[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy będzie potrzebna nowa antena?
14-12-2012, 21:53
Post: #1
Czy będzie potrzebna nowa antena?
Witam.
Przed kilkoma dniami zamówiłem kartę sim w Aero2 i w związku z tym mam kilka pytań.Wstępnie zakładam,że kupię modem Huawei E3131s-2 (Play).
Obecnie posiadam wbudowane WiFi Pentagram horNET WiFi PCI 11g(P6121-L3) oraz antenę wewnętrzną(chyba kierunkowa).Na temat anteny nie posiadam,żadnych informacji ani dokumentacji.Interesuje mnie to czy będę ją mógł wykorzystać do ww. modemu Huawei E3131s-2 (Play)a także czy obecne MOJE ww. WiFi Pentagrama może się do czegoś przydać w Aero 2 .Wejście anteny jest z bolcem a w "nakrętce" jest gwint od środka.Wiem,że potrzebna byłaby przejściówka na inny wtyk.
Dla lepszego oglądu umieszczam istotny kawałek instrukcji Pentagrama :
"Bezprzewodowa karta sieciowa PENTAGRAM horNET jest wydajną i łatwą do zainstalowania 32-bitową kartą sieciową działającą na złączach PCI lub USB. Karta może być używana w trybie Ad-Hoc w celu bezpośredniego połączenia z innymi kartami w układzie peer-to-peer w celu wymiany plików bądź też w trybie infrastruktury przy połączeniach z Internetem w sieci domowej lub biurowej poprzez punkt dostępowy czy router.
Karta PENTAGRAM horNET PCI/USB umożliwia połączenie zgodne ze standardem 802.11g z maksymalną szybkością dochodzącą do 54 Mb/s lub nawet 108 Mb/s dla połączeń z innymi urządzeniami obsługującymi standard Super G. Jej wielofunkcyjność pozwala również na współpracę z produktami działającymi w standardzie 802.11b (11 Mb/s) znajdującymi się w domach, biurach czy też z dostępnymi publicznie hotspotami. Dodatkowo, obsługa technologii eXtended Range umożliwia zwiększenie zasięgu sieci stworzonej przy użyciu tej technologii. W każdym z trybów Twoje dane pozostają bezpieczne, ponieważ są chronione poprzez stabilny system szyfrowania WPA."

Jeżeli natomiast muszę kupić nową antenę to dodam,że mieszkam ok.1,8km od najbliższego nadajnika umieszczonego ok.100m npm.,ale niestety zasłania go 1km lasu i jeden budynek a ja chcę łapać sygnał z parteru swojego 4 piętrowego bloku lecz po przeciwnej stronie niż owy maszt.Wydaje mi się ,że są lub będą w moim mieście jeszcze 3 nadajniki Aero2 w odległości od ok.3-5km.
Proszę o sprawdzenie czy może być antena którą w tych okolicznościach bym wybrał już razem z modemem.http://allegro.pl/modem-huawei-e3131-aero2-antena-11dbi-gwarancja-i2850226741.html
Wklejam także linka do zdjęcia mojej obecnej anteny na której łapię sporo (do13) WiFi [Obrazek: 14wwobp.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-12-2012, 16:25
Post: #2
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
Karta wi-fi może się przydać z anteną dookólną aby łapać sygnał z routera, jeśli chciałbyś go dokupić do aero.

Antena jest nic nie warta, z prostego powodu - jest na pasmo 2.4GHz. Przy tym co piszesz, jest duża szansa, że złapiesz sygnał z zewnętrznej dookólnej anteny GSM. Aczkolwiek polecana jest ATK-10/ATK-8 w Twoim przypadku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-12-2012, 17:43
Post: #3
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
Przy tych odległościach sprawdziłbym, może sygnał jest bez anteny wystarczający. Poza tym co napisał grzech to antena kierunkowa bez bezcelowa, jak nie można jej ustawić prosto na nadajnik tak, żeby go widziała.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-12-2012, 23:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-12-2012 23:53 przez Regis.)
Post: #4
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
W takim razie kupię jednak ten modem z tą "słabą"anteną bo cena za komplet jest przyzwoita a jak antenka się nie sprawdzi to ją sprzedam i kupię ATK-10/ATK-8.
Znalazłem jeszcze taką bardziej subtelną antenę niż ww a mianowicie ATK-1/830-960MHz http://www.dipol.com.pl/antena_atk-1-830..._A7007.htm i tu mam pytanie jaka będzie różnica w odbiorze między nią a ATK-10/ATK-8 ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-12-2012, 11:55
Post: #5
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
Ma najniższy zysk (2.5dBi) ale z dookólnych wydaje się najrozsądniejsza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
19-12-2012, 16:01
Post: #6
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
Dziękuję za pomoc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2013, 18:39
Post: #7
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
Witam.
Jestem już od kilku miesięcy szczęśliwym użytkownikiem Aero2 na ww. modemie huawei e3131 z play.Kupiłem go z taką "tandetną" antenką 11dbi na alledrogo i jest tak: modem baz podłączonej antenki łapie mi sieć i pobiera dane z prędkością ok.310kb/s a po podłączeniu tej antenki jest to 512kb/s.Więc jednak nie potrzebuję lepszej anteny.
Pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-03-2013, 18:51
Post: #8
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
A jaki masz sygnał sieci (w dBm) przed i po podłączeniu antenki oraz gdzie stoi antena - w środku, na zewnątrz...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 18:29
Post: #9
Czy będzie potrzebna nowa antena?
Na początku miałem moden włożony w usb po stronie okna a od dzisiaj leży na gorze kompa podpięty do huba.Efekt widzianego sygnału jest niemal taki sam w obu jego lokalizacjach.Leży na kompie bo w ten sposób nie narażam modemu na przypadkowe kopnięcie itp.Komputer stoi przy ścianie ok 1m w linii prostej od okna.Modem w tej chwili od lewej strony jak i od góry zasłania biurko.Modem ma ok 10cm prześwitu w kierunku okna.Siła sygnału: -69 dBm,70%,CSQ 22 z podłączoną antenką natomiast bez antenki :
-89 dBm,38%,CSQ 12 dodam ,że pomiary podane przy zasłoniętych metalowych żaluzjach i leżącej ok 20cm warstwie śniegu za oknem.Trochę dziwi mnie to,że po odsłonięciu żaluzji siała sygnału troszkę spada tj.:-71dBm,67%,CSQ 21 a po odłączeniu antenki minutkę później -93 dBm,32%,CSQ 10.Podane pomiary pochodzą z programu top netinfo.Po każdej "operacji"czekałem" na kilkukrotny pomiar.Kiedy nie było śniegu to z podłączoną antenką % najczęściej wynosił między 71% do 73%.Niestety nie pamiętam jakie było dBm Sad Przez śnieg często % waha sie między 63% a 70%.Najlepszym ustawieniem antenki dla siły sygnału jest środek okna(w domu) i ok 10-15cm od niego.Okno ma ok. 240cm dł i 130cm wys.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 19:02
Post: #10
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
(02-04-2013 18:29)Regis napisał(a):  -89 dBm,38%,CSQ 12 m.Trochę dziwi mnie to,że po odsłonięciu żaluzji siała sygnału troszkę spada tj.:-71dBm,67%,CSQ 21

Przecież pod osłonięciu żaluzji wzrasta siła sygnału Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-04-2013, 20:57
Post: #11
Czy będzie potrzebna nowa antena?
Właśnie, uwaga główna: im bliżej zera, tym moc sygnału większa. Zauważ, że to są wartości ujemne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-04-2013, 14:24
Post: #12
Czy będzie potrzebna nowa antena?
-69 dBm,70%,CSQ 22 z podłączoną antenką a bez anteny -89 dBm,38%,CSQ 12 a odsłanianie żaluzji nic nie daje.Program top netinfo nie mierzy dokładnie siły sygnału.Żeby to sprawdzić wystarczy wyjąć antenę a potem ją podłączyć i tu często parametry przed odłączeniem i po podłączeniu mogą się różnić choć fizycznie nie zaszły żadne zmiany.
Wystawienie anteny na zewnątrz stawiając ją w różnych miejscach parapetu nie daje wzrostu siły sygnału i tu mam pytanie czy przy obecnych parametrach w okolicy:-69 dBm,70%,CSQ 22(za dwa,trzy dni nie będzie śniegu i ciut się polepszą)jest sens myśleć o kupnie prawdziwej anteny np.ATK-8 lub takiej http://www.dipol.com.pl/antena_atk-1-830..._A7007.htm ???Jak ta do okólna z linka ma zysk 2.5dBi to czy na podstawie obecnych pomiarów z odłączoną anteną i dodając zysk 2.5 dBi anteny z linka można w choć jakimś przybliżeniu okreslić siłę sygnału jaki bym uzyskał po jej kupnie i podłączeniu?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-04-2013, 14:40
Post: #13
Czy będzie potrzebna nowa antena?
Czegoś nie rozumiem.
1. Top NetInfo nic nie mierzy, on tylko wyświetla informacje przesłane przez modem.
2. Tego nie rozumiem kompletnie:
Regis napisał(a):Żeby to sprawdzić wystarczy wyjąć antenę a potem ją podłączyć i tu często parametry przed odłączeniem i po podłączeniu mogą się różnić choć fizycznie nie zaszły żadne zmiany.
Odłączenie anteny to jest fizyczna zmiana, więc nic dziwnego, że odczyty są inne.
3. Nawet przy sygnale -89dBm nie ma sensu podłączanie jakiekolwiek anteny. Tak jak napisałem w podanym wcześniej artykule - nie ma to większego wpływu na wydajność połączenia w technologii 3G.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-04-2013, 14:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-04-2013 15:02 przez szopen.)
Post: #14
Czy będzie potrzebna nowa antena?
ATK-1 ma sens tylko w jednym wypadku - jeśli jesteś w stanie ją zamocować w miejscu o faktycznie wyższej sile sygnału np. powyżej przeszkód terenowych, powyżej wierzchołków drzew czy w miejscu gdzie wskutek odbić jest lepszy sygnał
w pozostałych wypadkach raczej polecam anteny kierunkowe

w przypadku BTSów mających "wolne moce przerobowe" dla modemu Huawei E3131
praktycznie graniczna siła sygnału pozwalająca jeszcze na stabilne połączenie to -104dBm
już nawiązane połączenie utrzymuje się przy spadku nawet do -109dBm
-113dBm to "koniec skali" czyli "minus nieskończoność"
natomiast w przypadku przeciążonych BTSów czasem potrzebny jest sygnał powyżej -50dBm aby nawiązać połączenie

TNI dobrze wskazuje siłę sygnału (jest to odczyt bezpośrednio z modemu, a nie jest to przeliczenie na "kilkukreskową" skalę) jedynie problemem jest powolne odświeżanie wskazań (ok. 5x na minutę)
TNI posiada też tryb częstego pomiaru sygnału z sygnalizacją dźwiękową, można też użyć MDMA (wskazania są identyczne z TNI, bo także odczytywane bezpośrednio z modemu)
LINK

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-04-2013, 15:20
Post: #15
RE: Czy będzie potrzebna nowa antena?
Jeżeli chodzi o "dokładność" czyli szybkość odświerzania, aktualizacji wskazań najlepiej użyć MDMA (Mobile Data Monitoring Application). Jest tam oprócz poziomu sygnału RSSI (Received Signal Strength Indicator) dostępny również wskaźnik SNR (Signal-to-noise ratio), gdzie wskazane jest Sygnał/Szum. SNR szybciej się odświerza. Dobrze jest też ustawić połączenie sieciowe o nazwie MDMA i za pomocą MDMA łączyć się z siecią. Wtedy te wskazania poziomu sygnału również lubią się nieco zmieniać/uaktualniać po połączeniu/rozłączeniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Lightbulb Dell DW5540 z nową kartą Aero2 - działa na oryginalnym sofcie jakubd 67 132 652 25-01-2014 16:35
Ostatni post: komputel
  jaki modem będzie najlepszy panna_baranna 10 14 892 30-07-2012 01:11
Ostatni post: jakubd