[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Miernik USB
30-01-2018, 11:11
Post: #1
Miernik USB
Kupiłem miernik na aliexpress ,jest to model keweisi , wydaje mi się że źle mierzy

telefon który ma ładowarkę 1,5 A ląduję 0,86 A
w porcie USB w laptopie 0,30 A
wpiołem do mr3420 modem e3131 pod pełnym obciążeniem 0,16 A
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 13:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2018 13:30 przez Arathefu.)
Post: #2
Miernik USB
To że ładowarka ma 1.5A to nie znaczy że telefon tyle pociągnie. Żaden ze smartfonów które sprawdzałem nie brał więcej niż 1A, nawet z ładowarki 2.4A, i przy mocno rozładowanej baterii. Chociaż też testowałem na chińczyku Tongue
Chyba rozpruję przedłużacz USB i zmierzę multimetrem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 13:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2018 14:07 przez szopen.)
Post: #3
Miernik USB
wygląda na to, że raczej dobrze wskazuje (jakkolwiek jest to wartość średnia, a nie chwilowe piki)

1) 1,5A na tabliczce znamionowej ładowarki, to jest jej maksymalna obciążalność (czyli wartość która nie powinna nigdy zostać przekroczona, bo może wystąpić uszkodzenie, choć z zasady ładowarki mają zazwyczaj zabezpieczenie nadprądowe które wyłączy napięcie wyjściowe lub ograniczy prąd wyjściowy do wartości uznanej za bezpieczną przez jej projektanta, a ta wartość wcale nie musi być identyczna z wartością znamionową, ale zazwyczaj nie bywa od niej większa bardziej niż o 20% czyli w tym wypadku nie powinno to być więcej niż 1,8A przy których nadal można uznać, że zabezpieczenie działa prawidłowo, ale biorąc pod uwagę rozrzut parametrów zabezpieczenie ma także prawo zadziałać już przy 1,2A choć odchylenia poniżej wartości znamionowej raczej się unika w przypadku ładowarek)

2) to telefon decyduje o tym jaki prąd chciałby pobrać w zależności od tego jakie wykryje źródło zasilania (co oczywiście nie musi się udać, bo jest to wartość zależna też od spadków napięcia na wyjściu ładowarki, rezystancji przewodu oraz złącz), dlatego masz inny wynik w przypadku ładowarki, a inny w porcie USB

3) odnośnie powyższego - tu obowiązuje prawo Ohma I=U/R przy czym U mniej więcej znasz (zapewne mierzy je również ten miernik), a R jest sumą rezystancji wewnętrznej źródła, złącz, przewodów, samego miernika i rezystancji wewnętrznej układu ładowania telefonu (a pierwsza i ostatnia z nich ma charakter dynamiczny = zmienny w zależności od warunków)

4) jeśli jest mowa o (wysokim albo wręcz bardzo wysokim) prądzie pobieranym przez modem, to prawie zawsze:
a) chodzi o warunki ekstremalne (słaby lub bardzo słaby zasięg, maksymalne obciążenie łącza i LTE, bo modemy 3G poza bardzo starymi konstrukcjami są w miarę energooszczędne)
b) jest mowa o prądzie w piku (czego tym miernikiem nie sprawdzisz)

0,16A jest całkiem normalną wartością średnią w normalnych warunkach pracy tego modemu

Arathefu napisał(a):Chyba rozpruję przedłużacz USB i zmierzę multimetrem.
nie ma sensu, już to robiłem, te chińczyki są zazwyczaj zadziwiająco dokładne (chociaż wadliwego egzemplarza nie można wykluczyć)
najprościej można zweryfikować wskazania łącząc szeregowo 2 takie "mierniki ładowania USB"

Arathefu napisał(a):Żaden ze smartfonów które sprawdzałem nie brał więcej niż 1A, nawet z ładowarki 2.4A
spróbuj używając tableta (też nie wszystkie chcą brać więcej niż 1A, ale łatwiej znaleźć wśród tabletów urządzenie które skorzysta z większego prądu)

i jeszcze jedno - kable mają znaczenie i to duże, optymalnie jest używać nowych - mało zużyte złącza = mała rezystancja złącz, oraz możliwie krótkich i z grubymi żyłami (niestety to ostatnie trudno zweryfikować nie tnąc kabla) = małą rezystancja przewodów

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 14:24
Post: #4
Miernik USB
Sprawdzałem powerbankiem 4000mAh, na kablu 5cm, który ma tylko dwa przewody - też brał jeden amper. Tablety mam niby dwa, ale to budżetowe dziady, lark i polaroid, ergo nie pociągną dużo.
A zaufania do tego miernika nie mam bo - pomimo bardzo prostego połączenia styków data - powodował jakieś problemy i niektóre urządzenia nie komunikowały się po wpięciu przez niego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 16:21
Post: #5
Miernik USB
Pamiętaj, że sam miernik też obciąża linie USB, więc to są dość ogólne testy i zakłócenia są możliwe.
Co do ładowania - to jest OK, takie wyniki są poprawne wg mojego doświadczenia. Dopiero te turbo, QC i inne potrafią zassać więcej mocy.
Co ciekawe wiele telefonów bierze większą moc, jak uśpisz ekran.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 19:18
Post: #6
Miernik USB
Telefon to htc m9 i ładowarka z zestawu 1.5 A , zdziwiło mnie ze tel tak mało pobiera , widziałem testy samsunga s6 i pobierał 1.4 A
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 21:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2018 21:55 przez ejanek.)
Post: #7
Miernik USB
S8 i Miernik chińskie a pomiary takie ładowarka 2A[Obrazek: 3c6cdf2a7662d3dea325a018d0af1649.jpg][Obrazek: 729e525f3f3abfc922aa224ec479dbbe.jpg]

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 22:56
Post: #8
Miernik USB
mshmaster napisał(a):widziałem testy samsunga s6 i pobierał 1.4 A
jeśli znajdę s6 i nie zapomnę o teście, to sprawdzę

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-01-2018, 23:04
Post: #9
Miernik USB
ładowałem od zera do 100 % telefon , miernik zmierzył 2480 mAh bateria w tel 2840 mAh , trochę brakuje biorąc pod uwagę straty prądowe podczas ładowania .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 00:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2018 00:07 przez szopen.)
Post: #10
Miernik USB
o ile wiarygodność wskazania prądu i napięcia w takich mierniczkach jest naprawdę dość duża, to pomiar pojemności/ładunku bywa obarczony sporym błędem
(zależy jak wygląda faktyczny algorytm pomiaru, bodajże powinna to być całka iloczynu prądu i napięcia w funkcji czasu określonego przez prąd dostatecznie malejący do zera, w rzeczywistości spotkałem się nawet z ignorowaniem rzeczywistego napięcia)

PS masz rację wynik jest mocno zaniżony
1) to jest nowy telefon?
2) mierzyłeś aż do momentu gdy prąd spadł do dostatecznie niskiej wartości (najlepiej na wyłączonym telefonie) powiedzmy, że za dostatecznie mało można uznać poniżej 10mA (=0,01A), czyli wskazanie 0,00A (jeśli masz podziałkę w amperach do 2 miejsc po przecinku)
3) jak wyglądało napięcie?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 08:15
Post: #11
Miernik USB
Trzeba pamiętać, że takie mierniki czasem blokują QuickCharge i napięcie nie może wyjść poza 5V.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 08:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2018 18:22 przez mshmaster.)
Post: #12
Miernik USB
ładowarka zwykła bez QC
telefon kilku miesięczny
napięcie 5,00 V

rozprułem kabel gorszy jakościowo od oryginału , wpiołem multimetr
na mierniku usb 0,56 A
na multimetrze 0,68 A
różnica 0,12 A podejrzewam że przy większym prądzie będzie większy błąd pomiaru,
zastanawiam się czy by nie kupić następnego miernika trochę bardziej zaawansowanego .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 10:29
Post: #13
Miernik USB
Odpowiadałem na tego posta ze zdjęciami napięć. Co do baterii: to teraz pytanie - czy pojemność podana na baterii uwzględnia 10-20% (kiedyś nawet 30%) margines bezpieczeństwa zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem?
Jak widzisz zero procent na baterii w telefonie i on się wyłącza, to faktycznie w baterii pozostaje margines tych kilkunastu procent, które zapobiegają głębokiemu rozładowaniu ogniwa litowego, które powoduje jego nieodwracalne zniszczenie.
Poza tym pomiar ładowania wymaga całkowania wykresu prądu - a to może się odbywać skokami i pikami, których takie gówienko nie jest w stanie prawidłowo zmierzyć (sprawdza napięcie i prąd co około sekundę albo mniej, a skoki mogą być milisekundowe) - kolejne zaniżenie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 11:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2018 16:52 przez szopen.)
Post: #14
Miernik USB
oczywiście zakładam, że pomiary wykonujesz równocześnie (spiąłeś to szeregowo), bo pomiary nie przeprowadzane równocześnie nic nie wnoszą
mshmaster napisał(a):na mierniku usb 0,56 A
na multimetrze 0,68 A
czyli bocznik na którym jest mierzone napięcie ma za małą rezystancję, jeśli jest w postaci drutu to można go nieco podpiłować lub zdeformować (np. ściskając szczypcami, to jednak zabawa dla wytrwałych), aż do uzyskania prawidłowych wskazań, ale prawda jest taka, że mierniczek z takim błędem wskazania to złom (a większość jest w nierozbieralnych obudowach)

co ciekawe przez moje ręce przeszło już kilka różnych tego rodzaju mierniczków i rozrzut ich wskazań mieścił się w granicach kilku % (poza pomiarem pojemności)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 15:50
Post: #15
Miernik USB
Mam taki sam miernik, kompnenty są wciśnięte pod wyświetlacz. Wczoraj wpiąłem led strip, lampkę i wentylator przez hub do niego i wynik był mocno zaniżony. Dzisiaj zrobię dokładny pomiar, ale wydaje mi się że suma odbiorników powinna dać dużo więcej niż pokazywał. Ktoś ma coś taniego, ale sprawdzonego? Zastanawiam się na kupnem np. takiego:
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1q2nVOVXXX...iy-kit.jpg
Zdaje się że Big Clive używa takiego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 17:43
Post: #16
Miernik USB
nie wiem kto to jest Bigcleeve Big Grin ale ja się naciąłem np. na mierniczek, który miał zakres napięcia do 7V
(a używam obecnie QC2 i zapomniałem o tym jego ograniczeniu) i zamiast wyświetlać UU, UP czy cokolwiek innego świadczącego o przekroczeniu zakresu… on pokazywał 7V

w kolejnym problemem była komunikacja przez USB, no wiadomo to służy oszacowaniu parametrów ładowania, ale czasem chciałoby się zmierzyć jakieś akcesoria komputerowe

w innym był fatalnej jakości wtyk USB (wpięcie tego miernika powodowało spadek prądu z powodu jego dużej rezystancji wewnętrznej), a ostatecznie się on nadłamał (czy luty puściły?)

teraz mam totalnie gadżeciarski Big Grin 4-ramienny z 5 różnymi gniazdami/wtykami i ma on funkcję kalibracji , ale… brakuje instrukcji jak ją prawidłowo wykonać (szczególnie, że ma jeszcze paręnaście funkcji, a tylko 1 przycisk)



z drugiej strony stare kable USB warto zryć choćby po to, by się przekonać jakiej grubości mają przewody,
ale do skonstruowania czegoś sensownego potrzeba zaparcia niemal takiego jak gość, który prowadzi lygte.dk (duńskie "światełka" Big Grin)

ze zwyczajnego prawa Ohma można policzyć, że dla uzyskania prądu 1A przy napięciu 5V całkowita rezystancja podpiętego układu musi mieć 5om (i NIE więcej! pamiętajmy jeszcze o niezerowej rezystancji wewnętrznej ładowarki)

a w kwestii obciążenia - u Chińczyków można kupić też tzw. sztuczne obciążenie, w praktyce jest to zazwyczaj kilka rezystorów dużej mocy + ewentualnie przełącznik do zmiany tego obciążenia (taki prosty układ bywa za prosty do niektórych zadań)

więc czasem to jest totalna prostota, a czasem całkiem spasione testery z możliwością emulacji obciążenia w rożnych standartach - dziś to już nie kwestia zwarcia pinów data czy połączenia ich przez drabinkę rezystorową i takie mogą być nawet sporo droższe od topowych ładowarek

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 18:21
Post: #17
Miernik USB
miernik kupiłem za 3$ może był za tani , teraz chce kupić drugi ale za ile kupić 4 czy 6 $ ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2018, 18:40
Post: #18
RE: Miernik USB
Ja wybrałem kiedyś to i działa całkiem sprawnie:
   
Spokojnie z zasilaczem QC2 pokazał napięcie 6,25 oraz 12V.
Jak rozładuję do zera Mi Mix zrobię próbę z tym wskaźnikiem ładunku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-02-2018, 00:39
Post: #19
Miernik USB
mshmaster napisał(a):miernik kupiłem za 3$ może był za tani, teraz chce kupić drugi ale za ile kupić 4 czy 6 $ ?
przecież cena chińczyka niczego nie gwarantuje

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-02-2018, 12:26
Post: #20
Miernik USB
Zrobiłem test na swoim.
Zasilacz Samsung QC2.0 + miernik wyżej + Mi Mix
Bateria pojemność: 4100 mAh
Pomiar od zera (telefon się wyłączył, po czym go włączyłem, po czym poczekałem do 100% i jeszcze godzinę).
Wskazanie miernika na koniec: 2428mAh (ładowaniem przy napięciu 9V, prąd dochodził do 1,4A).
Wygląda na zaniżenie.
ALE:
Teraz uwaga: z uwzględnieniem napięcia wychodzi: 21,99Wh (jest też taki tryb pomiaru).
Bateria wg zdjęcia z aliexpress ma parametry 4,4V 4400 mAh, co daje 16,9Wh.
I nagle się wszystko zgadza. Więcej poszło na doładowanie, niż bateria ma pojemności - reszta to straty na ładowaniu oraz na zasilaniu telefonu.

Jak mierzymy mAh to nie bierzemy przecież pod uwagę napięcia - sam prąd.

Link do zdjęcia baterii na Ali:
https://www.aliexpress.com/item/For-Xiao...88108.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Elektroniczny miernik grubości lakieru mshmaster 11 7 943 17-12-2017 18:58
Ostatni post: mshmaster