[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Internet satelitarny w PL
14-02-2017, 09:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2017 19:53 przez szopen.)
Post: #1
Internet satelitarny w PL
temat wydzielony z wątku
forum.jdtech.pl/Watek-internet-cdma-orange-free-dom-bez-limitu-danych

[…]
Kurcze to fajna sprawa jak już ktoś mieszka na takim wygnajewie, że tylko satelita, a chyba Ci pośrednicy satelitarni tylko ciągną kasę, a zero obsługi. Poza tym podobno pingi dochodzą do 2s. No i limity są.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2017, 17:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2017 19:53 przez szopen.)
Post: #2
Internet CDMA "Orange Free dom" bez limitu danych?
w satelitarnych (całościowo) łączach ping nawet powyżej 4s jest normalnym zjawiskiem (fizyki nie da się przeskoczyć - sygnał radiowy musi dolecieć na orbitę i po obróbce z niej wrócić + dochodzi czas na zwykłą propagację w sieci), nie ma mowy o VoIP i niektórych innych rozwiązaniach
do tego cena (rzędu 20€/m-c za abo zawierający pakiet 10GB @5/2Mbps czy 90€ za 80GB @20/6Mbps), w obecnej chwili oferty bezlimitowe nie są chyba już dostępne (ale gdy były, to ich cena powodowała zawrót głowy)
wymagany odpowiedni rozmiar anteny itd. itd.

w zasadzie same minusy, oprócz faktu, że można uzyskać dostęp w ten sposób równie łatwo w środku puszczy, na środku lodowca czy na szczycie góry albo nawet na środku pustyni czy na platformie wiertniczej na środku morza (i w takich miejscach zazwyczaj znajdują się ci, których stać na taką metodę dostępu Tongue)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2017, 17:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2017 18:02 przez Ekonomista.)
Post: #3
Internet CDMA "Orange Free dom" bez limitu danych?
Mi oferowali za jakieś 60 zł/m-c. Tam kilkadziesiąt GB i dość szeroki lejek. Osobiście dostałem taką ofertę z załączonymi regulaminami i cennikami na meila po czacie na stronie. Byłem zaskoczony wysokim uploudem, bo kiedyś trzeba było sobie zorganizować np. mobilnie. Więc chyba ostatnio się pozmieniało. Nawet się zastanawiałem, bo mam stać porządny talerz 90cm, ale jak usłyszałem o pingach i opiniach o pośrednikach to odpuściłem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2017, 18:37
Post: #4
Internet CDMA "Orange Free dom" bez limitu danych?
technologia nie stoi w miejscu, stąd wyższe prędkości, mimo to,. pakiety danych MUSZĄ być małe (lub drogie) bo to wynika z kosztów transmisji satelitarnej…

powyższe ceny nie są "wzięte z kosmosu", to obecna "regularna" oferta (choć nie dla PL, ale kiedyś drążyłem temat głębiej i między krajami naszego rejonu nie ma drastycznych różnic w cenach)

jeśli pośrednicy rezygnują ze swojej marży (w ramach której mają m.in. świadczyć wsparcie) to sprawa jest chyba jasna - tak tylko w PL Tongue

co do "talerza" to rozsądnym minimum jest bodajże 120cm (a ostatnio, gdy używałem tego rodzaju dostępu, to 1,5m czasza była za małą przy intensywnych opadach śniegu)

owszem kiedyś były oferty "pół-satelitarne", ale one raczej nie mają racji bytu (kanał zwrotny we własnym zakresie), być może jeszcze któs to świadczy, ale popularności raczej nie zdobyło, więc wątpię

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2017, 18:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2017 18:46 przez Ekonomista.)
Post: #5
RE: Internet CDMA "Orange Free dom" bez limitu danych?
Mam rozumieć, że mi oferowali tak tanio bo olewają serwis?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2017, 18:56
Post: #6
Internet CDMA "Orange Free dom" bez limitu danych?
tak sądzę, bo ceny które podałem wyżej są całkiem zwyczajne, czytaj: nie są wysokie
(pomijam promocje, ale to i tak dość daleko do warunków które opisałeś)
nie korzystałem z dostępu przez pośredników, więc nie mam w tym względzie doświadczenia
(a bezpośrednio u dostawcy też nie jest jakoś szczególnie tanio)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-02-2017, 19:06
Post: #7
RE: Internet CDMA "Orange Free dom" bez limitu danych?
Jak nie wierzysz prześlę Ci te dokumenty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-02-2017, 19:57
Post: #8
Internet satelitarny w PL
możesz przesłać,
ale w jedynym miejscu (z tych które mam "pod opieką") cywilizacja już dotarła na tyle, że mam umiarkowanie stabilne 3G, więc nie przypuszczam, aby jakakolwiek oferta satelitarna miała rację bytu, jeśli tylko jest jakaś alternatywa

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-02-2017, 10:15
Post: #9
Internet satelitarny w PL
Nie jestem ekspertem, ale nawet jak jadę autobusem to jest jedno miejsce w lesie gdzie w żadnej sieci nie ma zasięgu. Ciągnie się to przez jakieś 2 kilometry, a nie wiem nawet na jakiej szerokości. To właściwie jest na obrzeżach jednego z większych miast w Polsce.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-02-2017, 22:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-02-2017 22:20 przez szopen.)
Post: #10
Internet satelitarny w PL
doskonale zdaję sobie sprawę z dziur w zasięgu GSM w takich miejscach, ale tam gdzie jest to możliwe wolę stosować kierunkowe anteny GSM niż kombinować z satelitą

nie można zapominać, że dzierżawa sprzętu jest obowiązkowa
(a jego cena raczej na tyle zaporowa, że chyba nie ma mowy o innym rozwiązaniu, nie wiem swoją drogą czy obecnie można zamówić taki dostęp bez sprzętu)
muszę przyznać, że lejek na poziomie 2/1Mbps jest całkiem OK
natomiast koszt instalacji na poziomie 450zł jest jednak sporym wydatkiem na start
no i tak jak wspomniałem, to jest cena promocyjna (tu = umowa na rok)


swoją drogą małe podsumowanie oferty, która przesłałeś wygląda mniej więcej tak:
90zł/m-c za 30GB z prędkością 15/6Mbps, potem lejek + nocny transfer bez lejka
lub
120zł/m-c za 40GB z prędkością 20/6Mbps, potem lejek + nocny transfer bez lejka

jak widać obie oferty są droższe od najtańszej możliwej (miała gorsze parametry) oraz tańsze od najwyższego abonamentu, który miał jednak wyższe parametry (porównując z tymi przykładowymi, które podałem wcześniej, przy czym tamte ceny nie były promocyjne)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2017, 10:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2017 11:12 przez Ekonomista.)
Post: #11
Internet satelitarny w PL
Wszystko się zgadza poza ceną. Pierwsza oferta 59zł/m-c, druga 99zł/m-c. Jeżeli obowiązkowa jest dzierżawa - trzeba by było poczytać regulamin, to 88zł/m-c i 128zł/m-c. Więc cena zbliżona do tej tańszej podanej przez szopena opcji, tylko dużo więcej niż przy tej droższej opcji już uśredniając, że transfer w nocy i szeroki lejek.

A to jest pierwsza lepsza oferta. Gdyby trochę poszukać to pewnie można "wychaczyć" taniej/lepiej. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz. Gdyby tak olać tych pośredników w tym sensie, że można by znależć u nich opcję bez sprzętu, tylko sam dostęp. To czy w razie jakiejś awarii sam sobie poradzę? Czy czy ci pośrednicy są w stanie naprawić coś czego sam nie mogę. Np. rozumiem, że dają jakąś kartę czy inny czip i w razie awarii czipa go wymienią. Natomiast sam sprzęt: Talerz, konwerter, kabel, złącza, jakiś modem, ewentualnie router to chyba sam mogę naprawić. Czy coś się nie zgadza?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2017, 19:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2017 19:57 przez szopen.)
Post: #12
Internet satelitarny w PL
Ekonomista napisał(a):Wszystko się zgadza poza ceną.
oczywiście zaokrągliłem do pełnych 10zł, bo marketingowe manipulacje typu złotówki w dół zaciemniają obraz
założyłem, że dzierżawa sprzętu jest konieczna, bo:

koszt modemu to gdzieś między 1000 a 2000zł (mam na myśli "sprzęt amatorski") + koszt instalacji, anteny i konwertera
w miarę optymistycznie przyjmijmy cenę 1500zł za nowy - w stosunku do dzierżawy za 30zł/m-c sprzęt zwraca się po ponad 4 latach używania (czyli niemal "nigdy", a gdzie reszta zestawu?)

jeśli sam sobie umiesz naprawić taki sprzęt to gratuluję

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2017, 19:58
Post: #13
RE: Internet satelitarny w PL
(18-02-2017 19:55)szopen napisał(a):  a gdzie reszta zestawu?)
Co stanowi resztę?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2017, 20:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2017 20:02 przez szopen.)
Post: #14
Internet satelitarny w PL
antena (reflektor), konwerter, kable, uchwyt i koszty instalacji, jakiś router tez się zwykle przyda (nie wiem co tam teraz dają w zestawie)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2017, 20:01
Post: #15
Internet satelitarny w PL
A co z dostępem? to jest karta sim czy coś podobnego?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2017, 20:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2017 20:14 przez szopen.)
Post: #16
Internet satelitarny w PL
przypisanie usługi do modemu jest bodajże po MAC-adresie modemu
w każdym razie jeśli posiadasz własny kompatybilny sprzęt jest to możliwe przy aktywacji

PS powyżej mnie poniosło, bo konwerter jest przecież wliczony w cenę (modem składa się z 2 elementów - tego co masz w domu - IDU i tego co jest na zewnątrz ODU), jakkolwiek wydaje mi się, że "sprzęt luzem" raczej trudno dostać (mówiąc inaczej kupisz go raczej tylko u dostawców-pośredników)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2017, 07:47
Post: #17
Internet satelitarny w PL
Tak tylko dodam, że zestaw dostępny w Cyfrom Polsacie o nazwie IDU-ODU (także w wersji aktualnej 200) to nie jest sprzęt satelitarny, tylko zwykły 3G/LTE.
Oficjalnie niedostępny w handlu (są tylko wynajmowane z tego co pamiętam), w praktyce chodzą na allegro za 500-1000 z rzadka.
Ciekawostka: karta SIM jest zaszyta pod plombami gwarancyjnymi w ODU (moduł instalowany na dachu/przy antenie) i oficjalnie nie ma możliwości jej wymiany. Rozbiórka nieprawidłowa ODU może zmniejszyć szczelność obudowy i przyczynić się do jego szybszego padnięcia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2017, 14:15
Post: #18
Internet satelitarny w PL
generalnie sprzęt składający się z 2 modułów pracujących wspólnie - jednego instalowanego w domu, a drugiego na zewnątrz, nazywany jest zestawem IDU-ODU (Polsat trzyma się tej terminologii, mimo, że w module ODU jest umieszczony modem LTE)

a jeśli sypiemy ciekawostkami, to widziałem satelitarne moduły ODU łączone zarówno jednym kablem jak i dwoma z modułem IDU (oczywiście IDU są odpowiednio inne), ale jak się to przekłada na właściwości użytkowe nie wiem (natomiast jest możliwe rozwiązanie podobne do stosowane w CP - modem może współpracować z tunerem dvb-s, ale nie wnikałem w szczegóły techniczne, ponadto podobno jest też możliwe połączenie VoIP co mnie zastanawia dość mocno, biorąc pod uwagę duże opóźnienia)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2017, 22:57
Post: #19
Internet satelitarny w PL
Sprawdziłem z ciekawości i tak wygląda pierwsza oferta z brzegu:
Tooway napisał(a):Download: 15 Mbps (do 30 GB - potem 2 Mbps)
Upload: 6 Mbps (potem 1 Mbps)
Antena 80 cm + konwerter + modem - 29 zł/miesiąc lub wykupienie na własność za 1650 zł
Umowa na rok
Abonament: 59 zł
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2017, 23:18
Post: #20
Internet satelitarny w PL
hmm, dokładnie tak wygląda oferta o której piszemy od paru postów Tongue
biorąc pod uwagę, że dostawca jest jeden (eutelsat), a różni tylko pośrednicy, to zróżnicowanie ofert nie może być duże

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  UKE: Samorządowy internet szybszy i z większym transferem K4r0lSz 3 3 651 09-10-2015 07:19
Ostatni post: K4r0lSz
  Internet satelitarny szopen 5 8 136 16-01-2014 17:36
Ostatni post: szopen
  Internet za granicą (i w kraju) - hotspoty FON szopen 7 8 519 06-03-2013 23:27
Ostatni post: szopen