[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
04-01-2012, 19:12
Post: #1
Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
Zazwyczaj operatorzy sieci komórkowych podają mapy zasięgu i pokrycia ich sygnałem. Niestety, nie wynika z nich wiele, bardziej można się domyślać mocy sygnału, niż wnioskować o szybkości internetu w danym, interesującym nas miejscu. Znalazłem ostatnio mapę z lokalizacją nadajników różnych operatorów. Można włączyć odpowiednie filtry, np. filtr sieci (jest też Aero2), filtr standardu GSM, LTE itd., filtr danych źródłowych. Dzięki temu można zorientować się z jakiej sieci będzie najsilniejszy sygnał, w jaką stronę skierować antenę kierunkową.
http://mapa.btsearch.pl/
I właśnie to zagadnienie mnie interesuje, ponieważ latem gro czasu spędzam na tzw. zadupiu między różnymi nadajnikami oddalonymi o ok. 10 km, sygnał jest taki sobie i korzystanie z internetu dość uciążliwe. Postanowiłem kupić antenę do modemu, ale jaką? Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w tej materii? Czy lepsza kierunkowa, czy samochodowa, bardziej uniwersalna? A może potrzebny wzmacniazcz? Podobno 1 dBi wirtualnie "przybliża" do nadajnika o ok 120 m, co by oznaczało, że antena o mocy 10 dBi przybliży nas do nadajnika o kilometr z kawałkiem - czy to ma sens. Macie jakieś doświadczenia z antenami?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2012, 19:24
Post: #2
RE: Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
Problem anten jest bardzo złożony i rozległy. Generalnie obowiązuje zasada, że antenę trzeba dopasować do sytuacji - antena do wszystkiego jest do... prawie niczego.

Do Aero2 trzeba pamiętać, że musi pracować w paśmie 900 MHz. Oczywiście musi mieć złącze pasujące do posiadanego modemu.
Zbyt długo kabel potrafi zmarnować zysk anteny.
Jeżeli można zastosować (trudna instalacja) antena kierunkowa (panel, dipol) dają lepsze efekty, niż antenki pionowe.

itd itp Smile

Co do btsearch warto pamiętać, że domyślnie otwiera się baza... pozwoleń radiowych, która nie ma związku z rzeczywistością - dopiero przełączenie filtru na ich własną bazę potwierdzonych lokalizacji przekazuje konkretniejsze informacje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2012, 20:52
Post: #3
RE: Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
Dzięki, z mapki wynika, że w takiej samej odległości mam nadajnik GSM Orange i UMTS 850/900 Play (nadajniki w tej samel lokalizacji). Czy to znaczy, że lepiej wybrać Pleya? Słyszałem, że Play to nienajlepszy wybór.
Niestety nie widzę w pobliżu nadajników Aero2, ale nie widzę ich również na terenie całej Polski, pewnie taka "aktualna" mapa.
Nie mogłem dzisiaj sprawdzić bo ciągle nie wystartowałem z MF60 + Aero2. Nie chcę Ci zawracać głowy osobiście, to nie takie pilne, do lata jeszcze trochę, a póki co mam sztywne łącze. Liczę na test ZTE MF60 i może sam odpalę wzorując się na Twoich wskazówkach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-01-2012, 23:38
Post: #4
RE: Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
Pytanie, jaka to odległość. UMTS ma ograniczony zasięg, który spada dodatkowo w czasie obciążenia sieci. Poza tym oczywiście, że UMTS/3G będzie szybsze.
Co do "play gorszy, oranż syf, a era gut, choć wolę plus" to trzeba do takich tekstów podchodzić z pewną ostrożnością. Jedyne słuszne wyjście to wypróbować. Kupić starter Play (czy innej wybranej sieci) i sprawdzić, jak działa dostęp do Internetu w danej lokalizacji.

W kwestii MF60 - po prostu się odezwij w wolnej chwili na email, na pewno znajdę chwilę, żeby pomóc.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 01:56
Post: #5
RE: Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
Napisz, w jakiej lokalizacji bedziesz potrzebowal dostepu do Internetu, to na pewno znajdzie sie jakies rozwiazanie...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-01-2012, 15:46
Post: #6
RE: Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
Odległość od nadajnika UMTS wynosi 8 km w lini prostej bez przeszkód typu wzniesienia czy wysokie budynki.
"Zadupie" znajduje się w połowie drogi między Brokiem a Małkinią. Nadajnik UMTS w Sadownym. Nadajniki GSM mam z 3 różnych stron w odległości 6-8 km.
Wczoraj tam byłem, na ZTE MF60 + Orange free + tablet speedtest.net = 40kb/s, jeżeli Aero2 obiecuje 256 kb/s to wybór jest prosty.
W kwestii MF60 pamiętam, dziękuję, zapewne skorzystam. Może w przyszłym tygodniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-02-2012, 20:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-02-2012 20:14 przez szopen.)
Post: #7
RE: Anteny, zasięg i lokalizacja nadajników.
w ramach "ciekawych odnośników" - tłumienie przez typowe przeszkody dla 2,4 GHz (dla 900MHz jest nieco mniejsze w większości przypadków, ale daje to pojęcie o zjawisku)
http://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11...ieszczeniu

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz