[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Netac N600S ostrzeżenie przed zakupem…
19-02-2020, 03:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2020 13:49 przez szopen.)
Post: #1
Netac N600S ostrzeżenie przed zakupem…
Producent zmienił całkowicie konstrukcję, właściwie to w obudowie ze starym oznaczeniem modelu jest… zupełnie inny dysk

O ile wersja z firmware R0831B0 bazowała na kościach TLC i kontrolerze Silicon Motion SM2258 (który może nie jest jakiś topowy, ale działa całkiem sensownie i jest do przyjęcia dla mniej wymagających).
Co ciekawsze w/g katalogu OEM jest to model G535S

To niestety te piękne czasy, gdy było warto go kupować już się skończyły.
Teraz zastosowano w nim kontroler Maxiotek MAS0902A-B2C stosowany jak dotąd jedynie w konstrukcjach z kościami QLC, w dodatku kości które są na płytce są pozbawione oznaczeń umożliwiających identyfikację (a skoro tak jest to najwyraźniej nie ma się czym chwalić, czyżby to były kości z odrzutów produkcyjnych?) wrzucę fotki, może ktoś z czytelników to rozpozna…
Firmware ma numer T190723
a ten wynalazek w/g katalogu Netaca to G538S

Parę zdjęć flaków
kontroler
   
flash
   
oznaczenie modelu wewnątrz (bo na obudowie mamy N600S)
   

Oto jak (nie)przechodzi najbardziej podstawowy test (na taką okoliczność, jak problemy na wstępie co najmniej obowiązkowy)
   
i parę innych
       

a tak się identyfikuje w SMART (zero jakichkolwiek błędów…)
CDI
   
ssd-z
   


Teraz moje "prywatne żale" Tongue

Więc do sedna - nie dość, że sprzęt nie jest taki jak kiedyś (wiem co mówię, bo kupowałem "identyczny" w pierwszej połowie 2019 i tamten jest całkiem OK pomimo dyskusyjnej wydajności), to w dodatku mimo kupna w oficjalnym sklepie producenta na Aliexpress otrzymałem wadliwy ssd, szczegółów dispute nawet nie chce mi się przedstawiać ale w sporym skrócie: jak dotąd jedyny raz spotkałem się z sytuacją gdy Ali wierzyło w całkowite bzdury wypisywane przez sprzedawcę, a dodatku zmieniało uzasadnienia bez widocznych wpisów w historii sporu… i byłem bliski niesprawiedliwego przegrania dispute, może to kwestia, że to faktycznie sklep producenta? jakkolwiek dopiero materiał wideo porównujący sprawny i niesprawny dysk N600S przesądził o mojej wygranej - wcześniejsze materiały prezentowały inne ssd działające na tych samych komputerach na których rzeczony ssd nie dawał oznak życia i nie były one wystarczające dla arbitrażu…
Spór trwał tak długo, że nawet nie jestem w stanie wystawić negatywnej opinii ani produktowi, ani sklepowi za arogancję jego przedstawicieli (proponowali rozwiązania nie mające nic wspólnego z sytuacją), bo czas na jej wystawienie… upłynął.

Dysk jest bezużyteczny, od początku był niewidzialny w BIOSie (dlatego trudno było pokazać co jest z nim NIE TAK Tongue), jakkolwiek przygotowując ostatni materiał dla rozstrzygnięcia sporu podpiąłem go jako drugi oprócz systemowego (wcześniej był podpinany jako jedyny, bo miał pracować w starym laptopie, a na czas testów też nie miałem pod ręką tyle dysków) i się okazało, że blokuje on bootowanie, a że miałem wtedy inne zajęcia na głowie wyłączyłem komputer testowy i zostawiłem wszystko tak podpięte jak do ostatniego testu.

Nie ukrywam zapomniałem o tym, bo mimo wygranej czekałem ponad 2 tygodnie na ostateczne zatwierdzenie zwrotu kasy (tj. musiałem 3x potwierdzać że jednak chcę kasę, w mniej więcej tygodniowych odstępach - ciekawostka nieprawdaż?).
Aż w końcu nadszedł dzień kiedy potrzebowałem użyć tego komputera, więc go włączyłem - oczywiście bootowanie stanęło, ale miałem jeszcze coś do załatwienia na mieście i pozostał w tym stanie dość długo (nie wiem ile może kilka godzin), aż w końcu system wstał i dysk ni z gruchy, ni z pietruchy się pojawił (tj. został zauważony przez BIOS i tym samym rozpoznany przez linuxa pracującego na tym komputerze).

Nie zmienia to faktu, że ssd nadal jest całkowicie bezużyteczny, S.M.A.R.T. zlicza tylko czas pracy i ilość włączeń nie raportując żadnych problemów z dyskiem, ale to wiosny nie czyni, bo tymczasem dzieją się z nim zupełne cuda, zawartość potrafi zniknąć, albo wręcz odwrotnie jest nie do ruszenia Tongue - po skasowaniu pojawia się z powrotem, czasem odmawia kasowania, w tej chwili np. nie można już go ani sformatować ani usunąć partycji - najprawdopodobniej przeszedł w tryb tylko do odczytu (a przy podpięciu przez USB2 nawet się udało zrobić "pół" benchmarka CDM zanim odmówił dalszej współpracy - wniosek dysk "udaje, że zapisuje dane"! przy podpięciu normalnie przez sata lub USB3 czas pozornej pracy jest radykalnie mniejszy), a ssd-z raportuje, że zapisano na tym dysku ponad 30TB??? (ciekawe w jakich okolicznościach - chyba przez te parę tygodni gdy był całkiem martwy, bo udało mi się go zapisać w całości tylko… raz i oczywiście już bez sukcesu z odczytem).
Jeśli kiedyś trafię na soft umożliwiający niskopoziomową obróbkę tego chipsetu to zobaczę czy coś się da z niego wycisnąć (ale na cud nie liczę, póki co zalicza kubeł na elektrośmieci, ale rzadko się ich pozbywam - takie wraki czasem się przydają na dawców części, tu jest całkiem sprawne złącze sata Big Grin) .

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2020, 09:14
Post: #2
Netac N600S ostrzeżenie przed zakupem…
Najważniejsze, że jest na koniec optymistyczny wątek:

szopen napisał(a):tu jest całkiem sprawne złącze sata Big Grin ) .

Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2020, 14:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-02-2020 15:47 przez szopen.)
Post: #3
Netac N600S ostrzeżenie przed zakupem…
Podsumowanie jest prawie optymistyczne - kasa wróciła, kupon Ali przepadł (a może to był kupon sklepu?), nie chce mi się z nimi dalej użerać, bo nie warto.
Liczyłem się, że w tej cenie to nie będzie demon wydajności (miał służyć jako tymczasowy nośnik na druga kopię sporej ilości danych), ale nie z tym, że dostanę wraka w stanie DoA…

Biorąc pod uwagę ilość straconego czasu mogłem wydać te pieniądze na coś innego i w innym miejscu.
I tak ostatecznie zrobiłem, bo z powodu wirusa "Wuhan" (COVID-19) zrezygnowałem z wszystkich planowanych zakupów w ChRL do czasu stabilizacji sytuacji (ostatni zakup jeszcze sprzed epidemii do tej pory do mnie nie dotarł - paczka utknęła na miesiąc w sortowni w ChRL, wprawdzie świeży tracking wskazuje, że paczka jest już w PL to nadal na nią czekam), choć musiałem zmienić plany zastosowania rożnych ssd (tzn. nieco nimi "pożonglować", bo ze względu na komfort pracy nie umiem już wrócić do hdd…).

A tymczasem na stabilizację sytuacji być może przyjdzie poczekać dość długo
https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
szczególnie mapkę polecam…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz