Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Ładowanie ogniw AA i AAA Ni-MH (również LSD)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7

whiteindian

///mod: wątek wydzielony z innego o zbliżonym temacie:
http://forum.jdtech.pl/Watek-czas-ladowa...-mobilnych

Ja w starym 20letnim Ansmannie łąduję baterie Ni-Mh, on ładuje nowe AA dośc szybko. a na pudełku pisze do ładowarki 170mA, czyżby Energizer 2000mAh był słąby, albo prąd ładowania jednak jest wyższy? Tak swoją drogą chyba Ansmann to jednak dośc dobry producent.

A wracając do baterii do smatrtfonów, co sądzicie o zamiennikach, bo ja mam o nich raczej dobre zdanie, np. od BlueStar nie wazne że chinczyki. No i dlaczego co na wstępie - oryginalne baterie są ciut grubsze, czy chodzi o to że jako nie sprzedawane z modelem, są dedykowane też do innych któe używają akurat te akumulatorki z tym oznaczeniem, stąd grubsze.
Taka ciekawostka te same akumulatory Ni-MH LSD pod różnymi brandami to np. Eneloop Pro 2450 mAh i Ikea Ladda 2450mAh...
jak widać w obu przypadkach jako pojemność znamionową podano pojemność minimalną.

I tu też jedna uwaga - te ikeowskie produkowane przez FDK maja kod producenta 23076 (jest zawsze gdzieś w okolicach kodu kreskowego), czemu to ważne? bo Ikea po entuzjastycznym przyjęciu tych akumulatorów (oprócz białych, będących odpowiednikami eneloopów pro. mają też odpowiedniki eneloopów lite - do zastosowań wymagających częstego ładowania) zaczęła też sprzedawać chińczyki o innym kodzie producenta, które mogą mieć znacznie gorsze parametry.
(15-12-2018 14:31)tps4 napisał(a): [ -> ]
grzech1991 napisał(a):Tylko ktoś napisał, że niezależnie od pojemności a 18650 0.5A
To cieszę się, że wyprowadziłem z błędu i BTW dowodzi, że nawet pewni "ekspreci" mylą się a w internecie jest mnóstwo błędnych informacji.

sam tego nie cierpię, tak, że kłaniam się z pokorą Big Grin

eneloop - o to mi chodziło https://eneloop101.com/charge/

a co do ikei, cóż, z tego co pamiętam to nawet nie każde województwo ją ma - więc problem akumulatorków zarówno mi jak i większości jest obcy.

whiteindian

jeśli taki akumulatorek NiMh 2000mAh, ma niski prąd łądowania ~200mA, jest szansa że nie zostanie wcale doładowana?
(01-01-2019 11:48)whiteindian napisał(a): [ -> ]jeśli taki akumulatorek NiMh 2000mAh, ma niski prąd łądowania ~200mA, jest szansa że nie zostanie wcale doładowana?
NiMh rządzą się innymi prawami niż Li-Ion. Tu jeszcze więcej zależy od dobrej ładowarki, która ma wykryć koniec ładowania.
Raczej istnieje obawa, że zostanie przeładowany niż niedoładowany, ale to zależy właśnie od ładowarki. Natomiast zbyt duży prąd ładowania też nie jest dobry.
whiteindian napisał(a):jeśli taki akumulatorek NiMh 2000mAh, ma niski prąd łądowania ~200mA, jest szansa że nie zostanie wcale doładowana?
Jeśli o tych 200mA piszesz jako o prądzie ładowania (to prąd stały lub do niego zbliżony, zapisałbym to raczej "około 200mA=", bo zapis 200mA~ oznacza prąd przemienny), to stosując "starą regułę" (14h przy prądzie odpowiadającym "0,1C" dla "głupich" ładowarek nie dysponujących żadnym kontrolerem ładowania oprócz ogranicznika prądu, ale UWAGA nawet nie źródła prądowego) będzie naładowana w 100% po 14h o ile tylko ładujesz ją od stanu całkowicie rozładowanego.
Jeśli do takiej prymitywnej ładowarki wrzucisz ogniwo rozładowane tylko w małym stopniu, to takie ładowanie na 100% skończy się przeładowaniem ogniwa (Ni-MH są stosunkowo odporne na sporadyczne przeładowanie, ale gdy przeładowujesz systematycznie to wiadomo, że skończy się to bardzo szybką degradacją ogniwa).
Tu jeszcze taka uwaga - znamionowe 200mA występuje tylko w początkowej fazie ładowania (choć może to trwać przez większość czasu ładowania - konkretnie przez cały czas gdy musi działać ogranicznik prądu), pod koniec ładowania ten prąd spada do znacznie niższych wartości (nawet w prymitywnych ładowarkach o ile są rozsądnie zaprojektowane).

Zasadniczo nawet najprostsze ładowarki są projektowane tak, aby obsługiwane przez nie akumulatory nie wymagały ładowania dłuższego niż 1 doba - z tego wynika jakiś-tam prąd ładowania o rozsądnej wartości oraz jest łatwy do zaimplementowania wyłącznik czasowy (zwykle w dość prostych konstrukcjach odcinający zasilanie po kilkunastu godzinach, ale najprostsze ładowarki nawet nie mają takiego prymitywnego zabezpieczenia przed przeładowaniem).

I ostatnia kwestia - aby naładować akumulator w skończonym czasie (ale znacznie większym od umownej 1 doby) wystarczy dostarczyć prąd znacznie większy od prądu samorozładowania, czyli np. 1mA wystarczy, bo jest to wartość znacznie wyższa od umownego prądu samorozładowania ("umowny", bo samorozładowanie nie wynika wyłącznie z upływności wewnętrznej ogniwa, dla bardzo kiepskich akumulatorów AA prąd samorozładowania wynosi ponad 0,1mA, dla dobrych aku potrafi być z 10x mniejszy, czyli w okolicach 10μA), dość łatwo policzyć, że dla pojemności aku rzędu 2Ah ładowanie w takich warunkach będzie trwało więcej niż 2000h (więc około 3 miesiące, ale przy tak niskim prądzie nie da się jednoznacznie ustalić właściwego momentu zakończenia ładowania).

whiteindian

Chyba ucielo odpowiedz? Cos mi sie zdaje a teraz nie chce kupować, jakąs tania ladowarkę, posiadam 2xAA+2AAA nie będę się rzucał. Tak prąd łądowania 200mA, i jednak to daremne, przełącza że niby doładował z takim prądem, ale to nieprawda.
Cały czas powyżej mówimy o pojemności i prądzie, a takim parametrem dość jednoznacznie dyskwalifikującym ogniwo z dalszego użytku jest jego rezystancja wewnętrzna - np. gdy przekracza 1Ω dla akumulatora AA można mówić o stanie zużycia kwalifikującym go do elektrośmieci (nawet jeśli pojemność wciąż na rozsądnym jak by się wydawało poziomie - np. taki wysoki stopień zużycia zaobserwowałem dla aku o znamionowej pojemności 1200mAh gdy ich pojemność mieściła się jeszcze w granicach 900-1000mAh).

Przyzwoite ładowarki procesorowe umożliwiają zwykle zgrubny pomiar rezystancji wewnętrznej akumulatorów (np. w ładowarkach Opus jest to funkcja "Quick-test"), przed takim pomiarem warto dobrze docisnąć blaszki stykowe ładowarki (ma to dość kluczowe znaczenie dla dokładności pomiaru, warto dodać, że ładowarki Opusa nieco zawyżają wyniki dla niskich wartości rezystancji prawdopodobnie ze względu na stosunkowo dużą rezystancję wewnętrzną obwodu pomiarowego w tym styków).

Czemu to istotne? - bo na rezystancję wewnętrzną ma wpływ sposób użytkowania ogniwa - głębokie rozładowanie oraz przeładowanie są czynnikami skracającymi trwałość ogniwa, a ogniw o drastycznie różnym stanie nie wolno łączyć szeregowo, bo w warunkach całkowitego rozładowania pakietu może nastąpić nawet przebiegunowanie ogniwa o słabszych parametrach (co zwykle się kończy jego zniszczeniem przez całkowitą utratę właściwości użytkowych).


szopen napisał(a):Chyba ucielo odpowiedz?
musiałem przerwać pisanie - wtedy lepiej opublikować nawet fragment posta, można go przecież potem edytować Tongue

whiteindian

No te akumulatorki 2000mAh są nówki. Kupiłęm jszcze AA eneloop, nie rozpakowane. Uzyłęm starej ładowarki Ansmann 170mA. Stąd dla kilku baterii nie chcę kupować łądowarki za prawie 100PLN, a wiem że te tańsze mają słąbe zabezpieczenia, albo czort spaką się. Ansmann to akurat chyba dobra firma, ale czasu się nie oszuka. Z drugiej strony ona ma swoje zabepieczenia skoro zmienia kolor lampki na zielono w swoim czasie. Jakiś wniosek, że ona nie lubi jednak pojemności większych niż w specyfikacji. Lecz czy warto otwierać te eneloop AAA i je tam ładować, 750mAh wydaje się być bezpieczną wartością. No zawiodłem się, ale chyba ładowarka męczy się przy tych 2000mAh Energizer.

PS. Najlepszego @szopen, chyba na nogach pierwszego dnia roku bez sylwestrowej czapy i zadyszki Big Grin
whiteindian napisał(a):PS. Najlepszego @szopen, chyba na nogach pierwszego dnia roku bez sylwestrowej czapy i zadyszki Big Grin
Wzajemnie Tongue
przecież nigdzie nie jest powiedziane, że w Sylwestra trzeba ładować wódę cały dzień Big Grin

Ansmann to marka jak marka - adresowana na niemiecki rynek, a tam raczej trudno sprzedać elektrośmieci Tongue

Charakterystyki ich wypustów zmierzone przez Henrika K. Jensena
https://lygte-info.dk/review/batteries20...arator.php
sugerują, że są produkowane w tej samej technologii/mogą pochodzić z tej samej fabryki co Camelion lub nawet z FDK (czyli tam gdzie produkowano LSD pod markami Sanyo Eneloop, Fujitsu, Ikea z kodem 23076, Amazon i parę innych brandów)
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie