[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żarówki LED
29-11-2014, 16:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2014 16:27 przez szopen.)
Post: #21
Żarówki LED
to jest R50 na E14 - popatrz wyżej w ikei mają, w marketach budowlanych też znajdziesz

generalnie co do tanich LEDówek to pogadamy za 2-3 lata, wtedy się okaże co one są naprawdę warte, bo ujawnią się takie sprawy jak realna trwałość czyli czy będzie nadal działać, czy jasność nie spadnie albo czy nie pojawi się migotanie

a jeśli chodzi o "niebieskawe" światło to wiem, że nie każdy widzi różnice kolorystyczne, tak samo jak nie każdy widzi nawet intensywne migotanie, (to samo dotyczy słuchu również różne osoby różnie słyszą, ja np. nie znam nikogo, kto słyszy powyżej 20kHz, kiedyś słyszałem do ok 18kHz teraz pewnie granica spadła mi poniżej 15kHz, ale dawno nie sprawdzałem, a tv kineskopowe to już przeżytek ale przynajmniej problem pisku ~16kHz mam już poza sobą) ale bez osobistego spotkania nie jestem w stanie określić czy widzisz te różnice czy nie

co do słuchu można z dobrym przybliżeniem przyjąć że wraz z wiekiem słyszy się coraz gorzej, ze wzrokiem jednak jest nieco inaczej - percepcja pewnych zjawisk jest cechą osobniczą, i niektóre osoby pewnych rzeczy nie widzą niezależnie od wieku, a opowieści innych na takie tematy to dla nich czysta abstrakcja Big Grin

swoją droga zdalnie nie jestem w stanie stwierdzić czy dana żarówka jest niebieskawa czy nie, NIE twierdzę przecież, że WSZYSTKIE POLUXy świecą na niebieskawo (te na standzie reklamowym świeciły całkiem ładnie i "ciepło")

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-11-2014, 23:08
Post: #22
Żarówki LED
Ze względu na kolor przy lustrze do makijażu czy po prostu sprawdzaniu fryzu przed wyjściem z domu zamontowałem dwie żarówki tradycyjne. Natomiast reszta oświetlenia to LEDy lub świetlówki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-01-2015, 21:42
Post: #23
Żarówki LED
dodałem kilka aktualizacji postów z listopada
http://forum.jdtech.pl/Watek-zarowki-led...5#pid28345
http://forum.jdtech.pl/Watek-zarowki-led...6#pid28406

niestety co do LEDSYSTEMS nie jestem do końca przekonany - prawie na 100% producent tego co zamontowałem był inny (choć sam wyrób wygląda łudząco podobnie) i nawet był na tej samej półce i tym samym miejscu

UWAGA tych które są obecnie dostępne w Casto nie testowałem!

a firma która je branduje (to samo logo jest na obecnie dostępnych wraz z poniższym adresem strony)
http://www.ledsystems.pl
na swej stronie nawet nie przyznaje się do importu źródeł światła...

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
08-02-2015, 21:13
Post: #24
Żarówki LED
Padła mi http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10266221/ kupiona 2014.05.16. Jak będzie okazja to zareklamuję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
09-02-2015, 02:17
Post: #25
Żarówki LED
dobrze wiedzieć, że nie są niezawodne, ja natomiast zaobserwowałem stosunkowo głośną prace przetwornicy w jednej z nich (nie pamiętam czy 400lm czy 600lm), akurat jest zamontowana w takim miejscu, że słyszalny pisk nie przeszkadza, ale zapewne jest to kandydatka do awarii

natomiast w Tesco znalazłem coś takiego "Żarówka MegaLED 12 W", cena dość ciekawa (15zł) nie porównywałem jasności z 1000lm z Ikea, ale jest opisana jako "1055 lm, odpowiednik 75 W,"
http://www.tesco.pl/produkty/hity-miesia...galed-12-w
kupiłem jedną na próbę i
- nie pracuje ze ściemniaczem, ani z wyłącznikami z neonówką/diodą LED (błyska lub świeci, a nie gaśnie)
- nie miałem z czym porównać, ale jest dużo jaśniejsza od około 400lm (tylko taką miałem do porównania) więc jasność z nadruku brzmi prawdopodobnie
- kolorystyka światła jest żółtawa - mi ona nie odpowiada, więc żarówka posłuży do oświetlenia klatki schodowej
(ale był u mnie znajomy i tym kolorem był prawie zachwycony - chciał właśnie czegoś świecącego zdecydowanie "ciepłym" światłem)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-02-2015, 11:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2015 11:54 przez tps4.)
Post: #26
Odp: RE: Żarówki LED
(09-02-2015 02:17)szopen napisał(a):  dobrze wiedzieć, że nie są niezawodne...
Ledy są długowieczne, ale tylko w określonych warunkach. Nie mam żadnej żarówki led ale mam za to kilka latarek na Cree i znam problematykę. Kłopot z latarkami również często firmowymi za kilka stówek oraz większością chińskich a także z tymi żarówkami led to przegrzewanie a dokładniej przegrzewanie w środku - na samej diodzie/diodach. Jak latarka parzy na zewnątrz to jest nieźle, jak jest tylko ciepła to jest problem z transportem ciepła. Wtedy żywotność diody spada z 100 000 godzin np. do 100 czyli 1000x


____________________________________
Za wszystkie posty odpowiedzialność ponosi tapatalk.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2015, 09:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2015 09:29 przez Arathefu.)
Post: #27
Żarówki LED
Kupiłem ostatnio w Carrefourze jakąś podłą żarówkę LED (przekonany że nawet kiepski LED jest lepszy od dziadowskiej świetlówki) i jest... podła. Duże opóźnienie, brzydki, czerwonawy odcień, czasem mruga i słabo świeci. Jak odczytam szczegóły, to podam tutaj. Kupiłem też dwie żarówki Philipsa i te są świetne, też podam kody jak odczytam.
Przy okazji zdziwiła mnie obecność klasycznych, mocnych żarówek w sklepach. Myślałem że EU już całkowicie je wytępiła, tymczasem można je bez problemu dostać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2015, 15:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2015 15:05 przez szopen.)
Post: #28
Żarówki LED
Arathefu napisał(a):Kupiłem ostatnio w Carrefourze jakąś podłą żarówkę LED
coś czuję w kościach, że pewnie coś w tym stylu co ta w na fotce w załączniku tam
http://forum.jdtech.pl/Watek-zarowki-led...8#pid24688

Arathefu napisał(a):przekonany że nawet kiepski LED jest lepszy od dziadowskiej świetlówki
od dziadowskiej może jest i lepszy, ale przeciętna świetlówka zazwyczaj jest lepsza od g***nianego LEDa ;D

Arathefu napisał(a):brzydki, czerwonawy odcień, czasem mruga i słabo świeci
dla mnie nie do zaakceptowania jest każde źródło świata, które powoduje przekłamany odbiór kolorów ( z tego powodu nie do zaakceptowania w domu sa dla mnie nieco wyżej wymienione LEDówki z Tesco świecące żółtawo jak i wszelkie LEDówki świecące w niebieskawym odcieniu - te są szczególnie popularne wśród tych najtańszych)

Arathefu napisał(a):Przy okazji zdziwiła mnie obecność klasycznych, mocnych żarówek w sklepach.
to przykład na obejście przepisów - te sprzedawane obecnie to już nie żarówki lecz "przemysłowy punkt świetlny" (czy coś w tym guście) jakkolwiek niestety trzeba się spodziewać zniknięcia takich żarówek z rynku prędzej lub później... - zamyka się fabryki je produkujące, bądź zmienia linie produkcyjne na produkcję świetlówek lub LEDówek, prawdopodobnie pozostaną tylko te naprawdę stosowane w przemyśle i to raczej w nieciekawych cenach

tps4 napisał(a):Ledy są długowieczne, ale tylko w określonych warunkach.
dokładnie to miałem na myśli - prawidłowo zaprojektowana "żarówka" powinna zapewniać odpowiednie odprowadzenie ciepła - zauważmy, że klasyczne żarówki wydzielają po kilkadziesiąt W w postaci ciepła (bo realna sprawność żarnikowych źródeł światła jest naprawdę niewielka) i nie stanowi to żadnego problemu...

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-02-2015, 18:32
Post: #29
Żarówki LED
Jeżeli się grzeje to kiepsko. Zaletą ma być sprawność, czyli przetwarzanie energii elektrycznej na światło. Grzanie drastycznie obniża tą sprawność. Oszczędność na ledach przkłada się na sprawność, trwałość i jakość światła.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2015, 01:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2015 01:46 przez VipeRsan.)
Post: #30
Żarówki LED
@izaw: Akurat sprawność LEDów nie jest nie wiadomo jak dobra i wynosi max 45% więc siłą rzeczy będzie się grzać.

Co do żarówek całkiem ciekawe są chińskie "filamenty" ("pałeczki" z kilkunastu diod niebieskich na jednym krzemie oblane filamentem aktywowanym światłem niebieskim) na allegro jest trochę żarówek pod hasłem "filament LED". Można kupić za ok 20-30zł żarówkę 7-8W (700-850lm). W barwie ciepłej (ale dość przyjemnej). Aktualnie u mnie przechodzi parę takich test wytrzymałości elektroniki Tongue

Obecnie czekam jeszcze na 10W (na alibabie już są)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2015, 12:45
Post: #31
RE: Żarówki LED
(11-02-2015 15:04)szopen napisał(a):  
Arathefu napisał(a):Kupiłem ostatnio w Carrefourze jakąś podłą żarówkę LED
coś czuję w kościach, że pewnie coś w tym stylu co ta w na fotce w załączniku tam
http://forum.jdtech.pl/Watek-zarowki-led...8#pid24688
Wykręciłem ją i zdziwiłem się mocno. To jest OSRAM. Mniej więcej taki.
8W i 2700K, ale moim skromnym zdaniem nie wyciąga ani jednego ani drugiego. Wywaliłem już pudełko i paragon, ale mam nauczkę - żeby nie kupować żarówek w sklepie gdzie nie ma gniazdek do testowania.

Przy okazji spytam - Ktoś wie, gdzie mogę dostać takie małe, mocne żarówki do lampy lawowej? Taka, tylko że mniejsza.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2015, 13:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2015 13:48 przez VipeRsan.)
Post: #32
Żarówki LED
A co masz na myśli mała mocna żarówka do lampy lawowej? Zwykłą żarową? Ile wat? Jakie rozmiary?

To co podałeś to tzw żarówka reflektorowa (czasami spotyka się żarówka zwierciadlana) i jeżeli dobrze widzę to podałeś w linku to jest na gwincie E14 wersja tzw EKO czyli na halogenie w środku (kosmiczna oszczędność 10-20% w stosunku do zwykłej żarowej Tongue). Takie żarówki produkuje choćby Kanlux i najmocniejsza to 60W. Są też LEDowe, ale chyba będą za wysokie do twoich potrzeb.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2015, 14:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2015 14:31 przez szopen.)
Post: #33
Żarówki LED
Arathefu napisał(a):Wykręciłem ją i zdziwiłem się mocno. To jest OSRAM. Mniej więcej taki.
no dodam, że mnie tez zdziwiłeś, bo ~ przez ostatnie 2-3 lata parametry i jakość LEDówek produkowanych przez potentatów (m.in. Philips czy Osram właśnie) była wręcz niedościgniona, dopiero oferta Ikea (oparta prawdopodobnie na chińczykach) zrobiła jakiś wyłom w rynku, a w tej chwili pojawiają się inne ciekawe cenowo oferty (chociaż np. philipsy z budżetowych serii są i tak nieproporcjonalnie drogie). Oby znów nie sprawdziły się zasady, które dotychczas się sprawdzały czyli "chytry dwa razy traci" albo "kto tanio kupuje ten 2x kupuje" Big Grin
(znam osoby, które sądząc, że jest to rozwiązanie bardziej energooszczędne od świetlówek zamontowały sobie mnóstwo opraw GU10 i są w zasadzie skazane na LEDy, a bywało, że wymieniały LEDówki po 2x a czasem i 3x w trakcie gwarancji, a później już na własny koszt)

