[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
08-02-2016, 23:57
Post: #1
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Witam!
Posiadam internet z sieci Orange. Korzystam z 3G i prędkość nie jest dla mnie satysfakcjonująca, mam router Tp-link tl-mr3420 i chce kupić do niego antenę i modem i teraz nie wiem jaką wybrać antenę pasmo 900 MHz czy 2100 MHz? Modem planuje kupić huawei e3372, czy to dobry wybór? Jestem z Gruszowca i nie ma u mnie szans na złapanie zasięgu lte. Aha, i jeszcze airbox łapie mi sieć 3G+ Smile co do ceny to fajnie jakby antena kosztowała do 200 zł, ma to być oczywiście zewnętrzna Smile Z góry dzięki za pomoc Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 00:07
Post: #2
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
PawRider napisał(a):nie wiem jaką wybrać antenę pasmo 900 MHz czy 2100 MHz?
my tego też nie wiemy - musisz sam ocenić skąd i w jakim paśmie masz najlepsze rezultaty

jaki masz modem obecnie?

PawRider napisał(a):Aha, i jeszcze airbox łapie mi sieć 3G+
możesz jaśniej?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 07:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 07:03 przez PawRider.)
Post: #3
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
No po prostu na stronie konfiguracyjnej airboxa zasięg pokazany jest 3G+. I ja ten router Tp-link mam, ale nie mam do niego modemu i korzystam z routera airbox 2 od Orange który się do domu nie nadaje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 13:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 13:48 przez szopen.)
Post: #4
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Orange wprowadza zamieszanie swoim rebrandingiem sprzętu, ale prawdopodobnie masz Alcatel Y858V (sprzedawany jak mi się wydaje jako Orange Airbox 2, ale głowy sobie nie da za to uciąć)

jakkolwiek nie miałem go w ręce, więc może coś wymyślimy jeśli wrzucisz screenshoty z webui (szansa mała na to aby były zaawansowane ustawienia w sprzęcie brandowanym na Orange, ale spróbować nie zaszkodzi)

jeśli masz szansę od kogoś pożyczyć modem z możliwością wyboru pasma (czyli mówiąc inaczej w zasadzie producentem powinien być Huawei, a modem albo "tradycyjny", albo hilink, ale tylko taki z opcjami wyboru)
to byłoby wskazane, abyś skorzystał z wymuszenia poszczególnych pasm i na tej podstawie ocenił faktyczny zasięg u siebie

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=ukel...38&zoom=14
prawdopodobnie masz zasięg ze stacji bazowej, którą widać na screenshocie

w/g pozwoleń jest na niej zarówno 3G w obu pasmach tj. 900MHz i 2100MHz jak i LTE 1800MHz (ale co jest w praktyce musisz ocenić sam udając się bliżej w jej okolice, a przez użytkowników btesearch potwierdzone jest działanie w paśmie 900 ale to nie muszą być aktualne dane)


Załączone pliki Miniatury
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-09)
09-02-2016, 14:46
Post: #5
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Masz rację Big Grin Mój "airbox 2" to właśnie Alcatel o którym wspomniałeś, wrócę do domu sprawdzę to. Niestety nie mam dostępu do innego modemu :/ Stacji benzynowej ode mnie nie widać jeśli ma to jakieś znaczenie, raz że dzieli nas górka to dwa że kawałek lasu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 14:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 15:21 przez szopen.)
Post: #6
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
ta stacja bazowa na 100% nie ma powiązania z żadną stacją benzynową (no może poza słowem "stacja" ;D) - na zdjęciu satelitarnym widać że stoi w polu

ja twojej okolicy nie znam, więc musisz posłużyć się zdrowym rozsądkiem i własną znajomością okolicy

w kolejnych załącznikach wrzucam mapę z ukształtowaniem terenu (w innej skali) oraz ze strzałkami, które powinny uzmysłowić Ci obecność przeszkód terenowych (groty umieściłem przed potencjalnymi przeszkodami, za wyjątkiem strzałki docierającej w kółko) i odpowiedzieć na pytanie dlaczego sądzę, że to akurat sygnał z tej stacji bazowej (a nie innej) dociera do Ciebie, zakładam, że mieszkasz gdzieś w obszarze kółka


Załączone pliki Miniatury
           

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-09)
09-02-2016, 15:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 15:32 przez PawRider.)
Post: #7
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Co do miejsca zamieszkania to mieszkam dokładnie tam gdzie "gruszowski potok" przecina drogę Smile Tam gdzie przecina jest osiedle które z drogą wygląda jak trapez Tongue Gdyby nie stodoła widział bym ten nadajnik do którego narysowałeś kreskę która dochodziła prosto do tego kółka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 15:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2016 12:06 przez szopen.)
Post: #8
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
czyli gdzieś w lewej części kółka?
jeśli tak, to niewiele to zmienia,

to co zamieściłem powyżej to taka mocno uproszczona "symulacja" działania łącz radiowych, ale jakieś pojęcie chyba Ci dało o tym skąd możesz uzyskać połączenie, a skąd nie i dlaczego



kwestia wyboru anteny pozostaje otwarta - musisz samodzielnie ocenić w którym paśmie masz zasięg (ja stawiam na 900MHz, ale to wymaga sprawdzenia)

jeśli nie będziesz w stanie tego ocenić, to istnieją też anteny szerokopasmowe (np. ATK-LOG produkcji Dipola), ale trzeba pamiętać o ich mniejszym zysku w porównaniu do anten zbliżonej budowy (o ile można coś takiego powiedzieć) i zbliżonych rozmiarów, ale przeznaczonych na konkretne pasmo



otwarte pozostaje też pytanie czy faktycznie potrzebujesz anteny? - ja najpierw pomyślałbym o modemie a dopiero później ewentualnie o antenie (tylko jeśli sygnał będzie na kiepskim poziomie)

ale używając tego Alcatela, który posiadasz można (przynajmniej zgrubnie) ocenić poziom sygnału



jeśli LTE sobie odpuszczasz to można pomyśleć o jakimś stosunkowo tanim modemie np. E3251 (uwaga na brak złącza antenowego!) czy E3131 (unikając wersji h-2)


PS masz kartę SIM z aktywnym PINem?
jeśli tak to spróbuj go wyłączyć (mam nadzieję, że się da), bo aktywny PIN jest źródłem wielu problemów z routerami

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-09)
09-02-2016, 15:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 15:55 przez PawRider.)
Post: #9
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Tak troszkę dalej od lewej części kółka. LTE sobie nie odpuszczam tylko jak na razie łapało mi tylko z polsatu i to bardzo słabo ale z polsatem nie chce mieć nic wspólnego, także jaki modem byś mi polecił w okolicach 150 zł z możliwością korzystania kiedyś z LTE ? A antenę chcę by mieć ten zasięg jak najlepszy (ping żeby mi nie skakał Tongue) Hmm, znalazłem w ustawieniach airboxa wyłączenie pinu, zrobić to? Właśnie przypomniałem sobie że kuzyn ma właśnie modem chyba huawei z polsatu/plusa, będę mógł na tym sprawdzić czy będzie simlock ?


Załączone pliki Miniatury
   
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 16:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 16:49 przez szopen.)
Post: #10
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
0) jeśli nie planujesz w tej chwili LTE to nie ma sensu kupno takiego modemu - kupiłbym jak najtańszy bez LTE (do 50zł) a za jakiś czas, (jeśli infrastruktura w twojej okolicy zostanie rozbudowana) kupisz za te same pieniądze coś nowocześniejszego = lepszego lub to samo co dziś, ale taniej (być może oszczędność znacznie przekroczy te umowne 50zł)

do 150 zł to w zasadzie można kupić E398 (zwykle ~120zł), ale go nie kupuj, bo nie obsługuje pasma 800MHz, które jest twoją nadzieją w przypadku pozostałych operatorów (ale raczej za 2 lata lub nawet później) przy odrobinie chęci znajdziesz też coś innego (ceny w tabelce z artykułu poniżej nie są w 100% aktualne)

do poczytania
http://jdtech.pl/2014/03/modemy-usb-do-l...nosci.html

1) tak wyłącz PIN jeśli to możliwe (nie każda karta Orange to umożliwia!), bo będzie on dodatkowym utrudnieniem wkrótce, gdy zaczniesz używać zestawu modem+router, dla wyłączenia PINu potrzebna jest jego znajomość (powinieneś zostać zapytany o PIN przy tej czynności), jak widać na SS również musisz się odłączyć od internetu

2) nie zawsze antena jest faktycznie potrzebna (tj. są sytuacje gdy zastosowanie anteny i tak nic nie da), a jest to wydatek rzędu ~200zł (jeśli myślisz o "parapetówce" za 30 zł to odpuść ją na wstępie)

3) największy wpływ na szybkość połączenia i ping ma
a) rzeczywiste obciążenie stacji bazowej (ilość korzystających klientów oraz sposób korzystania przez nich)
b) parametry łącza którymi ta stacja jest podłączona do reszty infrastruktury
c) siła sygnału ma istotne znaczenie, gdy jest z nią kiepsko, jeśli jest na przyzwoitym poziomie, to anteną niewiele ugrasz

4) tak możesz pożyczyć ten sprzęt, niestety prawdopodobnie nie zamienisz się tymczasowo - w tej chwili jedynie Orange stosuje SIM-locki i twój sprzęt prawdopodobnie go ma (no ale przy okazji pożyczania możesz sprawdzić)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-09)
09-02-2016, 16:55
Post: #11
RE: Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
To tak, jeśli chce wyłączyć PIN muszę wprowadzić ten otrzymany od operatora, wprowadzam go i wyskakuje błąd czyli prawdopodobnie nie mogę, bo jak w ogóle chce wejść w to menu z PINem to podaje ten właśnie PIN i wchodzę ale już przy próbie wyłączenia wyskakuje błąd internetu mam zasięg 2 kreski w najlepszym wypadku 3 (na 6) więc dokupienie anteny byłoby opłacalne czy na razie się wstrzymać ? Smile Bo w sumie co mi szkodzi, kupić modem i sprawdzić jak to będzie działało z samym modemem Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 17:11
Post: #12
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
jeśli chodzi o PIN to może zacznijmy od tego, czy musisz go podawać przed połączeniem z internetem (moim zdaniem tak, chyba, że masz PIN zapamiętany w Alcatelu)

jeśli nie możesz tego ogarnąć w tym routerze, to przełóż kartę SIM do telefonu - zazwyczaj łatwiej to zrobić
no i będzie 100% pewności, że karta jest w wersji z niewyłączalnym PINem (można wymienić w salonie, ale liczą sobie bodajże 50zł)

antenę zawsze można dokupić później (no chyba, że byłaby w superatrakcyjnym cenowo zestawie z modemem, ale prawdę mówiąc nigdy czegoś takiego nie widziałem - jeśli poświęcisz trochę czasu na szukanie, to przeważnie można wyszperać taniej, jakkolwiek zakup wszystkiego w jednym miejscu ma jedną zaletę - oszczędność na kosztach przesyłki)

warto by było wiedzieć na jakie pasmo ma być antena, bo dopiero to umożliwi jakiś sensowny wybór,
czyli musisz najpierw podziałać

nie zapomnij o pigtail'u czyli przejściówce z "dużego" wtyku antenowego na gniazdo znajdujące się w modemie
jest to coś takiego:
http://static.dipol.com.pl/images/pict/e83200+.jpg
dla modemów Huawei jest zwykle potrzebna wersja FME->CRC-9 (oczywiście założyłem, że antena będzie miała kabel zakończony wtykiem FME najpopularniejszym w przypadku anten dla telefonii komórkowej)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-09)
09-02-2016, 17:12
Post: #13
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Zdecyduje się chyba właśnie na HUAWEI E3372s-153 Smile Zobaczę jak to potem będzie z tym zasięgiem. Baaardzo dziękuję za pomoc, na prawdę bardzo Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2016, 17:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2016 18:22 przez szopen.)
Post: #14
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
no to jeszcze dodam 3 grosze dlaczego odpuściłbym modem LTE:

spodziewam się, że obecnie masz zasięg w paśmie 900MHz, a LTE będziesz miał w zasięgu w bliżej nieokreślonej przyszłości (czas liczony raczej latami niż miesiącami) w paśmie 800MHz

natomiast LTE w paśmie 1800MHz (które prawdopodobnie działa w tej chwili, co możesz sprawdzić wybierając się ze sprzętem LTE bliżej stacji bazowej) ma znacznie mniejszy zasięg i jeśli nie masz go teraz z powodu ograniczonego zasięgu (a nie tego, że ta stacja nie wspiera LTE), to raczej nie będziesz go miał NIGDY w tej lokalizacji w LTE1800

a nie będzie go NIGDY, bo większe zagęszczenie stacji bazowych stosuje się jedynie w terenach o dużej gęstości zaludnienia = dużych miastach czy terenach silnie zurbanizowanych



kwestia zasięgu - ta stacja bazowa jest wyposażona również w 3G/WCDMA w paśmie 2100MHz - jego zasięg jest przeważnie nieco większy niż LTE1800, ale równocześnie trzeba wiedzieć że zasięg w pasmach ~2GHz jest około ~2x mniejszy od tego co można uzyskać w pasmach z okolicy 1GHz (WCDMA900 czy LTE800)

oczywiście anteny na pasmo zbliżone do 1GHz są INNE niż te dla pasm zbliżonych do 2GHz (różnią się wymiarami elementów około dwukrotnie)
dlatego antena o której wspomniałem wcześniej nie jest optymalnym rozwiązaniem, za to można ją zastosować "w ciemno" nawet nie wiedząc które pasmo nas interesuje
a jeszcze jedno - jakiś czas temu pojawiła się odmiana tej anteny przeznaczona do LTE o nazwie ATK-LOG LTE wyglądająca tak
http://static.dipol.com.pl/images/pict/a7057_5+.jpg
(jest to w rzeczywistości mocno zintegrowany układ 2 anten o przeciwnych polaryzacjach czyli V i H więc jeśli się upierasz… ale obawiam się że ona nie pomoże, bo ma taką samą wadę jak każda inna szerokopasmówka czyli stosunkowo mały rzeczywisty zysk)



oczywiście można wyjść z innego założenia - jeśli masz fundusze rzędu od jednego do kilku tysięcy zł (nie wiem ile naprawdę będzie potrzebne, bo to zależy od warunków lokalnych)
możesz zaszaleć na odpowiedni maszt antenowy i zestaw anten "z górnej półki" i próbować wycisnąć wszystko co się da z tego co jest dostępne,
ale takiego scenariusza nie proponuję skoro na wstępie wspomniałeś o najtańszym routerze

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-09)
09-02-2016, 21:09
Post: #15
RE: Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
To jaki mi polecisz modem ? Bo nie zależy mi aktualnie na LTE tylko na prawdę głupieje przy tych modemach i ich głupich opisach, a chce żeby w miarę przyzwoity, z tą anteną to chodzi mi o wzmocnienie 3G ale dopiero sprawdzę jak zakupię modem czy jest mi ona potrzebna, czy faktycznie coś da Smile Router akurat taki podałem bo taki mam, jak trzeba będzie to zmienię choć nie widzę jakiejś potrzeby z uwagi na transfery jakie mam u siebie Smile w nocy jak pobieram to było to 1MB/s czyli 8 z obiecanych 20 mb/s Tongue
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2016, 12:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2016 21:14 przez szopen.)
Post: #16
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
pisałem wyżej jeśli wystarczy 3G to E3131s-2, jak wspominałem kupisz używany grosze, ale czytaj opisy - czasem ludzie sprzedają złom, unikaj E3131h-2 (w większości przypadków trzeba pytać sprzedających o opis pod klapką) ta jedna literka ma kolosolne znaczenie jeśli chodzi o obsługę przez routery

zazwyczaj z polskiej dystrybucji (Play, T-mobile itd.) są OK, czasem w aukcji na zdjęciu widać pudełko, po którym można poznać wersję modemu (ale zawsze lepiej dopytać), tu masz zdjęcia pudełek modemów pochodzących akurat z tych 2 sieci (górne zdjęcie to ta wersja której szukasz, artykuł starawy ale nadal aktualny):
http://jdtech.pl/2014/06/nowa-wersja-hua...dnosc.html

http://allegro.pl/komunikacja-i-lacznosc...05&order=d
http://allegro.pl/modemy-gsm-usb-77798?s...05&order=d

PawRider napisał(a):w nocy jak pobieram to było to 1MB/s czyli 8 z obiecanych 20 mb/s
ktoś coś obiecywał? czytałeś umowę?
masz w niej co najwyżej zapis "DO 20Mbps" (no nie wiem czy akurat w umowie masz 20? czy inną wartość)
na pocieszenie - w centrum dużego miasta osiągam przeciętnie jakieś 4Mbps (down) w Orange 3G czyli połowę twoich osiągów

jeśli chcesz sprawdzić prędkość pobierania użyj np. tego serwera ftp
ftp://ftp.tpnet.pl/

możesz z niego pobrać np. plikftp://ftp.tpnet.pl//ls-lR.gz (sam w sobie w zasadzie bezużyteczny, bo to spakowany listing całej zawartości tego serwera, ale będziesz widział z jaką prędkością się pobiera)

PS jeśli nie potrzebujesz anteny (a coś cvzuję, że nie), to możesz użyć E3351 (wyżej jest literówka w modelu, ale i E3251 może być, jakkolwiek nie testowałem współpracy z routerami)
http://allegro.pl/listing/listing.php?bm...ring=e3351

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 1 użytkownik podziękował użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
PawRider (2016-02-10)
10-02-2016, 16:33
Post: #17
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Nie no co do prędkości to nie mam zastrzeżeń bo wiedziałem od początku że to co nagadali tacie o tych prędkościach to bójdy Tongue. Dziękuję bardzo za pomoc i już zdecydowałem że kupuję Huawei E3131 s-2 Smile Jeszcze raz bardzo dziękuje za poświęcony czas Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2016, 18:30
Post: #18
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Teraz tak. Mam zasięg z tym modemem na poziomie 35%, ile by mogła pomóc antena?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2016, 20:48
Post: #19
Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
W technologii 3G siła sygnału ma prawie zerowe przełożenie na prędkość. Więc nie warto nawet zaczynać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2016, 21:00
Post: #20
RE: Antena i modem do Tp-link tl-mr3420
Ok, rozumiem. Dzięki za pomoc Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak skonfigurować modem od Aero2 pod Plusa? Anaret3 9 16 229 05-02-2013 23:42
Ostatni post: szopen