Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Nowy router LTE pod modem Huawei E398
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry,

bardzo proszę o radę w doborze routera do internetu LTE.

Dotychczas korzystałem z internetu orange przy takiej konfiguracji:

TP LINK TL - MR3420 v2 - AKTYWNY HUB DUB H4(http://www.dlink.com/pl/pl/home-solution...-usb-2-hub) - HUAWEI 398 - z podłączoną anteną 2- zakresową.

Router miał wgrany Gargoyle, a siła sygnału 100%.

Niestety 3 dni temu router zaczął się samoistnie resetować.

Cała instalacja jest w domu jednorodzinnym w Augustowie(na strychu), natomiast ja obecnie jestem w Warszawie i pojawię się dopiero w ostatni weekend października.

Chciałbym do tego czasu przywieźć nowy sprzęt, aby m.in. moi rodzice nie zgłaszali i problemów z internetem.

W tej sytuacji przymierzam się do zakupu routera , który jest w stanie pociągnąć wyżej wymieniony modem (HUAWEI E398).

Sam modem był w stanie pociągnąć z podłączoną anteną ponad 80 mb/s z racji bliskości do 2 nadajników.

Gorzej to wyglądało na routerze (20-30 mb/s i upload 11 mb/s) - niby nie jest źle, ale chcąc zakupić nowy router chciałbym już skorzystać z wyższych transmisji.

Jestem w stanie kupić router w zakresie cenowym 200 - 600 PLN.

Wyszukałem wiele polecanych modelów routerów jak :

Asus RT-AC1200G+ (ale z moim modemem nie udźwignie LTE, poza tym wiele osób zgłasza , że samoistnie potrafi się resetować)

NETGEAR Router N750 Dual Band Gigabit WNDR4300 (mało informacji odnośnie współgrania z LTE)

TP - LINK TL-WDR4300 (na oficjalnej stronie nie ma info o obsłudze 3G/4G

Możecie coś polecić ?

Przypuszczam, że różnice w prędkości z modemu i obecnego routera wynikają ze słabego portu USB w tym drugim .

Wiem, że jest wiele wątków związanych m.in z moim modemem , ale nie znalazłem nic konkretnego, a większość szuka czegoś budżetowego i wybierają często TL MR3420 , czyli router, którego nie chce kupować ponownie . . .

Pozdrawiam ,

Rafał

///mod edycja tytułu - wyłączamy CAPS LOCK
Z tego co pamiętam, to chyba nie jest hilink?

W takim wypadku transfer ogranicza router, ja standardowo polecę - dovado. Obecnie mam i po kablu to śmiga super.
grzech1991 napisał(a):Z tego co pamiętam, to chyba nie jest hilink?

W takim wypadku transfer ogranicza router, ja standardowo polecę - dovado. Obecnie mam i po kablu to śmiga super.

Dzięki za zainteresowanie się tematem.

Jaki dokładnie model DOVADO ?
nie wiem jaki model ma grzech1991, ale jeśli Dovado to bym sugerował* "Tiny AC" lub "Pro AC"

*starszy "Tiny" z cała pewnością ogranicza potencjalne możliwości LTE (do około 60-70Mbps po kablu)

jeśli się nie boisz Gargoyle to polecam lekturę tam:
http://forum.jdtech.pl/Watek-dobor-routera-do-lte
Nie wiem czy e398 da się przerobić na hilink, czy to jest hilink bo nie śledzę modemów. Ale zakładając, że to nie hilink i nie da się go przerobić, to router ma tu kluczowe znaczenie - bo musi być wydajny.

Dovado ma to do siebie, że świetnie wspiera modemy i w miarę wydajnie.

Model? zasadniczo chyba nawet na starym tiny uzyskasz te 80mbps. Więc pozostaje kwestia budżetu i modelu. Ale prawie każdy powinien działać, poza 3GN. Ja mam PRO, teraz bym kupił PRO AC.
E398 nie jest hilinkiem i nie da się przerobić, wydaje mi się że powinien być obsługiwany jako QMI (zamiast zwykłego serial'a, ale głowy sobie nie dam uciąć za to)
Dziś poświęciłem kolejny dzień na poszukiwania routera i byłem bliski wyboru Dovado Tiny AC, aż z ciekawości znalazłem niemal w tej samej cenie PRO AC(1 oferta na allegro) :

http://allegro.pl/dovado-pro-ac-router-w...97724.html

Pozostali sprzedawcy mają go w ofercie za 690, a nawet wiecej(inne sklepy wyszukane w google) .

http://allegro.pl/listing/listing.php?or...i-1-5-0812

Nie ma chyba się co długo zastanawiać .

Przekonują mnie również 2 anteny z racji montażu na strychu ...

Mam nadzieję , że jest to router, na który długo czekałem
Rexar napisał(a):Przekonują mnie również 2 anteny z racji montażu na strychu ...
więc nie pozbywaj się starego routera z którym masz problemy - może da się go użyć w charakterze dodatkowego AP połączonego kablowo z routerem

faktycznie cena w/w dovado jest do przełknięcia
szopen napisał(a):
Rexar napisał(a):Przekonują mnie również 2 anteny z racji montażu na strychu ...
więc nie pozbywaj się starego routera z którym masz problemy - może da się go użyć w charakterze dodatkowego AP połączonego kablowo z routerem

faktycznie cena w/w dovado jest do przełknięcia

Muszę przyjechać do Augustowa i zobaczyć w czym dokładnie leży problem z TP - Linkiem.

Router zakupiony , czekam na dostawę.

Tak szybko jak to będzie możliwe, czyli za ok . 2 tygodnie podłączę DOVADO i dam znać jak się sprawuje.

Bardzo wam dziękuję za miłą dyskusję, ważne uwagi i pozytywne nastawienie w rozmowie .
Luz. Na dzień dobry zaktualizuj firmware i ustaw sobie connection tracker.

Wysłane z mojego ONE A2003 przy użyciu Tapatalka
Panowie,

Jestem zachwycony potencjałem nowego routera .
Samo Dovado Pro AC spełnia w pełni moje oczekiwania .

Jak poprzednia instalacja jest zamontowany na strychu.

Poniżej wyniki testu internetu.

[Obrazek: f3c2321b0f750.png.html]

Zgodnie z waszą radą poszedłem o krok dalej i postanowiłem wykorzystać stary router jako repeater. Wgrałem mu Gargoyle gargoyle-1.6.1.3-ar71xx-tl-mr3420-v2-squashfs-sysupgrade i ustawiłem jako mostek/przekaźnik.

Niestety Tp link zawodzi . Początkowo pobieranie miał na poziomie 20 mb/s , a upload 13 mb/s. Potem zaczęło się coś pogarszać i pobieranie mam na poziomie 500 kb/s, a upload ok 100 kb/s ...

Ustawienia w DOVADO:

[Obrazek: 57a653e875b0d.png.html]

Chciałbym ustabilizować łącze z TP linka i podłączyć do niego np . PS4, lecz z takimi transferami nie ma to największego sensu.

Z pokoju wykrywa mi DOVADO po wifi z siłą sygnału od 76% do 84%.

TP LINK łączy się z DOVADO bezprzewodowo i umiejscowiony jest w pokoju razem z konsolą .

Dovado PRO AC - 192.168.1.1 (główny router) - strych
TP-Link TL-MR3420 - 192.168.1.2 (most / przekaźnik) - piętro
Brama domyślna : 255.255.255.0
Adres główny : 192.168.1.1

Mam jeszcze TL-MR3420 w wersji v1 .

Na obu ta sama wersja gargoyle(1.6.1.3), lecz na v1 loguje się do routera szybciej, bez widocznego ładowania .

Obecnie próbuję jeszcze - DHCP(WIFI) :
na v2 loguję się, ale po ok 1 min przebywania w GUI routera , tracę z nim połączenie, a on jednocześnie dostęp do insternetu . Po ok 10 minutach wraca internet .

Zmieniałem kanały emisji wifi, ale na nic to się zdaje ...

Czy jest jakaś przykładowa konfiguracja tego typu zestawu ?

Czy można w DOVADO narzucić przepustowość na TP-LINKa ?np. by max download był na nim chociażby 20 mb/s ?

W przeciwnym razie Mr3420 wypada słabo jako repeater/wzmacniacz sygnału ...
Musisz wyjaśnić, na czym polega dokładnie to spowolnienie:
- Czy to się dzieje po jakimś czasie od uruchomienia routera (np. 20 godzin)
- Czy to się wydarzyło i tak zostało (mimo resetu)
W pierwszym wypadku pomoże po prostu zaplanowanie regularnych restartów.
W drugim - musisz znaleźć przyczynę (np. za słaby sygnał).

Co do działania (interfejs logowania) wiele zależy od źródła, z jakiego wziąłeś Gargoyle, oraz jego konfiguracji. Router i/lub twój komputer podczas logowania próbuje ściągnąć z internetu (serwery google) czcionki - to, czy tak się dzieje zależy np. od skina, jakiego używasz i czy masz dostęp do Internetu (jak nie masz, wtedy właśnie są spowolnienia).

W kwestii prędkości - można wymusić prędkość połączenia WiFi z routerem bazowym - np. wymuszasz pracę tylko z prędkością 54 Mbit/s i nie mniej. Jak spadnie poniżej - pojawią się powtórne emisje i ew. pad połączenia - ale jaki będzie efekt zależy od tego, co dzieje się dokładnie w twojej sieci.

Co do samej konfiguracji - repeater bezprzewodowy z natury rzeczy powoduje, że prędkość WiFi (nie dostępu do Internetu, ale samego WiFi) za repeaterem spada o połowę - bo musi odebrać, a potem nadać dokładnie to samo. Jak masz synchronizację na 150 Mbit/s, to do wykorzystania jest 75, co oznacza, że praktycznie zostaje do użycia na poziomie TCP/IP nie więcej, niże 20-30 Mbit/s. Jak ci potem synchronizacja wifi spadnie do 54 Mbit/s, to w praktyce zostanie 5-10 do wykorzystania. Ogólnie ja bym unikał i jednak dociągał kabel.

I na marginesie - aktualizacja do 1.6.2.2 byłaby wskazana, a jak nie boisz się konfiguracji z palca (linia poleceń) przez SSH oraz edytor vi nie stanowi dla ciebie problemu, to może nawet 1.9.x.x.
w 1.6.2.2 by obsy nie działa repeater na sprzęcie z 4MB flasha (i bodajże z USB, dlatego potrzebna jest starsza wersja)

co do kwestii położenia kabla zgadzam się w zupełności - urządzenia w zwykłym trybie AP (wymagającym połączenie przewodowego z routerem) działają z maksymalną możliwą wydajnością
Przekierowanie