Arathefu napisał(a):gdzie mogę dostać takie małe, mocne żarówki do lampy lawowej? Taka, tylko że mniejsza.
na tym obrazku prawdopodobnie jest R50@E14, jeśli jest to coś innego to nawet nie wiem czego szukać Tongue
(czasem sprowadzane są do PL wynalazki z żarówkami u nas raczej nie spotykanymi np. na złącze bagnetowe)
zacząłbym od jakiegoś przyzwoitego sprzętu z osprzętem elektrycznym (kiedyś we Wrocku był taki np. na Pomorskiej mniej więcej w połowie między Parkiem Staszica, a Mostem Pomorskim i chyba tam nadal jest, takich sklepów kiedyś było więcej, część z nich nadal istnieje, a część nie m.in. na Wieczorka=Wyszyńskiego itd.), hurtowniach elektrycznych (m.in. teren portu), ewentualnie markety budowlane (chyba najprzyzwoitszy wybór bywa w Castoramach i Leroy Merlin)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-02-2015, 15:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2015 21:39 przez Arathefu.)
Post: #34
Żarówki LED
Już nie mam starej, a i na niej niewiele było napisane. Gwint E14, żarowa, niska (koło 6 cm), mocno grzejąca (to ona topiła wosk pływający w tej lampie), Philipsa jeśli dobrze pamiętam. Sprawdzę dziś w LM, bo mam prawie po drodze z pracy.

EDIT:
Znalazłem w Leroyu. Ma 30W (nie wiem czy nie za mało), jest sprzedawana jako żarówka do pielęgnacji zwierząt (czyli że do terrarium). Wydaje mi się że jest słaba, bo długo topi wosk, ale dawno tej lampy nie odpalałem, więc nie pamiętam ile to przedtem trwało.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-02-2015, 01:14
Post: #35
Żarówki LED
jeśli to ten kształt (reflektorek) to tak mi zaświtało, że na E14 jest jeszcze rozmiar R39 o średnicy jakiś centymetr mniejszej od R50 ale chyba to nie jest bardzo istotne, skoro już znalazłeś to czego szukałeś

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-02-2015, 13:22
Post: #36
Żarówki LED
Byłem w sobotę w IKEA w Krakowie. Reklamowałem żarówkę. Po sprawdzeniu przez Panią żarówki, że faktycznie nie świeci, zaproponowała kartę podarunkową do wykorzystania w kwocie żarówki. Nie robiło mi to różnicy bo i tak miałem w zamiarze kupić żarówkę (ale pamiętam, że szopen miał przygodę z tą kartą) więc jakby ktoś chciał zwrot gotówki (który też jest możliwy) to wtedy trzeba zgłosić coś w stylu niezadowolenia z produktu.
Dodatkowo będąc w sklepie zauważyłem 2 promocje. Mianowicie żarówka LEDARE E27 400 Lumenów, za którą wcześniej płaciłem 19,99 zł teraz są 2 w cenie 22 zł http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90290972/ Różnią się trochę z wyglądu porównując do starszej zakupionej pojedynczej sztuki. (Nie przyglądałem się dokładnie, jak będę w domu to cyknę fotkę)
I druga promocja była na żarówki LEDARE E14 400 lumenów (nie świece) , nie mogę ich w tym momencie znaleźć na stronie IKEA, ale kosztowały 7,99 zł przecena z 17,99 zł (do wyczerpania zapasów). Jak będe w domu to również postaram się o zdjęcie i dokładniejszy opis.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-02-2015, 18:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2015 18:18 przez szopen.)
Post: #37
Żarówki LED
byłem "przelotem" w IKEA we Wrocku, więc u nas sprawy (a właściwie ceny) się mają tak:

wszystkie poniżej to LEDARE E27, duża to średnica ok 10cm, mała to ok 6cm (odpowiednik zwykłej żarówki ze standardową bańką)

- 1000lm duża mleczna bańka, działa ze ściemniaczem 49,99zł
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20249226/
- 1000lm mała mleczna bańka, działa ze ściemniaczem 49,99zł
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00257482/

LEDówki z poniższej grupy wymieszane na palecie (generalnie stoi kilka palet razem) i wisi nad nimi wywieszka przecena z 17,99 na 12,99, sprawdziłem przy kasie i:
- 400lm mała mleczna bańka, działa ze ściemniaczem 17,99zł
http://www.ikea.com/kw/en/catalog/products/70266765/ (brak polskiego linka)
- 400lm mała mleczna bańka, NIE działa ze ściemniaczem 12,99zł
też brak linka
https://www.facebook.com/IKEA.Wroclaw/ph...136945043/
ale kiedyś był - jest we wpisach m.in. Agnieszka Idzik czy Daniel Dwojak
link alternatywny
http://vikea.by/catalog/10266693/

- były też dwupaki 400lm, ale bez określonej ceny i te też NIE działają ze ściemniaczem (prawdopodobnie 22zł/dwupak)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90290972/
niestety 400lm to dla mnie za mało (gdyby wersja ściemnialna była za 12,99 wziąłbym dla eksperymentu, ale za 18zł została przy kasie)

będę miał okazję sprawdzić oba modele 1000lm w praktycznym działaniu ze ściemniaczem i wyłącznikami z podświetleniem (sądzę, że w tym drugim wypadku się nie sprawdzą ale kto wie?)

PS w parametrach zaczął pojawiać się "Czynnik konserwacji oświetlenia pod koniec okresu żywotności nominalnej" który określa minimalną jaśnośc po przebiegu równym trwałości podanej w danych technicznych (dla droższych modeli to zwykle 25 000h dla tańszych np. te z dwupaku 15 000h)
wartość w % oznacza jasność zużytej "żarówki" w odniesieniu do danych znamionowych (czyli zużyta 1000lm o parametrze równym 70% powinna mieć jasność minimum 700lm)

jak obiecałem tak zrobiłem - oba modele LEDówek 1000lm (na opakowaniach oznaczone jako ściemnialne) współpracują bezproblemowo zarówno ze ściemniaczem, jak i wyłącznikami z podświetleniem LED, więc nadają się też dla wyłączników z podświetleniem w postaci neonówki, wyłączników dotykowych itd. (w przypadku których współpraca tanich LEDówek jest zazwyczaj niemożliwa)

przy okazji chyba o tym nie pisałem - współpracę ze ściemniaczami i wyłącznikami podświetlanymi testowałem też dla modeli 600lm i 400lm - tu trzeba zwracać uwagę na oznaczenia bo dostępne są zarówno wersje ściemnialne jak i nieściemnialne, te pierwsze oczywiście są OK, te drugie oczywiście NIE

dla przypomnienia zgodne ze ściemniaczami bywają oznaczane tak:
[Obrazek: DIMMABLE.JPG]
lub
[Obrazek: dimmable.jpg]

a NIEZGODNE
[Obrazek: not-dimmable.jpg]

a czasem wręcz oznaczenia są takie
[Obrazek: Banner-500x290-Dimm_NonDimm-Icons_0.jpg]

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-02-2015, 13:30
Post: #38
Żarówki LED
A dlaczego jedne działają, a inne nie? Czy LEDy nie świecą po prostu słabiej jak mają niższe napięcie? Albo jak jest mniejsza częstotliwość? Na chłopski rozum wszystkie powinny się tak zachowywać (chyba że w oprawce mają jakieś kondensatory, mostki i inne cuda).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-02-2015, 14:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-02-2015 03:03 przez szopen.)
Post: #39
Żarówki LED
twoje pytania wynikają z braku znajomości podstaw elektroniki (kiedyś, jeszcze przed powstaniem gimnazjów podstawy elektroniki były zawarte w programie nauczania fizyki na poziomie szkoły średniej, szkoda, że już teraz się tego nie uczy)

1) bo "żarówki" zbudowane na diodach LED mają wewnątrz przetwornicę (a przynajmniej powinny mieć), przetwornica o prostej konstrukcji uniemożliwia poprawną pracę ze ściemniaczem itd. przetwornica o odpowiednio bardziej skomplikowanym układzie jest w stanie "przełożyć" napięcie skuteczne powstałe ze zniekształconego przebiegu za ściemniaczem na kontrolę układu sterowania prądem a tym samym i jasnością diod

te LEDówki nie przeznaczone do ściemniaczy nie mogą też pracować w układach podświetlenia wyłącznika neonówką czy diodą, bo nawet tak mały prąd wystarcza do ładowania kondensatorów przetwornicy, ale jest za mały do świecenia - stąd błyski spowodowane niepotrzebnymi startami przetwornicy

2) diody LED (jak i diody "nieświecące") są NIELINIOWYM elementem półprzewodnikowym, więc zmiana świecenia nie jest liniowo proporcjonalna do napięcia przyłożonego do diody (przy niskim nie świecą wcale, przy minimalnie za wysokim dioda się spali w zasadzie natychmiast) dlatego wymagany jest jeszcze układ regulacji prądu płynącego przez diody

3) częstotliwość? a co z zasilaniem prądem stałym? przetwornica załatwia wszystkie problemy "za jednym zamachem"

jest jeszcze jedna kwestia dotycząca częstotliwości - te najbiedniejsze chińczyki wyposażone z same rezystory migoczą 50x na sekundę co powoduje zmęczenie wzroku takim światłem

PS przypomnę,że wątek dotyczy "żarówek" LED stosowanych w domu, zasilanych napięciem zmiennym, bezpośrednio z sieci energetycznej ~230V lub ewentualnie z napięciem obniżanym przez ściemniacz, niestety udanych konstrukcji niskonapięciowych dotąd nie widziałem (na ~12V prądu zmiennego - czyli zamienników niektórych halogenów małej mocy)

natomiast te stosowane np. w samochodach mogą mieć prostszą konstrukcję, bo są zasilane prądem stałym o stosunkowo niskim napięciu, więc upraszczając konstrukcję do ostateczności takie samochodowe "żarówki" można od biedy zbudować właśnie w najprostszy z możliwych sposobów - stosując rezystory szeregowo z jedną lub kilkoma diodami LED (to samo dotyczy "optycznego" modowania komputerów - tam też jest dostępne napięcie stałe o niskich wartościach =5V lub =12V), w LEDówkach samochodowych stosuje się często jeszcze jeden trik - równolegle do okładu z diodami podłącza się rezystor o małej oporności i dużej mocy - ma on na celu "oszukanie" układów kontrolnych w instalacji samochodu (wykrywających spaloną żarówkę), i stosując takie zamienniki zwykłych żarówek samochodowych niespecjalnie oszczędza się energię... choć przynajmniej teoretycznie zyskuje się na trwałości źródła światła (i na stabilności koloru - pomarańczowe diody nie blakną tak jak malowane żarówki) ;P ale tu pojawia się jeszcze kwestia homologacji - więc odradzam diodowe źródła światła, o ile nie były montowane fabrycznie (chociaż są dostępne np. w pełni legalnie homologowane światła DRL np. WAŚ takie produkuje, to jednak ich cena jest trudna do zaakceptowania)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
26-02-2015, 18:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2015 18:19 przez szopen.)
Post: #40
Żarówki LED
wygląda na to, że ostatnio dyskutuję sam ze sobą Big Grin (może tego nie widać, bo jako moderator mogłem połączyć całe serie swoich postów w pojedyncze posty - stąd podzielniki w postaci poziomych linii, które stosuję czasem też wewnątrz pojedynczego posta by rozdzielić różne kierunki dyskusji...)
czyżby nikt nie decydował się na wymianę zwykłych żarówek lub nawet wyeksploatowanych świetlówek kompaktowych na ich zamienniki LED?

teraz do rzeczy - do wczoraj miałem lodówkę w której nie działało światło, jak się okazało uszkodzony jest wyłącznik drzwiowy - niestety na nowy poczekam pewnie koło miesiąca (o dziwo są dostępne do Gorenje, tyle, że nie "od ręki")

a więc co robić? - może by bezczelnie obejść wyłącznik i zrobić "zwarcie" na stałe (do czasu wymiany), niestety fabryczna żarówka ma bodajże 15W (albo nawet 25W, nie sprawdziłem bo była i tak spalona, więc zaliczyła kubeł), które przekształcają się w ciepło co jest raczej nie do przyjęcia w lodówce, swoją drogą oprawa jest przeznaczona do pracy chwilowej a nie ciągłej- wydzielające się ciepło mogłoby ją uszkodzić

ale od czego LEDówki? - załóżmy, że wydzielana moc będzie mniejsza o jakieś 80% i to już będzie w granicach rozsądku - bingo! i znalazłem coś czego szukam:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30217885/
aby było weselej na tej LEDówce już raz psy wieszałem - jest ciemna jak ogarek (ale podejrzewałem, że 80lm do lodówki wystarczy), ale tym razem inny parametr jest istotny - jest to wybitnie niska moc - tylko 2,3W niestety cena nie zachęca 20zł, ale w sumie raz się żyje, a stara żarówka i tak była spalona
(przy okazji - pochwalcie się ile razy wymienialiście w życiu żarówkę w lodówce, bo jeśli o mnie chodzi to chyba dopiero drugi albo trzeci przypadek w życiu, a mam już parę lat na karku)

na szczęście IKEA jest mi prawie po drodze do/z roboty (kurza noga wyglądam na fana Big Grin mimo, że wkurzyli mnie już nie raz, ale póki mają produkty o akceptowalnym stosunku ceny do jakości...)

jak wymyśliłem tak zrobiłem - wyłącznik zastąpiony mostkiem (tymczasowo), mostek zabezpieczony koszulką termokurczliwą, żarówka wymieniona na LEDówkę

no i parę uwag co do w/w LEDówki
- nadruk w blisterze jest "czarny na czarnym" więc słabo widać certyfikaty, na szczęście podstawowe parametry są na biało
- brak jest oznaczenia potwierdzającego możliwość pracy w lodówce (jest to dość charakterystyczna ikona), ale też nie ma ani literki na temat dopuszczalnych temperatur pracy (a zatem przyjmuję domyślne 0-40st. C typowe dla większości prostej elektroniki) - może IKEA powinna przeprowadzić odpowiednie testy i zacząć sprzedawać ten model jako dedykowany do lodówek?
- tak jak pisałem wcześniej - jest naprawdę bardzo ciemna, więc nie nadaje się absolutnie na światło podstawowe, ale do oświetlenia lodówki ilość światła jest idealna
- wcześniej nie przyglądałem się jej tak dokładnie (ten model był całkiem poza obszarem moich zainteresowań), ale niestety ten model jest bez przetwornicy CO CAŁKOWICIE DYSKWALIFIKUJE ją ze zwykłych zastosowań, ponieważ MRUGA z częstotliwością 50Hz (zdecydowanie odradzam jej używanie w miejscach gdzie przebywają dzieci) w zasadzie nadaje się tylko na oświetlenie uzupełniające - podświetlenie schodów itd. w miejscach gdzie nie przebywamy, jakkolwiek przy oświetleniu lodówki jest to spory plus - brak elektroniki oznacza, że nie ma co się w niej popsuć (a rezystory i diody LED są odporne w pewnym stopniu nawet na wilgoć)

przy okazji - jest wyprzedaż przezroczystych LEDARE 600lm 10W (już ich nie ma na polskiej wersji strony) są w tej chwili we Wrocku po 19.99zł
http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/60255362/
prawdopodobnie zostaną zastąpione nieco energooszczędniejszym modelem 600lm 8,6W - ten jest jednak na www w cenie 29,99zł
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00301423/

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz