[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huaweii B618s vs B529s
03-01-2018, 03:54
Post: #1
Huaweii B618s vs B529s
Witajcie

Panowie jako nie mam dostępu do kabla na wsi a muszę mieć internet do pracy to staram się dywersyfikować ryzyko.
Mam intenet od dwóch dostawców tj Play i TMobile

Od każdego z nich dostałem modemy z routerem (Play B618) (T B529)
Oczywiście nie ukrywam że sprzedając jedno z tych urządzeń chciałbym sobie zrekompensować koszta utrzymania dwóch łącz.

I teraz pytanie który z nich wybrać ... czy oprócz spraw oczywistych typu
B529 ma baterie
B618 złącze USB

są jakieś technicze różnice ... no nie wiem - choćby w kontekście agregacji pasm ?
Z góry dziękuję za porady ...

PS. Z moich kilkudniowych testów wynika że:

B618 ma lepszy zasięg (obie karty)
Tmobile łączy się do innego BTS'a poprzez B529 i do innego poprzez B618
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 11:09
Post: #2
Huaweii B618s vs B529s
Na szybko B618 jest wyższej kategorii (szybszy, więcej agreguje potencjalnie pasm) niż B529. Poza tym większa obudowa daje możliwość wbudowania anten o lepszym zysku i to widzisz. Złącze USB bez znaczenia pewnie (brak obsługi w sofcie jak zwykle pewnie).

Ja osobiście żadnego z nich jako głównego bym nie używał, bo to jednak sprzęt domowy.

Z drugiej strony zachowałbym oba na wypadek awarii, poza tym możesz przełączać się "w locie" jak są włączone oba. Inny argument za tym: one mają firmware czasami zoptymalizowany do operatora, który je dostarczył, zauważalne bardziej w przypadku Play.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 13:20
Post: #3
Huaweii B618s vs B529s
Trochę popłynąłeś. Ja bym to oddał i kupił dobry routero-modem i kartę Redbulla. Dla pewności można zostawić ten T-Mobile, ale router sprzedać i kupić choćby modem E3372, jeśli awaryjnie wystarczy mieć internet tylko w komputerze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 14:12
Post: #4
Huaweii B618s vs B529s
@Ekonomista - wszystko zależy od faktycznych potrzeb - ja też mam 2 niezależne łącza komórkowe do internetu (a nie wykonuję pracy w 100% zależnej od łączności ze Światem w ten sposób), z tym że u mnie RBM stanowi to łącze alternatywne (na którym np. "wiszę" z laptopem choćby teraz), ale cały sprzęt potrzebujący wysokiego uptime jest na łączu Plusa, a ja mam w każdej chwili możliwość przełączyć się na drugą sieć WiFi (z czego czasem wręcz muszę korzystać, bo w mojej okolicy Play działa jak chorągiewka czy może raczej kierunkowskazy Tongue)

@tiger - "w całej rozciągłości" popieram to, co napisał Jakub

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
tiger (2018-01-03)
03-01-2018, 14:41
Post: #5
Huaweii B618s vs B529s
Ja do pracy też bym wolał abo zwłaszcza, że dają tam prawie faktyczny bezlimit - nieoficjalnie jest to 2 TB miesięcznie. I popieram rozwiązanie korzystania z dwóch niezależnych infrastrukturalnie operatorów - sam tak mam, zwykle ze sobą karty tmobile, play, plus i oranżada.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
tiger (2018-01-03)
03-01-2018, 18:03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-01-2018 18:23 przez tiger.)
Post: #6
RE: Huaweii B618s vs B529s
(03-01-2018 13:20)Ekonomista napisał(a):  Trochę popłynąłeś. Ja bym to oddał i kupił dobry routero-modem i kartę Redbulla. Dla pewności można zostawić ten T-Mobile, ale router sprzedać i kupić choćby modem E3372, jeśli awaryjnie wystarczy mieć internet tylko w komputerze.

W moim workflow i moich potrzebach takie rozwiązanie może się nie sprawdzić.
Jedno z łącz musi być nielimitowane (tmoblie i jego brak lejka gwarantuje mi przyzwoite możliwości Commitowania mojej pracy zdalnie bez względu na wielkość przesłanych danych)
Jako redundancje postawiłem na Play i zrobiłem to świadomie biorąc pod uwagę rozmieszczenie BTS'ów w mojej okolicy.

(03-01-2018 14:12)szopen napisał(a):  @Ekonomista - wszystko zależy od faktycznych potrzeb - ja też mam 2 niezależne łącza komórkowe do internetu (a nie wykonuję pracy w 100% zależnej od łączności ze Światem w ten sposób), z tym że u mnie RBM stanowi to łącze alternatywne (na którym np. "wiszę" z laptopem choćby teraz), ale cały sprzęt potrzebujący wysokiego uptime jest na łączu Plusa, a ja mam w każdej chwili możliwość przełączyć się na drugą sieć WiFi (z czego czasem wręcz muszę korzystać, bo w mojej okolicy Play działa jak chorągiewka czy może raczej kierunkowskazy Tongue)

@tiger - "w całej rozciągłości" popieram to, co napisał Jakub

Tak jak odpowiedziałem koledze powyżej - dwa łącza to przy braku kabla/światłowodu must have w moim przypadkuSmile
W mojej okolicy najlepsze rezultaty ma Play - niestety ma lejek po 100GB i w praktyce mi to starcza nieraz na dwa - cztery dni - stąd drugie łącze od tMobile które tego ograniczenia nie ma ... za to działa odrobinę gorzej.

Dwóch sieci domowych nie rozważałem - bo:

1. podmiana karty SIM i reboot routera to kilka sekund
2. w mojej pracy dobrze by urządzenia z których korzystam były w obrębie tej samej sieci ...
3. awaryjny router już mam jest nim (B315) i w tym momencie bede miał trzy Smile a to już backup backupu się robi powoli Smile

(03-01-2018 14:41)jakubd napisał(a):  Ja do pracy też bym wolał abo zwłaszcza, że dają tam prawie faktyczny bezlimit - nieoficjalnie jest to 2 TB miesięcznie. I popieram rozwiązanie korzystania z dwóch niezależnych infrastrukturalnie operatorów - sam tak mam, zwykle ze sobą karty tmobile, play, plus i oranżada.

Zgadzam się w całej rozciągłości - tyle że tak jak wspominam w tym momencie mam już "za wiele" tych urządzeń Smile
Stad bardziej moje pytanie które z nich warto zostawić Smile
Zainteresowałeś mnie informacją o custom'izowanym firmware w routerach operatorów - to by potwierdzało fakt że router Play z kartą Tmobile wybiera najsilniejszy nadajnik w okolicy a router Tmoblie z kartą Tmobile wybiera zupełnie inny mający maleńki zasięg ale czesto lepszą przepustowaość - zapewne ze względu na mniejsze obciążenie.

Możesz mi powiedzieć które częstotliwości/pasma więcej ma 618 wobec 529?
Ewentualnie podpowiedzieć jakie rozwiązanie z rynku Enterprise wybrać by nie korzystać w moim przypadku z routerów domowych? i ewentualnie
gdzie mogę poczytać o ofercie RBM z limitem 2TB ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 18:29
Post: #7
RE: Huaweii B618s vs B529s
Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 18:42
Post: #8
RE: Huaweii B618s vs B529s
(03-01-2018 18:29)Ekonomista napisał(a):  Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.

U mnie Paly jest cholernie skrupulatny - 100GB i ciach ... do 1MBita - a to już uniemożliwia mi pracę.
Swoa drogą to jakoś mało Ci wychodzi - bo mi po wieczorze z NetFLixem spada 6-7GB Smile

Niestety u mnie radiowego łącza nie chce dociągnąć - gmina podpisała list intencyjny z ORANGE na światłowód - ale to jeszcze bardzo odległa przyszłość z tego co się dowiedziałem Smile

TMobile nie ogranicza prędkości a bywało że pobrałem prawie 2,5-3 TB i dalej śmiga jak pierwszego dnia okresu rozliczeniowego ... nie tak dobrze jak w play ale dalej bez lejka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 18:47
Post: #9
RE: Huaweii B618s vs B529s
(03-01-2018 18:42)tiger napisał(a):  
(03-01-2018 18:29)Ekonomista napisał(a):  Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.

U mnie Paly jest cholernie skrupulatny - 100GB i ciach ... do 1MBita - a to już uniemożliwia mi pracę.
Swoa drogą to jakoś mało Ci wychodzi - bo mi po wieczorze z NetFLixem spada 6-7GB Smile

Niestety u mnie radiowego łącza nie chce dociągnąć - gmina podpisała list intencyjny z ORANGE na światłowód - ale to jeszcze bardzo odległa przyszłość z tego co się dowiedziałem Smile

TMobile nie ogranicza prędkości a bywało że pobrałem prawie 2,5-3 TB i dalej śmiga jak pierwszego dnia okresu rozliczeniowego ... nie tak dobrze jak w play ale dalej bez lejka
No to w takim razie masz wszystko co potrzebne - może tylko byś się zastanowił czy masz dobry zasięg T-Mobile skoro prędkość słaba i ewentualnie antenę kierunkową LTE.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Ekonomista za tę wiadomość:
tiger (2018-01-03)
03-01-2018, 19:00
Post: #10
RE: Huaweii B618s vs B529s
(03-01-2018 18:47)Ekonomista napisał(a):  
(03-01-2018 18:42)tiger napisał(a):  
(03-01-2018 18:29)Ekonomista napisał(a):  Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.

