[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
17-06-2013, 11:54
Post: #1
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Witam,
Podpiąłem się pod temat aby nie zaczynać nowego i nie śmiecić.

Sytuacja wygląda następująco i proszę o radę:

Próbuję złapać sygnał aero2 w Świnnej Porębie (gmina Mucharz) za pomocą modemu HUAWEI E173s-2 i anteny GSM 20-elementowej ATK 20/850-960 MHz (16,5 dBi). Mam problem ze złapaniem sygnału a jak się w końcu uda to po paru minutach znika. Do najbliższego nadajnika Plusa GSM900 mam niecały kilometr (http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.828095...03125/z/14 ). Modem w mieście działa dobrze, zaskakuje dość szybko, a tam miga na niebiesko.

Zacząłem się zastanawiać nad kupnem innego modemu. Czytam na tym forum, że ponoć modemy z sieci Play są wydajniejsze.

Co możecie koledzy potwierdzić, że kupno innego modemu rozwiąże sprawę?

Czy to jednak wina sygnału i ciężko będzie z odbiorem?

Bardzo dziękuję za pomoc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2013, 12:22
Post: #2
Odp: Który modem wybrać?
kilometr to bardzo blisko ale nie ma na tym bts aero2
antenę masz mocną, sprawdź prawidłowość połączeń i pokrec trochę w innych kierunkach
co prawda ten modem z play jest trochę lepszy ale jak twój nie daje rady to nie oczekiwalbym cudów...

pzdr
pawelarc

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2013, 12:31
Post: #3
Który modem wybrać?
Dzięki za odpowiedź.

Tutaj podaję mapkę z powiększeniem http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.855286...98828/z/13 i występuje nadajnik aero2 w miejscowości Boża Męka Smile na trasie Andrychów- Wadowice. Czyli rozumiem że na ten nadajnik mam kierować antenę a nie na Plusa?
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2013, 14:09
Post: #4
Odp: Który modem wybrać?
na tabie teraz jestem i kiepsko widać... (na plaży w słońcu :)) ale z tego, co na btssear h zobaczylem, powinno spoko wydać (choć teren trudny)

ja jadę na atk-10 i z 8 km mam 80 proc sygnał wiec u ciebie mocnoejsza antena a odległość jakby mniejsza


pzdr
pawelarc

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2013, 14:19
Post: #5
mucharz
(17-06-2013 12:31)skunk napisał(a):  Dzięki za odpowiedź.

Tutaj podaję mapkę z powiększeniem http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.855286...98828/z/13 i występuje nadajnik aero2 w miejscowości Boża Męka :) na trasie Andrychów- Wadowice. Czyli rozumiem że na ten nadajnik mam kierować antenę a nie na Plusa?
Pozdrawiam

Sam sobie odpowiedziałeś, ale czasem warto próbować w innych kierunkach bo mogą być różne odbicia fal, ztcp to tam nie jest płaski teren (jakiś miesiąc temu jechałem w stronę suchej obok budowanego zbiornika wody i zasięg na komórce raczej był)

Wysłane z mojego GT-I9305
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2013, 14:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-06-2013 00:03 przez szopen.)
Post: #6
Który modem wybrać?
skunk napisał(a):Do najbliższego nadajnika Plusa GSM900
Aero2 mimo nadawania wyróżnika sieci Plus jest odrębną siecią działającą na nadajnikach UMTS900 (WCDMA900) a nie GSM900
skunk napisał(a):nadajnik aero2 w miejscowości Boża Męka Smile na trasie Andrychów- Wadowice. Czyli rozumiem że na ten nadajnik mam kierować antenę a nie na Plusa?
jeśli tam jest BTS Aero2, to oczywiście tam kieruj antenę, a nie na Plusa

teren jest już górzysty, więc nie zawsze jest wskazane celowanie idealnie prosto w "nadajnik" - czasem fala odbita dociera z innej strony - jak ustawić antenę opisuję poniżej

pomocne w ustawieniu anteny jest użycie funkcji funkcji CSQ w TNI - wtedy sygnał jest odświeżany co sekundę, a nie kilka razy na minutę (co jest problemem większości programów sterujących połączeniem)
(przed wciśnięciem połącz, bez ustawionego autopołączenia - ustawienia -> komunikacja AT i PIN -> komendy AT -> CSQ)
możesz też włączyć dźwięk do CSQ (musisz mieć w mikserze audio podniesione midi)

albo użyć MDMA (posiada standartowo ogromny wskaźnik sygnału, odświeżany co sekundę podobnie jak funkcja CSQ TNI)

dodatkowo pomocne jest przełączenie modemu do pracy tylko w paśmie WCDMA900 (UMTS900)
co można zrobić używając TNI (MDMA jest w tym również pomocny)

na koniec przypomnę o pionowej polaryzacji ("szczebelki" anteny mają być pionowo, a nie poziomo jak w antenach telewizyjnych), wprawdzie fabryczne mocowanie anteny jest przygotowane tak, aby przy montażu na pionowej rurce antena pracowała z właściwą polaryzacją, ale znam przypadki montażu nieprawidłowego

PS wydzielam wątek bo to jest kwestia zasięgu, a nie modemu (E173 może nie jest demonem czułości, ale nie jest zły)

PPS jeśli nie zgadłem województwa, bądź jesteś w stanie lepiej opisać lokalizację - popraw tytuł 1 posta

pisaliśmy równocześnie - patrz wyżej antenę musisz ustawić w/g wskaźnika sygnału (czyli albo MDMA albo funkcja CSQ w TNI, wskaźniki sygnału w innych aplikacjach nie są miarodajne i dostatecznie często odświeżane, aby dobrze ustawić antenę)

niestety jest ryzyko, że poprawny odbiór sygnału nie będzie możliwy teren pagórkowaty/górzysty
czasem w takich warunkach zmiana miejsca montażu anteny o zaledwie kilka-kilkanaście metrów może mieć kolosalne znaczenie

oczywiście antenę montujesz w możliwie najwyższym punkcie (to minimalizuje wpływ małych przeszkód typu budynków, drzew itp.)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-06-2013, 18:10
Post: #7
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Tu Świnna Poręba gmina Mucharz -na poludnie najbliższy nadajnik jest w Suchej Beskidzkiej i ten odbieram na antenie z promiennikiem typu Yagi - może dlatego że tam jest mniejsza gęstość zaludnienia nie jest tak przeciążony choć dalej niż okolice Wadowic .Tu w okolicach Wadowic mamy AERO 2 CHOCZNIA przesłania góra mnie i kolo Brzeżnicy też częsciowo przeslania góra ale sygnal odbierałem ale były takie przeciązenia sieci po 19 tej że sygnal zanikał pojawial się dopiero przed 23- cią.Może obecnie jest lepiej.Ważne jest to aby twoje miejsce zamieszkania bylo jak najwyzej n.p.m..Moim punktem odniesienia jeśli chodzi o wysokość jest wał zapory 330m. n.p.m. Jeśli mieszkasz w dolinie sygnal jest slabszy występuja problemy z odbiorem.Ustaw w odpowiednich kierunkach antene do nadajnikow Aero2 i testuj , ja na 12 elementowej z DIPOLA nie mialem problemow .Sygnał jest trochę szarpany ale to wynika z odleglości do przekażników AERO 2 i nadajnik PLUSA w ŚWINNEJ PORĘBIE który ciągle ładuje modem do tej wieży /swieci ciemnym niebieskim światlem/POZDRAWIAM!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-07-2013, 14:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-07-2013 14:20 przez skunk.)
Post: #8
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Niestety zasięg aero2 jest znikomy w miejscu gdzie stoi dom. Raz złapało na parę sekund i później już nie było sygnału.
Zastanawia mnie jedna rzecz w tej antenie 20-elementowej ATK 20/850-960 MHz (16,5 dBi). Jak dałem do modemu kartę Orange (900GSM) bez podłączonej anteny to w miejscu X mam sygnał 51% -81dBm
CSQ=16 a miejscu Y 77% -65dBm CSQ=24. Następnie podpinam antenę do modemu i jest bez zmian ! A powinno wzmocnić sygnał bo modem jest w miejscu X a antena w miejscu Y.

Teraz pytania:
1) W jaki sposób mogę sprawdzić antenę czy wzmacnia prawidłowo, czy konektor jest dobry? Czy to się mierzy w domowych warunkach?
2) Czy te konektory jak się wpina do modemu to tak licho siedzą w gnieździe? Mam wrażenie że jak się porusza kabelkiem przy modemie to zaraz wtyczka wypadnie. Czy tak ma być?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-07-2013, 14:37
Post: #9
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
1. Czy antena jest ustawiona ściśle precyzyjnie na stację bazową właściwej sieci?
2. Czy jest w polaryzacji pionowej (szczebelki drabinki pionowo)?
3. Czy wtyczka i gniazdo w modemie są tego samego typu? Przy bardzo luźnym styku może nie być kontaktu.

Z tego co ja widzę, to ani -81, ani -65dBm nie kwalifikuje się na podłączanie anteny przy 3G - jest sens dopiero przy -95dBm, czy -100dBm.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-07-2013, 15:23
Post: #10
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Prędkości 3G to nawet tam nie mam. Jest tylko EDGE. Chciałem wzmocnić właśnie EDGE.
Wiem, że antenę należy ustawić tak jak napisał kolega w punkcie 1 i 2. Tylko myślałem, że nawet jak nie jest "precyzyjnie" ustawiona to jednak powinna trochę wzmocnić ten sygnał (nieznacznie ale zawsze). No chyba, że jestem w błędzie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-07-2013, 17:14
Post: #11
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
W zależności od odległości od stacji bazowej odchylenie anteny nawet o kilka stopni od właściwego kierunku może spowodować, że sygnał będzie tłumiony, a nie pojawi się żaden zysk.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-07-2013, 19:35
Post: #12
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Dziękuję za informacje.
A czy można uzyskać jeszcze odpowiedź na pytanie nr 2 z postu nr 8 a`propos tego konektera?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 09:05
Post: #13
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
W poście numer 9 punkt 3 Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 17:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-07-2013 17:20 przez szopen.)
Post: #14
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
hehe to doprecyzowaliście pytanie i odpowiedź, tyle, że wątek znów wytypowałem do moderacji,
a konkretnie podziału na 2 tematy (już raz był cięty z innego wątku, właściwie ilość poruszonych istotnych problemów kwalifikuje się na jeszcze większy podział, ale to chyba ponad moje siły)
oczywiście po podziale numeracja 8/2 czy 9/3 nie będzie aktualna

przypomnę w celu doprecyzowania szczegółów używamy cytowania (na forum jest możliwe automatyczne cytowanie zaznaczonego fragmentu - niebieski krzyżyk pod postem)

a wracając do tematu (potnę wątek później):

brak zmiany wskazań siły sygnału przy podłączeniu anteny zewnętrznej o stosunkowo dużym zysku i kierunkowości jest mało prawdopodobny, ale jednak możliwy (świadczy on np. o nieprawidłowym ustawieniu anteny, ale też przyczyną może być zbyt długi kabel, nieprawidłowo zarobione złącza albo... nieprawidłowo wciśniętej wtyczce antenowej do gniazda modemu)

teraz to, co ważne:
- wtyczka pigtaila musi być tego samego typu co gniazdo w modemie! (wtyki różnych typów mogą wyglądać łudząco podobnie! różnice wymiarów miniaturowych wtyczek antenowych są rzędu ułamków milimetra)
- używając niewłaściwego pigtaila prawdopodobnie zniszczymy modem (poprzez urwanie gniazda)
- używając właściwego rodzaju także istnieje ryzyko zniszczenia modemu (gdy użyjemy za dużej siły przy wciskaniu wtyczki)
- jeśli wtyczka nie jest prawidłowo wciśnięta modem będzie pracował na antenie wewnętrznej
- podczas używania modemu z anteną zalecam przymocowanie prawidłowo włożonego pigtaila konstrukcją usztywniającą wykonaną we własnym zakresie, a przynajmniej zabezpieczenie taśmą klejącą (tzw. taśmą naprawczą) oraz użycie przedłużacza usb (aby zminimalizować ryzyko pociągnięcia za kabel antenowy)

prawidłowość włożenia wtyczki pigtaila można sprawdzić np. w taki sposób: podłączyć do modemu sam pigtail bez podłączonej anteny na jego drugim końcu - modem powinien stracić zasięg lub siła sygnału powinna drastycznie spaść (co świadczy o prawidłowym odłączeniu anteny wewnętrznej modemu, niestety ta metoda może nie działać w modemach z aktywnym układem diversity)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 18:52
Post: #15
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
W Świnnej można odebrać bez pomocy anteny a więc na samym modemie sygnał 3G /niebieski/ sieci ORANGE warunkiem jest wysokość położenia i okno skierowane w kierunku WADOWIC lub modem na przedłużeniu kabla USB wystawiony w kirunku tego miasta.Sprawdzić należy połączenia przewodów antenowych ,gniazda modemu i.t.d. jak opisują moderatorzy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 19:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-07-2013 20:19 przez skunk.)
Post: #16
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Faktycznie temat się trochę rozjechał. Przepraszam za bałagan.

