[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
17-02-2013, 21:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2013 21:45 przez szopen.)
Post: #1
Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
Co to jest FON? - jest to sieć hotspotów działająca na zasadzie - udostępniam kawałek swojego internetu wifi, a w zamian za to mogę darmowo skorzystać z hotspota stworzonego przez kogoś innego w tej sieci
http://corp.fon.com/pl/this-is-fon

Jest to szczególnie interesująca oferta dla klientów internetu w Netii, a to ze względu na możliwość uruchomienia tej usługi na routerach dostarczanych (pod nazwą handlową "Netia Spot") przez operatora.
http://www.netia.pl/fon

FON-spoty są szczególnie popularne w krajach gdzie firma FON współpracuje z dużymi lokalnymi dostawcami usług, więc jest to np Belgia gdzie usługa istnieje w sieci Belgacom, UK - BT, Portugalia - ZON, czy Fancja - SFR, pełna lista współpracujących dostawców:
http://corp.fon.com/pl/partners

i to co dla użytkowników najważniejsze - mapa hotspotów
http://maps.fon.com/pl
najciekawiej wygląda to w UK, Portugalii czy Belgii, ale i Polska nie jest na szarym końcu

Mam też coś na pocieszenie dla innych - mając dostęp do internetu można uruchomić własnego FON-spota (a zatem mieć dostęp do FON-spotów, póki jest on połączony z internetem) niestety w tej chwili jedyna droga to kupno sprzętu - najprostszy model routera Fonera to koszt ~170zł, a "wypasiony" to ~250zł
https://shop.fon.com/FonShop/shop/PL/ShopController

oprogramowanie tych routerów bazuje na OpenWrt
http://blog.fonosfera.org/
więc może pojawią się wydania na sprzęt inny niż Fonera?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-02-2013, 21:52
Post: #2
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
Jeden z Fonspotów stoi od prawie samego początku u mnie i nadaje (przerobiony WRT54GL). Pośredniczyłem w rozdawaniu Fonera (poszło kilka sztuk w Warszawę i długo działały) - bardzo fajna inicjatywa, choć dopiero włączenie się operatorów takich, jak Netia daje siłę tego rozwiązania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-02-2013, 23:15
Post: #3
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
niestety FON zrezygnował ze wsparcia dla routerów Linksys'a i Buffallo jakieś 2 lata temu

obecnie jedyne wspierane oficjalnie to Fonera, dodatkowo rejestracja nowego konta jest możliwa tylko przy zakupie ich routera (lub przy korzystaniu ze sprzętu i usług firm partnerskich, czyli w PL Netii)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-02-2013, 23:30
Post: #4
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
Ja mam dokładnie pochodzący od nich WRT54GL i ciągle działa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2013, 06:07
Post: #5
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
a tak z innej beczki to obecnie sprzedawana Fonera 2.0n jest routerem z portem usb-host i co najmniej teoretyczną obsługą modemów 3G
(poprzedni model bodajże 2.0g lub 2.1g - nie jestem pewien oznaczenia handlowego też już miał, przynajmniej częściowe, wsparcie modemów 3G)
jeśli się zdecyduję na zakup to zrobię podstawowe testy (niestety cena nie jest atrakcyjna w porównaniu do choćby popularnych TP-Linków, a póki co nie kroi mi się wyjazd do kraju mocno nasyconego FON-spotami abym miał większa motywację do przekonania się na ile faktycznie te hotspoty sie sprawdzają w praktyce)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2013, 08:42
Post: #6
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
Usługę można uruchomić bez problemu na innych routerach - techniczne to jest po prostu cykliczne zgłoszenie do systemów + odpowiednia konfiguracja systemu. Sposobów realizacji tego było dużo prezentowanych kilka lat temu jak fonery rozdawali.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-02-2013, 11:13
Post: #7
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
Tak, sam nawet uruchomiłem tak próbnie stacjonarnego linuksa + AP Linksysa.
Jak dotowali sprzedaż routerów (zwłaszcza WRT54GL) wiele osób kombinowało, jak ich urządzenia przerobić na normalne routery - chyba wszystkie, łącznie z ich własnymi fonerami, zostały odbezpieczone. Ale to uznaję za niezrozumienie idei FON - choć po roku-dwóch korzystania można było to zrobić legalnie (umowa z FON związywała nas tylko na tego typu okres).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-03-2013, 23:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-03-2013 23:28 przez szopen.)
Post: #8
RE: Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON
owszem kiedyś można było, teraz ni hu hu

kiedyś model biznesowy zakładał utworzenie największej możliwej ilości FON-spotów, więc modyfikacje kompatybilnego sprzętu na FON-spota odbywały się niejako oficjalnie (nawet przy pewnym wsparciu firmy)

teraz nie da się utworzyć konta (może źle to ująłem - chodzi o wygenerowanie klucza) bez zakupu oficjalnie wspieranego sprzętu (do wyboru 2 modele routerów Fonera) albo korzystania z oficjalnego sprzętu partnera (mp. Netii z Netia Spot'em)
nie jestem tym specjalnie zdziwiony
- wsparcie techniczne kosztuje, a redukując ilość modeli redukuje się te koszty
- na sprzedaży sprzętu też jest jakiś zysk

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Internet satelitarny w PL Ekonomista 24 12 591 15-09-2017 21:41
Ostatni post: szopen
  UKE: Samorządowy internet szybszy i z większym transferem K4r0lSz 3 3 651 09-10-2015 07:19
Ostatni post: K4r0lSz
  Internet satelitarny szopen 5 8 136 16-01-2014 17:36
Ostatni post: szopen