Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Huaweii B618s vs B529s
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witajcie

Panowie jako nie mam dostępu do kabla na wsi a muszę mieć internet do pracy to staram się dywersyfikować ryzyko.
Mam intenet od dwóch dostawców tj Play i TMobile

Od każdego z nich dostałem modemy z routerem (Play B618) (T B529)
Oczywiście nie ukrywam że sprzedając jedno z tych urządzeń chciałbym sobie zrekompensować koszta utrzymania dwóch łącz.

I teraz pytanie który z nich wybrać ... czy oprócz spraw oczywistych typu
B529 ma baterie
B618 złącze USB

są jakieś technicze różnice ... no nie wiem - choćby w kontekście agregacji pasm ?
Z góry dziękuję za porady ...

PS. Z moich kilkudniowych testów wynika że:

B618 ma lepszy zasięg (obie karty)
Tmobile łączy się do innego BTS'a poprzez B529 i do innego poprzez B618
Na szybko B618 jest wyższej kategorii (szybszy, więcej agreguje potencjalnie pasm) niż B529. Poza tym większa obudowa daje możliwość wbudowania anten o lepszym zysku i to widzisz. Złącze USB bez znaczenia pewnie (brak obsługi w sofcie jak zwykle pewnie).

Ja osobiście żadnego z nich jako głównego bym nie używał, bo to jednak sprzęt domowy.

Z drugiej strony zachowałbym oba na wypadek awarii, poza tym możesz przełączać się "w locie" jak są włączone oba. Inny argument za tym: one mają firmware czasami zoptymalizowany do operatora, który je dostarczył, zauważalne bardziej w przypadku Play.
Trochę popłynąłeś. Ja bym to oddał i kupił dobry routero-modem i kartę Redbulla. Dla pewności można zostawić ten T-Mobile, ale router sprzedać i kupić choćby modem E3372, jeśli awaryjnie wystarczy mieć internet tylko w komputerze.
@Ekonomista - wszystko zależy od faktycznych potrzeb - ja też mam 2 niezależne łącza komórkowe do internetu (a nie wykonuję pracy w 100% zależnej od łączności ze Światem w ten sposób), z tym że u mnie RBM stanowi to łącze alternatywne (na którym np. "wiszę" z laptopem choćby teraz), ale cały sprzęt potrzebujący wysokiego uptime jest na łączu Plusa, a ja mam w każdej chwili możliwość przełączyć się na drugą sieć WiFi (z czego czasem wręcz muszę korzystać, bo w mojej okolicy Play działa jak chorągiewka czy może raczej kierunkowskazy Tongue)

@tiger - "w całej rozciągłości" popieram to, co napisał Jakub
Ja do pracy też bym wolał abo zwłaszcza, że dają tam prawie faktyczny bezlimit - nieoficjalnie jest to 2 TB miesięcznie. I popieram rozwiązanie korzystania z dwóch niezależnych infrastrukturalnie operatorów - sam tak mam, zwykle ze sobą karty tmobile, play, plus i oranżada.
(03-01-2018 13:20)Ekonomista napisał(a): [ -> ]Trochę popłynąłeś. Ja bym to oddał i kupił dobry routero-modem i kartę Redbulla. Dla pewności można zostawić ten T-Mobile, ale router sprzedać i kupić choćby modem E3372, jeśli awaryjnie wystarczy mieć internet tylko w komputerze.

W moim workflow i moich potrzebach takie rozwiązanie może się nie sprawdzić.
Jedno z łącz musi być nielimitowane (tmoblie i jego brak lejka gwarantuje mi przyzwoite możliwości Commitowania mojej pracy zdalnie bez względu na wielkość przesłanych danych)
Jako redundancje postawiłem na Play i zrobiłem to świadomie biorąc pod uwagę rozmieszczenie BTS'ów w mojej okolicy.

(03-01-2018 14:12)szopen napisał(a): [ -> ]@Ekonomista - wszystko zależy od faktycznych potrzeb - ja też mam 2 niezależne łącza komórkowe do internetu (a nie wykonuję pracy w 100% zależnej od łączności ze Światem w ten sposób), z tym że u mnie RBM stanowi to łącze alternatywne (na którym np. "wiszę" z laptopem choćby teraz), ale cały sprzęt potrzebujący wysokiego uptime jest na łączu Plusa, a ja mam w każdej chwili możliwość przełączyć się na drugą sieć WiFi (z czego czasem wręcz muszę korzystać, bo w mojej okolicy Play działa jak chorągiewka czy może raczej kierunkowskazy Tongue)

@tiger - "w całej rozciągłości" popieram to, co napisał Jakub

Tak jak odpowiedziałem koledze powyżej - dwa łącza to przy braku kabla/światłowodu must have w moim przypadkuSmile
W mojej okolicy najlepsze rezultaty ma Play - niestety ma lejek po 100GB i w praktyce mi to starcza nieraz na dwa - cztery dni - stąd drugie łącze od tMobile które tego ograniczenia nie ma ... za to działa odrobinę gorzej.

Dwóch sieci domowych nie rozważałem - bo:

1. podmiana karty SIM i reboot routera to kilka sekund
2. w mojej pracy dobrze by urządzenia z których korzystam były w obrębie tej samej sieci ...
3. awaryjny router już mam jest nim (B315) i w tym momencie bede miał trzy Smile a to już backup backupu się robi powoli Smile

(03-01-2018 14:41)jakubd napisał(a): [ -> ]Ja do pracy też bym wolał abo zwłaszcza, że dają tam prawie faktyczny bezlimit - nieoficjalnie jest to 2 TB miesięcznie. I popieram rozwiązanie korzystania z dwóch niezależnych infrastrukturalnie operatorów - sam tak mam, zwykle ze sobą karty tmobile, play, plus i oranżada.

Zgadzam się w całej rozciągłości - tyle że tak jak wspominam w tym momencie mam już "za wiele" tych urządzeń Smile
Stad bardziej moje pytanie które z nich warto zostawić Smile
Zainteresowałeś mnie informacją o custom'izowanym firmware w routerach operatorów - to by potwierdzało fakt że router Play z kartą Tmobile wybiera najsilniejszy nadajnik w okolicy a router Tmoblie z kartą Tmobile wybiera zupełnie inny mający maleńki zasięg ale czesto lepszą przepustowaość - zapewne ze względu na mniejsze obciążenie.

Możesz mi powiedzieć które częstotliwości/pasma więcej ma 618 wobec 529?
Ewentualnie podpowiedzieć jakie rozwiązanie z rynku Enterprise wybrać by nie korzystać w moim przypadku z routerów domowych? i ewentualnie
gdzie mogę poczytać o ofercie RBM z limitem 2TB ?
Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.
(03-01-2018 18:29)Ekonomista napisał(a): [ -> ]Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.

U mnie Paly jest cholernie skrupulatny - 100GB i ciach ... do 1MBita - a to już uniemożliwia mi pracę.
Swoa drogą to jakoś mało Ci wychodzi - bo mi po wieczorze z NetFLixem spada 6-7GB Smile

Niestety u mnie radiowego łącza nie chce dociągnąć - gmina podpisała list intencyjny z ORANGE na światłowód - ale to jeszcze bardzo odległa przyszłość z tego co się dowiedziałem Smile

TMobile nie ogranicza prędkości a bywało że pobrałem prawie 2,5-3 TB i dalej śmiga jak pierwszego dnia okresu rozliczeniowego ... nie tak dobrze jak w play ale dalej bez lejka
(03-01-2018 18:42)tiger napisał(a): [ -> ]
(03-01-2018 18:29)Ekonomista napisał(a): [ -> ]Play zdaje się daje taki "nolimit", że po 100 GB lejek 1Mbps. Redbull DIL daje po takim samym no(limicie) 2Mbps, ale tak jak liczyłem to wychodzą teoretycznie jakieś terabajty a w praktyce nigdy do 100 GB nie dociagnalem. Nawet jak oglądam telewizję online i czasem w nocy zasnę i dalej chodzi do rana. A redbull to play, więc masz to samo jeśli chodzi o nadajnik. Ale skoro (w tym samym momencie pisałeś) twierdzisz, że masz 100 GB na parę dni to zostaje i nie ma u Ciebie stałego łącza to może tzw. łącze radiowe?, gdzie ja przed przejściem na mobilny roztropnie w ostatni miesiąc umowy ściągnąłem paręset filmów bez problemu.

U mnie Paly jest cholernie skrupulatny - 100GB i ciach ... do 1MBita - a to już uniemożliwia mi pracę.
Swoa drogą to jakoś mało Ci wychodzi - bo mi po wieczorze z NetFLixem spada 6-7GB Smile

Niestety u mnie radiowego łącza nie chce dociągnąć - gmina podpisała list intencyjny z ORANGE na światłowód - ale to jeszcze bardzo odległa przyszłość z tego co się dowiedziałem Smile

TMobile nie ogranicza prędkości a bywało że pobrałem prawie 2,5-3 TB i dalej śmiga jak pierwszego dnia okresu rozliczeniowego ... nie tak dobrze jak w play ale dalej bez lejka
No to w takim razie masz wszystko co potrzebne - może tylko byś się zastanowił czy masz dobry zasięg T-Mobile skoro prędkość słaba i ewentualnie antenę kierunkową LTE.
(03-01-2018 18:47)Ekonomista napisał(a): [ -> ]
(03-01-2018 18:42)tiger napisał(a): [ -> ]

No to w takim razie masz wszystko co potrzebne - może tylko byś się zastanowił czy masz dobry zasięg T-Mobile skoro prędkość słaba i ewentualnie antenę kierunkową LTE.

Żeby być dobrze zrozumianym Smile Ja nie narzekam na żadnego operatora czy tam limit.
Rozwiązanie samo w sobie z dwoma operatorami jest jak najbardziej ok - to że muszę się nieraz przełączać i organizacja sieci w domu też Smile

Jeśli chodzi o transfery to play u mnie ma rozpiętość 10-100Mbit (w zależności od pory dnia i obciążenia)a Tmobile 5-60Mbit również analogicznie co do pór i godzin.

Z tmobile sprawa się o tyle komplikuje że w zależności od użytego routera łączy się do innego BTS'a o czym powyżej napisałem Smile
Play bez względu na użyty router korzysta z tego samego nadajnika.

Istotą mojego pytania było który z tych routerów wybrać (lub ewentualnie jakąś alternatywę - być może są takie na dwie karty SIM? )
Stron: 1 2
Przekierowanie