[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ładowarka bc 700
03-01-2013, 13:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2013 13:32 przez raven.michal17.)
Post: #1
Ładowarka bc 700
Witam, wczoraj zakupiłem ładowarkę technoline bc 700 do akumulatorków.
Na wstępie napiszę, że chodzi o akumulatory AAA
Czy to możliwe żeby akumulator sony o pojemności 900 mAh naładował się aż do 2,9 ah (ładowała się prawie 14h)?
Dodam, że drugi taki akumulator dobił coś koło 1100 mAh, ładowała się prawie 6h.
Akumulatory ładowane były 200 mA.
To moja pierwsza ładowarka. Mało wiem na temat ładowarek, akumulatorków. Jeśli ktoś jest obeznany to byłoby miło jakby mnie trochę oświecił.
Nie piszcie bym sobie poszukał w google, bo to rzecz naturalna, że tak robię.
Czy powinno się formować baterię zaraz po zakupie? Do ładowarki dokupiłem 4 akumulatory AA eneloopa 2000 mAh (co prawda ich się nie formuje) ale niektórzy i tak to zalecają. Podejrzewam, że to już sprawa indywidualna, ale piszcie swoje opinie.

PS Tak na przyszłość jeśli będę pisał o bateriach to w ciąż dalszy będzie chodziło o akumulatorki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 13:21
Post: #2
RE: Ładowarka bc 700
Eneloopy moim zdaniem możesz próbować formować, jednak ewentualny wzrost pojemności będzie niewielki.
Pamiętaj, aby nie dopuścić do zbytniego rozładowania.

Co do tego długiego ładowania to ładowarka nie wykryła deltaV i próbowała dalej ładować aku, mimo, ze nic już dalej nie wchodziło - energia zamieniała się w ciepło.
Na pewno pojemności są poniżej 900 mAh
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 13:27
Post: #3
RE: Ładowarka bc 700
mam od ponad 1,5 roku bc250...
rewelacyjna ładowarka, nie niszczy akumulatorków (a wręcz przeciwnie...)
z pojemnością to troszkę przesadziłeś Smile
akumulatorki mam różne, varta, duracell, tronic etc i różnie się zachowują Smile
duracell "lubi" mocne rozładowanie, varta r2u wyrabia na małym prądzie (w elektrycznej szczoteczce do zębów wytrzymuje ~ 5 miesięcy Smile

pzdr
pawelarc

(warto trochę przetrzymać akumulatorki w ładowarce po całkowitym naładowaniu; ładowarka przechodzi wtedy na bardzo mały prąd ładowania i robi "porządek" w strukturze ogniwa!)
P.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 13:39
Post: #4
RE: Ładowarka bc 700
TPS4 co masz na myśli mówiąc "Pamiętaj, aby nie dopuścić do zbytniego rozładowania" Czy to nie jest tak, że po prostu tryb rozładowania robi wszystko za mnie automatycznie? (tzn rozładowywuje i potem ładuje) Nie mam chyba wpływu na to kiedy przerwać rozładowanie, i zacząć ładowanie, no chyba że wyjmę akumulator i włożę go na nowo. Być może źle mówię, no ale dopiero się uczę i próbuję zagłębić w temat Wink
Co drugiej sprawy o tym że ładowarka nie wykryła deltaV, czyli w takiej sytuacji należy samemu wyjąć akumulatory kiedy dobije do właściwej pojemności baterii, w tym przypadku koło 1000?

Ktoś wypowie się o funkcji refresh lub test? Czy dobrze się to spisuje? )

Dzięki za info Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 13:51
Post: #5
RE: Ładowarka bc 700
Też używam podobnej ładowarki mikroprocesorowej (BC900, teraz częściej MH-C9000) i czasem w nieprawidłowo eksploatowanych aku pojawiają się dziwne artefakty tego typu ze zły wykrywaniem delty ładowania.
Pomaga zwykle wykonanie jednego lub kilku pełnych, nieprzerywanych cykli rozładowania i ładowania (taki refresh wymuszany działa fajnie, ale to trwa nawet tydzień, w zasadzie nigdy nie miałem na to czasu poza dwoma przypadkami). W miarę możliwości NiMHy zawsze ładuję z cyklem rozładuj-naładuj, zwykle (jak mam czas) prądem 200 mAh - wszystkie te ładowarki mają odpowiedni program do tego.

O przegrzanie się aku nie trzeba się martwić, bo wszystkie te ładowarki mają czujniki.

No i polecam też baterie typu Sanyo Eneloop (ale nie tylko te są pozbawione efekty samorozładowania - jest kilka innych modeli).

Ogólnie - temat rzeka. I można go przenieść do działu technologie, np, Technologie ładowania akumulatorków Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 13:54
Post: #6
RE: Ładowarka bc 700
(03-01-2013 13:07)raven.michal17 napisał(a):  Czy to możliwe żeby akumulator sony o pojemności 900 mAh naładował się aż do 2,9 ah (ładowała się prawie 14h)?

Tak być nie powinno, no chyba że akumulator stary lub uszkodzony i większość prądu poszła w ciepło.

Cytat:Dodam, że drugi taki akumulator dobił coś koło 1100 mAh, ładowała się prawie 6h.

A to jest normalne, trochę prądu zawsze musi zostać stracone.

Cytat:Czy powinno się formować baterię zaraz po zakupie? Do ładowarki dokupiłem 4 akumulatory AA eneloopa 2000 mAh (co prawda ich się nie formuje) ale niektórzy i tak to zalecają. Podejrzewam, że to już sprawa indywidualna, ale piszcie swoje opinie.

Hmm, miałem podobne akumulatory, też Low Self Discharge, fabrycznie nowe poddałem funkcji REFRESH i pojemność zmierzona w kolejnych cyklach się zwiększała, tak więc chyba warto.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 14:06
Post: #7
RE: Ładowarka bc 700
(03-01-2013 13:51)jakubd napisał(a):  W miarę możliwości NiMHy zawsze ładuję z cyklem rozładuj-naładuj, zwykle (jak mam czas) prądem 200 mAh - wszystkie te ładowarki mają odpowiedni program do tego.

Czy nawet jeśli akumulatorki padną Ci w aparacie, i wystarczy wtedy włączyć funkcję ładowania?
Czy jak damy większy prąd w trybie rozładowywania to również wpływa na żywotność akumulatorów jak w przypadku ładowania?

Temat można przenieść, założyłem na starcie że to nie od tego forum dlatego dałem do HydeParku Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 14:06
Post: #8
RE: Ładowarka bc 700
(03-01-2013 13:51)jakubd napisał(a):  W miarę możliwości NiMHy zawsze ładuję z cyklem rozładuj-naładuj, zwykle (jak mam czas) prądem 200 mAh - wszystkie te ładowarki mają odpowiedni program do tego.

Też mam MH-C9000, który to jest program? Ja zawsze robię najpierw discharge a później charge.

Jeśli chodzi o problemy autora pierwszego postu, to jest to normalne. Ładowarki typu BC, MH-C muszą ładować wyższym natężeniem prądu aby wykryć koniec ładowania. Ogólnie zalecane to 0.33C czyli ładujemy prądem 1/3 realnej pojemności. Ładowanie niższym prądem, skutkuje brakiem końca cyklu ładowania a wyższym - szybszym zużyciem akumulatorków.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 18:19
Post: #9
RE: Ładowarka bc 700
raven.michal17 napisał(a):"Pamiętaj, aby nie dopuścić do zbytniego rozładowania" Czy to nie jest tak, że po prostu tryb rozładowania robi wszystko za mnie automatycznie?

W Ładowarce tak, ja miałem na myśli normalne rozładowywanie podczas pracy - np. w latarce i tam o ile nie ma zabezpieczeń to trzeba uważać by nie przesadzić z rozładowaniem aku - dotyczy to aku Li-ion i Li - Po, choc i dla Ni-Mn też nie jest zalecane głębokie rozładowanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 18:29
Post: #10
RE: Ładowarka bc 700
Więc i dla akumulatorków nimh również rozładawanie do końca nie wpływa dobrze, dobrze wiedzieć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 18:33
Post: #11
RE: Ładowarka bc 700
Ładowarki mikroprocesorowe mają zwykle tester - jak napięcie jest grubo poniżej 1V, to nie rozładowują dalej, i często odmawiają ładowania takiej baterii. Więc tutaj ryzyka nie ma.
Jednak mimo wszystko baterie litowe znoszą rozładowanie i przeładowanie znacznie gorzej, niż NiMH, dlatego ZAWSZE mają elektronikę je chroniącą. Ale to już inna bajka Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 18:46
Post: #12
RE: Ładowarka bc 700
Nie zawsze aku litowe maja zabezpieczenia.
Co więcej w niektórych wykorzystaniach zabezpieczenia są niewskazane, czy wręcz uniemożliwiają normalne korzystanie, często też same urządzenia mają wbudowane zabezpieczenia i dublowanie ich jest niemożliwe
Poza tym zabezpieczenia najczęściej powodują zwiększenie wymiarów aku co tez przy różnych sprzętach nie jest bez znaczenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 18:46
Post: #13
RE: Ładowarka bc 700
kilka akumulatorków "do zera" rozładowałem kiedyś (latarka z tradycyjną żarówką zostawiona na całą noc)
procesorowa najczęściej traktuje takie akumulatorki jako uszkodzone i odmawia ładowania...
pomagało zawsze podpięcie do delikatnie ładującej varty... (prąd 1/10 pojemności, ładowanie niekontrolowane - na czas!)
potem już w procesorowej działały normalnie i nie zauważałem "popsucia"
pzdr
pawelarc
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 20:09
Post: #14
RE: Ładowarka bc 700
Jako ciekawostkę a może i nie ciekawostkę dodam, że ładowałem 3 akumulatory sony o których wspomniałem w pierwszym poście (a dokładniej 2 się ładowały, a 1 był w funkcji test)
Przypomnę, że jeden z nich skończył się ładować po około 6h, ładowarka wskazywała pojemność baterii coś koło 1100mAh.
Drugi ładował się coś koło 14h, pojemność jego baterii wynosiła 2,9 mA.
Trzeci właśnie skończył program TEST, nie pamiętam ile ta operacja trwała, ale znacznie dłużej od tego drugiego. Jako jedyny zmieścił się w pojemności baterii która wynosi 900mAh, dokładniej ładowarka wskazywała 885 mAh.

Teraz w ładowarce siedzą 4 nowe eneloopy 2000mAh, nie używane, puściłem funkcję rozładowania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 20:28
Post: #15
RE: Ładowarka bc 700
można przenieść do Technologii, co zaraz zrobię
fakt, faktem to temat - rzeka

kluczowe jest rozróżnienie technologii wykonania
Ni-Cd i Ni-MH można traktować prawie tak samo
Li-ion i Li-pol również stanowią jedna grupę (i zasadniczo są to tylko ogniwa i pakiety dedykowane/przemysłowe)
jako trzecią znacznie mniej popularną będą ładowalne ogniwa alkaliczne

no i drugi podział
- konsumenckie czyli R01/AAAA, R03/AAA, R6/AA, R14/C, R20/D i 6F22 i 6F25
- konsumenckie dedykowane (do konkretnych modeli telefonów, laptopów czy innych urządzeń)
- przemysłowe (np. 3/4A, 3/2AA itp. również prostopadłościenne i wyposażone w końcówki lutownicze)
- przemysłowe dedykowane (trafiają się również urządzeniach powszechnego użytku np.telefonach z niewymiennym akumulatorem, PDA czy PNA)

z czego przeznaczone do ładowania ładowarkami konsumenckimi jest tylko 1 grupa

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 20:31
Post: #16
RE: Ładowarka bc 700
tps: same ogniwa gołe zawsze wymagają zabezpieczeń - to czy one są wbudowane w ogniwo, czy w urządzenie to sprawa drugorzędna.
pawelarc: jakieś straty zawsze mogą być, ale generalnie takich strat jak w ogniwach litowych nie powinno być.
raven: takie starsze aku mogą mieć taki odchyły, ale wystarczy powtórzyć pełen cykl kilka razy i powinno być OK.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 20:51
Post: #17
RE: Ładowarka bc 700
(03-01-2013 20:09)raven.michal17 napisał(a):  Trzeci właśnie skończył program TEST, nie pamiętam ile ta operacja trwała, ale znacznie dłużej od tego drugiego. Jako jedyny zmieścił się w pojemności baterii która wynosi 900mAh, dokładniej ładowarka wskazywała 885 mAh.

To jest oczywiste - TEST wyświetla pojemność zmierzoną podczas rozładowywania czyli powinna ona być zbliżona do nominalnej pojemności.
Natomiast CHARGE wyświetla ile weszło podczas ładowania, a to przy starcie od zera zawsze musi być więcej niż pojemność nominalna.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 20:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2013 21:14 przez raven.michal17.)
Post: #18
RE: Ładowarka bc 700
Tak tez zrobieSmile póki co priorytet to eneloopy, trzeba się wyposażyć przed PŚ Zakopane Big Grin

Jak to jest podczas trybu rozładowania?
Wydawało mi się, że będzie na wyświetlaczu schodzić pojemność od góry do dołu (do zera) a to normalnie pokazuje jakby po prostu ładowało od 0?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 21:52
Post: #19
RE: Ładowarka bc 700
(03-01-2013 20:54)raven.michal17 napisał(a):  Jak to jest podczas trybu rozładowania?
Wydawało mi się, że będzie na wyświetlaczu schodzić pojemność od góry do dołu (do zera) a to normalnie pokazuje jakby po prostu ładowało od 0?

Podczas rozładowania pisze ile mAh już wyszło, a później podczas ładowania ile już weszło.
Jak nie masz instrukcji to jest np. tu: http://www.lacrossetechnology.com/bc700/manual.pdf
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 23:02
Post: #20
RE: Ładowarka bc 700
Czytałem polską wersję, widocznie musiało mi gdzieś umknąć
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ładowarka szybkie ładowanie spag 4 2 204 26-10-2020 12:35
Ostatni post: jakubd
  Ładowarka QI spag 1 3 429 25-09-2014 22:08
Ostatni post: jakubd