienie go w pozycji pionowej (czarna obudowa złapie wtedy mniej kurzu, który jest na niej mocno widoczny) oraz podstawkę na modem z kablem o długości ok. 1 m, dzięki której modem będzie pracować w pozycji pionowej, odsunięty od anten WiFi routera.

Jak dotąd nie sprawił on żadnego problemu przy współpracy z E3131s-2, chciałbym tylko, żeby miał jeszcze mocniejszy zasięg WiFi. Ustawiony jest on w domu z lat 80-tych, w pokoju na pierwszym piętrze. W pokoju na parterze, znajdującym się po przeciwnej stronie domu, zasięg jest już trochę za słaby (korzystając w tym miejscu czasami dochodzi do rozłączenia WiFi)
Przy najbliższej okazji spróbuję jeszcze pokombinować coś z ustawieniem anten, aby lekko poprawić zasięg WiFi docierający na niższe piętro. Wcześniej Pani ta korzystała z routera TP-LINK TD-W8901N (dołączonego do neostrady) i on chyba lepiej radził sobie z objęciem zasięgiem całego domu, ale dokładniej nie mogę tego powierdzić.

Data produkcji MBRN3000 to może być rok 2010 lub trochę nowszy, dlatego aukcja w której sprzedawany jest on jako urządzenie nowe z gwarancją może być trochę podkoloryzowana :-) i myślę że najlepiej jest kupić go po prostu z licytacji od zwykłych użytkowników, właśnie tak za ok. 30 zł.

Ostatnia aktualizacja firmware jest chyba z 2016 r (może jeszcze będą kolejne), co jest dużym plusem, gdyż według wyszukanych informacji raczej nie istnieje dla niego alternatywne oprogramowanie.

Podsumowując, jeśli ma to być konfiguracja maksymalnie budżetowa, świadomie ograniczona z tego powodu do 3G+, to ten router (ale zakupiony najlepiej z licytacji za ok. 30 zł) wraz z modemem E3131s-2 zasługuje na polecenie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-03-2017, 18:01
Post: #10
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
Dostałem ten router za 40 zł nowy z gwarancją. Przyszedł z odplombowanym opakowaniem, ale zestaw nowy i kompletnym. Pudełko i papiery po niemiecku, więc od Helmutów, ale instrukcja od sprzedawcy po polsku. Jeszcze mi pisał, że może pomóc. Natomiast poradziłem sobie z flashowaniem i konfiguracją bez problemu, chociaż jestem zielony. No i muszę przyznać, że to solidny sprzęt. Wygląda i działa rewelacyjnie, a mogę zarzucić tylko, że się grzeje, ale nie zasilacz tylko sam router i czasem nie odpala jakaś stronka w konfiguracji. Jest piętro wyżej na drugim końcu sześciometrowej ściany i parametry takie jak obok routera. Potestowałem na darmowym pakiecie za doładowanie, bo 100GB za "udostępnienie danych" się skończył. Download z E3131s-2 przekroczył mi raz 11 Mbps, choć ogólnie nie schodzi: download poniżej 6Mbps, ping powyżej 100ms, a upload poniżej 1Mbps - wszystko przez wifi w smartfonie.
Wychodzi na to, że to ja zacznę doradzać na tym forum. Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Ekonomista za tę wiadomość:
szopen (2017-03-22)
22-03-2017, 18:46
Post: #11
RE: Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
Cytat:Wychodzi na to, że to ja zacznę doradzać na tym forum.
Tak trzymać, o to chodzi :-)
Myślę, że wszelkie takie opinie o sprzęcie podawane przez użytkowników, własne spostrzeżenia i obserwacje, szczególnie w przypadku właśnie takich urządzeń jak router MBRN3000, o których jest mało informacji do wyszukania, mogą okazać się potem bardzo pomocne dla innych osób, które również będą szukać takich informacji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2017, 01:14
Post: #12
RE: Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
(08-03-2017 01:30)szopen napisał(a):  te E3131, które mają PID 14db przedstawiają się hostowi identycznie do E353

Podczas konfiguracji wykrywał jako "e3131". Tak sobie przypomniałem. Sorry jestem zielony w hostach i pidach. Pewnie jedno ma się nijak do drugiego, ale może informacja może coś wnieść do tematu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Ekonomista za tę wiadomość:
szopen (2017-03-26)
26-03-2017, 02:48
Post: #13
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
wiele to nie wnosi, ale jest potwierdzeniem wcześniejszych informacji (leci "plusik")
gdybyś miał jeszcze E353 do porównania jak jest rozpoznawany to by było coś Smile

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2017, 11:07
Post: #14
RE: Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
Jedyne co mogę sprawdzić w najbliższym czasie, to taki sam modem, tylko biały, a nie czarny, co pewnie jest bez znaczenia, ale z kartą aero2 w tym routerze. No i PID,y obu modemów. Jeśli to coś wnosi to sprawdzę. Tylko, czy wtedy muszę konfigurować pod drugi modem i z powrotem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2017, 11:19
Post: #15
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
no cóż masz sprzęt, to teraz tylko Ty możesz opisać jak faktycznie działa
(teoretycznie jeśli modem identyczny a sieć wymagająca innego profilu połączenia, to musisz skonfigurować tylko nowy profil z odpowiednim APN i ewentualnie innymi przyległościami)

natomiast gdybyś mógł sprawdzić PID swoich modemów (bo VID dla Huawei'a to już znamy 12d1)
to jest to jakaś dodatkowa informacja, szczególnie gdyby się okazało, że twoje modemy mają inny PID niż E353

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2017, 11:26
Post: #16
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
To sprawdzę za parę dni. Jeśli chodzi o APN, to nie wiem, czy powiem coś odkrywczego, ale przypadkiem odkryłem, że aero2 działa pod APN: "internet", więc pod profilem "playowym" powinien odpalić internet.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-03-2017, 11:28
Post: #17
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
właśnie, muszę się w końcu ogarnąć w kwestii SIM Aero2

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-03-2017, 20:17
Post: #18
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
Tak się zastanawiam czy jest jakaś szansa, że na tym routerze jednak poleci modem LTE np. modem E3372 w wersji nie hilink, choćby ze sklepu internetowego Play (tam jest pewność, że to nie hilink?).
Sam sprzedawca routera twierdzi, że modemy LTE nie działają na nim. Z cytatu na pierwszej stronie wynika, że chodzi o wydajność prądową zasilacza, a ten modem chyba nie jest prądożerny. Mam też zasilacz zdaje się 4,2A/12V dość konkretnie wyglądający, więc może wystarczy go użyć?
Pewnie teraz dostanę baty za ignorancję, upraszczanie tematu, ale pytam poważnie - czy istnieje cień szansy, że w/w zestaw zadziała?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-03-2017, 23:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-03-2017 23:05 przez szopen.)
Post: #19
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
cień szansy zawsze jest, mimo wszystko nie liczyłbym na cud, nie wierzę że sprzedawca nie sprawdził i celowo strzela sobie w stopę pisząc coś co mu znacznie zmniejsza popyt
(uprzedzałem już wcześniej, ale jak chcesz to kup i sprawdź)

firmware routera musi umieć prawidłowo rozpoznać modem
(mieć zaszyte w swojej bazie modemów odpowiedni zestaw VID + PID + instrukcje jak ten modem obsłużyć)
jeśłi tego nie umie to możliwe scenariusze są 2
- nie obsłuży modemu wcale
- obsłuży jako modem standartowy (ale nie sądzę - patrz wyżej)

dlatego hilinki działają z niektórymi archaicznymi routerami (tymi routerami, dla których producent przewidział obsługę E173 w hilinkowej wersji, czyli E303), o ile tylko się przedstawiają identycznie jak najstarszy istniejący hilink, czyli E303

i również dlatego zalecam omijanie szerokim łukiem routerów dla których nie istnieje alternatywne oprogramowanie (i nie ma szans, że się pojawi), a producent dawno zaprzestał wsparcia

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-03-2017, 09:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2017 10:49 przez Ekonomista.)
Post: #20
Netgear MBRN3000 + Huawei E3131s-2
modem z aero2 po małych skonfigurowaniu połączenia modemowego zadziałał. Ten program z linku http://www.nirsoft.net/utils/usb_devices_view.html nie zadziałał, ani wersja 32bit ani 64bit. Mam system win 7 64-obitowy. No brak dostępu do pliku.

Wystarczyło odblokować plik we właściwościach. Jednak pidy są inne niż 14db !!!


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Router pod huawei e3372 do 200zl NarQu 11 19 777 19-07-2017 10:36
Ostatni post: jakubd
  TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131 problemy z niską prędkością połączenia w Play 3G Warum 5 11 905 10-06-2017 14:58
Ostatni post: szopen
  TP-Link TL-MR3420v1 + Huawei E3131 rozłącza sieć przy wysyłaniu plików na YouTube 90tomash 15 22 197 12-02-2017 02:41
Ostatni post: jakubd
  Zewnętrzna antena Huawei E586 misiek_mati 1 9 487 21-01-2017 00:39
Ostatni post: Steaven
  TP-Link TL-MR3420 v2 + Huawei E3131h-2 Gofer 65 107 651 24-01-2016 23:22
Ostatni post: jakubd