Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Małopolskie - Świnna Poręba (gmina Mucharz)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
Podpiąłem się pod temat aby nie zaczynać nowego i nie śmiecić.

Sytuacja wygląda następująco i proszę o radę:

Próbuję złapać sygnał aero2 w Świnnej Porębie (gmina Mucharz) za pomocą modemu HUAWEI E173s-2 i anteny GSM 20-elementowej ATK 20/850-960 MHz (16,5 dBi). Mam problem ze złapaniem sygnału a jak się w końcu uda to po paru minutach znika. Do najbliższego nadajnika Plusa GSM900 mam niecały kilometr (http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.828095...03125/z/14 ). Modem w mieście działa dobrze, zaskakuje dość szybko, a tam miga na niebiesko.

Zacząłem się zastanawiać nad kupnem innego modemu. Czytam na tym forum, że ponoć modemy z sieci Play są wydajniejsze.

Co możecie koledzy potwierdzić, że kupno innego modemu rozwiąże sprawę?

Czy to jednak wina sygnału i ciężko będzie z odbiorem?

Bardzo dziękuję za pomoc
kilometr to bardzo blisko ale nie ma na tym bts aero2
antenę masz mocną, sprawdź prawidłowość połączeń i pokrec trochę w innych kierunkach
co prawda ten modem z play jest trochę lepszy ale jak twój nie daje rady to nie oczekiwalbym cudów...

pzdr
pawelarc

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
Dzięki za odpowiedź.

Tutaj podaję mapkę z powiększeniem http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.855286...98828/z/13 i występuje nadajnik aero2 w miejscowości Boża Męka Smile na trasie Andrychów- Wadowice. Czyli rozumiem że na ten nadajnik mam kierować antenę a nie na Plusa?
Pozdrawiam
na tabie teraz jestem i kiepsko widać... (na plaży w słońcu :)) ale z tego, co na btssear h zobaczylem, powinno spoko wydać (choć teren trudny)

ja jadę na atk-10 i z 8 km mam 80 proc sygnał wiec u ciebie mocnoejsza antena a odległość jakby mniejsza


pzdr
pawelarc

Wysyłane z mojego GT-P1000 za pomocą Tapatalk 2
(17-06-2013 12:31)skunk napisał(a): [ -> ]Dzięki za odpowiedź.

Tutaj podaję mapkę z powiększeniem http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/49.855286...98828/z/13 i występuje nadajnik aero2 w miejscowości Boża Męka :) na trasie Andrychów- Wadowice. Czyli rozumiem że na ten nadajnik mam kierować antenę a nie na Plusa?
Pozdrawiam

Sam sobie odpowiedziałeś, ale czasem warto próbować w innych kierunkach bo mogą być różne odbicia fal, ztcp to tam nie jest płaski teren (jakiś miesiąc temu jechałem w stronę suchej obok budowanego zbiornika wody i zasięg na komórce raczej był)

Wysłane z mojego GT-I9305
skunk napisał(a):Do najbliższego nadajnika Plusa GSM900
Aero2 mimo nadawania wyróżnika sieci Plus jest odrębną siecią działającą na nadajnikach UMTS900 (WCDMA900) a nie GSM900
skunk napisał(a):nadajnik aero2 w miejscowości Boża Męka Smile na trasie Andrychów- Wadowice. Czyli rozumiem że na ten nadajnik mam kierować antenę a nie na Plusa?
jeśli tam jest BTS Aero2, to oczywiście tam kieruj antenę, a nie na Plusa

teren jest już górzysty, więc nie zawsze jest wskazane celowanie idealnie prosto w "nadajnik" - czasem fala odbita dociera z innej strony - jak ustawić antenę opisuję poniżej

pomocne w ustawieniu anteny jest użycie funkcji funkcji CSQ w TNI - wtedy sygnał jest odświeżany co sekundę, a nie kilka razy na minutę (co jest problemem większości programów sterujących połączeniem)
(przed wciśnięciem połącz, bez ustawionego autopołączenia - ustawienia -> komunikacja AT i PIN -> komendy AT -> CSQ)
możesz też włączyć dźwięk do CSQ (musisz mieć w mikserze audio podniesione midi)

albo użyć MDMA (posiada standartowo ogromny wskaźnik sygnału, odświeżany co sekundę podobnie jak funkcja CSQ TNI)

dodatkowo pomocne jest przełączenie modemu do pracy tylko w paśmie WCDMA900 (UMTS900)
co można zrobić używając TNI (MDMA jest w tym również pomocny)

na koniec przypomnę o pionowej polaryzacji ("szczebelki" anteny mają być pionowo, a nie poziomo jak w antenach telewizyjnych), wprawdzie fabryczne mocowanie anteny jest przygotowane tak, aby przy montażu na pionowej rurce antena pracowała z właściwą polaryzacją, ale znam przypadki montażu nieprawidłowego

PS wydzielam wątek bo to jest kwestia zasięgu, a nie modemu (E173 może nie jest demonem czułości, ale nie jest zły)

PPS jeśli nie zgadłem województwa, bądź jesteś w stanie lepiej opisać lokalizację - popraw tytuł 1 posta

pisaliśmy równocześnie - patrz wyżej antenę musisz ustawić w/g wskaźnika sygnału (czyli albo MDMA albo funkcja CSQ w TNI, wskaźniki sygnału w innych aplikacjach nie są miarodajne i dostatecznie często odświeżane, aby dobrze ustawić antenę)

niestety jest ryzyko, że poprawny odbiór sygnału nie będzie możliwy teren pagórkowaty/górzysty
czasem w takich warunkach zmiana miejsca montażu anteny o zaledwie kilka-kilkanaście metrów może mieć kolosalne znaczenie

oczywiście antenę montujesz w możliwie najwyższym punkcie (to minimalizuje wpływ małych przeszkód typu budynków, drzew itp.)
Tu Świnna Poręba gmina Mucharz -na poludnie najbliższy nadajnik jest w Suchej Beskidzkiej i ten odbieram na antenie z promiennikiem typu Yagi - może dlatego że tam jest mniejsza gęstość zaludnienia nie jest tak przeciążony choć dalej niż okolice Wadowic .Tu w okolicach Wadowic mamy AERO 2 CHOCZNIA przesłania góra mnie i kolo Brzeżnicy też częsciowo przeslania góra ale sygnal odbierałem ale były takie przeciązenia sieci po 19 tej że sygnal zanikał pojawial się dopiero przed 23- cią.Może obecnie jest lepiej.Ważne jest to aby twoje miejsce zamieszkania bylo jak najwyzej n.p.m..Moim punktem odniesienia jeśli chodzi o wysokość jest wał zapory 330m. n.p.m. Jeśli mieszkasz w dolinie sygnal jest slabszy występuja problemy z odbiorem.Ustaw w odpowiednich kierunkach antene do nadajnikow Aero2 i testuj , ja na 12 elementowej z DIPOLA nie mialem problemow .Sygnał jest trochę szarpany ale to wynika z odleglości do przekażników AERO 2 i nadajnik PLUSA w ŚWINNEJ PORĘBIE który ciągle ładuje modem do tej wieży /swieci ciemnym niebieskim światlem/POZDRAWIAM!
Niestety zasięg aero2 jest znikomy w miejscu gdzie stoi dom. Raz złapało na parę sekund i później już nie było sygnału.
Zastanawia mnie jedna rzecz w tej antenie 20-elementowej ATK 20/850-960 MHz (16,5 dBi). Jak dałem do modemu kartę Orange (900GSM) bez podłączonej anteny to w miejscu X mam sygnał 51% -81dBm
CSQ=16 a miejscu Y 77% -65dBm CSQ=24. Następnie podpinam antenę do modemu i jest bez zmian ! A powinno wzmocnić sygnał bo modem jest w miejscu X a antena w miejscu Y.

Teraz pytania:
1) W jaki sposób mogę sprawdzić antenę czy wzmacnia prawidłowo, czy konektor jest dobry? Czy to się mierzy w domowych warunkach?
2) Czy te konektory jak się wpina do modemu to tak licho siedzą w gnieździe? Mam wrażenie że jak się porusza kabelkiem przy modemie to zaraz wtyczka wypadnie. Czy tak ma być?
1. Czy antena jest ustawiona ściśle precyzyjnie na stację bazową właściwej sieci?
2. Czy jest w polaryzacji pionowej (szczebelki drabinki pionowo)?
3. Czy wtyczka i gniazdo w modemie są tego samego typu? Przy bardzo luźnym styku może nie być kontaktu.

Z tego co ja widzę, to ani -81, ani -65dBm nie kwalifikuje się na podłączanie anteny przy 3G - jest sens dopiero przy -95dBm, czy -100dBm.
Prędkości 3G to nawet tam nie mam. Jest tylko EDGE. Chciałem wzmocnić właśnie EDGE.
Wiem, że antenę należy ustawić tak jak napisał kolega w punkcie 1 i 2. Tylko myślałem, że nawet jak nie jest "precyzyjnie" ustawiona to jednak powinna trochę wzmocnić ten sygnał (nieznacznie ale zawsze). No chyba, że jestem w błędzie.
W zależności od odległości od stacji bazowej odchylenie anteny nawet o kilka stopni od właściwego kierunku może spowodować, że sygnał będzie tłumiony, a nie pojawi się żaden zysk.
Dziękuję za informacje.
A czy można uzyskać jeszcze odpowiedź na pytanie nr 2 z postu nr 8 a`propos tego konektera?
W poście numer 9 punkt 3 Smile
hehe to doprecyzowaliście pytanie i odpowiedź, tyle, że wątek znów wytypowałem do moderacji,
a konkretnie podziału na 2 tematy (już raz był cięty z innego wątku, właściwie ilość poruszonych istotnych problemów kwalifikuje się na jeszcze większy podział, ale to chyba ponad moje siły)
oczywiście po podziale numeracja 8/2 czy 9/3 nie będzie aktualna

przypomnę w celu doprecyzowania szczegółów używamy cytowania (na forum jest możliwe automatyczne cytowanie zaznaczonego fragmentu - niebieski krzyżyk pod postem)

a wracając do tematu (potnę wątek później):

brak zmiany wskazań siły sygnału przy podłączeniu anteny zewnętrznej o stosunkowo dużym zysku i kierunkowości jest mało prawdopodobny, ale jednak możliwy (świadczy on np. o nieprawidłowym ustawieniu anteny, ale też przyczyną może być zbyt długi kabel, nieprawidłowo zarobione złącza albo... nieprawidłowo wciśniętej wtyczce antenowej do gniazda modemu)

teraz to, co ważne:
- wtyczka pigtaila musi być tego samego typu co gniazdo w modemie! (wtyki różnych typów mogą wyglądać łudząco podobnie! różnice wymiarów miniaturowych wtyczek antenowych są rzędu ułamków milimetra)
- używając niewłaściwego pigtaila prawdopodobnie zniszczymy modem (poprzez urwanie gniazda)
- używając właściwego rodzaju także istnieje ryzyko zniszczenia modemu (gdy użyjemy za dużej siły przy wciskaniu wtyczki)
- jeśli wtyczka nie jest prawidłowo wciśnięta modem będzie pracował na antenie wewnętrznej
- podczas używania modemu z anteną zalecam przymocowanie prawidłowo włożonego pigtaila konstrukcją usztywniającą wykonaną we własnym zakresie, a przynajmniej zabezpieczenie taśmą klejącą (tzw. taśmą naprawczą) oraz użycie przedłużacza usb (aby zminimalizować ryzyko pociągnięcia za kabel antenowy)

prawidłowość włożenia wtyczki pigtaila można sprawdzić np. w taki sposób: podłączyć do modemu sam pigtail bez podłączonej anteny na jego drugim końcu - modem powinien stracić zasięg lub siła sygnału powinna drastycznie spaść (co świadczy o prawidłowym odłączeniu anteny wewnętrznej modemu, niestety ta metoda może nie działać w modemach z aktywnym układem diversity)
W Świnnej można odebrać bez pomocy anteny a więc na samym modemie sygnał 3G /niebieski/ sieci ORANGE warunkiem jest wysokość położenia i okno skierowane w kierunku WADOWIC lub modem na przedłużeniu kabla USB wystawiony w kirunku tego miasta.Sprawdzić należy połączenia przewodów antenowych ,gniazda modemu i.t.d. jak opisują moderatorzy.
Faktycznie temat się trochę rozjechał. Przepraszam za bałagan.

A teraz chciałem sprecyzować kwestię konektora.
Konektor który kupiłem to ponoć CRC9 więc powinien pasować (ale mam wątpliwość stąd pytanie o ten luz na wtyku, sprzedawca zawsze mógł się pomylić). Długość kabla antenowego to 10 m (być może za dużo).
Sprawdzę prawidłowość włożenia wtyczki zgodnie z zaleceniami @szopen.

Edit: Sprawdziłem tak jak zalecał @szopen i okazało się że antena i konektor działa. Widocznie gniazdo w tym modemie jest takie beznadziejne.

zurich napisał(a):W Świnnej można odebrać bez pomocy anteny a więc na samym modemie sygnał 3G /niebieski/ sieci ORANGE warunkiem jest wysokość położenia i okno skierowane w kierunku WADOWIC lub modem na przedłużeniu kabla USB wystawiony w kirunku tego miasta.Sprawdzić należy połączenia przewodów antenowych ,gniazda modemu i.t.d. jak opisują moderatorzy.

Niestety jestem w dole Świnnej i odbieram 2,5 G (EDGE) - modem świeci na zielono.
Ja łącze się z Orange z nadajnika z Mucharza (ok. 4 km), więc tam muszę kierować antenę.
wtyk crc9 po prawidłowym włożeniu w gniazdo modemu nie jest luźny, ale trzeba go wcisnąć "do oporu" z wyczuciem, bo gniazda crc9 są naprawdę delikatne i łatwo je urwać (co jest równoznaczne z kupnem nowego modemu - z urwanym gniazdem modem nie działa nawet bez anteny zewnętrznej)

jeśli masz wątpliwości co do typu wtyku to przyjrzyj się pod lupą jemu i gniazdku w modemie

często dobre zdjęcia w rozsądnym powiększeniu można znaleźć na stronach sklepów z antenami bądź aukcjach

używanie modemu bez przedłużacza usb oraz zabezpieczenia pigtaila prawdopodobnie skończy się wyrwaniem gniazda antenowego (chyba, że modem podpinasz do komputera stacjonarnego który NIGDY nie jest ruszany i stoi w naprawdę bezpiecznym miejscu)
Witam! Sprawdz te polączenia, na tej antenie powinno się jakieś lepsze wyniki odbioru niż ktore przedstawiasz uzyskać,Dzisiaj antena cały czas skierowana na Mucharz/AERO 2 / nadajnik w Suchej Beskidzkiej pokazalo sie zasięgu maxymalnie 5 kresek na E173 u-2 .Nie mam czasu sprawdzać jaki jest powód tego ale poprawa jest zdecydowana .Do tej pory mialem 2-3 kreski .TO bardzo dobra informacja dla ciebie.Ja wreszcie mam maxa jak w KRAKOWIE na AERO 2.Podaj proszę na jakiej wysokości mieszkasz podając punkt orientacyjny np;szkola ,sklep jest ich pare, stara szkoła kościoł,zapora wodna itd.POZDRAWIAM!
Dom na wysokości ok. 360 m poniżej nowego kościoła. Od kościoła kierować się na godzinę 7 w kierunku Jaszczurowej.
ROZUMIEM czyli mieszkasz powyżej mnie ja okolo 320 m n.p.m odebrać musisz ten sygnał, jeszcze dodatkowo kierunek Mucharz Jaszczurowa to ten kierunek do odbioru AERO 2 ,jeśli 360 metrow to nie odległość a wysokość .Sprawdż ten konektor i łącze wiem że na ul.Sienkiewicza /sklep z elektroniką w WADOWICACH/sa dziwne zlącza GSM imoże tam kupiłeś konektor ktory ma parametry wtyków odmienne od standardowych .Nadal zasięg AERO 2 5 kresek odbior zdecydowanie lepszy od dwoch dni.POZDRAWIAM.
Stron: 1 2
Przekierowanie