[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
21-04-2016, 15:54
Post: #1
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
korzystacie z takich zegarków jak u was z poziomem sygnału , rok temu kupiłem zegarek casio łapał sygnał praktycznie codziennie teraz w analogicznym okresie łapie czas co drugi dzień czyli 15 dni w miesiącu bez synchronizacji , zegarek chyba stracił czułość odbioru , trzymałem go na biurku razem z laptopem i tak się zastanawiam ze może promieniowanie elektromagnetyczne laptopa mu zaszkodziło , jak byście mieli takie zegarki piszcie gdzie je trzymacie czy w pobliżu sprzętu elektronicznego no i jak z synchronizacja czasu .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-04-2016, 18:17
Post: #2
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
dcf77 nadaje na falach długich (77.5 kHz)
niemal cała Polska znajduje się w strefie między 500 a 1000km od nadajnika, a zasięg sięga 2000km

generalnie w przypadku problemów z synchronizacją należy przestawić zegar na parapet przy oknie wychodzącym na zachód (w Polsce oczywiście, bo generalnie to ma być kierunek na Mainflingen)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
21-04-2016, 23:39
Post: #3
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
Ja używam i ponieważ zwykle znajduję się na niskich piętrach wśród wysokich bloków to słabo z odbiorem jest, ale sygnał jest dwa razy dziennie (koło południa i północy) nadawany chyba z większą mocą i jak ustawić blisko okna, to łapało nawet w centrum Warszawy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-04-2016, 00:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-04-2016 14:26 przez szopen.)
Post: #4
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
to jeszcze warto dodać, że naprawdę dobrze jest poeksperymentować z kierunkami ponieważ przy takich częstotliwościach stosowane są zwykle anteny na rdzeniu ferrytowym, które są antenami kierunkowymi
(a nawet w tych konstrukcjach, które nie mają takiego rodzaju anteny i tak niemal żadna antena wbudowana nie jest idealnie dookólna)

szukałem, szukałem i znalazłem rysunek obrazujący jak ma być ustawiona antena (to jest oczywiście rysunek konkretnego odbiornika DCF77, ale istotna jest antena)
[Obrazek: h0420_timecode.png]
źródło http://www.compuphase.com/mp3/h0420_timecode.htm

no i mamy coraz nowsze źródła zakłóceń - przy tej częstotliwości najbardziej podejrzane jest oświetlenie LED (używające zwykle właśnie przetwornic pracujących z częstotliwością kilkudziesięciu kHz) oraz generalnie wszelkie zasilacze impulsowe i przetwornice napięć

natomiast na pogorszenie odbioru przez zegar w niezmiennych warunkach otoczenia może mieć wpływ starzenia elementów samego zegara powodujące np. delikatne odstrojenie od częstotliwości sygnału radiowego

przepływność binarna sygnału DCF jest mniejsza niż 1bit na sekundę więc to, że zegar potrzebuje trochę czasu nie jest dziwne
ustawienie właściwego czasu "od zera" wymaga co najmniej minuty 100% poprawnego odbioru, a tak naprawdę trochę więcej, jakkolwiek sygnał jest na tyle sprytnie wymyślony, że umożliwia w zasadzie ciągłą synchronizację nawet gdy warunki odbioru nie są idealne, bo wystarczy poprawny odbiór przez minutę na każdą godzinę aby utrzymać ciągłą synchronizację (dzięki sygnalizacji zmiany czasu letni/zimowy i sekund przestępnych) , no ale to już zależy od konstrukcji zegara

tak w ramach ciekawostek, to sygnał można posłuchać mając przestrojone stare radio (dość mocno, bo normalnie fale długie używane w radiu (do przekazu audycji) zaczynają się od ~130kHz)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-04-2016, 09:34
Post: #5
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
szukałem na internecie miernika poziomu sygnału dcf ale nie udało mi sie nic znaleźć , taki miernik by mógł wskazać odpowiednie ustawienie zegarka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-04-2016, 11:29
Post: #6
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
od blisko 6 lat używam GW-002E-1VER i problemy z synchronizacją miałem tylko w przypadku parteru i grubych murów, w domu śpie na piętrze z zegarkiem na ręce i nie ma problemów, sprawdz rano czy zegarek próbował się synchronizowac, u mnie dla tego przykładu kafelki na wyświetlaczu odpowiedzialnym za moc sygnału jeśli nie nastąpi synchronizacja są "białe", po synchronizacji 3 kafelki są "czarne"
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
22-04-2016, 13:29
Post: #7
Zegarki sterowane sygnałem dcf77
ja mieszkam w bloku okna mam na południe na zachód mam prawie całą długość bloku kilkanaście ścian , do nadajnika mam ok 950 km , zegarek jak był nowy łapał czas idealnie i to nie koniecznie na oknie teraz się pogorszyło
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz