[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
D-Link DWR-116, jaki modem + antena do LTE Plus 800
29-12-2016, 23:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2017 19:55 przez szopen. Edit Reason: dostosowanie tematu do zasad tytułowania)
Post: #1
D-Link DWR-116, jaki modem + antena do LTE Plus 800
Dzień Dobry,

Potrzebuje pomocy w doborze modemu i anteny.
Zastanawiam się nad modemem E3372. To dobry wybór?
Tylko teraz czy ten od Play będzie dobry - tych jest najwięcej na allegro. Od Plusa nie ma.

Zależy mi na tym, by można było wymusić LTE, tak by łączyło się tylko z LTE nawet przez router.

Router mam D-Link DWR-116.
Internet LTE w Plusie - z nadajników Sferii LTE800.

Co do ceny, to budżetowo. Modem z anteną 300-350 zł.
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 00:13
Post: #2
Modem + antena do LTE Plus 800
Jeżeli używasz DWR-116, to router wymusza tryb tradycyjny modemu (nawet w HiLinku) i trybem (LTE czy nie) zarządza router i jego ustawienia.
Modem i jego firmware ma tutaj drugorzędne znaczenie, choć pewnie wersja Play ma jakieś tam optymalizacje pod kątem ich sieci, ale nic krytycznego z tego co testowałem.

Sam E3372 to tak samo solidny wybór (a nawet bardziej dopracowany) jak niegdyś E3131, choć gniazda antenowe są w E3372 trwalsze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
milord77 (2016-12-30)
30-12-2016, 00:25
Post: #3
Modem + antena do LTE Plus 800
Czyli nie ma możliwości ustawienia, by kombo E3372 + DWR-116 działał tylko w LTE?

Podłączając bezpośrednio pod USB ten modem z plusa, mam możliwość w przeglądarce ustawić "Tylko LTE". Nie wiem jak z tym od Play.

Zależy mi na tym, by właśnie gdy modem jest w ruterze działało tylko LTE. Może da się jakiś soft wgrać do rutera czy coś?

Inny ruter?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 01:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 01:52 przez szopen.)
Post: #4
Modem + antena do LTE Plus 800
milord77 napisał(a):Zastanawiam się nad modemem E3372. To dobry wybór?
dobry

ale w zasadzie może być każdy - popatrz na ten artykuł:
http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-l...nosci.html
spełniający założenia:
- z obsługą LTE800 (skoro tego potrzebujesz)
- kategorii minimum 4 (aby nie był zabytkiem techniki)
- obsługiwany przez twój router (niżej link do listy kompatybilności)


milord77 napisał(a):Tylko teraz czy ten od Play będzie dobry - tych jest najwięcej na allegro. Od Plusa nie ma.
nie ma to kluczowego znaczenia

milord77 napisał(a):Router mam D-Link DWR-116
więc polecam zaopatrzyć się zestaw rożnych firmware
http://www.dlink.com/pl/pl/home-solution...wan-router
wybrany modem jest na liście kompatybilności (ze stycznia 2016)
http://www.dlink.com/pl/pl/-/media/consu...0112q4.pdf


milord77 napisał(a):Zależy mi na tym, by można było wymusić LTE, tak by łączyło się tylko z LTE nawet przez router.
to zależy czy od tego ten router potrafi ustawić tryb pracy modemu - to dotyczy "klasycznego" modemu sterowanego w windows aplikacją (w pewnym stopniu można to nieco zmanipulować nawet gdy router nie ustawia trybu pracy, ale tylko jeśli nie wysyła do modemu komend ustawiających go w jakimkolwiek trybie)

możliwość "wymuszenia" LTE może zależeć od modemu tylko jeśli to hilink (bo się to ustawia przez przeglądarkę w interfejsie modemu)
ale TYLKO jeśli D-Link nie przełączy go w tryb "klasyczny" (a wydaje mi się że przełącza, nie dysponuję jednak tym sprzętem by sprawdzić)
edit pisałem to od dłuższego czasu - Jakub upewnił mnie w obsłudze hilinka po przełączeniu w tryb "klasyczny" (czyli ustaiwenie na sztywno LTE w interfejsie hilinka zostanie zignorowane)

swoją drogą nie bardzo rozumiem po co w Plusie chcesz wymuszać LTE (czyżby jakaś oferta powiązana cenowo z używaniem tej technologii?) szczególnie, że mówisz o LTE800


jeśli się nastawiasz na LTE800 to wybór anten jest niewielki

w zasadzie to masz wybór albo kierunkowe szerokopasmówki LTE (o stosunkowo niedużym zysku)
ATK-LOG ALP (to jest zestaw 2 anten)
ALT-LOG LTE
z tego linka to pozycje od 12 do 19 (uwaga: różnią się typami złącz)
http://www.dipol.com.pl/oferta-telefonia...htm?page=2
a z tego pierwsza lub ostatnia
http://www.cybertech.com.pl/k25,anteny-l...00mhz.html

a jeśli potrzebujesz czegoś o większym zysku to pozostaje kupić anteny projektowane dla 900MHz
czyli ATK-10 lub ATK-20
ponieważ do LTE potrzebujesz pracy w obu polaryzacjach należy kupić po 2 sztuki wszystkiego i jedną zamontować w polaryzacji pionowej a drugą w poziomej (jako rozwiązanie budżetowe można potraktować zakup pojedynczej anteny i zamontować ją w polaryzacji pionowej, nie zagwarantuje to jednak pełnej wydajności łącza możliwej do uzyskania w danych warunkach)

pozycje od 2 do 9 (uwaga: różnią się typami złącz)
http://www.dipol.com.pl/oferta-telefonia...m,4379.htm
lub (tu są tylko 2 pozycje)
http://www.cybertech.com.pl/k8,anteny-lt...00mhz.html

uwaga ogólna kompletny tor antenowy to: antena + kabel + wtyk + pigtail (przejściówka umożliwiająca podłączenie wtyku antenowego do miniaturowego gniazda w modemie)

2 tory dla LTE to: albo antena dwupolaryzacyjna (zintegrowane 2 anteny) albo 2 oddzielne anteny + 2x kabel + 2x wtyk + 2x pigtail

i ostatnia uwaga, najpierw kup modem, a potem będziesz myślał o antenach (chyba, że na wstępie wiesz, że jest problem z zasięgiem)

milord77 napisał(a):Zależy mi na tym, by właśnie gdy modem jest w ruterze działało tylko LTE. Może da się jakiś soft wgrać do rutera czy coś?
a może napisz dlaczego tak Ci na tym zależy?

bo jeśli to jest naprawdę istotne, to mógłbyś użyć jakiś router działający pod openwrt/wpółczesnym gargoyle
(np. TP-Link Archer C7v2 - ten pewnie przekracza budżet, ale są i tańsze modela na których można uruchomić w miarę współczesny soft alternatywny np. TL-WR710)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 02:43
Post: #5
Modem + antena do LTE Plus 800
DWR-116 przy wszystkich swoich wadach chyba ma w menu opcję wymuszania trybu pracy - ale nie mam pod ręką, żeby to sprawdzić z bliska, dopiero po nowym roku będę miał dostęp do swoich archiwów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 13:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 16:17 przez szopen.)
Post: #6
RE: Modem + antena do LTE Plus 800
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Posiadam obecnie ruter DWR-116 (Puls/CP)i dwie anteny ATK-20 16,5dBi, które działają z modemem E3131.

Wszedłem w ustawienia rutera na PC i niestety w nim nie ma możliwości wybrania LTE, bo LTE i 3G jest razem - zdjęcie.
[Obrazek: 89462922526ac.jpg]
///mod: jeśli powyższe "zdjęcie" zniknie, to jest także w załączniku

Miałem na chwilę do testowania modem E3372 (Plus/CP) i po podłączeniu przez usb, można było w przeglądarce wymusić samo LTE. Czy takie wymuszenie zapisuje się na modemie czy na PC? Bo jak na modemie, to można wymusić przez USB, podpiąć pod ruter i powinno działać.
Chyba, że można przez ruter po Lanie wejść w ustawienia modemu.

Zależy mi na wymuszeniu LTE, ponieważ lejek działa tylko w LTE. Po wyczerpaniu pakietu jak przełączy na 3G będzie zjadało pieniądze.

Czyli w zasadzie potrzebuje tylko modemu E3372 i konektorów do anten pod ten modem.


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 14:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 14:52 przez szopen.)
Post: #7
Modem + antena do LTE Plus 800
milord77 napisał(a):niestety w nim nie ma możliwości wybrania LTE, bo LTE i 3G jest razem - zdjęcie.
to nie jest to miejsce - tu "3G/LTE" oznacza modem USB pozostałe pozycje dotyczą innych metod połączenia z internetem (beż użycia modemu GSM)

ewentualny wybór technologii połączenia GSM może się znajdować co najwyżej w tej części interfejsu, gdzie konfiguruje się połączenie komórkowe


milord77 napisał(a):Miałem na chwilę do testowania modem E3372 (Plus/CP) i po podłączeniu przez usb, można było w przeglądarce wymusić samo LTE. Czy takie wymuszenie zapisuje się na modemie czy na PC? Bo jak na modemie, to można wymusić przez USB, podpiąć pod ruter i powinno działać.
o tym już pisaliśmy…
zapisuje się w modemie, ale tylko pod warunkiem że będzie działał w trybie hilink (dlatego sugeruję użycie routera który obsłuży hilinka jako hilinka)
D-Link DWR116 wymusza przejście modemu z trybu hilink do pracy w trybie modemu klasycznego, a wtedy te zapisane ustawienia nie obowiązują, a zamiast nich obowiązuje to co ustawi router podczas inicjacji połączenia

PS mogłeś na tych testach podłączyć go do routera i sprawdzić czy nadal funkcjonuje jako hilink czy tez nie

milord77 napisał(a):Chyba, że można przez ruter po Lanie wejść w ustawienia modemu.
można wejść w ten sposób w ustawienia hilinka, ale TYLKO gdy pracuje jako hilink


skoro masz już anteny (zupełnie nie wiem po co dwie skoro masz modem 3G) to wystarczy, że jedną z tych anten zamontujesz w polaryzacji poziomej i zdobędziesz modem LTE z obsługą upragnionego pasma, wszystko będzie do niego pasować, bo E3131 ma tego samego typu gniazda (CRC9 o ile nowy modem to będzie Huawei)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 15:19
Post: #8
Modem + antena do LTE Plus 800
Uojezu, ale to zabrandowali, pfu. Ja mam dostęp tylko do niebrandowanego firmware DLINKa. Ale wątpię, żeby usunęli tę opcję (jak pisał szopen, opcja jest w ustawieniach połączenia, być może tam, gdzie wpisuje/wybiera się APN - czyli nieco niżej na tym ekranie).

Być może wymuszenie konkretnego pasma przeżyje przełączenie do trybu tradycyjnego, ale na pewno nie masz dostępu do trybu HiLink, bo DWR-116 przełącza modem na siłę w tryb tradycyjny i nie masz dostępu do opcji wymuszania ew. dostępnej w firmware modemu. A w trybie tradycyjnym router na pewno prześle ustawienia od zera zgodnie z opcjami w panelu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 15:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 15:49 przez szopen.)
Post: #9
Modem + antena do LTE Plus 800
szopen napisał(a):to nie jest to miejsce - tu "3G/LTE" oznacza modem USB pozostałe pozycje dotyczą innych metod połączenia z internetem (beż użycia modemu GSM)

ewentualny wybór technologii połączenia GSM może się znajdować co najwyżej w tej części interfejsu, gdzie konfiguruje się połączenie komórkowe

Ale jak modemu, jak jest tam napisane "wybierz tryb, który będzie używany przez ruter"?
Dla mnie to czarna magia.

szopen napisał(a):zapisuje się w modemie, ale tylko pod warunkiem że będzie działał w trybie hilink (dlatego sugeruję użycie routera który obsłuży hilinka jako hilinka)
D-Link DWR116 wymusza przejście modemu z trybu hilink do pracy w trybie modemu klasycznego, a wtedy te zapisane ustawienia nie obowiązują, a zamiast nich obowiązuje to co ustawi router podczas inicjacji połączenia
Czyli nie da się ręcznie by ruter ustawiał LTE? Sory za takie pytania, ale nic z tego nie rozumiem.
Przeszukałem wszystkie okienka w tym menu i tylko tam jest wybór LTE. Nigdzie indziej nie widzę.

Może można wgrać inny soft do DWR-116 (jest z Plusa), który wykryje modem w trybie hilink?

szopen napisał(a):skoro masz już anteny (zupełnie nie wiem po co dwie skoro masz modem 3G) to wystarczy, że jedną z tych anten zamontujesz w polaryzacji poziomej i zdobędziesz modem LTE z obsługą upragnionego pasma, wszystko będzie do niego pasować, bo E3131 ma tego samego typu gniazda (CRC9 o ile nowy modem to będzie Huawei)

Mam dwie, bo były używane przez dwie osoby na dwóch modemach.

Wcześniej pisałeś, by ATK-20 podłączyć dwie i ustawić jedną z polaryzacją pionową, a drugą poziomą.
To jak w końcu? Smile

Modemy z Play też są hilink?

Ew. jeśli nic się nie da zrobić, to jaki ruter budżetowy z hilinkiem? Ten który wcześniej polecaliście trochę za drogi.
np. ten: http://www.ceneo.pl/17555125?

szopen napisał(a):PS mogłeś na tych testach podłączyć go do routera i sprawdzić czy nadal funkcjonuje jako hilink czy tez nie

A jak to sprawdzić? Mogę jeszcze pożyczyć od znajomego ten modem i sprawdzić, tylko nie wiem jak.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 15:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 16:18 przez szopen.)
Post: #10
Modem + antena do LTE Plus 800
milord77 napisał(a):Ale jak modemu, jak jest tam napisane "wybierz tryb, który będzie używany przez ruter"?
To modem łączy z siecią komórkową i robi to tak, jak mu router każe. Opcja, o które tu mówisz informuje router, czy chcesz się łączyć za pomocą modemu, czy złącza ethernet WAN z tyłu routera oraz ew. w jaki sposób.
milord77 napisał(a):Czyli nie da się ręcznie by ruter ustawiał LTE? Sory za takie pytania, ale nic z tego nie rozumiem.
Przeszukałem wszystkie okienka w tym menu i tylko tam jest wybór LTE. Nigdzie indziej nie widzę.
W oprogramowaniu bez brandu taka opcja była. Sprawdź niżej w tym samym oknie co na zrzucie, czy nie ma wyboru trybu pracy modemu w okolicach wyboru profilu/APN - to się nie musi nazywać LTE, tylko 4G oraz w tłumaczeniu na polski może mieć dowolną, głupią nazwę.
milord77 napisał(a):Może można wgrać inny soft do DWR-116 (jest z Plusa), który wykryje modem w trybie hilink?
Wszystkie DWR-116 przełączają modemy w tryb tradycyjny. Nie wiem czy i jak zmieniać się da soft brandowany na niebrandowany w tym routerze - na to coś nie ma też alternatywnego softu.
milord77 napisał(a):Wcześniej pisałeś, by ATK-20 podłączyć dwie i ustawić jedną z polaryzacją pionową, a drugą poziomą.
To jak w końcu? Smile
Przeczytaj jeszcze raz. Jedną antenę obracasz o 90 stopni, drugą zostawiasz jak jest i obie podłączasz - tak zrozumiałem to, co napisał szopen Smile
milord77 napisał(a):Ew. jeśli nic się nie da zrobić, to jaki ruter budżetowy z hilinkiem? Ten który wcześniej polecaliście trochę za drogi.
np. ten: http://www.ceneo.pl/17555125?
Ten router (TP-Link TL-WDR3600) nie obsługuje wcale modemów, póki mu nie zmienisz oprogramowania. Lepiej kupić Asus AC51u.
milord77 napisał(a):A jak to sprawdzić? Mogę jeszcze pożyczyć od znajomego ten modem i sprawdzić, tylko nie wiem jak.
Polecam artykuł: http://jdtech.pl/2016/03/jaka-wersje-mod...iadam.html
Jeżeli możesz wyświetlić stronę 192.168.8.1 - to modem jest w trybie HiLink. Jak nie możesz - to jest w trybie tradycyjnym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-12-2016, 16:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 21:03 przez szopen.)
Post: #11
Modem + antena do LTE Plus 800
milord77 napisał(a):Wcześniej pisałeś, by ATK-20 podłączyć dwie i ustawić jedną z polaryzacją pionową, a drugą poziomą.
To jak w końcu? Smile
czy Ty czytasz ze zrozumieniem to co piszę?

dziwiłem się po kiego grzyba masz 2 anteny z modemem 3G (no nie da się tego połączyć…)

przypomnę:
milord77 napisał(a):dwie anteny ATK-20 16,5dBi, które działają z modemem E3131.
szopen napisał(a):to wystarczy, że jedną z tych anten zamontujesz w polaryzacji poziomej
w domyśle było, że ta druga jest w polaryzacji pionowej (tak jak jest dostarczana standartowo)

1 antena w polaryzacji pionowej służy do 3G (lub LTE z pewnymi ograniczeniami)
dwie anteny są potrzebne do użycia w LTE



milord77 napisał(a):A jak to sprawdzić? Mogę jeszcze pożyczyć od znajomego ten modem i sprawdzić, tylko nie wiem jak.
podłączyć tak jak już to robiłeś i spróbować się dostać do interfejsu hilinka poprzez przeglądarkę
oczywiście muszą być zachowane jakieś podstawy zasad konfigurowania sieci,
więc się musisz przyznać pod jakim IP ten Hilink pracuje (ma interfejs) i skonfigurować router do pracy w innej podsieci (muszę też znać obecne IP interfejsu routera)

jeśli podasz konkrety to odpowiem konkretnie - na razie wystarczy IP routera

sam test jest banalny - jesli da się połączyć z interfejsem hilinka podłączonego do routera to pracuje on jako hilink
jeśli się nie da to albo masz złą konfigurację urządzeń albo hilink nie jest już hilinkiem (wystarczy, że wyprodukujesz większą ilość screenshotów - wchodzi po 10 załączników na posta, sugeruję format plików png, od biedy jpg lub gif)


TL-WDR3600 jest OK choć cena za niego moim zdaniem jest obecnie wygórowana
już lepiej TL-WR710 (w wersji europejskiej) jeśli ma być tanio (ewentualnie wykorzystasz dodatkowo swojego D-Linka jeśli potrzebujesz więcej gniazd LAN)
musisz sobie zdawać sprawę z konieczności wgrania alternatywnego softu (= brak gwarancji)


milord77 napisał(a):Może można wgrać inny soft do DWR-116 (jest z Plusa), który wykryje modem w trybie hilink?
może można, link masz powyżej (mam na myśli niebrandowany przez operatora soft), zmianę firmware robisz na własne ryzyko
czy to się uda? wątpię - podejrzewam, że albo i tak będzie przełączał hilinka w tryb klasyczny, albo wcale go nie obsłuży, ale kto nie próbuje ten się nie dowie

nie sądzisz chyba, że dysponujemy każdym sprzętem i testowaliśmy wszelkie możliwe kombinacje softu i sprzętu? (nawet hobby ma jakieś granice finansowe)



milord77 napisał(a):Ale jak modemu, jak jest tam napisane "wybierz tryb, który będzie używany przez ruter"?
Dla mnie to czarna magia.
no sorry ale nie umiem jaśniej - oznaczenie "3G/LTE" w tym miejscu które zapodałeś na obrazku oznacza użycie do połączenia z internetem modemu GSM ("dla idiotów" jest oznaczenie 3G łamane przez LTE bo mogliby nie wiedzieć, że to są modemy GSM…)

pozostałe opcje połączenia nie dotyczą wcale użycia modemu GSM…

wrzucisz więcej screenshotów? to powiem gdzie szukać

a i jeszcze jedno nie wrzucaj na zewnętrzne hostingi (zapodaj itd.) bo takie obrazki znikają po pewnym czasie, a może twój wątek będzie pomocny dla kogoś innego…
w edytorze (klawisz "Odpowiedz" lub "Edycja"->"Pełna edycja") jest możliwość wrzucenia załączników do posta

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nju internetowy - jaki router mobilny? Mowca 13 6 255 12-02-2021 18:15
Ostatni post: szopen
  Asus RT-AC51u, TP-Link TL-MR3420 i Huawei E3372s-153 oem 24 71 749 25-03-2019 15:54
Ostatni post: mshmaster
  wymiana tp-link 3420 na asus rt-ac750 mshmaster 4 3 757 07-03-2019 21:01
Ostatni post: Ekonomista
  Jaki solidny router do starego modemu E398? whiteindian 94 63 854 21-02-2019 15:00
Ostatni post: szopen
  TP-Link TL-MR3420 v2 i E3372h-153 hlink z Play mshmaster 1 1 955 15-11-2018 14:24
Ostatni post: szopen