[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
10-09-2014, 13:59
Post: #1
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Witam.
Mam drukarkę EPSON SX235W z obsługą Wi-Fi. Drukarka przez sieć bezprzewodową połączona jest do routera (TL MR3420 z Gargoyle) i ma przypisany wewnętrzny adres IP. Bez problemu mogę drukować bezprzewodowo z mojego komputera, jeśli tylko jestem w sieci domowej (oczywiście, gdy uruchomiony jest router i drukarka jest włączona). Czy można zrobić coś, żebym mógł drukować z dowolnego miejsca, w którym mam dostęp do Internetu? Jeśli tak, to co? Mam dostęp do mojej sieci domowej z Internetu.

Dzięki za pomoc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2014, 14:22
Post: #2
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Do tego potrzebujesz (w kolejności od najprostszej w użyciu opcji):
1. Drukarki z obsługą drukowania w chmurze.
2. Komputera podłączonego do tej samej sieci, którym zdalnie sterując wygenerujesz wydruk.
3. VPN pociągniętego do sieci lokalnej/routera tak, aby na wirtualnej karcie sieciowej mieć adres z puli sieci domowej - masz wtedy normalny dostęp jakbyś był na miejscu.
Można się jeszcze bawić w udostępnianie portów, ale to mało bezpieczne, bo nie masz w drukarce żadnej autoryzacji, kto się z nią łączy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2014, 14:42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2014 14:56 przez szopen.)
Post: #3
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
1) adres IP drukarki powinieneś ustawić statycznie (albo przez jej konfigurację albo przez powiązanie adresu IP i MAC)
2) przekierować port(y) używane przez jej printserwer (jeśli korzysta z IPP to pewnie to jest 631)
3) zabezpieczyć wydruk przez printserwer hasłem (o ile oferuje taką możliwość) lub chociaż stworzyć regułkę na godziny dostępu
4) (to już chyba zrobiłeś) użyć DDNS aby nie napotkać problemu zmienionego adresu WAN i wygodnie skonfigurować sobie drukarkę np. w systemie notebooka
(każda zmiana IP będzie powodowała problemy i konieczność ponownej konfiguracji klienta, więc nawet mając statyczny adres warto użyć DDNS)

punkty 1 i 2 mają swoje ilustracje, drukarkę mam skonfigurowaną z IP statycznym więc nie widać jej na pierwszym obrazku
tak jak wspomniał Jakub rozwiązanie bez żadnych zabezpieczeń jest kiepskie (trafiłem już kiedyś na publicznie dostępny printserwer w hotelowej sieci, aby było ciekawiej jego nazwa wskazywała na lokalizację w kuchni restauracji ;D)


Załączone pliki Miniatury
       

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PMN (2014-09-10)
10-09-2014, 15:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-09-2014 15:14 przez PMN.)
Post: #4
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
szopen, Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozwól, że jeszcze doprecyzuję.

1. Drukarka ma statyczny, wewnętrzny adres.
2. Jak mam się upewnić, o który port chodzi?
4. Z DDNS jest taka ciekawa sprawa. Do niedawna router dostawał publiczny (zmienny) adres IP, więc z DDNS nie było kłopotu. Jakiś czas temu to się zmieniło. Router dostaje prywatny adres (typu 10.xxx), natomiast adres zewnętrzny (przypisany do domeny w DDNS) oczywiście jest inny. Problem obchodzę tak, że router wysyła mi na maila swój adres (10.xxx) za każdym razem, gdy go zmieni. Ja mogę dostać się do mojej sieci domowej z zewnątrz pod warunkiem, że mam dostęp do Internetu od tego samego operatora, co moja sieć domowa. Mogę oczywiście ręcznie przypisać otrzymany mailem adres IP do określonej domeny. I tu dwa pytania:
I) czy da się jakoś zautomatyzować ten proces - tj. co zrobić, żeby router przedstawiał się swoim wewnętrznym adresem IP
II) zakładając, że już się z tym uporam i mam faktyczny (wewnętrzny) adres IP routera przypisany do mojej domeny oraz znam port, na którym działa wydruk i go przekieruję, jak skonfigurować w ustawienia drukarki w komputerze? [może to banalne, ale nie jestem biegły Smile ]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2014, 15:37
Post: #5
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
2) poczytać dokumentację? podejrzeć ustawienia portu drukarki zainstalowanej w LAN? przeskanować porty printserwera? zawsze jakoś mi się udawało, więc nie umiem podpowiedzieć krok po kroku

4) Orange? - też trafiłem na ten problem (kiedyś jeszcze niedawno były publiczne IP teraz są z puli 10.x.x.x), ale nie był dla mnie dokuczliwy, więc go olałem Big Grin

I) nie znam rozwiązania, ale DDNS tu raczej nie pomoże

II) trzeba zainstalować drukarkę na zdalnym porcie (obsługa IPP znacznie ułatwia konfigurację) tu też nie ma jakiegoś ogólnego rozwiązania, ale jest to podobne do instalacji drukarki w LANie, jakkolwiek biorąc pod uwagę problem z punktu 4 wydaje mi się, że to zupełna rzeźnia... (konieczność tworzenia nowego portu dla każdego nowego IP)

PS duży szacun za rozwiązanie problemu z adresem z puli prywatnej, mi nawet przez myśl nie przemknęło, że to co opisałeś jest możliwe do zrealizowania Big Grin

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2014, 21:03
Post: #6
Odp: EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Nie wiem czy epson ma taka usluge jak hp eprint ale mam drukarke na ktora wysylam majla i ona drukuje, ale to rozwiazanie od producenta wiec moze nie byc, inny sposob to apka printersharebi serwis jaki ona oferuje wygugluj po szczegóły bo chyba to opcja platna lub kilka(nascie) stron drukuje za free wymaga zalozenia konta i ściągnięcia aplikacji na komputer oraz zalogowaniu sie do niej na sprzecie który bedzie użyty (tutaj wada ze akcję inicjuje sie z poziomu komputera zeby wydrukować) sama apka to tak jak komunikator na ktory wysylasz obrazek.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-09-2014, 21:07
Post: #7
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
epson z definicji nie będzie miał HP eprint Big Grin

Google cloud czasem pozwala na parowanie drukarek, ale tylko niektórych - warto spróbować. Mojemu brotherowi poza lan nawet się nie myśli wychodzić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2014, 01:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-09-2014 02:04 przez szopen.)
Post: #8
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
coś mi przemknęło przez myśl - przecież gargoyle ma "na pokładzie" prosty printserwer p910nd z którego nigdy nie skorzystałem i dlatego zapomniałem nawet, że jest dostępny po ręką
(a jeśli nie ma to jest to dodatek "USB Printer Support for Gargoyle"),
oczywiście wymaga to połączenia usb między drukarką i routerem (czyli użycia także huba usb skoro używasz modemu usb)
http://wiki.openwrt.org/doc/howto/p910nd...he.clients

nie rozwiązuje to problemu I) ale jest przynajmniej ładny manual

a instrukcja "ręcznej" instalacji
http://support.epson-europe.com/onlinegu...ml/p03.htm
nie skłania do optymizmu, bo zakłada automatyczne odnajdywanie drukarki (co może działać raczej tylko w LANie), więc kto wie czy wykorzystanie p910nd nie będzie najlepszym pomysłem

chociaż może nie jest tak źle? - przynajmniej z opisu tego oprogramowania wygląda, że z wbudowanego printserwera można wydusić całkiem sporo
http://esupport.epson-europe.com/FileDet...&id=377972
jest tez wersja dla osx
http://esupport.epson-europe.com/FileDet...&id=377971

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2014, 22:26
Post: #9
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Bardzo, bardzo wszystkim dziękuję za pomoc. Ze wszystkich zaproponowanych rozwiązań zdecyduję się na przekierowanie portów. Port w komputerze określony jest następująco: 192.168.1.102:Epson Stylus SX235. W jaki sposób poznać jego nr, żeby go przekierować?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2014, 23:04
Post: #10
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Drukarka jest w komputerze podłączona do jakiegoś tzw. portu - zobacz, do jakiego i jak jest opisany.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-09-2014, 23:13
Post: #11
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Tzn. w jaki sposób powinienem to zrobić? We właściwościach drukarki w zakładce Porty widzę tylko 192.168.1.102:Epson Stylus SX235
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-09-2014, 00:46
Post: #12
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
I nie masz żadnej informacji więcej, np. że jest to standard TCP/IP port?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-09-2014, 10:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-09-2014 10:56 przez PMN.)
Post: #13
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Mam - to jest port typu Epson Net Print Port. A może w liście połączeń po zalogowaniu się do routera można to sprawdzić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-09-2014, 18:28
Post: #14
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Bez eksperymentów trudno ustalić. Tu i ówdzie piszą, że to jakiś rozszerzony LPR, czyli port 515, ale nie ma pewności, że to akurat ten port. Mogli sobie wybrać własny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-09-2014, 18:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-09-2014 19:06 przez szopen.)
Post: #15
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
natomiast w opisie programu do konfiguracji printserwerów zabudowanych w drukarkach tego producenta (link powiązany z tym modelelm drukarki podałem wyżej) jest wymieniona możliwość konfiguracji IPP czyli podejrzewam port 631 (o ile możliwe jest uruchomienie opcji IPP w tej drukarce)

a co do kwestii portu w skonfigurowanym połączeniu - to trzeba zajrzeć w jego właściwości

niestety konfiguracji IPP nie mogę pokazać z braku włączonej zdalnej drukarki (ale gwarantuję, że standartowo pracuje na porcie 631)
ale przykładowe screeny wrzucam (win xp) - widać porty


Załączone pliki Miniatury
       

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-09-2014, 23:20
Post: #16
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Rozwiązałem swój problem, w swoim firewallu zacząłem monitorować połączenia lokalne i wyczaiłem, że faktycznie chodzi o port 515. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję, a szczególnie szopenowi za pomocne uwagi i poświęcenie trochę czasu. Jestem kompletnym laikiem, jeszcze 2 lata temu nie miałem pojęcia, że istnieją routery z możliwością podpięcia modemu 3G Smile

Odpowiadając na wcześniej zadane przez szopena pytanie: tak, korzystam z Internetu dostarczanego przez Orange. Do mojej sieci domowej mogę dostać się tylko wtedy, gdy łączę się z zewnątrz również za pomocą Orange oraz gdy mój router domowy ma "odpowiedni" wewnętrzny adres IP. Nie wiem do końca co znaczy odpowiedni, zauważyłem po prostu, że z niektórymi adresami nie jestem w stanie się połączyć. Więc napisałem skrypt dla routera, którego zadaniem jest rozłączanie połączenia dopóki nie otrzyma adresu zaczynającego się na określony zestaw cyfr (który wcześniej przetestowałem). Po nawiązaniu takiego połączenia router wysyła mi maila z adresem IP. Następnie ręcznie przypisuje go w usłudze DDNS do mojej domeny i w ten sposób nie muszę za każdym razem konfigurować portu drukarki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-09-2014, 00:07
Post: #17
EPSON SX235W - drukarka widoczna w sieci
Fajne odkrycie - może opiszesz je w osobnym wątku?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Drukarka laserowa mono Wi-Fi Ekonomista 58 24 793 21-11-2019 19:21
Ostatni post: szopen
  Drukarka BROTHER J315W raven.michal17 35 39 848 23-05-2013 10:06
Ostatni post: pawelarc