[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konfiguracja strefy DNS
14-01-2017, 21:23
Post: #1
Konfiguracja strefy DNS
Tutaj chyba jest kilka osób kumatych w sieciach więc postanowiłem zapytać co należałoby zrobić aby podpięta domena (od zewnętrznego rejestratora) pod hosting w ovh mogła działać tak:
Kod:
mojastrona.pl
strona z domeną główną zaś
Kod:
www.mojastrona.pl
jako subdomena zamieniana na
Kod:
mojastrona.p
l tak aby wyszukiwarki nie widziały dwóch stron, ale jedną.
Robi się to niby poprzez IN CNAME kombinowałem, ale nie wychodzi więc zapodam przykład:
[Obrazek: 1751479000_1484420016.jpg]

To jest formularz, w którym można dokonać ręcznej edycji strefy DNS co powinienem w nim dopisać i jak aby domena z www czyli http://www.mojastrona.pl była zamieniana/przekierowywana na mojastrona.pl bez tego www.

Teraz strona działa mi jako
Kod:
www.mojastrona.pl oraz mojastrona.pl
więc chcę się pozbyć www subdomeny, aby strona działała tylko jako mojastrona.pl

Jak sprawdzam domenę jdtech.pl w WHO.IS to mam coś takiego:
[Obrazek: 7137464600_1484421189.jpg]

więc rekord IN CNAME jest tu zastosowany, ale sam takiego nie mogę uzyskać dla swojej domeny i jak sprawdzam pomimo wprowadzania różnych kombinacji w strefie w panelu zarządzania swojego hostingu dopisując IN CNAME zmieniając kombinując to jednak takiego rekordu w wykazie nie mogę uzyskać i translacja subdomeny na domenę główną mi nie działa.


Inne pytanie o adres IP jak wezmę sprawdzę adres IP jakiejś strony i wpiszę w okno przeglądarki to albo wyskoczy Error 404, albo nie ma takiej strony więc jak też blokuje się adres IP aby wpisując go w pasek adresu www nie była dostępna z niego dana strona? Pozwoli mi to wykluczyć sytuacje, że pod domeną mojastrona.pl będzie jeszcze strona ta sama, ale z adresu IP jak i z subdomeny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-01-2017, 22:22
Post: #2
Konfiguracja strefy DNS
Wyrzuć rekordy z WWW. Wtedy będziesz mógł wejść tylko z adresu "mojastrona.pl". Adres "www.mojastrona.pl" wtedy nie zadziała.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-01-2017, 23:32
Post: #3
Konfiguracja strefy DNS
To ja teraz wejdę z mojastrona.pl ale jak ktoś wpisze http://www.mojastrona.pl i dostanie info nie ma takiej strony to też niedobrze, tu musi działać przekierowanie z www na mojastrona.pl ale nie chcę tego robić poprzez plik htaccess tylko w konfiguracji panelu zarządzania w strefie DNS tak jak się to robi w takich przypadkach wykonać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-01-2017, 23:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2017 23:38 przez jakubd.)
Post: #4
Konfiguracja strefy DNS
Kamil, to błąd taktyczny, nie ogranicza się ludziom dostępu przez wycięcie www - raczej się dodaje. http://www.jdtech wpisuje spora grupa osób cały czas. Statystyk nie robiłem, ale jest tego trochę.

W skrócie: tego się nie robi na poziomie DNS, tylko HTTP. DNS potrafi zwrócić w zasadzie jedynie IP na podstawie nazwy (domeny), a co dalej z tą nazwą to zależy już od tego, kto ją obsługuję (serwer WWW).

Czyli zasada konfiguracji jest taka:
0. Dodajesz obsługę obu adresów (www i bez www, albo * żeby wszystkie podadresy obsłużyć, np. dupa.jdtech.pl też - ja nie chcę dupy i innych durnych pomysłów, dlatego * nie ma u mnie w pliku strefy). CNAME używa się dla wygody, żeby można było szybko zmienić IP w razie potrzeby bez grzebania w wielu miejscach w pliku strefy. CNAME to w skrócie taki alias.
1. Wybierasz który adres ma być tym właściwym (www czy bez)
2. Serwer WWW ustawiasz, żeby obsługiwał obie wersje lub wszystkie poddomeny (*) - konfiguracja szczegółowa zależy od tego, jaki masz hosting albo serwer. Ja używam lighttpd dla jdtech (ale już niedługo), więc jest nieco inaczej, niż dla apacza, czy nginx
I teraz zaczyna się zabawa. Albo:
- Używasz inteligentnego CMS (np. Wordpress ma to wbudowane) i ustawiasz, jaka domena jest tą właściwą. Cały ruch przychodzący na inne domeny zostanie automatycznie przekierowany na właściwą domenę przez wysłanie headera HTTP z kodem 301 (strona przeniesiona na stałe). A jak jesteś na właściwym URL, po prostu CMS zacznie pracę.
- Nie używasz CMS, lub używasz zbyt prostego CMS, wtedy serwer WWW ustawiasz tak, żeby te inne poddomeny wskazywały na folder z plikiem index.html i w nim robisz przekierowanie jest na właściwą poddomenę, albo robisz plik php z odpowiednim wysłaniem nagłówka HTTP z kodem 300, albo już na poziomie serwera WWW ustawiasz takie przekierowanie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przekierowanie_URL

I ogólnie masz rację, jedna treść nie powinna być widziana przez google i inne wyszukiwarki pod różnymi FQDNami (w skrócie adresami URL) w sieci, bo to źle działa na wyniki wyszukiwania.

Kod:
I przypominam, że takie rzeczy jak pliki stref najłatwiej wrzucać w blok kodu jak ten tekst tutaj.
Nie trzeba też używać graficznych narzędzi i stron WWW do wyciągania tych informacji, choć to wymaga wysiłku nieco. W linii poleceń piszemy:
Kod:
nslookup
set type=any
jdtech.pl
i mamy:
Kod:
Serwer:  google-public-dns-a.google.com
Address:  8.8.8.8

Nieautorytatywna odpowiedź:
jdtech.pl
        primary name server = ks36539.kimsufi.com
        responsible mail addr = jakub.danecki.net
        serial  = 2014010601
        refresh = 3600 (1 hour)
        retry   = 3600 (1 hour)
        expire  = 86400 (1 day)
        default TTL = 3600 (1 hour)
jdtech.pl       nameserver = ns.kimsufi.com
jdtech.pl       nameserver = ks36539.kimsufi.com
jdtech.pl       internet address = 87.98.219.28
jdtech.pl       MX preference = 10, mail exchanger = danecki.net
jdtech.pl       text =
        "v=spf1 a mx ~all"
jdtech.pl       text =
        "google-site-verification=6q-MHeHx_5E3uKAAZzYOgF6l0CnbZnEAHFGHXokMjoQ"
Dlatego nie wiem skąd na zrzucie ekanu powyżej jest TTL 3599, jak jest 3600.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2017, 00:49
Post: #5
RE: Konfiguracja strefy DNS
Dzięki za obszerne info. Ale zapytam Ty w wykazie WHO.is masz rekord CNAME więc on pochodzi z ustawienia w pliku na serwerze np. htaccess czy jak?

Więc wychodziłoby, że najlepiej zastosować przekierowanie 301 w htaccess aby domenę z www zamieniać na bez www.:

Kod:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?mojadomena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://mojadomena.pl/$1 [R=301,L]

Chyba tak powinien wyglądać kodzik.

Cytat:Dlatego nie wiem skąd na zrzucie ekanu powyżej jest TTL 3599, jak jest 3600.
Ja to ze strony who.is brałem.


A Ty młody doucz się.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2017, 02:12
Post: #6
Konfiguracja strefy DNS
Bo tak to napisałeś, że zrozumiałem, że chcesz po prostu wywalić alias WWW Smile
Dane, które podałeś w 1. poście pochodzą z serwera DNS.
Who.is faktycznie jakoś dziwnie zaniża wszystkie wyniki o 1...
Ten przykład wpisu do .htaccess masz z Home? Powinien działać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2017, 03:32
Post: #7
Konfiguracja strefy DNS
phiphi napisał(a):Ale zapytam Ty w wykazie WHO.is masz rekord CNAME więc on pochodzi z ustawienia w pliku na serwerze np. htaccess czy jak?
CNAME to jest element pliku strefy, więc pochodzi z serwera DNS. Z żadnego innego miejsca nie może pochodzić. A przy okazji pliki .htaccess to w sumie dotyczą tylko Apache, którego kilka lat temu zarzuciłem z powodu wydajności (współcześnie to głównie te pliki powodują, że jest taki powolny).
Kamil napisał(a):Więc wychodziłoby, że najlepiej zastosować przekierowanie 301 w htaccess aby domenę z www zamieniać na bez www
Ale tylko wtedy, gdy sama strona (i ew. CMS na niej) sobie z tym sam nie poradzi. Inaczej szkoda pracy, a czasem może to nawet przeszkadzać (np. w analizowaniu statystyk wejść przez różne domeny przez Google Analytics). Ale przy dużym ruchu (setki tysięcy wejść dziennie) i taki redirect nas poziomie serwera może być szybszy.
phiphi napisał(a):Ja to ze strony who.is brałem.
Jak grzebiesz na poziomie DNS najelpiej jednak używać narzędzi do tego przeznaczonych natywnie, inaczej takie bzdury się pojawiają. Polecam instrukcję nslookup (jest w Windows) oraz dig (to już unix).
phiphi napisał(a):A Ty młody doucz się.
Nie no bez przesady, Kamil podał jedną z radykalnych metod rozwiązania problemu, tylko nieco suboptymalną, jakby to Niemcy powiedzieli.
Generalnie wszyscy na forum się douczamy, o to w sumie chodzi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2017, 11:43
Post: #8
RE: Konfiguracja strefy DNS
Jak jeszcze robiłem w SEO to z zasady wszystkich klientów (z których większość była na WordPressie) przerabialiśmy w .htaccess trzystajedynkami. (Żeby roboty google nie karały za duplikaty). Potem podobno coś się pozmieniało, ale metoda wciąż jest dobra.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-01-2017, 09:14
Post: #9
Konfiguracja strefy DNS
Duplikacja treści nadal jest odradzana. I to nie tylko z powodu czystego SEO, ale po prostu żeby nie robić kłopotu czytelnikom i kierować ich do jednej kopii, konkretnej treści zgromadzonej z innymi wartościowymi tekstami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Konfiguracja Tor Expert Bundle NokiaUser 2 3 501 26-02-2017 02:57
Ostatni post: jakubd