[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
19-12-2017, 08:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2017 09:03 przez Yellow.)
Post: #1
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
Witam, kupilem lap topa(jeszcze do mnie nie dotarl) bez modemu 3g ale zamierzam taki dokupic bo miejsce na niego jest - wyglada tak: https://i.ebayimg.com/images/g/cfwAAOSwv...-l1600.jpg Zgodnie z lista http://jdtech.pl/2011/06/aero2-zestawien...dowie.html jest niezgodny z aero(kat 10) i bede musial go wymienic. Wiec myslac przyszlosciowo czy nie lepiej od razu go wymienic na modem 4g? Czy ktos mial okazje uzywac wewnetrznego modemu 4g ktory obsluguje aero oraz ma zlacze i wielkosc jak ten na zdjeciu? Na allegro znalazlem wiele modemow 4g ale prawie wszystkie maja inne zlacza i wiekszy rozmiar. Znalazlem 1 modem ale jego cena jest zaporwa - 300 zl Sierra MC7710. Moze ktos polecic jakis inny modem 4g? Nie mam zamiaru uzywac wiecej modemow na usb - ostatni po upadku poprzedniego laptopa rozwalil mi port usb Sad .
//zapomnialem dodac, potrzeuje takiego posiadajacego gpsa oraz aby nie trzeba bylo go wlanczac z biosu (jak to widzialem w innych watkach z problemami w dzialaniu modemu / gps)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2017, 12:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2017 14:46 przez szopen.)
Post: #2
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
na zdjęciu jest modem Option GTM382 + płytka montażowa z gniazdem mPCIe i taśmą połączeniową

w kwestii formatu jest to miniPCIe (ewentualnie skrót: mPCIe i pełna nazwa "mini pci express") , dodatkowo można dodać, że "full size"= pełnej długości (ewentualnie "full height" - pełnej wysokości) w odróżnieniu od połowę mniejszych half-size czy half-height
https://www.thinkpenguin.com/gnu-linux/m...wifi-cards

GTM382 występuje w kilku odmianach różniących się obsługiwanymi pasmami
https://community.sony.co.uk/sonyeu1/att...NEW_LR.pdf
na nasz rynek odpowiednie są wersje E i EN (MO0401 i MO0405) jakkolwiek jest to sprzęt kategorii 8 (7,2Mbps) więc jest przestarzały i "nieregulaminowy" (dla BDI)

to czy do twojego laptopa da się zamontować wewnętrzny modem (i jaki) zależy jeszcze od paru innych czynników np. czy masz w nim zamontowany slot SIM, czy są anteny, czy jest blokada w BIOSie itd.

do poczytania
http://forum.jdtech.pl/Watek-wwan-lte-cz...bsluga-lte

pewnie gdybyś podał modem laptopa byłoby łatwiej coś wywnioskować (zwykle strony wsparcia producenta komputera uwzględniają wszystkie fabrycznie montowane modemy i w przypadku wyboru któregoś z nich problemy są najmniejsze)

Yellow napisał(a):prawie wszystkie maja inne zlacza i wiekszy rozmiar
no cóż gdybyś podał więcej informacji… co to były za modele chociaż?
ale jakoś większy rozmiar mi nie pasuje (raczej mniejszy - m2 czy NGFF, ale czegoś co fizycznie nie pasuje i tak nie włożysz, minipci też oczywiście nie pasuje, ale to już archaiczne zabytki)

PS jeśli chodzi o Aero2 BDI to:
1) od paru lat (od połowy 2015? lista na której się oparłeś jest sprzed zmian w BDI) "każdy* modem jest zgodny" tzn. udostępniono BDI na wszystkich pasmach 2G i 3G obsługiwanych przez Plusa (i Aero2), jakkolwiek:
- modemy niskich kategorii (niezgodnych z regulaminem) zazwyczaj pracują dość kiepsko w obszarach o dużym obciążeniu sieci, więc raczej odradzam tak przestarzały sprzęt
- a modemy bez wsparcia dla pasma 900MHz w 3G (czyli te które dawniej były całkowicie niezgodne technologicznie) mają problemy z zasięgiem poza miastami

2) bezpłatne BDI nie działa (i raczej nie będzie) w LTE, dopiero pakiety płatne umożliwiają korzystanie z LTE
(no chyba, że w bliżej nieokreślonej przyszłości na LTE B38? - ale ze względu na specyfikę tej technologi raczej w mocno ograniczonym zasięgu, ponadto BDI w B38 nadal nie działa i nie wiadomo czy i kiedy będzie, za to modemy ze wsparciem B38 nadal są słabo dostępne, a w formie mpci-e może i wcale?)

* - każdy = przeznaczony na europejski rynek (niezależnie od obsługi WCDMA900)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2017, 16:04
Post: #3
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
laptop sony vaio vgn-tt11ln - fabrycznie nie ma modemu 3g (ciekawe czy w biosie bedzie jakas opcja by modem 3g wlaczyc/wylaczyc) a to co na zdjeciu pochodzi od sony vaio vgn-tt11wn albo tt21wn i da sie przypasowac do wnetrznosci laptopa. gniazdo sim jest pod karta 382 (sa to 2 rownolegle plytki). zlacza anteny moze miec a nawet jak nie to dokupie i upchne w obudowe.
Wazniejsze ze 382 i tak sie pozbede, wiec co mozecie powiedziec o Sierra MC7710 ? drogi jest ale jako jedyny z tych co znalazlem ma 3 zlacza - 1 dodatkowe na gps wiec gpsa na pewno ma.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2017, 20:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2017 21:25 przez szopen.)
Post: #4
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
brak gniazda SIM można obejść takim hardkorem
http://www.ebay.ie/itm/281332133065
ale skoro gniazdo SIM jest na płytce z portem mPCIe to nie potrzebujesz takich kombinacji (bez gniazda mPCIe i tak się nie da zamontować modemu, a jak rozumiem ta płytka jest opcjonalna i występuje tylko w modelach Vaio wyposażonych w modem)

co do GPSa to GTM382E go posiada, a GTM382EN nie
w przypadku anten montowanych fabrycznie ta podłączona do MAIN jest anteną GSM, a druga do AUX jest anteną GPS

Sierra MC7710 wydaje się być OK, poniżej 200zł trudno cokolwiek znaleźć (m.in. z tego powodu do dziś mam w wyjazdowym laptopie modem HSPA+, a nie LTE, choć bywały już po 150zł)
ale jeśli wymienisz modem na taki z 3 gniazdami, to będziesz miał dodatkową robotę z dokładaniem brakującej anteny (choć w zasadzie druga antena GSM nie jest niezbędna)

kwestia BIOSa - w tamtym wątku nie chodziło o możliwość wyłączenia modemu z poziomu BIOSa (czasem jest dostępna taka funkcja, ale ona jest całkowicie nieistotna, szczególnie, że z poziomu systemu operacyjnego lub przy pomocy przełącznika mechanicznego także powinien być dostępny "tryb samolotowy")
lecz o tzw. WhiteList ("biała listę" modemów dopuszczonych do pracy z danym modelem laptopa, wydaje mi się, że Sony stosowało takie rozwiązanie przynajmniej przez jakiś czas, ale pewności nie mam czy to dotyczyło wszystkich/większej liczby modeli )

PS mam nadzieję, że się pochwalisz wynikami upgrade

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2017, 23:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2017 00:04 przez Yellow.)
Post: #5
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
a ja myslalem ze aux jest aux em. Bo przeciez na wielu modemach widzialem podpis gps w miejscu wtyczki anteny a tej wtyczki brak. Natomiast modem Sierra MC7710 ma wszystkie 3 wtyczki.
Jesli nie warto przeplacac na modem 4g to :
a)jaki modem 3g przetestowaliscie i nie sprawia problemow z aero (np automatycznie laczy zezrwane polaczenie w topnetinfo)
b) jaki modem mpcie ma predkosc teoretyczna 21 mbps lub wiecej?

//a jeszcze co do tych ograniczen bialej listy.... wsrod producentow takie ograniczanie to bardziej popularne jest w tanich laptopach(seriach, nie firmach) czy tez w tych najdrozszych?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2017, 03:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2017 03:16 przez szopen.)
Post: #6
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
te modemy 2G/3G, które nie mają GPS mają złącze diversity pod AUX (druga antena pracująca zamiennie z główną), a w modemach LTE jest tam realizowane MIMO (drugi tor antenowy, teoretycznie z anteną w polaryzacji poziomej) i mają po 3 gniazda, bo LTE używa 2 tory antenowe, a do GPS ten trzeci (niektóre modemy na złączu GPS podają zasilanie dla aktywnych anten GPS)

ad a)
1) z tych które ja testowałem najmniej problemów sprawiał huawei em770w, ale to tylko 7,2Mbps
(po prostu daje się sterować Mobile Partnerem lub dowolną inną uniwersalną aplikacją sterującą)
modemy oparte na chipsetach Gobi, to była natomiast wręcz "jazda bez trzymanki" - zdecydowanie odradzam
później przestałem używać BDI, więc nie mam nic "na świeżo"
2) program TNI (najnowsza wersja 3.65 http://topnetinfo.pl/top_netinfo.zip ) nie jest już rozwijany od mniej więcej 5 lat więc za bardzo nie powinieneś liczyć na obsługę współczesnych modemów LTE (jakieś wsparcie trybu NDIS ma tylko dla wybranych modeli modemów Huawei, Option i… Ericsson) i żaden z nowszych modemów, które miałem w rękach z nim nie współpracował

ad b) np. Ericsson F5321 ale nie kupuj go brandowanego jako Dell DW5560, bo prawdopodobnie nie uruchomisz go w Vaio (nawet jeśli Sony nie stosuje blokady, bo blokada dotyczy instalatora sterowników co jest jeszcze do obejścia, ale także instalatora aplikacji oraz samej aplikacji sterującej)
zasadniczo raczej powinieneś myśleć o modemach używanych w Sony

i jeszcze jedno - Sierra MC7710 to jest niestety właśnie zakichane Gobi - działają tylko niebrandowane wersje, czyli czysta Sierra albo brandowane, ale zgodnie z producentem laptopa (czyli w twoim przypadku takie z napisami Sony)

ale w zakończonych na znanym portalu aukcyjnym widziałem za stówkę (zapewne dawno sprzedany) używanego Sierra MC7710 wyjętego z Sony Vaio SVS13
https://web.archive.org/web/201712200046...91981.html
niestety zdjęcia się nie zapisują poprawnie, bo galeria jest chyba lekko przekombinowana… ale ja tam widziałem raczej niebrandowaną wersję (czyli oznaczoną Sierra Wireless)

co do white-list wydaje się, że maczali w tym palce niektórzy z większych operatorów komórkowych (AT&T, Verizon, T-mobile itd.) mający w swoich ofertach komórkowych laptopy (czy inny sprzęt) wyposażone we wbudowane modemy, oczywiście działające wyłącznie w ich sieci, ale producenci laptopów tłumaczą się wymogami certyfikacji (FCC, CE itd.), czyli niby powinno to dotyczyć wszystkich, a tak nie jest,
więc trudno znaleźć jakąś ogólną regułę (a niewątpliwie wchodzą w to dodatkowo kwestie marketingowe oraz kosztów obsługi technicznej)

pozostaje czytać anglojęzyczne fora (sam się nie interesowałem vaio, bo na naszym rynku zawsze kiepsko wypadał stosunek cena/możliwości)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
mp107 (2020-04-04)
20-12-2017, 03:18
Post: #7
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
W kwestii WhiteList w BIOS:
Oficjalnie to kwestia FCC, ale z moich doświadczeń:
- Dell nie stosuje tego wcale
- HP stosował, ale ostatnio ogranicza i najnowsze modele laptopów z 2017 i częściowo 2016 potrafią nie mieć tej blokady
- Lenovo w większości ma blokadę
Pozostałe - loteria, sprawdzać trzeba model po modelu. Ale zwykle te typowo pod kątem montowania / rozbudowy samodzielnej (Clevo) blokad nie mają.
No i spora porada: whitelisty dla odważnych - można znaleźć nieoficjalne BIOSy, które blokadę zdejmują.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2017, 14:47
Post: #8
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
natomiast same poszukiwania sprzętu czasem warto zacząć od specjalistycznych sklepów np.
https://techship.com/products/category/l...i-express/ (warto ustawić filtr np. na sprzęt EU i z GPS)
oczywiście ich oferta raczej nie trafia w nasze potrzeby (ceny są naprawdę wysokie), ale mamy przegląd sprzętu dostępnego dziś oraz jakiś czas temu wycofanego z oferty i takiego można poszukać po portalach ogłoszeniowych czy aukcyjnych

normalni ludzie zwykle szukają modemów LTE kategorii 3 i 4
ale obecnie dostępne są też LTE-A kat. 6 (300Mbps/50Mbps, Sierra Wireless MC7455), a nawet 11 (600Mbps/75Mbps, Telit LM940 no cóż - cena raczej zaporowa Tongue)

warto zwrócić uwagę na to, że ostatnio (choć nie w formacie mPCIe, bo ten odchodzi do lamusa) pojawia się też coraz więcej sprzętu LTE kat 1 i 0 (odpowiednio 10Mbps/5Mbps i 1Mbps/1Mbps - tak te osiągi nie rzucają na kolana i nie ma tu błędu, ale ta ostatnia kategoria została wprowadzona dość późno jako odpowiedź na potrzebę istnienia bardzo tanich modemów LTE na potrzeby ruchu M2M i IoT = "internetu rzeczy")

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-12-2017, 21:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-12-2017 21:37 przez Yellow.)
Post: #9
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
po przemysleniach bardziej jestem sklonny darowac sobie 4g bo ceny wymienionego modemu sierra sa 300-366 zl na olx czy alledrogo. Czy one z wiekiem zamiast taniec drozeja? Tongue . Co do 3g sens ma cos o szybkosci 21 mbps bo kto wie czy za 2-3 lata aero znowu nie podniesie wymagan kategorii modemu. Konkretnie mysle o Ericsson F5321 ale ktory to jest niebrandowany? : https://7.allegroimg.com/original/035bdb...19c0781e37 czy https://0.allegroimg.com/original/01d3d0...d416a71fa0 ? Albo tez czy ktorys z tych 3 modemow http://allegro.pl/show_item.php?item=7089982592 jest brandowany ale nieszkodliwie - czyli np w przeciwienstwie do della nie ma problemu z zainstalowaniem sterownikow i uruchomieniem modemu / gps innna aplikacja niz wymuszona przez producenta?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-12-2017, 01:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-12-2017 03:34 przez szopen.)
Post: #10
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
a ten model był kiedykolwiek montowany w jakimś Sony?

powiem tak - mam DW5560 (czyli brandowanego F5321gw) i z dellowskim DMBM (dell mobile broadband manager) pochodzącym bodajże od DW5540? modem działa, ale komputer to… Dell

ten modem działa także z systemową obsługą modemów w windows 7

natomiast NIE działa z TNI (możliwe, że gdybym się pozbył DMBM by to coś zmieniło, ale sorry nie mam czasu na takie eksperymenty… a jest równie prawdopodobne, że nie zadziała, a nie chciałbym spieprzyć sobie konfiguracji na laptopie na którym pracuję…)

nie chce mi się rzeźbić też w wątku na bez-kabli dotyczącym TNI, ale szybkie jego przegooglowanie wskazuje, że te modemy nie współpracują z TNI

jakkolwiek przy takiej cenie można zaryzykować Big Grin

F5321w jest bez GPSu
F5321gw ma GPS

DW5560 jest brandowany przez della, więc raczej bym go unikał (jak i wszystkie inne o oznaczeniu DWxxxx)
choć z drugiej strony sterowniki są chyba najłatwiej dostępne
opis jak samodzielnie wydłubać sobie sterowniki (ze starej wersji pakietu instalacyjnego) masz choćby tam
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=33980
dellowska aplikacja oczywiście nie zadziała w sony, ale powinna zadziałać obsługa przez system windows (funkcja wbudowana w system, modem jest urządzeniem MBM0)

jak jest z GPSem nie wiem (ale fabryczny soft bodajże w HP albo Lenovo miał dodatkową aplikację, u mnie aktywacja GPS jest w DMBM, jakkolwiek nie używam tego wcale, albo fabrycznie nie mam anteny GPS albo czułość jest beznadziejna)

z drugiej strony doskonale działający GPS i dobrze działające nawigacje są obecnie głównie w smartfonach (nawet tych dość budżetowych)

te karty były też montowane w HP - wtedy zwykle jakieś oznaczenie zaczyna się od hs
oraz przez Toshibę (jest na którymś zdjęciu), Lenovo i Panasonic na pewno też,
chyba montował to także Acer (wersję 7,2Mbps czyli F3307 na 100%)
możliwe, że także Fujitsu (tu tylko coś mi świta)

wersje dla Della, HP i Toshiby na 100% mają inne identyfikatory sprzętu, więc może być konieczne użycie sterowników dostępnych u tych producentów (nie posiadam tych sterowników, więc się nie wypowiem)
https://www.freedesktop.org/wiki/Softwar.../#index5h1

z tego co znalazłem w swoich zasobach może wynikać, że wersje dla Acera i Panasonica mają instalator sterowników sprawdzający producenta laptopa

najłatwiej byłoby kupić kartę od kogoś kto jej faktycznie używał i posiada sterowniki (oraz ewentualną aplikację) - wtedy możesz sobie spróbować czy soft daje się zainstalować (nawet przed zakupem bez karty, tj. czy soft ma jakieś blokady)

karta występowała też w wersji opartej o zminiaturyzowane podzespoły jako bodajże F5521 (większość płytki pusta, bo to po prostu była sztucznie powiększona mniejsza wersja) oraz jako karta "half-size" (połówkowa długość) H5521 i H5321 - może nie pasować, bo śruby mocowania są w innym miejscu oraz jako moduły do wlutowania (inne oznaczenia od litery C), a może było odwrotnie i najpierw był model 55xx a potem 53xx (? no nie pamiętam, ale generalnie całą rodzina tych kart ma zbliżone flaki)


istotny też jest system, z linuxem pewnie będzie najmniej problemów Big Grin
a co do windows… to karta powinna pracować od visty po 8.1 (pod warunkiem posiadania właściwego sterownika)

windows 10 - rozwiązanie problemu przez aktualizację firmware (można uwalić modem):
https://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-W...-p/6130487



inne linki do przejrzenia
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=38315
https://forum.toshiba.eu/showthread.php?...own-Device
przykład problemów z GPS w Lenovo i win10
https://tosiek.pl/lenovo-and-ericsson-h5...indows-10/


podsumowanie - kup najlepiej jakiś modem wymontowany z Sony, bo nikt nie zagwarantuje, że modem brandowany dla innego producenta zadziała

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-12-2017, 12:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-12-2017 12:08 przez Yellow.)
Post: #11
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
wiec Ericsson F5321 nie chce dzialac z topnetinfo? Oj niedobrze. dodatkowo nie ma sterownikow pod xp (skoro piszesz ze sa od visty wzwyz)? Jeszcze gorzej. della na pewno nie kupie, ale nie dowiedzialem sie czy ktores z tych 3 w 1 aukcji sa brandowane w sposob umozliwiajacy instalowanie w innych laptopach.
znalazlem jeszcze inna pasujaca mi karte HUAWEI EM820W .Czy ktos tu jej uzywal? Jakie sa jej wady?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-12-2017, 15:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-12-2017 16:15 przez szopen.)
Post: #12
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
dla xp są stery, ale xp sam z siebie nie potrafi obsłużyć MBM (czyli całego pokłosia Gobi…)
więc konieczna jest aplikacja, jeśli znajdziesz zestaw stery + aplikacja (niebrandowane i będą działały z posiadanym modemem) to szansa na działanie w xp jest

jeśli chodzi o Huawei to przynajmniej można podejrzewać że jest zastosowana architektura Huawei więc w najgorszym wypadku będziesz musiał użyć Mobile Partnera
używałem EM770W (i działał bodajże także z TNI, ale weź pod uwagę, że moja pamięć jest zawodna)

ale byli i tacy z EM820W - ten wątek niestety jest znakomitym przykładem, dlaczego screenshoty należy wrzucać jako załączniki, a nie na zakichane zewnętrzne hostingi…
http://forum.jdtech.pl/Watek-huawei-em820w

PS xp w 2018 roku?
vaio, którego wspomniałeś był sprzedawany bodajże z Vistą, ale win7 powinien na nim działać bez zająknięcia (i być może w końcowym okresie sprzedaży był także z win7?)
stery dla visty mogą zniknąć po marcu 2018 (gdy się ostatecznie kończy wsparcie dla visty)

PPS Sierra MC7710 powinna działać z takim menadżerem połączeń
http://www.mwconn.net/info.html
na obrazkach widać XP Big Grin

a skoro nie musisz kupić dzisiaj (za 300zł) i jeśli systematycznie będziesz szukać, to zapewne znajdziesz za około 150zł (za tyle można było kupić niemal przez cały zeszły rok)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-12-2017, 00:47
Post: #13
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
im dalej w las tym wiecej ... papierzakow Tongue XP to najlepszy system do moich zastosowan i to sie nie zmieni, a lap top jest w pelni zgodny z tym systemem. Swoja droga czy jak modem ma miec problemy pod xp z obsluga w topnetinfo to czy tez bedzie je mial pod nowszymi windowsami?
Jak by gdzies byla ta sierra do kupienia za 150 to bym bral (choc pewniejsze ze ktos by mnie wyprzedzil) bo teraz znalazlem 5 czy 6 aukcji i wszystkie z cena 300-366 zl Sad
Poza tym jeszcze jedno, w 1 poscie dalem zdjecie z wygladem 2 plytek (w tym 1 z modemem)ktore sa podpiete do plyty glownej tasma o malej liczbie pinow. czy mozliwe jest wlozenie w zlacze minipci czegos innego niz modem 3g? Czy analogicznie moznaby na plycie glownej do zlacza minipci podpisanego wwan podpiac plytke zupelnie z czym innym?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-12-2017, 02:05
Post: #14
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
1. Windows XP jest OK, póki nie podłączasz go bezpośrednio do Internetu. Bez minimum NATu po drodze to dziś "samobójstwo". Poza tym zanika powoli do niego soft - przeglądarki itd.
2. miniPCI i miniPCI-E (to chyba tutaj to) to dość uniwersalne gniazda takie, jak PCI i PCI-E w zwykłych komputerach stacjonarnych i sprzętu jest sporo różnego. Główne zastosowania w laptopach:
- WLAN
- WiFi
- akceleratory (głównie kodowania/dekodowania MPEG)
- inne interfejsy radiowe (np. kleernet)
- wewnętrzne gniazda np. USB (patrz mój wątek o logitech unifying wewnątrz laptopa)
- wyprowadzanie linii PCI-E na zewnątrz np. w celu podłączenia zewnętrznej karty graficznej
- nietypowe SSD (typowe używają innego elektrycznie gniazda mSATA)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-12-2017, 04:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-12-2017 04:36 przez szopen.)
Post: #15
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
im dalej w las… tym lepiej widać niektóre zjawiska ekonomiczne Tongue czyli cięcie kosztów

właśnie świetnym przykładem jest mPCIe (mini-PCI express) spotykany w laptopach - gniazda oznaczane WWAN są często "wykastrowanymi" gniazdami tzn. nie zawierają wcale magistrali PCIe

akurat ta płytka daugterboard którą @Yellow zaprezentował na początku wątku jest wspaniałym przykładem takiego okrojonego gniazda, które zawiera TYLKO USB2.0 oraz parę linii pomocniczych wykorzystywanych wyłącznie w modemach, dlatego taśma łącząca z płytą główną jest taka wąziutka
(fajnie by było gdybyś wrzucił to zdjęcie jako załącznik)

standardowe gniazdo mPCIe zawiera natomiast magistralę PCI-express 1x (Lane 0) + USB 2.0 + linie interfejsu SIM + SMB + zasilanie + pozostałe linie pomocnicze + ewentualnie druga linia PCIe (Lane 1)

natomiast spotkałem się już z takim rozwiązaniem, gdzie były 2 gniazda mPCIe i oba z nich były okrojone oczywiście każde inaczej tzn. to oznaczone WWAN umożliwiało pracę tylko modemu (bo to było tylko USB+SIM+LED), a drugie było za to pozbawione połączenia ścieżek potrzebnych dla modemu

schematy są tu, ale nie oddają ogromu "odchudzania" Big Grin - po prostu można wyciąć sporo więcej linii
https://electronics.stackexchange.com/qu...-does-this
http://pinoutguide.com/Slots/mini_pcie_pinout.shtml

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-12-2017, 13:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-12-2017 13:47 przez Yellow.)
Post: #16
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
1. a w jakim wymiarze jest niebezpieczne korzystanie z xp bez NATa? Chodzi o korzystanie z http? Bo jesli tak to ja nie zamierzam z tego korzystac. Sporadycznie moze skorzystam z https.
No to juz wiem ze pod to gniazdo mpcie nie podlacze nic ponad modemu. ciekawe czy w ogole 4g by dzialalo? Sterowniki i program dzialajace (teoretycznie ) pod xp znalazlem(do sierry 7710), ale nie majac karty i laptopa nie mam jak sprawdzic co to jest. Pytajac sie sprzedawcow o sierra 7710 jeden powiedzial ze topnetinfo nie dziala z tym modemem (a raczej wie co mowi bo uzywal tego programu do wczesniejszego modemu 3g) wiec mam kolejne pytanie:
2. jaki jest nastepca topnetinfo ktory ma rownie duzo opcji , dziala z przynajmniej tym wymienionym wczesniej ericsonem ,sierra oraz hauwei oraz jest zgodny z win xp. mobile partnera nie chce, nigdy nie przypadl mi do gustu. Kiedys byla taka strona ktora znajdywala programy podobne do ... .Ale juz zapomnialem adres, moze ktos wie jaka to strona?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-12-2017, 11:20
Post: #17
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
1. Bezpośredni atak na XP jest możliwy przez kilkadziesiąt niezałatanych dziur typu remote exploit. Poczytaj Securty Advisories wydane od czasu zakończenia wsparcia dla XP dotyczących innych wydań systemu Windows.
Chodzi o dostęp z zewnątrz do komputera stojącego sobie i włączonego, a nie korzystanie z przeglądarek internetowych.
Korzystanie z www samo w sobie jest niebezpieczne, jak nie używasz aktualnego wydania przeglądarki, a większość engine nie jest już wspieranych dla XP.

Co do zastosowań to faktycznie wiele nie ma opcji Smile Przypomniałem sobie jeszcze, że były karty telewizyjne - mam taką w 20" HP HDX Dragon.

2. Tu problemem nie jest to, że TNI jest zabytkowy (choć jest, do dziś nie nauczył się istnienia LTE), tylko z tym, że nowe modemy czasem nie mają wsparcia dla połączeń RAS (przy LTE to normalne, bo RAS ogranicza wydajność do 20-30 Mbit/s) więc TNI po prostu nie ma z czym gadać, bo nie ma portu szeregowego (COM) lub nie służy on do komunikacji za pomocą poleceń AT.

Pobaw się alternatywami takimi, jak MDMA. Było jeszcze tego trochę do HiLinków, ale ja już nie jestem na bieżąco.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2017, 20:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2017 21:08 przez szopen.)
Post: #18
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
2. przydalaby sie rownie rozbudowana aplikacja jak tni. Probowalem MWconn, MDMA i maja za malo opcji Sad Jakie jeszcze inne rozbudowane programy polecacie?
3. znalazlem tanio Sierre MC7710 Smile
https://web.archive.org/web/201712281906...qZIcr.html
warto kupic?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-12-2017, 20:54
Post: #19
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
Wygląda na niebrandowany - próbuj, ale nie masz pewności, że sprawny. Jak możesz to odbieraj osobiście i od razu testuj.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-01-2018, 13:12
Post: #20
Jaki zgodny modem 4g/3g wybrac?
witajcie w nowym roku, skladam wszystkim najlepsze zyczenia Smile
co do reszty: 2. czy zna ktos program do polaczen modemowych rozbudowany niczym tni a obslugujacy lte?
3. napisalem do kolesia, zapewnia ze mozem jest sprawny, daje gwarancje ale.... oferta nie jest oferta tylko aukcja, i mam zaproponowac swoja cene. Jak myslicie, ile wart jest modem a ile zaproponowac by wygrac? Sprawdzic osobiscie nie dam rady.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Modem do Della M6600 Stahlmann 4 5 788 13-05-2017 13:01
Ostatni post: szopen
  Modem Bandrich b150 lalalala 1 7 433 24-07-2015 01:38
Ostatni post: szopen
  Modem HP hs3110 HSPA+ Justyna0011 1 5 418 19-04-2015 18:17
Ostatni post: szopen
  modem Nokia 21-m02 pokazuje połączenie ale net nie działa Paweł 5 6 725 22-03-2014 11:13
Ostatni post: Paweł
  Nokia internet modem [link szukam] spag 12 12 385 20-03-2014 20:54
Ostatni post: szopen