[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android]
17-11-2018, 05:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2019 05:51 przez szopen.)
Post: #1
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android]
Można powiedzieć, że to 2w1, a nawet 4w1 bo obsługuje nie tylko fabryczne systemy Ikea Tradfri i Philips Hue, ale też samodzielnie budowane konstrukcje opierające się na ConBee lub diyHue, a wiem że autor planuje dołożenie także obsługi czegoś nowego (prawdopodobnie MiHome? może Osram Ligtify?).

Tej apki używam stosunkowo od dawna (była dostępna dla betatesterów), więc mimo niedawnej premiery wersji 1.0 (stabilnej) znam dość dobrze jej możliwości (ba są one większe, niż mam możliwości przetestowania - po prostu mam zbyt mało sprzętu).

Oficjalna strona developera
https://sites.google.com/view/superthoma...essentials
i poświęcony apce wątek na XDA (można zgłaszać requesty nowych funkcji czy choćby podziękować autorowi):
https://forum.xda-developers.com/android...s-t3538712

Link do Sklepu Play - Android >=4.4 (zalecany >=9.0)
(nie wiem jaka wersja Androida jest wymagana, ale prawdopodobnie 4.0 lub 6.0 w sklepie niestety brak odpowiedniej informacji - "zależy od urządzenia", a dla niektórych funkcji - np. kafelków 7.0, sam używam jej na urządzeniach 6.0+ więc nie jestem w stanie nic powiedzieć o współpracy ze starszą wersją systemu)
https://play.google.com/store/apps/detai...ials&hl=en

natomiast wersja dla WearOS wymaga systemu Android >=7.1 (zalecany >=9.0)

Apka jest darmowa, natomiast dodatkowo płatne (wszystko znajdziemy w menu "Ulepsz") są licencje na
- opcje "Premium", gdzie znajdziemy pojedyncze ulepszenia lub ich cały pakiet (wychodzi taniej, ale nie jestem w stanie podać cen, bo mam już zestaw "full opcja") m.in. jest to współpraca z Taskerem, "kolorofon" dostępny jako efekt (dla pojedynczej żarówki lub grupy) czy tryb rozrywki/dyskotekowy (tylko Hue v2 z żarówkami Hue RGBW), sterowanie z powiadomień, harmonogramy itd.
- równoczesną obsługę kilku mostków (można mieszać producentów)
- obsługę Wear OS (czyli możliwość sterowania oświetleniem ze smartwatcha)

Wśród apek z płatnymi opcjami wybrałem właśnie tą ze względu na wprowadzoną najwcześniej obsługę mostka Ikei oprócz Philipsa (generalnie z softem pracującym z Tradfri jest dość ubogo), choć ostatecznie okazało się, że Ikea była u mnie tylko chwilowo (mam na myśli mostek), obecnie jest jeszcze kilka płatnych aplikacji, które też to już potrafią, tu jednak spodobał mi się także sposób obsługi samej aplikacji oraz ponadprzeciętny wybór języków (zależny od wsparcia przez tłumaczy wolontariuszy na platformie crowdin).

Bez żadnych opłat zyskujemy opcje niedostępne w oficjalnych apkach Hue i Tradfri, jak wskazanie stanu baterii w pilotach (Hue i Tradfri ale tylko wewnątrz natywnych systemów), dostęp do debugera API (Hue i Tradfri), możliwość zdalnego wciśnięcia przycisku parowania (tylko Hue, bo bramka Tradfri jest parowana QR-kodem), czy uruchomienie wyszukiwania Touchlink (tylko Hue).

Aplikacja w niektórych miejscach ma wciąż "kulawe" tłumaczenia, ale w miarę wolnego czasu zamierzam wspomóc autora, bo moim zdaniem to jest najlepsza apka na polski rynek dzięki wsparciu dla najpopularniejszych u nas systemów Philips Hue i Ikea Tradfri, a przy tym wśród płatnych (tylko z obszaru zgodnego z Hue) ma ceny licencji na rozsądnym poziomie i w dodatku nawet wersja darmowa jest całkiem przydatna.



