[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chłodzenie Modemu LTE
09-11-2016, 15:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2016 15:38 przez Steaven.)
Post: #1
Chłodzenie Modemu LTE
Mam modem E3372 s-153 przy długim pobieraniu plików strasznie się grzeje boję że się spali podłączony jest do przedłużki usb 2m i jednej anteny atk 20 900Mhz . Więc pomyślałem o chłodzeniu modemuSmile rezultat niezły szybszy transfer (choć dokładnie tego nie zbadałem ale zawsze był szybszy transfer przy dłuższym pobieraniu) i mniejsze obawy o spalenie. Wiatrak tak tylko przyłożyłem że można go zamocować


       
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Steaven za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
09-11-2016, 21:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2016 21:01 przez szopen.)
Post: #2
Chłodzenie Modemu LTE
generalnie modemy LTE to "grzejniki" (i nie tylko bo są i modemy 3G które im nie ustępują), więc dodatkowe chłodzenie nie jest złym pomysłem,

ale rozwiązanie z radiatorem nadaje się tylko dla modemów korzystających z zewnętrznej anteny, bo radiator będzie przeszkadzał przy użyciu anten wewnętrznych, swoją drogą na zdjęciach nie widać czy dobrałes się do chipsetu, bo chyba większy sens ma odprowadzanie ciepła bezpośrednio z układów (choćby przy użyciu termopadów). a nie z plastikowej obudowy

moim zdaniem sam wentylator przymocowany gumką czy opaską samozaciskową ("trytytką") mógłby być lepszym rozwiązaniem i dodatkowo nadającym się dla modemów bez podłączonej zewnętrznej anteny

PS nie stosuję dodatkowego chłodzenia, ale wydaje mi się, że poziom wydzielanego ciepła jest odwrotnie proporcjonalny do siły/jakości sygnału ze stacji bazowej

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
09-11-2016, 21:58
Post: #3
Chłodzenie Modemu LTE
Nie dobierałem się do chipsetu myślałem nad tym ale zrezygnowałem (czasami go wyjmuje z radiatora) . Płaszczyzna modemu od strony slotu karty sim jest plaska i radiator jest bardzo blisko chipsetu więc na pewno lepiej chłodzi niż sam wentylator na modem (musze sprawdzić jak zachowuje się modem na wewnętrzej antenie czy bardzo przeszkadza. Po wyjęciu modemu z radiatora jest ciepły a nie parzący jak w przypadku bez radiatora
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Steaven za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
10-11-2016, 10:14
Post: #4
Chłodzenie Modemu LTE
Radiator nie ma w tym układzie żadnego sensu - potwierdzam. Mocowanie radiatora (element przewodzący ciepło) do izolatora (jakim jest obudowa) to totalna bzdura.
Jeżeli byś rozebrał modem (dwie śrubki i zatrzaski obudowy) i przyłożył go przez termopad (bezpośrednio też można, ale korzyść niewielka) do pokryw ekranujących chipset mikrofalowy to zupełnie co innego. Oczywiście anteny zewnętrzne obowiązkowe. No i na pewno nie taki wielki gigant - przy tej wielkości wystarczy sam radiator.

Faktycznie już zdrowiej i więcej sensu ma przygumkowanie samego wentylatorka do obudowy modemu. Choć trzeba pilnować zbierającego się kurzu.

Co do samej koncepcji - bez sensu. Chipset jest przygotowany na pracę do 80-90 stopni bez problemu, a obudowa przy normalnym obiegu powietrza, nie powinna przekraczać 45-47 stopni i to jest norma (wbrew pozorom). Nie bardzo sobie wyobrażam zastosowanie (poza może zapakowaniem modemu w poduszki puchowe) w którym byłoby potrzebne aktywne chłodzenie modemu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
10-11-2016, 10:58
Post: #5
RE: Chłodzenie Modemu LTE
Miałem podobny problem z ZTE MF195, w 3G osiągał takie temperatury że trudno go było utrzymać w dłoni. Zdjąłem obudowę i na paście termoprzewodzącej nałożyłem radiatorek na osłonę chipsetu (tutaj można był smażyć), całość umocowałem trytytką. Radiator mocno zbierał ciepło, ale widać nie dość, bo modem padł po paru miesiącach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi Arathefu za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
14-01-2018, 19:29
Post: #6
RE: Chłodzenie Modemu LTE
Odświeżam wątek.
W przypadku mojego modemu zte mf 195 ,który kupiłem jako używany ,prawdopodobnie uległ kiedyś jakiemuś przegrzaniu i obecnie jest wrażliwy na wysoką temperaturę i po prostu się rozłącza z internetu i restartuje ,albo wariuje zmienia jakieś pasma samoczynnie,gubi zasięg.
Z poprzednikiem Huawei E169 tez miałem nieraz problemy po przegrzaniu,całkiem się zawieszał. Jak się dotknie to faktycznie parzy no i oczywiste że chłodzenie musi jakieś być.
Gdy w mieszkaniu jest około 10 stopni wtedy jakoś działa stabilniej. Wymaga jakiegoś chłodzenia,jeszcze nie wiem jakiego,a może by tak malutki radiator od laptopa dokleić do chipsetu pastą temoprzewodzącą?Napięcie chyba 5V albo coś takiego
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-01-2018, 20:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2018 20:42 przez szopen.)
Post: #7
Chłodzenie Modemu LTE
nie da się wykluczyć możliwości przegrzania modemu, choć powinien być tak zaprojektowany, by mu własne ciepło nie szkodziło
zwykle modemy używam 24/7 po kilka lat i jak dotąd żaden z nich nie padł od przegrzania (choć są gorące, z ciekawości zmierzyłem i E398 ma u mnie 55°C w najcieplejszym punkcie, a E3372 teraz ma zaledwie 30°C tylko dzięki temu, że jest przyklejony bezpośrednio do chłodnej szyby)

przy dotknięciu wszystko co ma temperaturę >50°C "parzy" tj. daje odczucie gorąca (ale już przy nieco wyższych temperaturach można się dorobić bąbli = oparzenia)
a przynajmniej teoretycznie taki sprzęt jak modem powinien wytrzymywać do 85°C (lub nawet do 105°C jeśli zastosowano w nim odpowiednie podzespoły)

radiator nie wymaga zasilania, bo to tylko kawałek metalu

a jeśli chcesz dodatkowo założyć wentylator, to zasilanie można podebrać z USB (ale chyba nikt nie próbował takich kombinacji)

pasta termo-przewodząca nie jest klejem i nie zapewni dostatecznego mocowania, ale z powodzeniem stosowałem taki patent (nie w modemach), że na środek układu dawałem kropelkę pasty, a na rogi po małej kropli kleju cyjanoakrylowego
można też użyć samoprzylepnego termopada między scalakiem a radiatorem

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
15-01-2018, 01:03
Post: #8
RE: Chłodzenie Modemu LTE
Oczywiście chodziło o wentylator zdjęty z procesora w laptopie,on jest zintegrowany z radiatorem,ma takie rurki wypełnione jakimś gazem i odprowadza ciepło na zewnątrz.Powyżej napisano o konieczności podłączenia anteny,bo jak rozumiem taki wentylator spowoduje uziemienie tej anteny która jest zintegrowana z modemem? Pomysł z szybą bardzo interesujący,pewnie płytka ceramiczna /podłogowa powinna dać podobny efekt,to znaczy chodzi mi o wykonanie samego radiatora z niemetalu ,aby nie dokładać anteny zewnętrznej. Zasilanie z USB to pewnie nie problem,bo zrobie sobie rozgałęźnik przy samym modemie na kablu.
Czuję że tu tkwi źródło wszystkich problemów z internetem dotychczas,zresztą opisywanych i tak na prostą logikę,radiatory używa się wszędzie,nie wiem dlaczego jest stwierdzone że modemy mają wytrzymywać do 105 stopni,skoro wielu opisuje problemy z ich działaniem i wiadome jest że się grzeją. A żadna elektronika nie lubi gorąca
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-01-2018, 16:14
Post: #9
Chłodzenie Modemu LTE
Obstawiam, że prosty wentylator bez żadnych radiatorów wystarczy każdemu modemowi. Można go zamontować nawet za pomocą stojaczka zrobionego choćby ze starego drucianego wieszaka (takiego jednorazowego jak z pralni). Pozostaje tylko kwestia zasilania takiego wiatraczka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
ftalo (2018-01-21)
21-01-2018, 18:05
Post: #10
RE: Chłodzenie Modemu LTE
Ale powiem wam ,że jestem pod wrażeniem tego modemu,modem za 10zł z allegro,pakiet internetowy a2mobile za 10zł miesięcznie,prędkość transferu max od 3 do 4Mbit/s podczas ściągania ,odległość od 5km do stacji bazowej(sygnał słaby) , dziś to odkryłem,bo bardzo dawno nic nie ściągałem. I tak normalnie to on śmiga dobrze,raz na jakiś czas się wywala,ale to bardzo rzadko i po podłączeniu do komputera musze zaczekać około minuty aż będzie gotowy do pracy.Taki dziwny model.Huawei był od razu gotowy,ale na nim to miałem max mniej niż 1bit/s
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz