[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
02-02-2022, 14:33
Post: #1
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Witam!

Zamierzam kupić laptopa dla mojej starszej mamy (nic specjalnego, komputer będzie jej służył głównie do mało wymagających programów biurowych, internetu, oglądania filmów, prostych programów graficznych itp., więc raczej będzie to coś taniego - myślałem o poleasingowym Lenovo T410 lub T420). Mama dość dużo korzysta z internetu, ale mówi, że Aero2 całkowicie jej wystarcza i nie chce płacić za internet. W związku z tym mam pytanie - jaki system będzie lepszy - Windows 10 czy Windows 7? O problemach z Aero na Windowsie 10 naczytałem się sporo, nawet na tym forum (np. konieczność ciągłej konfiguracji po aktualizacjach systemu). Dodatkowo nie wiadomo, jak będzie właśnie z aktualizacją Windowsa przy tak słabym łączu (myślałem raczej o tylko najważniejszych łatkach bezpieczeństwa, ewentualnie inne aktualizacje instalowane ręcznie co jakiś czas z nośnika zewnętrznego lub po dokupieniu płatnego pakietu - raczej rzadziej niż częściej). Inny problem, jaki może się pojawić, to podpięcie pod Windowsa 10 starego już modemu Huawei E3131 z zainstalowaną aplikacją PLAY ONLINE - na starszych systemach działa OK, ale czy tak samo będzie w przypadku Windowsa 10? Zależy mi, żeby wszystko na początku dało się łatwo skonfigurować i potem działało bezproblemowo bez konieczności naprawiania lub konfiguracji co jakiś czas. Dla Windowsa 7 wprawdzie niedługo kończy się wsparcie, ale myślę, że przez najbliższych kilka lat spokojnie da się z niego jeszcze korzystać (tutaj chodzi przede wszystkim o przeglądarki internetowe). Dystrybucje Linuxa odpadają. Sam nie znam się specjalnie na tych sprawach, dlatego chciałbym prosić o opinie osoby, które mają już doświadczenie w korzystaniu z Aero2 na różnych systemach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-02-2022, 19:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-02-2022 19:50 przez szopen.)
Post: #2
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Zabrzmi to mocno wywrotowo, ale Linux Mint wydaje się być najodpowiedniejszy (wygląda jak każdy inny okienkowy system) - testowany na ludziach (głównie starszych) i dają radę.
Jedynie nie wiem jak wygląda na nim praca z Aero2 BDI, bo od kilku lat nie używam (swoją drogą nikt nie monitoruje daty końca tej oferty, a właściwie nie wiadomo co będzie dalej), ale modem powinien normalnie obsłużyć.
Jeśli to planujesz mocniejszy sprzęt niż to co można znaleźć w kuble w dziale IT, to i Ubuntu się nada (a jest jeszcze łatwiejszy, tylko wersja Desktop to po prostu już "kobyła" pełna preinstalowanego oprogramowania).

Jeśli się nie czujesz na siłach to trudno, pozostaje dopłacić do Windowsa.



No OK dość eksperymentów na ludziach, ale naprawdę linux jest w typowych zastosowaniach w zupełności wystarczający "do wszystkiego" w tym wszystkiego co wymieniłeś - do mało wymagających programów biurowych, internetu, oglądania filmów, prostych programów graficznych itp. jedyny problem na początku, to fakt , że odpowiedniki windzianych programów mają inne nazwy, ale pewne wprowadzenie do softu open-source można mieć już pod windowsem (niektóre kluczowe programy istnieją w wersjach dla Windows) - przeglądarka: firefox, klient poczty: thunderbird, pakiet biurowy: libre office, dość rozbudowana grafika: gimp).


Jeśli chodzi o Win10, to w nim są niewyłączalne aktualizacje (nie do końca to prawda, bo stosując parę trików można to obejść, ale tak naprawdę nie powinno się ich wyłączać), ale w zasadzie podstawowy problem to ich rozmiar (w każdym razie np. raz na miesiąc możesz zabrać tego laptopa do siebie i porobić aktualizacje na jakimś normalniejszym łączu - aktualizacje bodajże przeważnie wychodzą w 2 wtorek miesiąca).

Natomiast Win7 jest bez wsparcia już od roku (może tego nie zauważyłeś, ale naprawdę jest coraz więcej softu niekompatybilnego z "siódemką"), więc powoli jego używanie zaczyna się robić uciążliwe, no i robi się mało bezpieczne.

PS Linuxy też pobierają aktualizacje (i generalnie warto z tego korzystać), ale rozmiarowo są znacznie "chudsze" od tego co proponuje Microsoft w swoich systemach.

PPS Jedyne przeciwwskazanie to naprawdę jakiś specjalizowany windowsowy soft, który nie ma odpowiedników pod linuxem.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
03-02-2022, 22:54
Post: #3
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Linux, tak jak napisałem, odpada. Napisałeś "nie wiem jak wygląda na nim praca z Aero2 BDI". Takich niewiadomych jest więcej - jak będą działać inne programy, gdzie szukać różnych funkcji itd. Trzeba po prostu na nowo uczyć się systemu, a to już nie dla mamy. Jak ktoś jest przyzwyczajony do pewnych programów, to też niechętnie będzie się uczył zamiennika. Najlepiej by było, żeby wszystko działało tak jak dotychczas, tylko na lepszym komputerze. Przy czym ma parę zainstalowanych programów, których na pewno nie znajdzie się na Linuxie.

A w Win10 Home można ograniczyć aktualizacje tylko do najbardziej podstawowych? Co system zrobi, gdy nie wyłączy się aktualizacji przy tak słabym łączu internetowym? Będzie stale zapychał łącze czy po prostu sam przestanie się aktualizować?

Natomiast co do kompatybilności programów z systemami, to mama używa głównie starych, sprawdzonych programów (np. Corela w wersji 9, który jest lekki i w zupełności wystarcza do jej potrzeb) i raczej nie instaluje już niczego nowego (tzn. wszystkie potrzebne programy jakby ma, a skoro działają dobrze, to nawet nie ma potrzeby je aktualizować). Tak więc może być tutaj większy problem z zainstalowaniem tych programów na "dziesiątce" niż z najnowszym softem niekompatybilnym z "siódemką".

Ale oczywiście lepszy byłby Windows 10 (zwłaszcza że można go tanio zdobyć kupując laptopa poleasingowego), tylko najważniejsze - żeby bezproblemowo działał z Aero2.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-02-2022, 14:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2022 14:10 przez szopen.)
Post: #4
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Zdradzę ten trik - ustawiasz łącze jako "taryfowe" (to w sumie normalne ustawienie dla łącz GSM), nie wiem co się stanie po dłuższym czasie, bo używam w ten sposób służbowego laptopa (oczywiście nie na BDI) tylko sytuacje są takie, że po podpięciu do normalnego internetu czasem aktualizacje mają taki odpał, że nie zwracają uwago na "odroczenie" i potrafią same bez mojej zgody "przewalić system" tj. zainstalować się i wymusić restart (dlatego pisałem, że byłoby wskazane chociaż raz na jakiś czas podpięcie sprzętu do łącza bez ograniczeń - aktualizacje miewają po kilka GB).

W wersji Home chyba nawet nie ma możliwości odraczania, ale trik z łączem taryfowym działa (ale jak pisałem nie znam konsekwencji po dłuższym używaniu w ten sposób).

PS Są i inne możliwe rozwiązania - poszukaj po sieci (jakkolwiek łącze taryfowe jest oficjalną metodą i działa w HE).

PPS Nie wiem jak się sprawy mają z E3131 - wszystkie stare modemy dawno sprzedałem, a resztę rozdałem chętnym (w zapasie mam nadal nieco sprzętu, ale BDI od dawna jest poza zakresem moich zainteresowań - karta SIM mi zdechła a procedura uzyskania nowej jest zbyt skomplikowana w stosunku na możliwości tego łącza jak na dzisiejsze czasy).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
04-02-2022, 23:26
Post: #5
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
O ustawieniu łącza jako taryfowe (i jeszcze paru innych trickach) już zdążyłem poczytać w sieci. Jeśli sam to przetestowałeś, to jeszcze lepiej, bo dzięki temu wiem, że to działa w praktyce.

Co do aktualizacji, które w Windows 10 wymuszają restarty w różnych niewygodnych momentach, też sporo się już naczytałem. Są różne programy, które umożliwiają pobranie aktualizacji i ręczną aktualizację systemu (ja z nich nigdy nie korzystałem). Więc może lepiej by było korzystać z nich i aktualizować system w momencie, który będzie pasował (np. pobierać aktualizacje na innym kompie z lepszym łączem i potem przenosić na nośniku USB)?

Jeśli chodzi o E3131, to wydaje mi się, że problem może być tu ze sterownikami. Różne osoby zgłaszają ten problem przy Windows 10 na różnych stronach. Aplikacja PLAY ONLINE dołączona do modemu powinna chyba dać się zainstalować w trybie zgodności z Windows 7.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2022, 16:02
Post: #6
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Aplikacja Play Online nie jest tak naprawdę do niczego potrzebna - Win10 sam obsługuje połączenie modemowe (jako broadband connection), nie wiem jak kwestia sterowników, możliwe, że trzeba będzie znaleźć aktualny Mobile Partner (zamiast Play Online, lub po prostu aktualizację dashboardu Play Online), co nie zmienia faktu, że jeśli system ma sterowniki, to ta aplikacja nie jest potrzebna.
Bardziej współczesny modem kosztuje grosze (ba - nawet mam jakieś router mobilny, który mógłbym opchnąć za półdarmo, ale nie wiem jak wygląda na nim praca z BDI).

Ale mimo wszystko nie wiązałbym specjalnych nadziei jeśli chodzi o BDI
http://forum.jdtech.pl/Watek-rozwiazany-szybkosc-spada



Pomysł z aktualizacjami na innym nośniku jest naprawdę słaby (to jest rozwiązanie do naprawdę specyficznych zastosowań i jest megaupierdliwe, w dodatku nie wiem czy to się da sprytnie ogarnąć w wersji Home - admini w sieciach produkcyjnych naprawdę nie biorą tej grubej kasy "za nic") - po prostu weź tego laptopa raz na miesiąc do siebie i zrób mu aktualizacje online, wtedy odbędą się te wszystkie restarty.

Pisałem o "zaskakujących" aktualizacjach na wersji Pro - sytuacja występuje tylko wtedy, gdy podepnę go do sieci, która nie jest taryfowa (a zwykle w takiej sytuacji muszę popracować, a tymczasem wtedy on potrafi wywąchać aktualizacje i nie dać szansy na kolejne odroczenie), ale to sprzęt którego nie używam regularnie i codziennie.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
10-02-2022, 21:07
Post: #7
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Ale do samego Aero2 chyba nie potrzeba lepszego modemu niż 3G? Chociaż, tak jak użytkownik z podlinkowanego przez Ciebie wątku, zastanawiam się też nad darmowymi starterami (np. w Playu można teraz za kilka złotych zdobyć 100 GB na miesiąc). Wtedy też można aktualizować Windowsa. Zastanawiam się, ile Mb/s wyciągnie Huawei E3131... Albo kupię nowszy modem.

Jak nie, to najlepiej będzie chyba ograniczyć się do podstawowych aktualizacji Windowsa w połączeniu taryfowym.

Mam jeszcze jeden problem. Czasami wyskakuje komunikat "błąd dial – up nr 756. This connection is already being dialed" i do Aero nie da się połączyć przez aplikacje Aero3 i Top NetInfo, a jedynie da się przez Play Online. Konieczny jest restart systemu. Gdzieś wyczytałem, że przyczyną jest autoconnect dla połączeń modemowych, tzn. Windows sam próbuje łączyć się z internetem i uniemożliwia działanie innych, ww. programów. W menadżerze połączeń faktycznie przy Aero2 jest wtedy komunikat "Łączę" i nie da się rozłączyć tego połączenia. Znasz może ten problem i wiesz, gdzie w Windowsie można wyłączyć ów autoconnect? Nigdzie nie udało mi się znaleźć tego ustawienia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2022, 18:39
Post: #8
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Win7 - w ustawieniach dial-upu w "opcjach internetowych" (zakładka "połączenia").

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
14-02-2022, 23:21
Post: #9
RE: Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Nadal nie wiem, jak to ustawić, a nie chcę klikać jak popadnie, żeby nie namieszać w połączeniach. System to Vista, zakładka "Połączenia" wygląda tak:
[Obrazek: b7699ad7faa0de7agen.jpg]

Gdy wchodzę w górne "Ustawienia", to pokazuje się takie okienko:
[Obrazek: 9212e26232710c53gen.jpg]

Gdy wchodzę w "Ustawienia" niżej, to jest tak:
[Obrazek: 07a51ea5809309ebgen.jpg]

Co i gdzie mam zaznaczyć?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-02-2022, 13:37
Post: #10
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Dokładnie to widać na pierwszym obrazku.

Masz włączone "zawsze wybieraj połączenie domyślne" (którego to domyślnego brak, ale masz zdefiniowane tylko jedno połączenie dialup), zmień tam na "nigdy nie wybieraj połączenia", a system przestanie próbować się łączyć i wtedy za każdym razem musisz samodzielnie (lub za pomocą jakiegoś oprogramowania) łączyć się z dialupem.

Nie pamiętam co powinno być w ustawieniach z ostatniego obrazka - użyj np. TNI - on to skonfiguruje poprawnie (o ile sam będzie skonfigurowany poprawnie).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
15-02-2022, 16:54
Post: #11
RE: Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
A "Bieżące domyślne" trzeba zmienić na Aero2? Bo teraz wszedłem w zakładkę "Połączenia" i okazuje się, że mam jednak włączone "Nigdy nie wybieraj połączenia". Czyli cały czas chyba miałem włączoną tę opcję, a wtedy być może kliknąłem na "Zawsze wybieraj połączenie domyślne", ale nie zatwierdziłem tego ustawienia. Krótko mówiąc: teraz jest tak ustawione, jak zalecasz.

Tak to wygląda obecnie na obrazku (warto zwrócić uwagę na nieaktywny przycisk "Ustaw domyślne", podczas gdy wtedy był aktywny):
[Obrazek: 1868c17a54494feegen.jpg]

Chyba że jakieś oprogramowanie zmienia co chwilę to ustawienie...

Jeśli chodzi o ostatni obrazek, to mam połączenie z Aero2 skonfigurowane w TNI, Play Online i Aero3, więc tu chyba nic nie muszę wpisywać?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-02-2022, 19:08
Post: #12
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Nie pisałem, że cokolwiek zalecam, tylko że takie ustawienie powoduje, że system samoczynnie nie będzie się próbował łączyć.

Jeśli nie wiesz jaka jest przyczyna, to masz wirusy w systemie.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
15-02-2022, 19:39
Post: #13
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Wirusów nie mam, chyba że takim jest programik Aero3. Zauważyłem, że ten problem występuje przy jego używaniu. Wcześniej, przy łączeniu się z Aero2 przez TNI albo Play Online, takiego problemu nie było. Dodatkowo, z tego co zauważyłem, Aero3 dość często powoduje wylogowywanie się modemu albo ma problemy z pobraniem kodu captcha.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-02-2022, 20:58
Post: #14
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Odebrałem to tak, że nie znasz przyczyny (= powodem są wirusy), jeśli wiesz jaki program powoduje takie zachowanie (i co ciekawsze jest on właśnie do tego przeznaczony), to nie rozumiem czemu się dziwisz…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
15-02-2022, 22:46
Post: #15
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Co masz na myśli, pisząc "jest on właśnie do tego przeznaczony"? Ma on chyba za zadanie ułatwiać używanie Aero2, a nie utrudniać...

Ale mniejsza z tym, na razie używam aplikacji Play Online i Aero2 działa OK. Choć wolałbym używać Aero3, bo jest bardzo lekki i ma kilka fajnych funkcji. Będę jeszcze go testował i porównywał działanie internetu przy używaniu tego programiku i innych.

Mam jeszcze takie pytanie: Jaki tani modem USB byś polecał, żeby zastąpić nim Huawei E3131, tzn. żeby współpracował z Aero2 i jednocześnie obsłużył nowe standardy sieci (4G i in.)?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-02-2022, 03:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-02-2022 03:30 przez szopen.)
Post: #16
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Jak to co? - służy do obsługi połączeń dialup.

Nie chcę dyskutować czy on jest "napisany na kolanie" czy nie, bo każdy chyba wie, że jest (ale i tak chyba nic lepszego dedykowanego BDI i tak nie powstało), nawet taki "kombajn" jak TNI nie jest rozwijany od wielu lat (bo realne zapotrzebowanie na taki soft zmalało do zera - w przypadku każdego normalnego operatora połączenie GSM można uzyskać bez problemu na poziomie systemu operacyjnego - wśród współczesnych każdego).


Nie mogę nic polecać, bo już dość długo nie używam BDI, ale jeśli chcesz używać tego rodzaju programów, to i tak nie ma wielkiego wyboru - E398 albo nowocześniejszy E3372 w wersji "klasycznej" (tj. NIE-hilink).

Jeśli chcesz coś ponad zwykłe LTE (znane też jako 4G) to niestety taki sprzęt już nie występuje w postaci modemów USB - są dostępne jedynie routery (a czy sobie radzą z BDI nie mam pojęcia, bo już za długo nie mam czynnej karty, aby to sprawdzić, swoją drogą nie używam wcale dużo najnowocześniejszego sprzętu - LTE-A mi wystarcza, a w przypadku BDI sprzęt 5G czy LTE-A to i tak strzelanie z armaty do muchy).

Jeśli bywasz we Wrocławiu to mogę pomóc na miejscu - jakiś sprzęt na ewentualny test mam (modem hilink LTE i ze 2 routery mobilne LTE), ale o nową i sprawną kartę BDI nie będę walczył (bo dla mnie nie ma to zastosowania, a procedura wymagająca znalezienia "ramki", by wysłać wadliwą kartę na wymianę jest zbyt upierdliwa, a sam koszt jej wysyłki to dla mnie wyrzucanie kasy w błoto, skoro BDI nie ma już dla mnie żadnego zastosowania użytkowego).

Rząd niestety od wielu lat nie walczy z wykluczeniem cyfrowym społeczeństwa i po BDI (czyli od grubo ponad 10 lat) nie pojawiła się żadna podobna inicjatywa poza paroma przekrętami mającymi na celu prawdopodobnie jedynie wypompowanie kasy z funduszy europejskich, a nie realną walkę z wykluczeniem (ponadto i tak były to działania jedynie lokalne).
A prognozy na najbliższe lata raczej nie są za wesołe (mam na myśli globalny kryzys), więc nie spodziewam się radykalnych zmian w tym względzie przez następne 10-lecie.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Wojtek987 (2022-02-16)
16-02-2022, 18:58
Post: #17
Który system lepszy z Aero2 - Windows 7 czy Windows 10?
Dzięki za sugestie modemów. Myślę, że wystarczy, żeby działały z LTE. Ważne, żeby obsługiwały Aero2. Od czasu do czasu będzie można włożyć jakąś kartę z lepszym internetem i np. zaktualizować Windowsa albo ściągnąć coś z sieci.

Dzięki za pomoc i wszystkie rady!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Windows 10 - automatyczne uruchamianie przeglądarki przy wznawianiu Aero2 Theofilos 1 1 456 22-08-2020 21:36
Ostatni post: Theofilos
  Liczenie wykorzystania płatnych pakietów przez aero2 jacekwirtualny 1 1 877 16-03-2020 04:37
Ostatni post: szopen
  Wyciek danych osobowych z bazy Aero2 szopen 1 4 043 20-03-2018 16:02
Ostatni post: jakubd
  Zasięg Aero2 - BDI vs. pakiety płatne Robinson74 2 4 296 10-03-2018 13:14
Ostatni post: jakubd
  ręczne przełączanie BTS-a w aero2 joachim97 5 5 955 10-07-2017 22:37
Ostatni post: joachim97