Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: TP-Link TL-MR3220 + Huawei E3131 W sieci Play Ok a w Aero2 nie...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dlatego przed zakupem robi się research - to kosztuje znacznie mniej, niż sprawy sądowe i takie tam Smile Według mnie to po prostu cecha (trudno to nazwać wadą) wrodzona tego urządzenia. To tak, jakby kupować malucha i dziwić się, że nie rozwija 130 km/h na autostradzie. Producent zapewniał, że jest zgodny z asfaltem, a na autostradzie asfalt jest ten sam...
Witam,
od pazdziernika 2012 moj problem z tym tandemem /ruter ver.2/ polega na tym, ze mimo ze nastepuje polaczenie z siecia aero, dostaje ip, dnsy, pakiety nie przechodza, kontrolka na modemie swieci sie na jasno-niebiesko, ale kontrolka usb na ruterze juz nie. Sygnal 80-100%, widze nadajnik /KRK Ruczaj/. Do rutera moge sie zalogowac, wszystko w nim dziala i wtedy dokonuje recznego rozlaczenia i polaczenia, tym razem nie udaje sie polaczyc, ruter pokazuje modem unplugged, po chwili identifying... Ten sam komplet sprzetu dziala mi perfekcyjnie na sim z blue connect. Probowalem z openwrt, bez efektu, wrocilem do oryginalnego fw. Czy cos mozna z tym zrobic? chetnie wymienie modem/ruter na inny jesli to cos da. Co gorsze, podobne efekty obserwuje ostatnio na ipad2, a moj kolega z ruterem mr3420+e3131 ma identyczne objawy mimo ze mieszka w Nowej Hucie.

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie.

pozdrawiam PJ
Miałem identycznie jak opisales.... Dokladnie taki sam router i modem. Oddalem do sprzedawcy router i zamieniłem na MR3420 V1 bo jeszcze mial i to działa mi juz bez problemów...
Zestaw leków jest standardowy (do V1 i V2):
1. Najnowszy firmware + przywrócenie ustawień fabrycznych
2. Wymuszenie w modemie UMTS 900 i wybranie ręcznie operatora raz na zawsze
3. Umieszczenie modemu (np. na przedłużaczu) w najlepszym miejscu pod względem sygnału.
(21-02-2013 21:17)jakubd napisał(a): [ -> ]Zestaw leków jest standardowy (do V1 i V2):
1. Najnowszy firmware + przywrócenie ustawień fabrycznych
2. Wymuszenie w modemie UMTS 900 i wybranie ręcznie operatora raz na zawsze
3. Umieszczenie modemu (np. na przedłużaczu) w najlepszym miejscu pod względem sygnału.

Panie Jakubie,
niestety to wszystko mam zrobione od dawien dawna... bez rezultatu.
ad1. mam najnowszy fw z strony tplink UK, wprawdzie beta, ale i tak problem jest ten sam, co w kazdym innym
ad2. zrobione
ad3. sygnal jest 100%
Czy u Pana ten zestaw dziala calkowicie bezproblemowo? Czy to moze byc lokalny problem z aero ciagnacy sie miesiacami? Czy moze Pan zaproponowac inny zestaw? Niechcialbym kupowac starszej wersji.
dziekuje za pomoc.
BTW dzieki wielkie za swietne forum Big Grin

pozdrawiam PJ
nie wiem czy ten trik pomaga w wersji v.2x routera
ale w v1.x z powodzeniem zastosowałem dogranie pliku bin obsługującego modem
(mimo, że ostatni oficjalny firmware obsługuje ten modem, to jednak wznawianie potrafiło trwać w porywach kikla minut, po dograniu pliku wznawia w około minutę, ciekawostka plik bin dla E3131 pojawia się w interfejsie www jako E352)

PS istotna uwaga TL-MR3220 v1.x i TL-MR3420 v1.x to niemal identyczne routery (różnią się zastosowanym modułem wifi)
natomiast TL-MR3220 v2.x i TL-MR3420 v2.x to routery CAŁKOWICIE INNE OD WERSJI V1.x - jedyna wspólna cecha z poprzednią generacją to zastosowane moduły wifi w modelach 32xx obsługujące n150 a w 34xx n300
Generalnie zestaw MR3420v1 i v2 z E3131 po prawidłowej konfiguracji łączy się, wznawia i działa bezproblemowo. Wyjątki opisałem wyżej i to najczęściej: słaby sygnał, znacznie mocniejszy sygnał UMTS 2100 (wymuszenie pomaga), problemy z siecią operatora (tu nic nie poradzimy). W typowych warunkach problemu po prostu nie ma.
Zmiana firmware na OpenWRT + Gargoyle czasem może przyspieszyć wznawianie o kilka sekund, ale to w zasadzie tyle.
Wydaje mi się, że przy V1 modemy mają zapewnione minimalnie lepsze zasilanie, ale to widać dopiero przy słabym sygnale i różnica jest trudna do wychwycenia.
Lepiej działają dopiero znacznie droższe routery - np. Dovado Tiny, ale to koszt 3-4x większy.
Witam,
to mój pierwszy post, ale czytam forum od dłuższego czasu. Jako że udało mi się rozwiązać problem z pomocą takich wątków jak ten, postanowiłem potwierdzić skuteczność prezentowanych tu zaleceń i dodać jeszcze jeden element, który może pomóc.

Po kolei.

Moja konfiguracja:

1. Modem E3131 od PLAY
2. Nowa karta Aero2 (z lutego b.r.)
3. TP-LINK MR3220 v2, fabryczne oprogramowanie z sierpnia 2012

Z uzyskaniem internetu na laptopie, przy wykorzystaniu powyższego modemu, nie miałem większego problemu.
Zestawienie go z ruterem nie wyglądało jednak już tak dobrze i skutkowało powtarzającą się sekwencją:

- wykrywanie modemu (Identyfying)
- modem wykryty (Identified)
- łączenie (Connecting...)
- rozłączenie (Disconnected lub pusto)
- modem usunięty (Unplugged)

Po dłuższym czasie od pojawienia się Unplugged, modem ponownie rozpoczynał od Identyfing, dało się to przyspieszyć wyciagając modem z portu USB i wsuwając go ponownie. Ze dwa razy (na kilkanaście prób) pomiędzy łączeniem a rozłączeniem nastąpiło kilkusekundowe połączenie z internetem i ciągłe świecenie niebieskiej diody w modemie, po czym jednak dochodziło do natychmiastowego zerwania i "Unplugged". Poziom sygnału sieci przy tym oscylował w okolicach 40%.

Za radą z forum zastosowałem wymuszenie 900MHz i operatora wg instrukcji: http://forum.jdtech.pl/Watek-wymuszanie-...ach-huawei

Pomogło od razu!
Router zaczął łączyć się z internetem z reguły po ok. 2 minutach od włączenia zestawu, jednak niekiedy następowały 2 lub 3 sekwencje opisane powyżej, zanim doszło do połączenia. Był to krok do przodu, ale szybko okazało się, że połączenie nie trwa dłużej niż kilka minut. Raz nawet udało mi się otworzyć speedtest.net i przeprowadzić ze 3 pomiary, ale to najdłuzsze połączenie jakie udało się uzyskać.
Kolejnym krokiem miał być zakup aktywnego hub'a, ponieważ teza o niskiej wydajności prądowej portu USB w ruterze wydawała mi się bardzo prawdopodobna.

Już miałem kupować huba,
gdy natrafiłem jeszcze na wątek z elektroda.pl, na którym ktoś miał podobne problemy z tym zestawem i aktywny hub nie pomógł. Rozwiązał je za to.... uwaga....zwykły, pasywny przedłużacz USB. Jako że taki posiadam, zastosowałem od razu.

Efekt?
Modem łączy się z internetem w średnim czasie 1:06 od włączenia zestawu i ani mu się śni rozłączyć. Wygląda na to, że pomogło oddalenie modemu od rutera, a właściwie od anteny rutera. Mają teraz do siebie ok 1m w linii prostej.
Jak wynika z logów, które obserwuję już od 9h , ruter po każdym, cogodzinnym zakończeniu połączenia ze strony Aero, wznawia połączenie w czasie 20 - 21s. Raz były to 24 sekundy.

Odpukać, mam nadzieję że będzie tak dalej.

Polecam zatem sprawdzenie tej prostej metody wszystkim, którzy mają podobne problemy.
U mnie po wypróbowaniu wszystkich tu podanych rad nie działo się nic. I... znalazłem rozwiązanie.

Modem E3131 z kartą Aero2 zadziałał w moim TL-MR3220 v2.1 po zmianie ustawienia Authentication Type z AUTO na CHAP
Bardzo interesująca sprawa, choć pierwszy raz się spotykam, żeby autodetekcja sposobu uwierzytelnienia nie zadziałała.
U mnie w telefonie zdarzyło się podobnie ale nie dam głowy uciąć czy był brak czy auto

Wysłane z mojego GT-I9305
Stron: 1 2
Przekierowanie