[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anteny - teoria i praktyka
02-03-2013, 22:25
Post: #1
Anteny - teoria i praktyka
Jaką do tego antenę najlepiej dokupić? Widziałem na allegro antenę huawei dokólną o zysku 12dbi i 5m kabla. Antena kierunkowa jest droższa, ale czy lepsza ? Fakt plusem jest to, że mogę sobie ustawić się pod konkretnego btsa. Jednak nie wiem czy jakość sygnału jest lepsza ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-03-2013, 02:19
Post: #2
RE: ZTE MF669 z Plusa - też działa z Aero2
Antena dookólna nie może mieć zysku większego, niż 5-6 dBi - podstawy fizyki o tym mówią.

Antenę dobiera się do miejsca instalacji, możliwości instalacji i przeciągnięcia kabla itd. No i... dostępnego budżetu. Zwykle nie ma sensu kupować antenek dookólnych - postawione obok modemu pogarszają sygnał. Znowu kierunkowe wymagają instalacji i bezpośredniej widoczności nadajnika, żeby pokazały ząbki. Ja bym zaczął od sprawdzenia, czy w ogóle coś potrzeba.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
03-03-2013, 04:38
Post: #3
RE: Anteny - teoria i praktyka
oddzieliłem ten temat od wątku o ZTE MF669, bo zagadnienie anten jest interesujące i mam plan rozwinąć je do miniporadnika na temat anten

czasem stosujemy pewne uproszczenia (np. że antena dookólna nie może mieć tak wysokiego zysku, otóż może jeśli jest to konstrukcja synfazowa, ale NIKT takich masowo nie produkuje!), ale praktyka pokazuje ich sens

o antenach "11dBi" napisano już tyle złego, że próbuje się je promować pod innymi nazwami... (mam nadzieję, że w koncu zabiorę się za ten temat i do niego zbliżone)

w rzeczywistości w Aero2 sens stosowania (z dostępnych komercyjnie) mają niemal jedynie anteny kierunkowe
i to generalnie z tego powodu, że stosowanie anteny dookólnej o znikomym zysku mija się z celem, bo anteny wbudowane modem mają podobne parametry, natomiast odsunięcie modemu od źródła zakłóceń, którym jest komputer (przy użyciu przedłużacza usb) zazwyczaj daje porównywalny efekt

dodatkowo złącza usb wytrzymują minimalnie dziesiątki tysięcy podłączeń, a miniaturowe złącza antenowe najwyżej kilkanaście (w porywach do kilkuset) podłączeń

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-03-2013, 19:41
Post: #4
RE: Anteny - teoria i praktyka
To co w takim razie mi wystarczy by w mojej miejscowości (Sinogóra) łapać zasięg z aero2 ? Do nadajnika mam jakieś 5km prostej lini, ale po drodze są lasy. Głównie mi chodzi by złapać internet o dobrych prędkościach z cyfrowego polsatu. Daję link do mapki na btsearch:
http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/53.093850...41016/z/13

PS. Mam pytanie. W jakiej technologi nadaje areo2 ? Chodzi o to czy nadaje w hsdpa czy hspa+ czy też może lte ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-03-2013, 19:57
Post: #5
RE: Anteny - teoria i praktyka
ręce opadają - pomieszanie z poplątaniem jeśli chcesz mieć darmowe Aero2 (usługa BDI) to nie masz co liczyć na szczególnie interesującą szybkość - jest to najwyżej 512kbps! (mimo technologii HSPA+)

jeśli chcesz szybko, to albo Plus albo Cyfrowy Polsat

BTSy w LTE masz w Gorznie i Skrwilnie szanse odbioru oceniam na zerowe

BTS HSPA+ jest w Żurominie - tu szansa jest

kup w końcu jakis modem Huaweia to sam zrobisz testy

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-03-2013, 20:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2013 20:02 przez cegulla.)
Post: #6
RE: Anteny - teoria i praktyka
A w tym Lubowidzu to też bym chyba hspa+ łapał z polsatu ? Bo ja właśnie che mieć szybki net tylko nie wiem czy wgl. warto w to inwestować u mnie Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-03-2013, 20:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2013 20:22 przez szopen.)
Post: #7
RE: Anteny - teoria i praktyka
Polsat nie ma własnej sieci, więc prawdopodobnie w tej okolicy nie robi żadnej różnicy czy będziesz abonentem Plusa czy Polsatu

jeśli chcesz mieć szybki internet a nie potrzebujesz mobilności to przede wszystkim sprawdź oferty jakiegoś providera dostarczającego internet w technologii ADSL czyli na zwykłej linii telefonicznej (nie wiem kto działa w tamtej okolicy, ale do sprawdzenia są Dialog czyli Netia i TPSA=Orange z ofertą neostrady)

PS większość działów tego forum jest poświęcona Aero2
a konkretniej wszystkie znajdujące się tu:
http://forum.jdtech.pl/Forum-aero2
jeśli masz pytania dotyczące innych sieci zadawaj je w pozostałych działach nie związanych z Aero2 (oczywiście zgodnie z ich tematyką)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-03-2013, 20:58
Post: #8
RE: Anteny - teoria i praktyka
ADSL u mnie nie założę bo nie ma w mojej miejscowości światłowodu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-03-2013, 21:39
Post: #9
Odp: Anteny - teoria i praktyka
Wez kolego modem e3131 z Play na 7dni i sprawdź z kartami play plus jak nie masz aero to pożycz sprawdź jak sie sprawuje najlepiej zapisz sobie wartości z topnet info dot. Siły sygnału. Tak to możemy teoretycznie gdybac co będzie dla ciebie najlepsze, jeśli sygnał z aero będziesz mial ok to znaczy ze CP też będzie spoko.

Wysłane z mojego GT-I9305
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 11:38
Post: #10
RE: Anteny - teoria i praktyka
Mam modem e3131 Hilink z anteną 11db dookólną. W Olsztynie mam pełen zasięg i z anteną i bez, ale testy przeprowadzone na stronie http://www.speedtest.pl/ wykazały, że z anteną jest lepiej (średnia dla anteny to 0,58Mbps bez anteny 0,47Mbps) z uploadem są większe rozrzuty i nie rozumiem skąd się biorą, może być bez anteny 0,36Mbps a z anteną 0,12Mbps, w każdym razie ipla na najniższej rozdzielczości śmiga bez zacinki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 11:46
Post: #11
RE: Anteny - teoria i praktyka
Być może jakość sygnału jest niska (duża stopa błędów z powodu zakłóceń) i poprawienie sygnału (jaki on jest w dBm? Nie wiem tylko, czy HiLink potrafi to podać...) pomaga w utrzymaniu wyższego transferu. Uważaj na gniazdo, żeby go nie wyrwać z modemu.
A pomiary powyżej 0,50 Mbit/s to raczej błąd pomiaru.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 16:03
Post: #12
RE: Odp: Anteny - teoria i praktyka
(04-03-2013 21:39)spag napisał(a):  Wez kolego modem e3131 z Play na 7dni i sprawdź z kartami play plus jak nie masz aero to pożycz sprawdź jak sie sprawuje najlepiej zapisz sobie wartości z topnet info dot. Siły sygnału. Tak to możemy teoretycznie gdybac co będzie dla ciebie najlepsze, jeśli sygnał z aero będziesz mial ok to znaczy ze CP też będzie spoko.

Wysłane z mojego GT-I9305

Bym wziął na próbę ten modem tylko nie wiem jak później bym oddawał modem to muszę pisać jakieś wypowiedzenie czy sporządzać jakiś protokół oddania sprzętu tak jak to ma miejsce w polsacie ? Bo ten modem na próbę bym z chęcią wziął tylko też nie wiem czy będzie bo ostatnio chciałem kupić to go nie było.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 16:38
Post: #13
RE: Anteny - teoria i praktyka
Najbezpieczniej próby robić wypożyczając i ew. zwracając sprzęt w fizycznym punkcie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 17:29
Post: #14
RE: Anteny - teoria i praktyka
Aha czyli jak bym wziął na próbę w salonie to bez problemu bym to oddał tak ? A porpo tych formalności to coś trzeba tam pisać czy coś.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 17:44
Post: #15
RE: Anteny - teoria i praktyka
Oni już wtedy wszystkie formalności załatwią, tylko dokładnie sprawdź warunki testów (terminy, ograniczenia, opłaty), żeby potem nie było zdziwienia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 18:10
Post: #16
RE: Anteny - teoria i praktyka
A to się sprawdzi Smile . Dobrze, że ja tego modemu nie kupiłem bo tak to bym kasę w błoto wyrzucił ;D . Jak będę miał czas w weekend to pójdę do nich. Widziałem modem z anteną link poniżej:

http://www.play.pl/telefony/huaweie3131_...=PO24_15GB


Wie, ktoś co to za antena ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 18:30
Post: #17
RE: Anteny - teoria i praktyka
Troszku mało bo tyle to i ja u siebie mam na internecie radiowym z multimedii.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 18:43
Post: #18
RE: Anteny - teoria i praktyka
(05-03-2013 18:30)cegulla napisał(a):  Troszku mało bo tyle to i ja u siebie mam na internecie radiowym z multimedii.

Kolego, on pokazał wyniki Aero2 Smile (naszego darmowego, zdecyduj się w końcu)
Oto mój wynik:
[Obrazek: 2552556669.png]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-03-2013, 19:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2013 19:05 przez cegulla.)
Post: #19
RE: Anteny - teoria i praktyka
Aa aero2 to wiem, że jest ograniczone do 512kb/s. Mi chodzi o szybki internet z abonamentem do tych 50zł około na miesiąc i może być limit ale chyba nie mniejszy niż 20gb miesięcznie. W polsacie bym miał 28gb limitu miesięcznie. A pytałem o aero2 bo polsat korzysta z ich nadajników.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ustawianie anteny ATK-20 DzaroD 3 6 168 24-11-2014 14:14
Ostatni post: jakubd
  Anteny własnej budowy: biquad/double biquad eRd 1 11 882 18-11-2014 17:37
Ostatni post: pawedob
  Anteny do modemów arturek 43 58 311 13-02-2014 23:04
Ostatni post: jakubd
  Połączenie anteny ATK-20 a infrastruktura rafalo235 6 8 392 12-12-2013 12:29
Ostatni post: rafalo235
  Jak wydłużyć kabel od anteny jdtechmaniak 3 4 849 14-07-2013 11:45
Ostatni post: jakubd