Info uzupełniające, dla wielbicieli DIY:
ConBee
https://www.dresden-elektronik.de/funkte...ys/conbee/
diyHue
https://github.com/mariusmotea/diyHue



Poniżej wybrane screenshoty z aktualnej wersji i nieco wcześniejszych (1.0.0 - 1.0.4) obecnie stabilna to 1.0.3 a beta to 1.0.4 (28.11.2018) nie jest to pełen przegląd możliwości, bo wybrałem tylko 10 obrazujących m.in. wsparcie dla mostków Hue Philipsa oraz Tradfri Ikei oraz współpracę tych mostków ze sprzętem innych producentów (dla mostka Hue jest to Gledopto, Jiawen, Ikea i Osram; a dla mostka Tradfri jest to Gledopto, Jiawen, Hue - tylko żarówki i Osram - tylko żarówki, gniazdka ani piloty nie działają, pozostałych wypustów nie testowałem; Gledopto produkuje moduły do sterowania taśm LED, a Jiawen żarówki i piloty, ale pilota nie miałem okazji testować)

Czwarty SS obrazuje "Efekty" (czyli sceny dynamiczne) - ikona kolorowej żarówki oznacza, że ta scena wymaga światła RGBW do poprawnego działania, ikona nutki dotyczy efektu "kolorofon" (światło w rytm muzyki, działa z dowolnymi żarówkami RGBW i TW ale najlepszy efekt jest dla RGBW)
a trzy ostatnie dotyczą "strefy rozrywki", czyli trybu dostępnego tylko w mostku Hue v2 wyłącznie w połączeniu z żarówkami/lampami Hue RGBW np. seria LCTxxx ale już nie zadziałają ani białe LWBxxx, ani LTWxxx (TW="tuneable white", czyli sterowane CT = color temperature), ani sprzęt innych producentów nawet jeśli wspiera RGBW, to są oczywiście sztuczne ograniczenia mostka Philipsa, a nie aplikacji.


Załączone pliki Miniatury
                                       

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-11-2018, 02:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2019 03:49 przez szopen.)
Post: #2
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [Zigbee, Android]
Nie podbiłem wątku, bo zapomniałem (wrzuciłem za to na znane forum poświęcone wyłącznie okazjom), a jest od paru dni promocja na licencję "premium" w tej aplikacji (niestety nie wiem do kiedy obowiązuje promocja).
Oto co obejmuje "premium":
   

edit: Już po promocji…
Przecena nie jest może duża bo z 25,99zł na 20,99zł, ale dla kogoś zainteresowanego jest to zawsze niemal 20% taniej choć nawet cena "full opcji" jakoś z nóg nie zwala, a cena aplikacji to drobny ułamek ceny sprzętu - to mniej niż połowa najtańszej ciepłobiałej żarówki Zigbee ZLL ;O
Można wprawdzie kupować pojedyncze funkcje (ale w pakiecie są taniej).
Dla porównania może dodam, że najdroższa konkurencyjna aplikacja dedykowana głównie Philips Hue i zalecana przez Philipsa - "Light DJ Pro" dostępna na platformy iOS i Android kosztuje… 100$, czyli na dziś 365zł za "dożywotnią licencję" (a jej wersja bez dopisku pro jest dostępna w subskrypcji za… 8$/m-c lub 50$ na rok, gdyby ktoś chciał wypróbować przez krótszy czas).


Obsługa wielu mostków oraz wsparcie dla Wear OS to dwie oddzielne dodatkowe licencje (i raczej nie każdy użytkownik je potrzebuje, nawet jeśli używa funkcji "Premium")

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2019, 03:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2019 04:28 przez szopen.)
Post: #3
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android]
Nadal jestem beta-testerem i nawet wziąłem się nieco za poprawki w tłumaczeniu (projekt jest tłumaczony na platformie crowdin.com i w sumie sporo z nich już weszło do aktualnych wersji aplikacji), natomiast nie do końca jestem przekonany czy obecny rozwój samej aplikacji idzie we właściwym kierunku…

Choć z drugiej strony stawianie na monetyzację apki dla developera przez sprzedaż gotowych presetów do efektów świetlnych jest jakimś pomysłem, a presety zakupione w ramach wcześniejszych licencji oczywiście nadal działają, natomiast sposób wizualizacji powoduje pewien niesmak u dotychczasowych użytkowników (co się dość mocnym echem odbiło na ocenach w sklepie Google Play… i są teraz sporo gorsze niż przed wprowadzeniem nowych funkcji)

Kilka słów wyjaśnienia - poniższe screenshoty są z różnych modeli telefonów (stąd pewne dodatkowe różnice), natomiast w nowej wersji w edytorze efektów obrazki wizualizujące ekekt są animowane (dlatego dziwnie wyszedł "scrollowany screenshot").

Wcześniej wyglądało to tak:
   

a teraz tak:
   
(te z plusami są aktywne - co wynika ze starej licencji, te z kłódkami nie)
i tak:
   
bo efekty zostały rozbite na 2 grupy, co straciło na czytelności, szczególnie, że ta druga jest powiązana ale tylko częściowo(!) z tzw. "strefą rozrywki", czyli pewnemu wymysłowi Philipsa działającemu tylko i wyłącznie w przypadku kombinacji mostka Hue V2 i opraw lub żarówek RGBW
- to jest oznaczone ikonkami kwadratowego mostka i żarówek Hue (no tu jest właśnie pewna niekonsekwencja, bo niektóre efekty działają też w innych konfiguracjach i wtedy tych ikonek brak).
Ponadto nadal są pewne niejasności - efekt "błyskawica" wymaga żarówek CT co było wcześniej oznaczone gwiazdką śniegu (zapewne w nawiązaniu do używane zimnej barwy światła), a efekt "dyskoteka" jest efektem w powiązaniu z kartą audio urządzenia (czyli użyciem jego wyjścia liniowego jako źródła muzyki lub mikrofonu w "trybie pasywnym") co było wcześniej oznaczone nutką.

Oczywiście mając licencję na edytor efektów sami możemy tworzyć nowe efekty (i co ciekawsze jest też tryb umożliwiający ich lokalne przechowywanie na smartfonie/tablecie bez zużywania zasobów mostka, w zamian za to są dostępne tylko lokalnie z tego smartfona czy tabletu)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2020, 00:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-12-2020 01:17 przez szopen.)
Post: #4
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android]
Oficjalne forum poświęcone tej aplikacji:
https://community.hueessentials.com/

Ponadto mignęło mi powiadomienie o 50% zniżce na wybrane funkcje premium (chyba na podstawowy zestaw Premium oraz na kilka mostków, ale nie ogarnąłem screenshota, a sam mam już wszystkie licencje, które były mi potrzebne, wręcz właściwie to mam wszystko oprócz predefiniowanych, a płatnych efektów… więc proszę ewentualnych użytkowników o informację co i za ile jest dostępnego w aplikacji w tej chwili).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2020, 22:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-12-2020 22:53 przez szopen.)
Post: #5
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android]
Świetną wiadomość o promocji potwierdził @Ekonomista - 50% tańsze są licencje "Premium" (13,99zł, a normalna cena w okolicy 25zł) - to odblokowuje zawartość od "Dyskoteki" po "Harmonogramy" i dodatkowo chyba tańsza licencja na "Kilka Mostków" (8,29zł)
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-01-2021, 22:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2021 22:44 przez szopen.)
Post: #6
Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android]
Wideotutoriale parowania nietypowych akcesoriów do mostka Hue w tamtym poście:
http://forum.jdtech.pl/Watek-philips-hue...1#pid49791
obecnie dostępne są także z samej aplikacji

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czujnik PM2.5 Ikea Vindriktning - przeróbka do wykorzystania w systemach ID szopen 0 1 115 04-04-2022 17:27
Ostatni post: szopen
  WLED "dla leniwych" - sterowanie każdą diodą RGB oddzielnie [WiFi, ESP, Android, iOS] szopen 3 6 604 04-04-2022 14:12
Ostatni post: szopen
  Philips Hue system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 6 4 637 14-02-2021 11:35
Ostatni post: szopen
  DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS] szopen 5 8 100 14-04-2020 16:27
Ostatni post: szopen
  DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" [WiFi, Tuya, Android, iOS] szopen 5 5 412 04-09-2019 10:30
Ostatni post: jakubd