[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
D-Link DWR-116, jaki modem + antena do LTE Plus 800
29-12-2016, 22:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-01-2017 18:55 przez szopen. Edit Reason: dostosowanie tematu do zasad tytułowania)
D-Link DWR-116, jaki modem + antena do LTE Plus 800
Dzień Dobry,

Potrzebuje pomocy w doborze modemu i anteny.
Zastanawiam się nad modemem E3372. To dobry wybór?
Tylko teraz czy ten od Play będzie dobry - tych jest najwięcej na allegro. Od Plusa nie ma.

Zależy mi na tym, by można było wymusić LTE, tak by łączyło się tylko z LTE nawet przez router.

Router mam D-Link DWR-116.
Internet LTE w Plusie - z nadajników Sferii LTE800.

Co do ceny, to budżetowo. Modem z anteną 300-350 zł.
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-12-2016, 23:13
Modem + antena do LTE Plus 800
Jeżeli używasz DWR-116, to router wymusza tryb tradycyjny modemu (nawet w HiLinku) i trybem (LTE czy nie) zarządza router i jego ustawienia.
Modem i jego firmware ma tutaj drugorzędne znaczenie, choć pewnie wersja Play ma jakieś tam optymalizacje pod kątem ich sieci, ale nic krytycznego z tego co testowałem.

Sam E3372 to tak samo solidny wybór (a nawet bardziej dopracowany) jak niegdyś E3131, choć gniazda antenowe są w E3372 trwalsze.
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
milord77 (2016-12-29)
29-12-2016, 23:25
Czyli nie ma możliwości ustawienia, by kombo E3372 + DWR-116 działał tylko w LTE?

Podłączając bezpośrednio pod USB ten modem z plusa, mam możliwość w przeglądarce ustawić "Tylko LTE". Nie wiem jak z tym od Play.

Zależy mi na tym, by właśnie gdy modem jest w ruterze działało tylko LTE. Może da się jakiś soft wgrać do rutera czy coś?

Inny ruter?
30-12-2016, 00:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 00:52 przez szopen.)
milord77 napisał(a):Zastanawiam się nad modemem E3372. To dobry wybór?
dobry

ale w zasadzie może być każdy - popatrz na ten artykuł:
http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-l...nosci.html
spełniający założenia:
- z obsługą LTE800 (skoro tego potrzebujesz)
- kategorii minimum 4 (aby nie był zabytkiem techniki)
- obsługiwany przez twój router (niżej link do listy kompatybilności)

milord77 napisał(a):Tylko teraz czy ten od Play będzie dobry - tych jest najwięcej na allegro. Od Plusa nie ma.
nie ma to kluczowego znaczenia

milord77 napisał(a):Router mam D-Link DWR-116
więc polecam zaopatrzyć się zestaw rożnych firmware
http://www.dlink.com/pl/pl/home-solution...wan-router
wybrany modem jest na liście kompatybilności (ze stycznia 2016)
http://www.dlink.com/pl/pl/-/media/consu...0112q4.pdf

milord77 napisał(a):Zależy mi na tym, by można było wymusić LTE, tak by łączyło się tylko z LTE nawet przez router.
to zależy czy od tego ten router potrafi ustawić tryb pracy modemu - to dotyczy "klasycznego" modemu sterowanego w windows aplikacją (w pewnym stopniu można to nieco zmanipulować nawet gdy router nie ustawia trybu pracy, ale tylko jeśli nie wysyła do modemu komend ustawiających go w jakimkolwiek trybie)

możliwość "wymuszenia" LTE może zależeć od modemu tylko jeśli to hilink (bo się to ustawia przez przeglądarkę w interfejsie modemu)
ale TYLKO jeśli D-Link nie przełączy go w tryb "klasyczny" (a wydaje mi się że przełącza, nie dysponuję jednak tym sprzętem by sprawdzić)
edit pisałem to od dłuższego czasu - Jakub upewnił mnie w obsłudze hilinka po przełączeniu w tryb "klasyczny" (czyli ustaiwenie na sztywno LTE w interfejsie hilinka zostanie zignorowane)

swoją drogą nie bardzo rozumiem po co w Plusie chcesz wymuszać LTE (czyżby jakaś oferta powiązana cenowo z używaniem tej technologii?) szczególnie, że mówisz o LTE800

jeśli się nastawiasz na LTE800 to wybór anten jest niewielki

w zasadzie to masz wybór albo kierunkowe szerokopasmówki LTE (o stosunkowo niedużym zysku)
ATK-LOG ALP (to jest zestaw 2 anten)
ALT-LOG LTE
z tego linka to pozycje od 12 do 19 (uwaga: różnią się typami złącz)
http://www.dipol.com.pl/oferta-telefonia...htm?page=2
a z tego pierwsza lub ostatnia
http://www.cybertech.com.pl/k25,anteny-l...00mhz.html

a jeśli potrzebujesz czegoś o większym zysku to pozostaje kupić anteny projektowane dla 900MHz
czyli ATK-10 lub ATK-20
ponieważ do LTE potrzebujesz pracy w obu polaryzacjach należy kupić po 2 sztuki wszystkiego i jedną zamontować w polaryzacji pionowej a drugą w poziomej (jako rozwiązanie budżetowe można potraktować zakup pojedynczej anteny i zamontować ją w polaryzacji pionowej, nie zagwarantuje to jednak pełnej wydajności łącza możliwej do uzyskania w danych warunkach)

pozycje od 2 do 9 (uwaga: różnią się typami złącz)
http://www.dipol.com.pl/oferta-telefonia...m,4379.htm
lub (tu są tylko 2 pozycje)
http://www.cybertech.com.pl/k8,anteny-lt...00mhz.html

uwaga ogólna kompletny tor antenowy to: antena + kabel + wtyk + pigtail (przejściówka umożliwiająca podłączenie wtyku antenowego do miniaturowego gniazda w modemie)

2 tory dla LTE to: albo antena dwupolaryzacyjna (zintegrowane 2 anteny) albo 2 oddzielne anteny + 2x kabel + 2x wtyk + 2x pigtail

i ostatnia uwaga, najpierw kup modem, a potem będziesz myślał o antenach (chyba, że na wstępie wiesz, że jest problem z zasięgiem)

milord77 napisał(a):Zależy mi na tym, by właśnie gdy modem jest w ruterze działało tylko LTE. Może da się jakiś soft wgrać do rutera czy coś?
a może napisz dlaczego tak Ci na tym zależy?

bo jeśli to jest naprawdę istotne, to mógłbyś użyć jakiś router działający pod openwrt/wpółczesnym gargoyle
(np. TP-Link Archer C7v2 - ten pewnie przekracza budżet, ale są i tańsze modela na których można uruchomić w miarę współczesny soft alternatywny np. TL-WR710)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
30-12-2016, 01:43
DWR-116 przy wszystkich swoich wadach chyba ma w menu opcję wymuszania trybu pracy - ale nie mam pod ręką, żeby to sprawdzić z bliska, dopiero po nowym roku będę miał dostęp do swoich archiwów.
30-12-2016, 12:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 15:17 przez szopen.)
RE: Modem + antena do LTE Plus 800
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

Posiadam obecnie ruter DWR-116 (Puls/CP)i dwie anteny ATK-20 16,5dBi, które działają z modemem E3131.

Wszedłem w ustawienia rutera na PC i niestety w nim nie ma możliwości wybrania LTE, bo LTE i 3G jest razem - zdjęcie.
[Obrazek: 89462922526ac.jpg]
///mod: jeśli powyższe "zdjęcie" zniknie, to jest także w załączniku

Miałem na chwilę do testowania modem E3372 (Plus/CP) i po podłączeniu przez usb, można było w przeglądarce wymusić samo LTE. Czy takie wymuszenie zapisuje się na modemie czy na PC? Bo jak na modemie, to można wymusić przez USB, podpiąć pod ruter i powinno działać.
Chyba, że można przez ruter po Lanie wejść w ustawienia modemu.

Zależy mi na wymuszeniu LTE, ponieważ lejek działa tylko w LTE. Po wyczerpaniu pakietu jak przełączy na 3G będzie zjadało pieniądze.

Czyli w zasadzie potrzebuje tylko modemu E3372 i konektorów do anten pod ten modem.

Załączone pliki Miniatury

30-12-2016, 13:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 13:52 przez szopen.)
milord77 napisał(a):niestety w nim nie ma możliwości wybrania LTE, bo LTE i 3G jest razem - zdjęcie.
to nie jest to miejsce - tu "3G/LTE" oznacza modem USB pozostałe pozycje dotyczą innych metod połączenia z internetem (beż użycia modemu GSM)

ewentualny wybór technologii połączenia GSM może się znajdować co najwyżej w tej części interfejsu, gdzie konfiguruje się połączenie komórkowe

milord77 napisał(a):Miałem na chwilę do testowania modem E3372 (Plus/CP) i po podłączeniu przez usb, można było w przeglądarce wymusić samo LTE. Czy takie wymuszenie zapisuje się na modemie czy na PC? Bo jak na modemie, to można wymusić przez USB, podpiąć pod ruter i powinno działać.
o tym już pisaliśmy…
zapisuje się w modemie, ale tylko pod warunkiem że będzie działał w trybie hilink (dlatego sugeruję użycie routera który obsłuży hilinka jako hilinka)
D-Link DWR116 wymusza przejście modemu z trybu hilink do pracy w trybie modemu klasycznego, a wtedy te zapisane ustawienia nie obowiązują, a zamiast nich obowiązuje to co ustawi router podczas inicjacji połączenia

PS mogłeś na tych testach podłączyć go do routera i sprawdzić czy nadal funkcjonuje jako hilink czy tez nie

milord77 napisał(a):Chyba, że można przez ruter po Lanie wejść w ustawienia modemu.
można wejść w ten sposób w ustawienia hilinka, ale TYLKO gdy pracuje jako hilink

skoro masz już anteny (zupełnie nie wiem po co dwie skoro masz modem 3G) to wystarczy, że jedną z tych anten zamontujesz w polaryzacji poziomej i zdobędziesz modem LTE z obsługą upragnionego pasma, wszystko będzie do niego pasować, bo E3131 ma tego samego typu gniazda (CRC9 o ile nowy modem to będzie Huawei)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
30-12-2016, 14:19
Uojezu, ale to zabrandowali, pfu. Ja mam dostęp tylko do niebrandowanego firmware DLINKa. Ale wątpię, żeby usunęli tę opcję (jak pisał szopen, opcja jest w ustawieniach połączenia, być może tam, gdzie wpisuje/wybiera się APN - czyli nieco niżej na tym ekranie).

Być może wymuszenie konkretnego pasma przeżyje przełączenie do trybu tradycyjnego, ale na pewno nie masz dostępu do trybu HiLink, bo DWR-116 przełącza modem na siłę w tryb tradycyjny i nie masz dostępu do opcji wymuszania ew. dostępnej w firmware modemu. A w trybie tradycyjnym router na pewno prześle ustawienia od zera zgodnie z opcjami w panelu.
30-12-2016, 14:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 14:49 przez szopen.)
szopen napisał(a):to nie jest to miejsce - tu "3G/LTE" oznacza modem USB pozostałe pozycje dotyczą innych metod połączenia z internetem (beż użycia modemu GSM)

ewentualny wybór technologii połączenia GSM może się znajdować co najwyżej w tej części interfejsu, gdzie konfiguruje się połączenie komórkowe

Ale jak modemu, jak jest tam napisane "wybierz tryb, który będzie używany przez ruter"?
Dla mnie to czarna magia.

szopen napisał(a):zapisuje się w modemie, ale tylko pod warunkiem że będzie działał w trybie hilink (dlatego sugeruję użycie routera który obsłuży hilinka jako hilinka)
D-Link DWR116 wymusza przejście modemu z trybu hilink do pracy w trybie modemu klasycznego, a wtedy te zapisane ustawienia nie obowiązują, a zamiast nich obowiązuje to co ustawi router podczas inicjacji połączenia
Czyli nie da się ręcznie by ruter ustawiał LTE? Sory za takie pytania, ale nic z tego nie rozumiem.
Przeszukałem wszystkie okienka w tym menu i tylko tam jest wybór LTE. Nigdzie indziej nie widzę.

Może można wgrać inny soft do DWR-116 (jest z Plusa), który wykryje modem w trybie hilink?

szopen napisał(a):skoro masz już anteny (zupełnie nie wiem po co dwie skoro masz modem 3G) to wystarczy, że jedną z tych anten zamontujesz w polaryzacji poziomej i zdobędziesz modem LTE z obsługą upragnionego pasma, wszystko będzie do niego pasować, bo E3131 ma tego samego typu gniazda (CRC9 o ile nowy modem to będzie Huawei)

Mam dwie, bo były używane przez dwie osoby na dwóch modemach.

Wcześniej pisałeś, by ATK-20 podłączyć dwie i ustawić jedną z polaryzacją pionową, a drugą poziomą.
To jak w końcu? Smile

Modemy z Play też są hilink?

Ew. jeśli nic się nie da zrobić, to jaki ruter budżetowy z hilinkiem? Ten który wcześniej polecaliście trochę za drogi.
np. ten: http://www.ceneo.pl/17555125?

szopen napisał(a):PS mogłeś na tych testach podłączyć go do routera i sprawdzić czy nadal funkcjonuje jako hilink czy tez nie

A jak to sprawdzić? Mogę jeszcze pożyczyć od znajomego ten modem i sprawdzić, tylko nie wiem jak.
30-12-2016, 14:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-12-2016 15:18 przez szopen.)
milord77 napisał(a):Ale jak modemu, jak jest tam napisane "wybierz tryb, który będzie używany przez ruter"?
To modem łączy z siecią komórkową i robi to tak, jak mu router każe. Opcja, o które tu mówisz informuje router, czy chcesz się łączyć za pomocą modemu, czy złącza ethernet WAN z tyłu routera oraz ew. w jaki sposób.
milord77 napisał(a):Czyli nie da się ręcznie by ruter ustawiał LTE? Sory za takie pytania, ale nic z tego nie rozumiem.
Przeszukałem wszystkie okienka w tym menu i tylko tam jest wybór LTE. Nigdzie indziej nie widzę.
W oprogramowaniu bez brandu taka opcja była. Sprawdź niżej w tym samym oknie co na zrzucie, czy nie ma wyboru trybu pracy modemu w okolicach wyboru profilu/APN - to się nie musi nazywać LTE, tylko 4G oraz w tłumaczeniu na polski może mieć dowolną, głupią nazwę.
milord77 napisał(a):Może można wgrać inny soft do DWR-116 (jest z Plusa), który wykryje modem w trybie hilink?
Wszystkie DWR-116 przełączają modemy w tryb tradycyjny. Nie wiem czy i jak zmieniać się da soft brandowany na niebrandowany w tym routerze - na to coś nie ma też alternatywnego softu.
milord77 napisał(a):Wcześniej pisałeś, by ATK-20 podłączyć dwie i ustawić jedną z polaryzacją pionową, a drugą poziomą.
To jak w końcu? Smile
Przeczytaj jeszcze raz. Jedną antenę obracasz o 90 stopni, drugą zostawiasz jak jest i obie podłączasz - tak zrozumiałem to, co napisał szopen Smile
milord77 napisał(a):Ew. jeśli nic się nie da zrobić, to jaki ruter budżetowy z hilinkiem? Ten który wcześniej polecaliście trochę za drogi.
np. ten: http://www.ceneo.pl/17555125?
Ten router (TP-Link TL-WDR3600) nie obsługuje wcale modemów, póki mu nie zmienisz oprogramowania. Lepiej kupić Asus AC51u.
milord77 napisał(a):A jak to sprawdzić? Mogę jeszcze pożyczyć od znajomego ten modem i sprawdzić, tylko nie wiem jak.
Polecam artykuł: http://jdtech.pl/2016/03/jaka-wersje-mod...iadam.html
Jeżeli możesz wyświetlić stronę 192.168.8.1 - to modem jest w trybie HiLink. Jak nie możesz - to jest w trybie tradycyjnym.
Odpowiedz