[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
09-11-2012, 01:16
Post: #41
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Witam!
Jest to mój pierwszy post na tutejszym forum, więc Witam Wszyskich Forumowiczów.
Na wstępie wyjaśnię sytuację:
Wczoraj stałem się (zobaczymy czy szczęśliwym) posiadaczem karty Aero2, chciałem ją sprawdzić na smartfonie obsługującym pasmo HSPA - ale simlock nie zezwolił...
Zamówiłem więc modem Huawei E3131 HiLink, na popularnym serwisie aukcyjnym, myślę że w niedługim czasie doleci.
Teraz mam kilka pytań:
1. Czy przełączenie wspomnianego modemu w stały tryb 900MHz, to napewno dobry pomysł?
2. Wyczytałem, wszystkie korzyści wynikające z tego procesu, nie znalazłem jednak nic o wadach... są jakieś?
3. Jak się ma sprawa ze sterownikami tego ustrojstwa na platformie Linuksa OpenSuSE 12.1, są konieczne, czy poradzi sobie w trybie dostępu przez stronę 192..., także po modyfikacji?
4. To samo pytanie odnoszące się do Windows'a XP?
5. Czy radzicie dokupienie anteny kierunkowej/dookólnej jeśli jestem w bloku na drugim piętrze między dwoma BTS'ami w równej odległości 1,2 km od każdego z nich (jestem na środku linii prostej między nimi), jeśli tak to jaką antenę proponujecie? Nadajnika nie widzę - inne bloki i wysokie drzewa na drodze.
6. Jak wyżej tylko piętro trzecie i 400m do nadajnia, drugi 1,2km (jestem na wieżchołku kąta prostego między nimi)? Też nadajnika nie widzę, także drzewa i inne bloki.
7. Czy macie jeszcze jakieś rady dla świeżaka w temacie Aero2?
Zapewne jeszcze kilka pytań się pojawi, jak sprzęt dojedzie...
Z góry dziękuję za odpowiedzi, pomoc i sugestie.
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-11-2012, 02:23
Post: #42
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
cześć
1. Jeśli będziesz korzystał na tym modemie tylko z Aero, albo Playa, gdzieś też przeczytałem, że Networks ma działać w UMTS900, to pewnie będzie to wskazane - mieszkasz w mieście, pewnie są tam nadajniki UMTS2100 - a jak się połączysz kartą Aero z takim nadajnikiem, internetu mieć nie będziesz
3. Nie wiem, jak to jest ze sterownikami trybu przełączonego pod linuxem, pod Windowsem wchodzisz na stronę od przełączenia, wymuszasz pasmo przez TNI i odłączasz modem, następne połączenie jest w trybie jak sprzed przełączenia, tylko z wymuszonym pasmem i to w każdym systemie. Mój modem po takich operacjach działa na tp-linku z wgranym firmowym oprogramowaniem
4. jw
5. nie mieszkam w mieście, nie ma tu bloków, ale jakiś kilometr od nadajnika, to raczej napewno zadziała - UMTS900 ma znacznie większy zasięg niż UMTS2100, ja nie mam napewno tak blisko nadajników, nie ma tu bloków, ale są np lasy, zresztą zasięg tego to chyba naście km - powinno iść bez anteny

6. Aż tyle nadajników i skąd wiesz, że to Aero?

Jeżeli korzystać będziesz tylko z karty Aero, to nie widzę żadnych negatywów przełączenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-11-2012, 13:37
Post: #43
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Wiedzę na temat nadajników opieram na http://mapa.btsearch.pl/

Dziękuję za odpowiedzi.
Czekam na dalsze.

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-11-2012, 15:04
Post: #44
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
nie ma co gdybać, będziesz miał modem, zobaczymySmile
a te mapy, to też z pewną dozą rezerwy - domyślnie pokazywane są otrzymane przez operatora zezwolenia, nie postawione nadajniki...
według tej bazy, to mam do najbliższego nadajnika ponad 5 kilometrów, Aero ciągnie na maksa, na karcie Plusa nawet 4-6 Mbit/s
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-11-2012, 15:32
Post: #45
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
2. Wady przecież są opisane w wątku o wymuszaniu UMTS 900 MHz - http://forum.jdtech.pl/Watek-wymuszanie-...ach-huawei
7. Czytać czytać czytać, a dopiero potem pytać Smile A przede wszystkim najpierw samodzielne sprawdzić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 13:09
Post: #46
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Więc, jak to zwykle bywa, się zaczęło...
Za cholerę nie mogę uruchomić tego modemu pod OpenSuSE 12.1...
Wtykam do gniazda USB i wykrywa mi pliki jakie są domyślnie w pamięci ustrojstwa wpisane.
Ze stroną 192.168.1.1 nie można się połączyć (nie ma takiej strony...)
Karta Aero2 w modemie, wtyknięta zgodnie z rysunkiem, na modemie.
Niebieska dioda błyśnie raz na 3 sekundy.

Najgorsze, że nie mam jak sprawdzić go na jakiejkolwiek platformie Windows'a...

Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi.
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 14:06
Post: #47
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Ogólnie w związku z tym mogę zacytować tylko kolegę Cezarego z eko.one.pl w temacie OpenWRT: http://eko.one.pl/?p=openwrt-modemygsm#huaweieshilink - powinno działać, ale nie mam bladego pojęcia, jak się to odpala w Linuksach.

Niebieska dioda - dobry znak, zasięg sieci jest.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 17:00
Post: #48
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Dobra, więc tak, pożyczyłem kompa z xp i udało się ruszyć.
Pytanie brzmi: Czy prawidłowe jest wyświetlanie "PLAY" nadajnika w opcji roamingu, o którym było tu napisane aby włączyć?

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 18:55
Post: #49
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Pod suse będzie tak samo - trzeba wysunąć ten wirtualny cdrom, będzie jako karta sieciowa i powinien pobrać adres komputer.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 19:42
Post: #50
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Klikając na piktogram wysuwania cdromu, pokazuje się zielony ptaszek i dalej nic się nie dzieje.
Sytuacja nic się nie zmienia.
Może jakiś sterowników mu brakuje?... Sam nie wiem, dlatego pytam.
Czy może udało Ci się coś wywalczyć tym modemem na tej dystrybucji?
Jeśli tak to może jakoś łopatologicznie, krok po kroku to opisz, będę wdzięczny.

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 20:04
Post: #51
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Ja dopiszę, że tak, "Play (roaming)" to prawidłowy komunikat.
Teraz trzeba dodać profil dla Aero2 (z APN: darmowy) i ustawić go jako domyślny.

Natomiast specem od SuSE nie jestem (byłem w czasach wersji 7.x i pracy na serwerze Smile
Po wysunięciu powinna pojawić się nowa karta sieciowa o adresie 192.168.2.1 - ale nie wiem, czy w tej dystrybucji pojawia się całkiem automagicznie, czy trzeba kombinować.
Listę kart sieciowych i adresów IP wyświetla polecenie "ifconfig".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-11-2012, 20:37
Post: #52
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Tak jak wcześniej pisałem, modem nie jest widziany, jedynie pamięć usb w modemie jest zauważana przez system.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-11-2012, 19:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-11-2012 19:22 przez anacrusis.)
Post: #53
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Nie wiem jak wyglądają strerowniki do huaweia na linuxie. Nie mogę się doprosić aby ktokolwiek zrobił iso lub jakiegoś zipa i go podrzucił... Więc jeśli mógłbyś to zrobić, to byłbym wdzięczny.
Przypuszczam, że trzeba odpalić autorun.sh albo linux_install:
http://chaddyhv.wordpress.com/2012/08/13...der-linux/
Ale tego bym nie polecał, bo pewnie instalije jakiś badziew, który zjada ram. W każdym razie tych strowników nie widziałem więc jeśli zrobisz iso, to zobaczę.
sudo dd if=/dev/sdb of=dvd.iso
tylko zmień sdb na nazwę dysku modemu (tylko bez cyferek, to będą wszystkie partycje).

Sprawdź to:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2076601
Nigdy nie używałem wvdial. Być może da się to zrobić w jakimś network-managerze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-11-2012, 23:14
Post: #54
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
anacrusis napisał(a):Nie wiem jak wyglądają strerowniki do huaweia na linuxie. Nie mogę się doprosić aby ktokolwiek zrobił iso lub jakiegoś zipa i go podrzucił...
nikt nie podrzuci, bo nie wyglądają - Play centralnie olewa wsparcie dla linuxa
(wszystkie ich wypusty posiadają dash jedynie w wersji win/mac w odróżnieniu od niebrandowanych win/mac/lnx)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-11-2012, 23:58
Post: #55
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Poza tym Linux jako taki sterowników po prostu nie potrzebuje - całość sprowadza się do odpowiednio aktualnego kernela i pakietu usb-modeswitch.
Nie do końca wiem jak jest w przypadku HiLinka - tutaj potrzebny jest sterownik do karty sieciowej na USB, ale z tym problemu nie ma. Ale jak odbywa się przełączanie - pewności nie mam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2012, 02:31
Post: #56
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Nie wiem, czy tak jest ze wszystkimi, ale ja swojego modemu 3131hilink nie mogę zmusić do pracy z Gargoyle na dwóch routerach: mr3020 i mr3420, niby stosuję się do opisów, i to podobno sprawdzonych z eko.one.pl, sterownik cdc ether znajduje port, tylko jak zapiszę w konfiguracji ten port jako wan, po restarcie router nie startuje.
A z oprogramowaniem tplinka chodzi dobrze.
pomyślałem, że może jak go przełączę w tryb z obsługą portów, to zadziała, ale jednak nie....
Modem się niby przełączył w tryb z obsługą portów, bo się takowe pojawiły, ale nawet bez uruchomienia jakiegokolwiek programu do obsługi modemu, zestawiane jest połączenie z internetem.
Jednak internetu nie ma, bo nie zostały uruchomione przypisane temu usługi, jednak wygląda, że połączenie zostaje zestawiane korzystając z interfejsu hilink.
Co ciekawe, korzystając z tego portu wyświetla moc sygnału, czy dane btsa, do którego się "podłączyliśmy".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2012, 02:41
Post: #57
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Ten HiLink to jednak Puszka Pandory Smile
Działa bez zarzutu z MR3420 na fabrycznym firmware.
Jednak z Gargoyle to musisz rozmawiać z Cezarym, on jest od tego specem. Najlepiej na jego forum. W razie czego wypożyczę mu znowu HiLinka do eksperymentów, jeżeli będą potrzebne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2012, 10:06
Post: #58
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
(12-11-2012 02:31)kondzi napisał(a):  Nie wiem, czy tak jest ze wszystkimi, ale ja swojego modemu 3131hilink nie mogę zmusić do pracy z Gargoyle na dwóch routerach: mr3020 i mr3420, niby stosuję się do opisów, i to podobno sprawdzonych z eko.one.pl, sterownik cdc ether znajduje port, tylko jak zapiszę w konfiguracji ten port jako wan, po restarcie router nie startuje.

Choć do mnie na forum żeby tu nie zaśmiecać i pokaż mi po restarcie wyniki
uci show network
logread
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2012, 16:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2012 17:24 przez bassman.)
Post: #59
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Problem, został rozwiązany - właśnie odpisuję z Aero2 na SuSKu.
Winne było za stare jądro systemu - nie widziało tak nowego modemu.
Po aktualizacji jądra, modem ruszył od kopa.

Pozdrawiam.
Dziękuję za wsparcie i pomoc.

Przepraszam, że post pod postem, ale zagadnienie jakby się za mocno nie łączyło z poprzednim.
Czy Ktoś z kolegów, łopatologicznie mógłby mi wytłumaczyć jaka jest różnica w tym HiLinku między uruchomionym trybie modemu, a nieuruchomionym - co to według Was w ogóle znaczy? (jakie są tego zalety/wady, nie umiem wyłuskać z tematu... za głupi jestem).
Czy w to jest po prostu to zablokowanie na 900MHz?
Czy istnieje możliwość zablokowania pasma na 900MHz na platformie Linuksa - w tym wypadku OpenSuSE?
Czy po ustawieniu w tryb modemu, to ustrojstwo ruszy bez jakiś dodatkowych problemów pod Linuksem?
Czy po zablokowaniu na pasmo 900MHz także bez problemów ruszy pod Linuksem?
Mnie generalnie (jeśli dobrze zrozumiałem ten wątek...) najbardziej pasowałby HiLink zblokowany na 900MHz i łłłączący się przez stronę 192.168.1.1 - które punkty dokładnie mam zrobić, bo już się gubię co które polecenia robią...

Z góry dziękuję i przepraszam za swój (jak widać) niski poziom wiedzy i zrozumienia tematyki tego wątku.

Może wartby dla takich jak ja zrobić jakąś instrukcję co krok po kroku wcisnąć i zrobić (z poleceniami w kodzie, aby tylko przekopiować i uruchomić) - mniej zawracania Wam głowy podstawami.

Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2012, 17:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2012 17:50 przez piotras.)
Post: #60
RE: Huawei E3131 HiLink - przełączenie w tryb modemu (na stałe)
Nie da się (przynajmniej wg obecnej wiedzy) przełączyć hilinka w tryb modemu więc nie zaprzątaj sobie tym głowy.

Można za to wymusić pracę hilinka tylko w ramach częstotliwości 900MHz (w jakiej działa Aero2).

Tu masz wszystko napisane. Tylko będziesz musiał to wszystko na windowsie przeprowadzić (chyba że jest TNI i odpowiednie sterowniki pod linuxa, nie wiem).

Samo wymuszanie pasma 900MHz jest na poziomie hardware'u i później nie ma znaczenia czy modem pracuje z windowsem czy linuksem.

Jeśli modem pracuje dobrze i nie masz żadnych przerw w połączeniu to w ogóle nie musisz tego robić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Huawei e3131s-2 • Od razu zrywa połączenie Michu 4 5 574 30-10-2022 17:29
Ostatni post: szopen
  E3131-s2 i ledwie ponad 1 Mbps w play alaskan_malamute 1 1 494 08-02-2022 22:39
Ostatni post: szopen
  Huawei e3131s-2 PROBLEMY Michu 0 2 063 06-12-2021 22:53
Ostatni post: Michu
  Problem z instalacją modemu na Linuxie (Centos 7) gumis_148 5 6 479 07-12-2019 02:03
Ostatni post: jakubd
  Huawei - ostatnia oficjalna i dostępna wersja Mobile Partner szopen 0 11 998 25-08-2019 12:50
Ostatni post: szopen