[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
04-04-2020, 16:07
Post: #1
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Więc tak: Znalazłem taki monitor w sklepie internetowym w przyzwoitej cenie i by mi się przydał do nauki programowania, ale:

- Czy rzeczywiście się przydaje do tego?
- Czy jak mam kartę grafiki PCI-E z wyjściami: DVI, HDMI i DP, a zintegrowaną z DVI i D-sub to mogę go jakoś podłączyć? (przejściówka czy jakoś uruchomienie obu kart na raz?).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-04-2020, 17:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2020 17:10 przez szopen.)
Post: #2
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Aby podpiąć monitor z wejściem VGA (d-sub 15) do karty graficznej z innymi wyjściami musisz skorzystać z jednego z 2 rozwiązań:

1) Jeśli karta ma wyście DVI-I lub DVI-A
https://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interface
to wystarczy kabel DVI-A -> VGA (lub przejściówka pasywna DVI-A -> VGA i zwykły kabel VGA)

2) Jeśli masz tylko DVI-D to musisz skorzystać z adaptera aktywnego (z przetwornikiem w środku), w takim wypadku najrozsądniej użyć przetwornika HDMI-D -> VGA (są najtańsze i najbardziej bezproblemowe).

Ekonomista napisał(a):- Czy rzeczywiście się przydaje do tego?
W każdej pracy wymagającej intensywnego użytku komputera przydaje się duży monitor o sporej rozdzielczości, a wręcz wiele osób używa do takich celów 2 lub nawet 3 monitorów (z pulpitem podzielonym na kilka części).
Z drugiej strony nauka podstaw nie wymaga inwestycji w dodatkowy sprzęt.



Co do wyboru sprzętu trzeba brać pod uwagę rozmiar i rozdzielczość (za duża rozdzielczość nie ma sensu, a za mała w stosunku do rozmiaru to katorga).

Przykładowo mówiąc o takim starszym monitorze WSXGA+ czyli 1680x1050pix (16:10) jest jeszcze akceptowalne przy 22 calach, ale to jest już taka dolna granica akceptowalności… z drugiej strony WQXGA (2560×1600pix też 16:10) przy tych rozmiarach jest już lekko za dużą rozdzielczością (choć nie przeszkadza w pracy, ale na słabszym sprzęcie już znaczenie może mieć wpływ rozdzielczości na wydajność, ale wątpię by monitor z analogowym wejściem przekroczył WUXGA - 1920x1600pix)

Ekonomista napisał(a):- Czy jak mam kartę grafiki PCI-E z wyjściami: DVI, HDMI i DP, a zintegrowaną z DVI i D-sub to mogę go jakoś podłączyć? (przejściówka czy jakoś uruchomienie obu kart na raz?).
Zazwyczaj daje się uruchomić 2 karty, ale zwykle można też wykorzystać kilka wyjść w jednej.
Jeśli monitor podłączysz do zintegrowanej to oczywiście nie będzie to rozwiązanie do gier Tongue (ale np. w rozwiązaniu z 2 monitorami będzie to sensowne posunięcie)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-04-2020, 13:15
Post: #3
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Znalazłem jeszcze inny i:
- Czy właśnie 4:3 duży i dobrej rozdzielczości nie będzie lepszy do kodowania?
- Ma DVI i D-SUB, czy zatem będzie można go podłączyć przez kabel HDMI>DVI, bo z tego co wyczytałem na tym artykule wiki to może być przecież wejście DVI-A i wyjście HDMI w karcie "zewnętrznej" nie ma analogu. Mogę też obecny monitor z wejściem DVI-D podłączyć do HDMI, ale przecież jak podłączę wtedy przez DVI ten "nowy" monitor to może się okazać, że jest analogowy, a wyjście na karcie tylko cyfrowe... kurcze nie byłem świadomy wcześniej tych rodzajów DVI - myślałem, że to wszystko cyfrowe.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-04-2020, 15:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-04-2020 14:54 przez szopen.)
Post: #4
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Nie umiem podpowiedzieć czy 4:3 ma sens (używałem takiego jako drugiego, póki świetlówka się w nim nie zaczęła kończyć), ale chyba tak, jakkolwiek nie jestem programistą Tongue
W pewnych zastosowaniach lepsze są monitory z opcją pivot (przekręcania do formatu portretowego) wtedy zamiast 4:3 masz 3:4 (bądź w panoramicznych np. 9:16 czy 10:16) oczywiście obracanie obrazu musi też obsługiwać karta graficzna (zwykle stosuje się to w DTP, ale nie tylko).
W pracy ze względu na wiele ograniczeń (głównie brak miejsca) muszę używać mniejszej ilości monitorów niż by się marzyło (i tak używam ośmiu, ale tylko 2 z pulpitami komputerów, pozostałe to podglądy technologiczne, ale bywają sytuacje, że ten sam sprzęt muszę ogarnąć 1-2 monitorami + ewentualne bezpośrednie podglądy w maszynach - gdy z tej samej ściany monitorowej korzysta kilka osób).


Ekonomista napisał(a):DVI i D-SUB, czy zatem będzie można go podłączyć przez kabel HDMI>DVI
Przez kabel wątpię (podejrzewam, że ten monitor może mieć wyłącznie wejście analogowe, ale google twoim przyjacielem), ale np. przez aktywny adapter z HDMI na VGA problemu nie widzę (on jest zasilany z portu HDMI), wtedy stary podłączysz bez zmian przez dvi a nowy przez adapter aktywny, najlepiej oczywiście ogarnąć temat całkowicie bez przejściówek (są kable ogarniające połączenie wybranych standardów).

Drugą kwestię podsumujmy
Ekonomista napisał(a):mam kartę grafiki PCI-E z wyjściami: DVI, HDMI i DP, a zintegrowaną z DVI i D-sub
Masz dostęp do własnego komputera, więc jaki problem by sprawdzić jakie masz DVI (często są "I", ale nie zawsze, "D" nie ma 4 dziurek na planie kwadratu, więc się nie da włożyć wtyczek z opcją analogu).



Małe uzupełnienie - nie wspomniałem powyżej, że korzystam z sieci KVM, zdalnych pulpitów czy interfejsów web i generalnie tego rodzaju rozwiązań, co umożliwia ogarnięcie znacznie większej liczby komputerów niż mam dostępnych monitorów (przykładowo na 6 monitorach technologicznych można widzieć od 6 do 24 źródeł - każdy ma dostępny tzw. podzielnik na 4, a dodatkowo opcjonalnie każdy może służyć za monitor komputera, o ile tylko nie wymagają ciągłego podglądu, powiedzmy że to zastosowanie tylko do czynności "konserwacyjnych").
Sieć KVM natomiast umożliwia przejęcie bezpośredniej kontroli przez innych użytkowników (również w innym pomieszczeniu), więc gdy np. 2 monitorów używam do kontroli 6 komputerów, to większość z nich jest współdzielona (trudno to opisać, bo to znacznie bardziej złożone zależności, a było nie było nie chodzi o zastosowania programistyczne).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2020, 12:27
Post: #5
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Ja dopiszę swoje z punktu widzenia SysOp/DevOps:
1. Znam programistów, co działają na jednym monitorze. Szanuję. Większość ma przynajmniej jeden dodatkowy.
2. Ja sam używam dwóch dodatkowych - w domu kupiłem poleasingowe 2xHP Z24i (G1, G2 to jeszcze drogie są) po 500 PLN. Mają pivot, a przede wszystkim mają 1920x1200 (a nie 1080). Używam głównie w poziomie.
3. Teraz jestem na wychodźstwie u teściowej i mam dwa monitory mobilne podłączone i czasem mi mało.

Do czego używam?
- Główny monitor 4K do 70% pracy.
- Dodatkowy 1080p - jedyny który zawsze mam gotowy do udostępnienia w czasie pracy. I 25% pracy.
- Dodatkowy 1080/4K - do wszystkiego co jest gadaniem/chatem/konf (tekst i sterowanie konferencjami: Slack, Zoom, Skype for Business i inne).

Programiści zwykle mają jeden główny do pracy z GUI od kodu, a drugi monitor od dokumentacji, chatów i ewentualnie UI od debugowanej aplikacji, o ile GUI mają. Ewentualnie Postman i inne takie do "rozmów" z aplikacją podczas jej debugowania.
Niektórzy kupują monitory szerokie (np. 2x4K lub 2x1080) ale tu jest problem jak chcesz udostępnić obraz do połączenia konferencyjnego - zwykle nic nie widać, albo nie działa wcale i trzeba walczyć z udostępnianiem tylko jednego okna.

Ogólnie nie wyobrażam sobie pracy z jednym monitorem inaczej niż doraźnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2020, 22:07
Post: #6
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Ja mam ultrawide 3440x1440 i nie wyobrażam sobie posiadania dwóch monitorów.

Do obróbki obrazu, montowania filmów - bajka. Wiadomo, część używa do poglądu drugiego monitora, ale ja nie robię tego profesjonalnie.

Gry - po prostu miazga.

Programy, głównie używam do dwóch okien przeglądarki. Też super, zero ramek na środku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-04-2020, 23:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-04-2020 15:04 przez szopen.)
Post: #7
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
No i doszliśmy do sedna Tongue do celów rozrywkowych faktycznie w zupełności wystarczy jeden monitor ultra-szeroki i to chyba najlepsze rozwiązanie, za to generalnie użycie 2 lub więcej mniejszych będzie znacznie tańsze (a zależy jakie to monitory, bo "polizingi" to nawet 3 czy 4 i tak będą tańsze) przy zbliżonej, a niekiedy większej, funkcjonalności (bo w środowiskach produkcyjnych można zwykle decydować co w którym monitorze się uruchomi) przy sensownej konfiguracji nawet się nie zauważa ramek podczas pracy, choć oczywiście kilka monitorów nie do wszystkiego się nadaje (ale do programowania myślę, że będzie dobrym posunięciem).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-04-2020, 19:43
Post: #8
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
No oczywiście, że tak, sensowny ultrawide to koszt 3000+
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-04-2020, 06:25
Post: #9
Monitor poleasingowy na D-sub, a karta z wyjściami cyfrowymi.
Mając na uwadze powyższe wasze doświadczenia i fakt, że łącznie z wszelkimi kablami i przejściówkami chcę się zmieścić w 100 zł raczej wybiorę Samsung SyncMaster 213T za 69 zł z dostawą minus 4 monety na allegro czyli wychodzi 65 zł i ma proporcje 3:4, rozdzielczość 1600x1200 i DVI. Spróbuję podłączyć tymi kablami co mam, a jak się nie da to będę kombinować.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Xiaomi Mi Computer Monitor Light Bar - jeden pilot, dwie lampki jakubd 3 2 570 15-03-2023 14:13
Ostatni post: szopen
  Monitor Fujitsu Siemens SCALEOVIEW C19-8 problem z OSD. Ekonomista 3 2 173 10-12-2020 23:49
Ostatni post: szopen
  Karta WiFi na PCI tomek8899 14 15 734 24-07-2014 19:12
Ostatni post: tomek8899
  Jaka karta dwuzakresowa na PCIe? C4rt 18 15 696 12-05-2014 00:27
Ostatni post: szopen