U mnie Paly jest cholernie skrupulatny - 100GB i ciach ... do 1MBita - a to już uniemożliwia mi pracę.
Swoa drogą to jakoś mało Ci wychodzi - bo mi po wieczorze z NetFLixem spada 6-7GB Smile

Niestety u mnie radiowego łącza nie chce dociągnąć - gmina podpisała list intencyjny z ORANGE na światłowód - ale to jeszcze bardzo odległa przyszłość z tego co się dowiedziałem Smile

TMobile nie ogranicza prędkości a bywało że pobrałem prawie 2,5-3 TB i dalej śmiga jak pierwszego dnia okresu rozliczeniowego ... nie tak dobrze jak w play ale dalej bez lejka
No to w takim razie masz wszystko co potrzebne - może tylko byś się zastanowił czy masz dobry zasięg T-Mobile skoro prędkość słaba i ewentualnie antenę kierunkową LTE.

Żeby być dobrze zrozumianym Smile Ja nie narzekam na żadnego operatora czy tam limit.
Rozwiązanie samo w sobie z dwoma operatorami jest jak najbardziej ok - to że muszę się nieraz przełączać i organizacja sieci w domu też Smile

Jeśli chodzi o transfery to play u mnie ma rozpiętość 10-100Mbit (w zależności od pory dnia i obciążenia)a Tmobile 5-60Mbit również analogicznie co do pór i godzin.

Z tmobile sprawa się o tyle komplikuje że w zależności od użytego routera łączy się do innego BTS'a o czym powyżej napisałem Smile
Play bez względu na użyty router korzysta z tego samego nadajnika.

Istotą mojego pytania było który z tych routerów wybrać (lub ewentualnie jakąś alternatywę - być może są takie na dwie karty SIM? )
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 19:42
Post: #11
Huaweii B618s vs B529s
Na każdej sprzedaży i kupnie nowego traci się kasę, a wątpię, że jakiś wypas dostaniesz nowy za grosze. Sam mam router Asus RT-AC51U z podpiętym modemem Huawei E3372. Na początku byłem bardzo zadowolony jak za tę kasę (w sumie poniżej 300 zł), ale czasem zrywa połączenie i puki nie dowiem się dlaczego nie mogę aż tak zachwalać. Poza tym to ethernet jest 100Mbps, więc też wifi do modemu więcej nie pójdzie. Nie jestem na bieżąco, ale ktoś z forum raczej tak. Ale i tak wątpię, że uda się w ten sposób odzyskać kasę, albo polepszyć internet wychodząc z kasą na zero.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 20:54
Post: #12
RE: Huaweii B618s vs B529s
(03-01-2018 19:42)Ekonomista napisał(a):  Na każdej sprzedaży i kupnie nowego traci się kasę, a wątpię, że jakiś wypas dostaniesz nowy za grosze. Sam mam router Asus RT-AC51U z podpiętym modemem Huawei E3372. Na początku byłem bardzo zadowolony jak za tę kasę (w sumie poniżej 300 zł), ale czasem zrywa połączenie i puki nie dowiem się dlaczego nie mogę aż tak zachwalać. Poza tym to ethernet jest 100Mbps, więc też wifi do modemu więcej nie pójdzie. Nie jestem na bieżąco, ale ktoś z forum raczej tak. Ale i tak wątpię, że uda się w ten sposób odzyskać kasę, albo polepszyć internet wychodząc z kasą na zero.

Ja nie chcę zarobić Smile
Oba routery dostałem za symboliczną złotówkę i chcę jedynie odrobinę zamortyzować koszt utrzymania dwóch abonamentów poprzez sprzedaż jednego routera Smile
Stad rozważania który z nich wystawić a który sobie zostawić Smile

Nie wykluczam też możliwości zakupienia czegoś z kategorii Enterprise gdyby takie rozwiązanie istaniało i miało namacalne korzysci
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-01-2018, 23:23
Post: #13
Huaweii B618s vs B529s
Szkoda chyba kasy na rozwiązania enterprise - to sprzęt do instalowania na zewnątrz budynków albo w serwerowniach, który ma działać i koniec. Koszty idą wtedy grubo powyżej 1000 PLN. Do tego producenci takiego sprzętu jeszcze do agregacji LTE-A nie doszli chyba.

Jak możesz sobie pozwolić na ręczne zresetowanie routera od czasu do czasu to oba się nadają, B315 jako zapas jest jest spoko. Bo pewnie żaden z nich nie dorobił się funkcji "zrób reset wg harmonogramu oraz gdy znikną pingi".

Rożnicę podstawową między routerami opisałem - ten większy ma LTE kat11, ten drugi agreguje mniej pasm (chyba jest kat6, więc tylko 2 pasma - masz to w specs).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
tiger (2018-01-04)
04-01-2018, 18:15
Post: #14
RE: Huaweii B618s vs B529s
(03-01-2018 23:23)jakubd napisał(a):  Szkoda chyba kasy na rozwiązania enterprise - to sprzęt do instalowania na zewnątrz budynków albo w serwerowniach, który ma działać i koniec. Koszty idą wtedy grubo powyżej 1000 PLN. Do tego producenci takiego sprzętu jeszcze do agregacji LTE-A nie doszli chyba.

Jak możesz sobie pozwolić na ręczne zresetowanie routera od czasu do czasu to oba się nadają, B315 jako zapas jest jest spoko. Bo pewnie żaden z nich nie dorobił się funkcji "zrób reset wg harmonogramu oraz gdy znikną pingi".

Rożnicę podstawową między routerami opisałem - ten większy ma LTE kat11, ten drugi agreguje mniej pasm (chyba jest kat6, więc tylko 2 pasma - masz to w specs).

Dziękuję - możesz mi coś więcej powiedzieć na temat tych brandowanych firmwar'ów?
Bo frapuje mnie fakt że w zależności od użytego routera karta tmobile łaczy się do innego BTS'a (defacto w jednym przypadku w ogóle tego BTS'a nie mam na mapach)

I mimo słabszego zasięgu wybiera właśnie ten ...

Jako że bezlimitowy tmobile jest moim podstawowym łaczem a Play zapasowym - to zastanawiam się na ile rozsądnym będzie pozostawienie routera bradowanego właśnie przez Tmobile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2018, 18:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2018 19:01 przez jakubd.)
Post: #15
Huaweii B618s vs B529s
Wydajność połączenia terminal GSM<->operator zależy od kilkuset opcji, które można ustawić dość arbitralnie dla każdej sieci. Część jest zapisana w ustawieniach BTSów, część w samej sieci, a część w terminalach. Efekt zależy od tego, jak się się te wszystkie parametry zgrają. Zwłaszcza, że część rzeczy terminal negocjuje z BTSem i przekazuje mu informacje ze swoich pomiarów.
Prosty przykład: jaki najsłabszy BER (poziom błędów w transmisji) jest akceptowalny dla sieci i terminala, zanim nastąpi zerwanie połączenia, zmiana sposobu kodowania lub próba handoveru na inną stację bazową, o ile jest w zasięgu.

W twoim przypadku z wyborem innej stacji przyczyn może być wiele: od tego, że terminal nie chce się wcale dogadać z najbliższym BTSem (ostrzejsze optymalizacje niż przy tej dalszej lokalizacji), albo wykluczenie urządzeń ze względu na brak obsługi odpowiedniej kategorii LTE, albo jeszcze kilka innych rzeczy.
Możliwe też, że po prostu źle odczytujesz numer BTSa (inaczej zapisany numer w innym sofcie - np. dziesiątkowo zamiast heksadecymalnie, lub połączony numer LAC i CID w jedno) itd.

Na mapach BTSów btsearch nie ma stacji LTE wcale (nie wiem czemu do dziś nie zbierają danych dla LTE), są tylko identyfikatory urzędowe, które nie są używane przez samą sieć.

tiger napisał(a):Jako że bezlimitowy tmobile jest moim podstawowym łaczem a Play zapasowym - to zastanawiam się na ile rozsądnym będzie pozostawienie routera bradowanego właśnie przez Tmobile

Przetestuj po prostu jak działają wzajemnie te routery w sieciach włąsnych operatorów i konkurencji. Zwykle router tmobile w play może sobie radzć gorzej, a playowy w tmobile nie powinien dawać istotnych różnić w wydajności.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
tiger (2018-01-04)
Odpowiedz