[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompletny zestaw do uzbrojenia domu w internet LTE - co wybrać?
16-03-2017, 00:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2017 15:13 przez szopen.)
Post: #1
Kompletny zestaw do uzbrojenia domu w internet LTE - co wybrać?
Cześć wszystkim Smile

Zamierzam zakupić kompletny zestaw do uzbrojenia domu w internet LTE (neo i światłowód odpada bo to wieś i sami wiecie jak to wygląda Big Grin ). Do rzeczy, przeszukując masę informacji oraz opinii w sieci udało mi się złożyć "listę zakupów" która jest niezbędna do w miarę przyzwoitego korzystania z internetu LTE w mojej miejscowości.

Podzespoły systemu:
- Router TP-Link Archer C7
- Modem Huawei E3372h-153
- Antena Cybertech dualna 15dBi MIMO 1800MHz
- Kabel Andrew CNT-400 2x15m (Wybrałem taki kabel, ponieważ CNT-400 ma dwukrotnie niższy poziom tłumienia w porównaniu np. do H155 PE, co wydaje mi się, że przy długości 13-15m ma duże znaczenie).

Miejsce działania systemu:
Do pomiarów użyłem aplikacji Androidowych takich jak Network Cell Info, LTE Advanced oraz Mapy Google
Miejscowość: Gęzyn
Sieć: Play LTE
Siła sygnału LTE w budynku: od -111dBm do -118dBm
BTS w budynku: eNB: 9028 ECI: 2311232
Siła sygnału LTE na zewnątrz: w granicach -107dBm
BTS na zewnątrz: eNB: 9028 ECI: 2311260
Odległość BTS'ów od miejsca zamieszkania: około 8km
Pasmo działania testowanego połączenia LTE: 1800MHz

I teraz nasuwa mi się kilka pytań, na które nigdzie nie znalazłem odpowiedzi.

1. Router TP-Link Archer C7 aby mógł pracować z modemem, musi zostać zaszczepiony firmware'm od Gargonye jak dobrze się doczytałem. Znalazłem w sieci że wersji routera Archer 7 są aż 4. Czy trzeba koniecznie zakupić v2 aby wrzucić firmware od Gargonye czy może być to również v3 lub v4?
2. Modem Huawei występuje w wersji standardowej oraz HiLink - która wersja będzie bardziej odpowiednia do pracy pod routerem? W necie znalazłem różnice w tych wersjach ale nigdzie nie padło żadne stwierdzenie, który będzie bardziej odpowiedni do pracy z routerem (a nie z komputerem pod USB).
3. Czy kabel producenta Andrew CNT400 może zostać bezpośrednio zarobiony złączem CRC9? Czy musi być przejściówka? Producent na stronie wspomina że kabel jest przystosowany do konektora N - to oznacza że inne konektory nie mogą zostać zastosowane? Pytam o bezpośrednie zakończenie złączem CRC9, ponieważ dużo osób pisało na forach że każdy konektor wpływa na stratę sygnału. Z racji że kable będą dość długie, to chciałbym takich strat uniknąć Smile

Pierwszy raz buduję "system" internetu LTE w domu, dlatego każda wskazówka, sugestia, podpowiedź, opinia jest na wagę złota Smile

///mod: oryginalny tytuł wątku był taki
"TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja"
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-03-2017, 04:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-03-2017 04:38 przez szopen.)
Post: #2
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
1A. jeśli chcesz gargoyle by obsy to musi być v1* lub v2 co widać po dostępności obrazów:
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/chaos_calmer/ar71xx/
(od Erica też działa tylko na tych wersjach, ale chyba nie ma gotowego zestawu pakietów do obsługi modemów)
warto jeszcze spojrzeć na pudełko - jeśli na nalepce z numerem seryjnym kodem kreskowym znajdziesz litery "EU" to gwarantuje to dodatkowe trudności, jeśli kupisz v2 bez EU to niech Cie ręka nie świerzbi do unowocześniania fabrycznego softu - sztuczka polega na tym, że to właśnie firmware "EU" jest tym utrudnieniem
* - w v1 z tego co wiem nie działa radio 5GHz pod openwrt/gargoyle/LEDE i raczej nie będzie działać w przyszłości

1B. jeśli nie masz żadnej praktyki z alternatywnym softem to na twoim miejscu zastosowałbym jakiś modemo-router LTE stacjonarny np. Huawei B593 a od niego możesz sobie puścić skrętkę w wygodniejsze miejsce i tam postawić już niemal dowolny sprzęt w charakterze routera WiFi lub wręcz samego AP

2. obie wersje są OK (o ile router je obsłuży, w/w gargoyle powinno), ale różnią się funkcjonalnością i paroma innymi szczegółami - zależy od zastosowania, do zastosowań "ogólnych" nie ma to większego znaczenia (choć czasem wielokrotny NAT jest przeszkodą - wtedy należy unikać wersji hilink)

3. nie może,

do połączenia CRC9 z "prawdziwym" kablem antenowym stosuje się pigtail'e (przejściówki zbudowane tak: wtyk_A----kabel----gniazdo_B)
skąd pomysł na akurat ten kabel? z tak grubym kablem pewnie będziesz miał problemy, różnica grubości jest chyba 10-krotna
zapewne będziesz musiał zastosować szeregowo 2 pigtaile N->FME i i FME->CRC9 (po prostu nie spotkałem N->CRC9, może są ale nie mam siły teraz szukać)
zamontuj modem (lub modem-router) w takim miejscu, aby kable antenowe były możliwie krótkie - to jest zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ratowanie się drogim i grubym kablem o niskim tłumieniu
ja bym skrócił odległości i użył np. kabla tri-lan 240 (ta sama grubość co H-155 nieco lepsze parametry)

w przypadku CRC9 pigtail jest nie do uniknięcia, wspomniany wyżej Huawei B593 (i inne stacjonarne Huawie'e) ma gniazda FME

PS jeśli robisz coś takiego pierwszy raz - patrz 1B (piszę o tym, bo szkoda uwalić router za parę stówek Tongue najprościej byłoby poćwiczyć na jakimś tańszym sprzęcie - nie od razu Kraków zbudowano)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-03-2017, 07:30
Post: #3
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Moje 3gr:
1. Zamiast Archera ja wolę coś pewnego i prostego w obsłudze, do tego wydajnego: Asus RT-AC51u. Jedyna wada to switch 100 Mbit/s, ale powiedzmy sobie szczerze - raczej tych prędkości przez LTE nie wyciśniesz. A jak chcesz podłączyć w domu infrastrukturę kablową, możesz zrobić to przez osobny switch 1 Gbit.
Jak nie lubisz kombinować to faktycznie B593 i pochodne to fajne rozwiązanie, choć z podłączaniem anten i ich uaktywnianiem jest trochę niepewności w tej serii. Ale jest ostatnio tanio.
2. Ja dodam, że w trybie HiLink modem przejmuje na siebie część zadań i dzięki temu często uzyskujemy wyższe transfery, jeżeli wąskim gardłem będzie współpraca na linii modem-router (niska wydajność routera, sterownika USB itd.). Ogólnie z HiLinkiem jest mniej walki, za to tracimy nieco na opóźnieniu (ping). Do tego HiLink działa z większą liczbą routerów i jest prostszy w konfiguracji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-03-2017, 14:19
Post: #4
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
1B. no tak zapomniałem, że tu za to jest "pułapka" z antenami działającymi lub nie w/g uznania firmware Tongue
pozostaje pytać o to sprzedawców (są wśród nich "połapani" w temacie, więc to nie powinien być problem)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-03-2017, 19:57
Post: #5
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Dzięki koledzy za błyskawiczną odpowiedź! Smile

Ok, analizując to co napisaliście, zdecyduję się na router LTE z umową i do tego po skrętce będzie zwykły router WAN. Dzięki temu wystarczy 5m kabla od anteny kierunkowej do routera LTE, co na pewno wpłynie na dużo lepszy zysk sygnału (w porównaniu do opcji z pierwszego postu) Wink

Idąc dalej, w play zaproponowano mi router Huawei B525. Powiedziano mi, że do niego nie da się podłączyć anten zewnętrznych - to prawda? Na Googlach znalazłem zdjęcia i widzę, że są złącza - czyżby były różne wersje tego routera, czy po prostu obsługa w Play ma trochę słabe kompetencje?

I jeszcze pytanie o kabel UTP idący z routera LTE do routera WAN - długość kabla około 15m - wystarczy zwykły kabel UTP czy dopłacić i kupić kabel np SFTP kat. 7 z ekranowaniem? Kabel będzie szedł w niedużej odległości od przewodów zasilających 230V. Dużej różnicy w cenie całego "przedsięwzięcia" taki kabel nie zrobi, więc się zastanawiam czy nie dołożyć, tylko czy to ma sens?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-03-2017, 21:18
Post: #6
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Są trzy wersje, a gniazda antenowe ma tylko B525s. Więc całkiem możliwe że pracownicy Play mają rację i to jest wersja bez gniazd.

Co do kabla - jeśli różnica jest niewielka to lepiej dołożyć i kupić lepszy. Jeśli będziesz miał na LTE dobre osiągi to tani kabel może być wąskim gardłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-03-2017, 22:01
Post: #7
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Z pewnością nie ma sensu kupować kabla cat7, jak nie planujesz sieci 10Gbit. Do tego wymagane są nieco inne wtyczki i trzeba wiedzieć jak to zaciskać.
Proponuję kupić dobry kabel Cat 5E typu STP lub FTP, UTP tylko wtedy, gdy na pewno masz niski poziom zakłóceń w okolicy i nie będzie się co miało w tym kablu indukować.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-03-2017, 00:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2017 00:51 przez szopen.)
Post: #8
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
jeśli blisko ~230V to puść chociaż w oddzielnym peszlu
PS co to właściwie znaczy "w niedużej odległości"?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-03-2017, 01:26
Post: #9
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Fakt, w sumie nie sprecyzowałem - kanałem wentylacyjnym mam puszczone kable 230V - obok nich (w odległości około 5cm) będzie szła skrętka z routera LTE do routera WAN. To ja pozwolę sobie zapytać co właściwie znaczy "dobry kabel"? Big Grin Chodzi o konkretną firmę? Czy o konkretne właściwości kabla?

Co do routera to się zmartwiłem - myślałem że będą mieć wersje z możliwością podpięcia anten. Popytam jeszcze, bo z doświadczenia wiem, że to co mówią konsultanci to niejednokrotnie mija się z prawdą Tongue W życiu urządzenia w rękach nie mieli i z obrazka mówią że nie ma Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-03-2017, 02:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2017 02:21 przez szopen.)
Post: #10
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
w takich warunkach tylko w oddzielnym peszlu

dobry to pojęcie względne - jak zobaczysz kilka to poznasz chyba sam (zapewne chodziło o firmę, a na końcu języka mam tylko jedną "draka" - to nie żart, ale chyba trudno dostać, jakieś nocne zaćmienie umysłowe że nie mogę sobie nic topowego przypomnieć, ale z powodzeniem stosowałem madex czy eurokabel więc nie ma co wydziwiać)
kategoria jednoznacznie określa minimalne parametry kabla i do twoich zastosowań wystarczy swobodnie 5E

do stałych instalacji stosuje się skrętkę z drutu (nie z linki)

o "konsultantach" to nawet nie będę dyskutował Tongue faktycznie trudno trafić kogoś przytomnego, ale oni maja sprzedać, a nie się na tym znać

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-03-2017, 00:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2017 00:41 przez szopen.)
Post: #11
RE: TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Hmm no tylko ciężko będzie mi teraz przerzucić peszel przez kanały wentylacyjne no nic, na ile się będzie dało to może spróbuję jakoś to zrobić. A tak z ciekawości, to taki kabel SFTP kat. 7 to trzeba uziemić? To są do tego jakieś specjalne końcówki rj45? Pytam bo nigdy się z uziemieniem skrętki nie spotkałem

///mod: taka prośba - wywal SIZE ze stopki tapatalka

[usunięto stopkę]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-03-2017, 00:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2017 13:58 przez szopen.)
Post: #12
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
są specjalne końcówki,
wrzuć na luz i zrób normalnie, 5E wystarczy

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-03-2017, 00:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-03-2017 00:51 przez Engine.)
Post: #13
RE: TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Wrzucę kat 5. tak jak radzicie, pytałem tylko z czystej ciekawości Wink

(Stopkę wywaliłem w całości Tongue)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-03-2017, 13:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2017 13:58 przez Engine.)
Post: #14
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Dla potomnych pozwolę sobie podsumować to, na co się zdecydowałem:

- Antena dualna LTE4G MIMO 15dbi z firmy Cybertech z przewodem 5m
- Router LTE Huawei B525s-23a
- Router WAN TP-Link AC1900 Touch P5

Co do routera WAN, akurat tu jest dowolność, routerów WAN jest cała masa na rynku, mnie się trafił taki w dobrych pieniądzach. Można również zastosować Access Point, bo na dobrą sprawę mój router właśnie działa w takim trybie Wink

Co do montażu i połączenia:
Antena przykręcona do komina, kable ściągnięte na strych i podłączone do routera LTE. Z routera LTE puszczona skrętka do Routera WAN (Access Pointa). Na routerze LTE wyłączone WIFI, ponieważ siecią WIFI zarządza router WAN-owski.

Temat do zamknięcia Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-03-2017, 14:26
Post: #15
TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
zwyczajowo nie zamykamy wątków (aby ktoś z podobnym problemem mógł się podpiąć),
tu tylko będę musiał wymyślić jakiś sensowny tytuł, bo wątek wyewoluował dość daleko od założonego tematu

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-03-2017, 14:34
Post: #16
RE: TP-Link Archer C7 v? + Huawei E3372h-153 + Antena Cybertech - Konfiguracja
Ok Smile jestem nowy to jeszcze nie znam zwyczajów Smile no temat trochę się rozwinął i zmieniła się koncepcja, ale to dzięki wam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wydajna konfiguracja pod LTE/WiFi do domu gniewko 28 17 359 26-08-2018 12:15
Ostatni post: pst
  Router + Modem GSM do 200zł pod internet od Play TheHugo 14 10 993 22-09-2017 20:13
Ostatni post: szopen
  Wolny internet ADSL wybór mobilnego LTE WTQ 10 5 913 01-06-2017 22:22
Ostatni post: szopen
  Zestaw do Nju Mobile 90tomash 9 4 389 12-02-2017 03:29
Ostatni post: jakubd
  Huawei D100 (router USB dla 3G, T-mobile) + Huawei E3372 [zestaw działa OK] Steaven 6 5 199 05-11-2016 13:51
Ostatni post: szopen