[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" [WiFi, Tuya, Android, iOS]
02-09-2019, 15:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2019 22:25 przez szopen.)
Post: #1
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Może na wstępie powiem tyle - odradzam, ale każdy swój rozum ma.

W większości sklepów ten sprzęt miał dotąd zaporowa cenę rzędu 80zł (co za chiński chłam, jest naprawdę wygórowaną ceną), Biedronka jednak postanowiła "pozmiatać" na rynku i wprowadziła do oferty 2 urządzenia spod brandu DGM lub (po nazwie apki) SmartDGM importowane do Polski przez NTT (pod brandem DGM znajdziemy też bardziej udane konstrukcje, jak choćby zdalnie sterowane "inteligentne" gniazdko PP-W162 również dostępne w biedrach ;O a także sporo innego podobnego sprzętu dostępnego raczej tylko w sieciach sklepów ze sprzętem komputerowym i RTV/AGD), a ponieważ cena i dostępność (choć ponoć można to znaleźć tylko w "lepszych biedrach") czyni cuda.
Taki mały update - te żarówki i gniazdka były w biedrze ofercie z połowy bądź końcówki sierpnia, teraz zastąpiła je "szkoła", o ile żarówek nie żałuję, to gniazdka mają jakiś sens, ale… Tuya szczyci się dostarczaniem podobnych rozwiązań dla wielu sieci marketów i dyskontów m.in. dla Lidl'a i Aldi'ego.

Konstrukcja opiera się na dość uniwersalnym (choć moim zdaniem dedykowanym wyłącznie do żarówek/sterowników światła) module TYWE3L produkowanym przez Hangzhou Tuya Information Technology Co.,Ltd, który z kolei opiera się powszechnym od jakiegoś czasu chipsecie Espressif (Tuya oprócz modułów WiFi produkuje też np. moduły Zigbee oraz jest wytwórcą aplikacji sterujących tymi urządzeniami, oraz zaopatruje odbiorców w dedykowane rozwiązanie chmurowe wraz z dedykowaną aplikacja dla Androida i iOS, więc jest to woda na młyn dla firm pragnących wypuścić jakiś system pod własną marką).
Niestety wytwórcy produktu końcowego, czyli żarówki jako całości nie udało mi się zidentyfikować, ale jej konstrukcja nie grzeszy dbałością o szczegóły (i trwałość) - wygląda po prostu na konstrukcję opartą o projekt referencyjny…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-09-2019, 15:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-09-2019 15:26 przez szopen.)
Post: #2
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" (WiFi, Tuya)
Aplikacje sterujące korzystają z chmury Tuya (czyli także producenta oprogramowania oraz modułu będącego podstawą urządzenia), wcześniej sądziłem, że brand aplikacji nie ma żadnego znaczenia (skoro zasadniczo wszystkie zgodne z Tuya korzystają z serwerów Tuya), tak jednak nie jest - większa ilość eksperymentów dowiodła, że osprzęt wywodzący się od Tuya, działa albo na niebrandowanej chmurze i aplikacji (są 2 do wyboru: Tuya Smart i Smart Life, obie mają jako developera jawnie wymienioną nazwę firmy Tuya), oraz aplikacji obrandowanej zgodnie z marką obrandowania produktu.

Nie wiem na jakim poziomie są białe listy (ACL) czy są zaszyte w aplikacjach, czy w "podchmurach", jakkolwiek eksperymentalnie wypróbowałem 3 apki z innym obrandowaniem (Jinvoo Smart, Digoo Life oraz BlitzWolf) i żadna z nich nie umożliwia poprawnego sparowania tego produktu (mimo poprawnej 1 fazy parowania).




Apka oficjalna - obrandowana logo marki DGM (i mająca słabostki tłumaczenia w innych miejscach od wersji nieobrandowanych), zalecam ją tylko jeśli ktoś ma osprzęt tuyopochodny wyłącznie pod brandem DGM
smartDGM
Android >=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...mart&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/us/app/smartdgm/i...84850?l=pl



Apki niebrandowane - sam używam tej pierwszej i ją zalecam, ale na obecnym etapie nie jest to jakieś kluczowe (jeśli jednak mamy sprzęt pod różnymi brandami, to jest to jedyne skuteczne rozwiązanie aby go łatwo zintegrować wzajemnie)
"Tuya Smart" (dawniej nazywała się po prostu Tuya)
Android >=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...mart&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/pl/app/tuyasmart/...49547?l=pl

"Smart Life - Smart Living" (tu też jakaś zmiana nazwy - choć całkiem zrozumiała - bez tego by nie była wystarczająco unikatowa):
Android >=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...life&hl=pl
iOS >=9.0
https://apps.apple.com/us/app/smart-life...1115101477



Każda z aplikacji ma własną chmurę (choć jest to i tak "podchmura" chmury Tuya), więc zarejestrowanie w jednej aplikacji nie umożliwia sterowania sprzętem w innej aplikacji - trzeba wykonać "transfer" urządzenia przez wyrejestrowanie go z jednej chmury (za pomocą aplikacji o nazwie chmury) i zarejestrowania go w innej odpowiednią aplikacją, wiem brzmi pokrętnie, ale po prostu najlepiej zdecydować się na jedną aplikację i inne odpuścić.

Sterowanie sprzętem w obrębie jednej chmury/aplikacji jest możliwe dla kilku różnych kont (standardowo pierwsze konto jest kontem "administratora rodziny" o ile udostępnimy taką możliwość dla tych dodatkowych kont w "zarządzaniu domem" lub udostępnimy pojedyncze urządzenie.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-09-2019, 17:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-09-2019 14:22 przez szopen.)
Post: #3
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" (WiFi, Tuya)
A. Skuteczne uruchamianie żarówki w trybie parowania:​​

0. Warunki konieczne (nie wiem czy wymieniłem wszystkie, w najbardziej typowych sieciach zwykle są spełnione)
- sieć WiFi 2,4GHz, o SSID bez "dziwnych" znaków w nazwie ani kluczu (haśle), bez izolacji klientów bezprzewodowych, z możliwością poruszania się w niej pakietów SSDP, bez blokowanych portów (w skrócie - bez nadmiernie restrykcyjnych ustawień bezpieczeństwa), z automatycznym doborem standardu ("bgn-auto"); awaryjnie można użyć do pierwszego parowania innej sieci niż docelowej, nawet stworzonej jako tethering WiFi ze smartfona (przenośny hotspot, sieć może być nawet bez hasła, ale wymaga to dodatkowego potwierdzenia w trakcie konfiguracji, no i oczywiście nie zalecam takich rozwiązań), ale wtedy potrzebne są 2 smartfony, bo apka musi być na kliencie sieci WiFi, a nie może pracować na tym, który tworzy hotspota.
- dostęp do internetu w wymienionej sieci WiFi, działający prawidłowo, w szczególności z prawidłowo działającym DNS, bez użycia VPN
prosty test działania internetu (w odniesieniu do usługi chmurowej Tuya) można uzyskać wchodząc przeglądarką pod adres
https://pxy1.tuyaus.com/pl (powinno się wyświetlić okno logowania, ale to nie służy do logowania!, to tylko zgrubny test, i nie wiem czy to będzie wiecznie pod tym adresem)
- aplikacja (jedna z TuyaSmart/Smart Life/SmartDGM) z prawidłowo założonym i aktywowanym kontem (wybieramy kraj, niezależnie od rejestracji na e-mail czy numerem telefonu) należy mieć to ogarnięte zanim weźmiemy się za parowanie (aktywację konta warto przeprowadzić przed jeszcze zakupem sprzętu zgodnego z Tyua, bo chmura miewa czasem "czkawkę" przy przesyłaniu kodu aktywacyjnego) oraz nadanymi wszelkimi uprawnieniami (w trakcie procesu wyszukiwania prawdopodobnie pojawi się popup, jeśli nie są nadane niezbędne uprawnienia, oczywiście należy je wtedy nadać).

1. Podłączamy zasilanie na przynajmniej 10 sekund (by układ zasilania pracował stabilnie), żarówka MUSI świecić w swoim domyślnym zimno-białym odcieniu (jeśli tak nie jest wymagane są dodatkowe kroki - należy odłączyć zasilanie na tak długi okres czasu i tyle razy, aby po finalnym włączeniu żarówka świeciła).

2. Wykonujemy sekwencję 3-krotnego odłączenia zasilania na sekundę z sekundowymi przerwami (tj. podaniem zasilania na sekundę) oczywiście po trzecim wyłączeniu zasilanie pozostawiamy już włączone na stałe, proponuję używać zegarka z sekundnikiem - zbyt krótkie przerwy w zasilaniu nie są traktowane jako celowe działanie, zbyt długie spowodują rozładowanie kondensatora w torze zasilania i proces także się nie uda (bo procesor musi działać cały czas), po około 5 sekundach od ostatniego włączenia żarówka zacznie szybko migać, pojedyncze krótkie mignięcie oznacza prawdopodobnie błąd czyli odmowę parowania, jeśli ono wystąpi proponuję dłuższą przerwę - może to wynikać np. z wcześniejszego powiązania z chmurą pod innym brandem, problemami z komunikacją z internetem/chmurą itd.
Jeśli mamy problem z uzyskaniem trybu parowania (czyli nie ma żadnej reakcji po trzecim odcięciu zasilania i ponownym włączeniu) można nieco wydłużyć kroki cyklu (np. do 1,5 sekundy lub 2 sekund)

3. W aplikacji (zalecam Tuya Smart lub Smart Life, ale brandowana SmartDGM oczywiście działa, bo ona akurat musi) przechodzimy do opcji parowania urządzenia:
UWAGA - opis kroków zawiera nazwy funkcji stosowane w 3 rożnych ^ brandach (niebrandowane to 2 brandy przecież) aplikacji w wersji "polskiej" i najnowszej wersji w dniu pisania posta

a) tryb ręczny (moim zdaniem jest znacznie szybszy)
- łączymy się smartfonem/tabletem z naszą siecią WiFi (pracującą w zakresie 2,4GHz i spełniającą podstawowe wymagania)
- z głównego ekranu apki wciskamy "+" w górnym prawym rogu
- wybieramy "dodaj ręcznie"​ (jest już wstępnie wybrane) oraz kategorię "Oświetlenie"
- wybieramy "Oświetlenie" (z ikoną żarówki)/"Smart Żarówka" (z ikoną białej żarówki w DGM)
- upewnimy, że że żarówka błyska szybko, jeśli nie to krok 2.
- wciskamy "Confirm indicator rapidly blink"/"Potwierdź" (tym razem brak tłumaczenia na PL w TuyaSmart i Smart Life)
- podajemy klucz (hasło) do sieci WiFi (lub sprawdzamy czy jest OK jeśli już było kiedyś wprowadzone)

b) tryb automatyczny
- łączymy się smartfonem/tabletem z naszą siecią WiFi (pracującą w zakresie 2,4GHz i spełniającą podstawowe wymagania)​
- z głównego ekranu apki wciskamy "+" w górnym prawym rogu​
- upewnimy, że że żarówka błyska szybko, jeśli nie to krok 2. ​
- wybieramy "auto scan" lub "wyszukaj urządzenie"
- podajemy klucz (hasło) do tej sieci (ewentualnie upewniamy się, że konfiguracja/hasło jest OK w "zmień konfigurację WiFi")
- opcjonalnie: nadajemy wymagane uprawnienia (jeśli ich brakuje)
- czekamy cierpliwie na wykrycie żarówki, zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 2 minuty
- gdy się pojawi w obszarze wyszukiwania, wciskamy "Dalej"/"Przyszły" (tłumaczenie w DGM i Smart Life mocno kuleje w tym miejscu)
- opcjonalnie: (jeśli mamy skonfigurowane pokoje) wybieramy pokój do którego będzie przypisana żarówka, można to zrobić także później w ustawieniach
- "Zakończono"/"Gotowe"

Jeśli żarówka przestanie migać mniej więcej między 5% a 10% na wskaźniku, to jest już pierwszy dobry znak, że parowanie się uda (ale nie jest to jeszcze pewne - zależy od sukcesu powiązania z chmurą),
drugi dobry znak to szybki ruch wskaźnika postępu od mniej więcej 15% w górę, jeśli procenty do końca idą powoli, to świadczy to o jakimś problemie - najprawdopodobniej w prawidłowej komunikacji z serwerem chmury
(np. jeśli użyjemy jakieś niekompatybilnej wersji aplikacji - poświęciłem na testy nieco czasu i przykładowo do niekompatybilnych zaliczają się Jinvoo Smart, Digoo Life i Blitzwolf, których chmury prawdopodobnie po prostu nie akceptują sprzętu obrandowanego DGM, prawdopodobnie zbyt stara wersja aplikacji może prowadzić do podobnych błędów).



B. Usunięcie powiązania z chmurą w trybie online:
- uruchamiamy apkę powiązaną z chmurą, gdzie mamy obecnie zarejestrowaną żarówkę
- upewniamy się, że mamy nad żarówką władzę (daje się wyłączyć z aplikacji/ściemniać itd.)
- będąc wewnątrz menu poświęconego danej żarówce wchodzimy w menu edycji (ikona "ołówka" w prawym górnym rogu)
- na samym dole jest przycisk "Usuń urządzenie", skorzystanie z niego powoduje przejście żarówki do trybu parowania (szybkie migotanie), jeśli w tym stanie odłączymy zasilanie po kilku sekundach, to po ponownym włączeniu będzie gotowa do parowania bez wykonywania sekwencji wyłączeń.

alternatywnie
C. Usunięcie powiązania w trybie offline wygląda tak samo, ale żarówkę trzeba zresetować w trakcie ponownego parowania (procedura A. 2.) jeśli będzie przeniesiona np. do innej sieci.
Jeśli żarówka po najbliższym włączeniu będzie wciąż miała dostęp do ostatnio sparowanej sieci WiFi powinna automatycznie przejść do trybu parowania (czyli szybkiego migania).

D. Wykonanie punktu A. 2. jest faktycznie przywróceniem ustawień fabrycznych, a w trakcie nowej rejestracji w usłudze chmurowej stare powiązanie powinno zostać automatycznie usunięte, ale to jest potencjalne źródło problemów, dlatego zalecam punkt B.



Migracja między chmurami lub przenosiny do innej sieci WiFi
- najpierw krok B.
- opcjonalnie: w momencie szybkiego migania, można odłączyć zasilanie i np. przenieść sprzęt do zupełnie innej lokalizacji
- potem krok A. (przy odrobinie szczęścia zaczynamy już w punkcie 2.)
zajmuje to mniej niż minutę.

Można też po prostu w nowej chmurze rozpocząć zwykłą procedurę rejestracji (A), spowoduje to usuniecie sprzętu z chmury, w której był poprzednio zarejestrowany (ale lepiej zacząć od B.)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-09-2019, 17:32
Post: #4
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" [WiFi, Tuya, Android, iOS]
szopen napisał(a):Może na wstępie powiem tyle - odradzam, ale każdy swój rozum ma.

...po czym 4 ekrany opisu... Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-09-2019, 02:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2019 03:10 przez szopen.)
Post: #5
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" [WiFi, Tuya, Android, iOS]
To proste - dałem się podpuścić (choć już "na wagę" wyczułem, że to pachnie chłamem), ale opis jest uniwersalny i będzie pasował do każdej żarówki zawierającej moduł Tuya - pod innymi brandami można trafić na lepsze wykonania, sprzęt oddam za pół ceny jeśli jest jakiś chętny (chociaż wkręciłbym ją może do podświetlenia numeru klatki w bloku Big Grin ludzie i tak tego nie zauważą, że np. zapala się z zachodem Słońca, ściemnia się o północy czy zmienia odcień bieli o 22:00 ;P, a miałbym fajne poletko doświadczalne).

Jest jeszcze jedna kwestia - jeśli NIKT nie będzie pisał, to forum stanie się martwe…

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-09-2019, 10:30
Post: #6
DGM L-WT9W1 "Inteligentna żarówka LED" [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Ja uważam właśnie, że takie dzielenie się doświadczeniami, także jako ostrzeżenia jest bezcenne. Sam wrzucam od czasu do czasu takie "losowe" informacje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WLED "dla leniwych" - sterowanie każdą diodą RGB oddzielnie [WiFi, ESP, Android, iOS] szopen 3 7 086 04-04-2022 14:12
Ostatni post: szopen
  DSTIKE WiFi Deauther MiNi szopen 0 1 782 08-04-2021 00:32
Ostatni post: szopen
  Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android] szopen 5 5 055 11-01-2021 22:43
Ostatni post: szopen
  Czujnik pyłu zawieszonego, smogu, "smogomierz", ale nie tylko [WiFi, ESP] szopen 6 3 500 03-06-2020 18:42
Ostatni post: szopen
  Najtańsze "gniazdko WiFi". Ekonomista 45 18 419 27-05-2020 00:24
Ostatni post: szopen



MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './c1jdtech_forum/threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO threadviews (tid) VALUES('5589')