A teraz chciałem sprecyzować kwestię konektora.
Konektor który kupiłem to ponoć CRC9 więc powinien pasować (ale mam wątpliwość stąd pytanie o ten luz na wtyku, sprzedawca zawsze mógł się pomylić). Długość kabla antenowego to 10 m (być może za dużo).
Sprawdzę prawidłowość włożenia wtyczki zgodnie z zaleceniami @szopen.

Edit: Sprawdziłem tak jak zalecał @szopen i okazało się że antena i konektor działa. Widocznie gniazdo w tym modemie jest takie beznadziejne.

zurich napisał(a):W Świnnej można odebrać bez pomocy anteny a więc na samym modemie sygnał 3G /niebieski/ sieci ORANGE warunkiem jest wysokość położenia i okno skierowane w kierunku WADOWIC lub modem na przedłużeniu kabla USB wystawiony w kirunku tego miasta.Sprawdzić należy połączenia przewodów antenowych ,gniazda modemu i.t.d. jak opisują moderatorzy.

Niestety jestem w dole Świnnej i odbieram 2,5 G (EDGE) - modem świeci na zielono.
Ja łącze się z Orange z nadajnika z Mucharza (ok. 4 km), więc tam muszę kierować antenę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-07-2013, 20:21
Post: #17
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
wtyk crc9 po prawidłowym włożeniu w gniazdo modemu nie jest luźny, ale trzeba go wcisnąć "do oporu" z wyczuciem, bo gniazda crc9 są naprawdę delikatne i łatwo je urwać (co jest równoznaczne z kupnem nowego modemu - z urwanym gniazdem modem nie działa nawet bez anteny zewnętrznej)

jeśli masz wątpliwości co do typu wtyku to przyjrzyj się pod lupą jemu i gniazdku w modemie

często dobre zdjęcia w rozsądnym powiększeniu można znaleźć na stronach sklepów z antenami bądź aukcjach

używanie modemu bez przedłużacza usb oraz zabezpieczenia pigtaila prawdopodobnie skończy się wyrwaniem gniazda antenowego (chyba, że modem podpinasz do komputera stacjonarnego który NIGDY nie jest ruszany i stoi w naprawdę bezpiecznym miejscu)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-07-2013, 18:20
Post: #18
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Witam! Sprawdz te polączenia, na tej antenie powinno się jakieś lepsze wyniki odbioru niż ktore przedstawiasz uzyskać,Dzisiaj antena cały czas skierowana na Mucharz/AERO 2 / nadajnik w Suchej Beskidzkiej pokazalo sie zasięgu maxymalnie 5 kresek na E173 u-2 .Nie mam czasu sprawdzać jaki jest powód tego ale poprawa jest zdecydowana .Do tej pory mialem 2-3 kreski .TO bardzo dobra informacja dla ciebie.Ja wreszcie mam maxa jak w KRAKOWIE na AERO 2.Podaj proszę na jakiej wysokości mieszkasz podając punkt orientacyjny np;szkola ,sklep jest ich pare, stara szkoła kościoł,zapora wodna itd.POZDRAWIAM!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-07-2013, 10:14
Post: #19
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Dom na wysokości ok. 360 m poniżej nowego kościoła. Od kościoła kierować się na godzinę 7 w kierunku Jaszczurowej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-07-2013, 18:19
Post: #20
Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
ROZUMIEM czyli mieszkasz powyżej mnie ja okolo 320 m n.p.m odebrać musisz ten sygnał, jeszcze dodatkowo kierunek Mucharz Jaszczurowa to ten kierunek do odbioru AERO 2 ,jeśli 360 metrow to nie odległość a wysokość .Sprawdż ten konektor i łącze wiem że na ul.Sienkiewicza /sklep z elektroniką w WADOWICACH/sa dziwne zlącza GSM imoże tam kupiłeś konektor ktory ma parametry wtyków odmienne od standardowych .Nadal zasięg AERO 2 5 kresek odbior zdecydowanie lepszy od dwoch dni.POZDRAWIAM.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz