[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmienne IP - jak uzyskać w sieciach komórkowych
21-05-2017, 09:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-05-2017 09:18 przez jakubd.)
Post: #1
Zmienne IP - jak uzyskać w sieciach komórkowych
Zawsze mi się wydawało, że zewnętrzne IP są przydzielane do połączeń z siecią komórkową losowo. Okazuje się, że jednak jak naciskamy rozłącz i połącz to nie dość, że dostajemy ten sam adres wewnętrzny, to dodatkowo adres IP pod jakim występujemy na zewnątrz (IP naszego routera realizującego NAT) także jest taki sam.
Nie sprawdzałem, ale IP ten zmienia się, ale jednak dopiero po jakimś czasie (doba?).

Odkryłem, że jeżeli telefon przejdzie w tryb offline, albo odłączymy modem i podłączymy ponownie - to IP się zmieni, ale tylko w takim wypadku.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu potrzebujemy automatycznie uzyskać nowy adres IP (ja akurat miałem problem, że jedna usługa blokuje mi dostęp na 24h) to odpinanie ręczne modemu jest kompletnie nieprzydatne.
ALE okazuje się, że modemy tradycyjne (możliwe sterowanie przez porty COM) oferują możliwość przejścia w tryb offline i online programowo i to całkiem szybko. wystarczy im wysłać na wolny port COM polecenie
AT+CFUN=0
poczekać 1-2s
AT+CFUN=1
poczekać 1-2s (w Aero2 około 10s)
I mamy modem gotowy do połączenia z siecią komórkową, dla którego prawie na pewno otrzymamy inny adres IP (zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny), niż poprzednio, przed przejściem do trybu offline.

UWAGI:
- w Aero2 zawsze operator stara się nam dać inny adres IP - prawdopodobnie pozostałość utrudniania utrzymania połączeń po zrywaniach co godzinę, jednak dla wszystkich użytkowników Aero2 jest tylko 128 zewnętrznych adresów IP. U pozostałych operatorów liczba adresów idzie w dziesiątki tysięcy (mają wiele puli adresowych).
- jak przegniemy z ilością rozłączeń operator może nas odciąć prewencyjnie. Cała ta operacja to dość dziwne z punktu widzenia operatora działania.
- dla każdego operatora i lokalizacji opóźnienia mogą być inne po powrocie z trybu offline.

Tendencję do nadawania tych samych IP potwierdziłem dla Plus, Play, Orange i T-Mobile. W Aero2 tak nie jest, ale pula adresów jest mała.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz