[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żarówki LED
09-05-2014, 12:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-10-2017 17:15 przez szopen.)
Post: #1
Żarówki LED
///mod: UWAGA - informacje zamieszczone na początku tego wątku są już z lekka nieaktualne (w szczególności ceny) źródła światła LED w końcu osiągnęły rozsądny pułap (w 2017) sugeruję lekturę do końca

dyskusja przeniesiona z shoutboxa, wyedytowana kolejność postów dla łatwego czytania

» raven.michal17 - 08-05-20:29 -- ma ktoś styczność z żarówkami led, poleci coś ktoś? gwint e27 i e14

» szopen - 08-05-22:23 -- na E27 2 ciekawe i niedrogie (400lm=20zł i 600lm=30zł) modele w IKEA, a na E14 znalazłem Philips'y chyba w Castoramie, ale niestety koło 50zł/szt.
» szopen - 08-05-23:47 -- od biedy na E14 też mogą być też z IKEA, zajrzałem na ich www i mają też model E27, którego jeszcze nie widziałem "na żywo" 1000lm=50zł !!
» szopen - 08-05-23:48 -- a używam tych 400 i 600 lm i te ostatnie są całkiem jasne, to 1000 będzie wręcz "waliło po oczach"

» raven.michal17 - 09-05-09:16 -- skusze się na 2 sztuki początkowo na próbę
» raven.michal17 - 09-05-09:17 -- wszędzie używasz ledowych u siebie, czy raczej tylko tam gdzie dużo świecisz?

» jakubd - 09-05-09:18 -- Ja też bawię się ledami, ale bez researchu wielkiego - połowa domu w ledach, połowa na świetlówkach
» jakubd - 09-05-09:19 -- Początkowo (4 lata temu) kupiłem GU10tki do łazienki - robionej pod 50W zwykłe. zamiast 100W zeszedłem do 8W, ale było ciemno. Potem kolejna seria jaśniejszych, ale te się... spaliły wszystkie i wymieniałem kilka razy na gwarnacji. Teraz jest OK, ale już wesły nowe.

» raven.michal17 - 09-05-09:22 -- no to nic, trzeba popróbować, zacznę od tych ikeowskich

» szopen - 09-05-10:56 -- głównie ze względu na cenę LEDy tylko tam gdzie wygrywają ze świetlówkami kompaktowymi 1) ze względów estetycznych 2) ze względu na częste cykle włączania 3) tam gdzie nie chcę czekac na rozgrzanie się świetlówki

skoro już stworzyłem zalążek wątku to dorzucę os siebie, że GU10 też przerabiałem - naprawdę nie opłaca się brać taniej chińszczyzny- niektóre nawet roku nie wytrzymują, a nie do pominięcia jest też często nieprzyjemny niebieskawy lub zielonkawy odcień bieli (no i różne egzemplarze TEGO SAMEGO MODELU o różnych odcieniach! mimo, że powinny być barwowo zgodne)

jeśli chodzi o GU10 to naprawdę dobre okazały się OSRAM też z jakiegoś marketu budowlanego, w miarę jasne są powyżej 30zł/szt a bardzo jasne powyżej 60zł/szt.
http://www.osram.pl/osram_pl/produkty/la.../index.jsp
mam na myśli (prawdopodobnie, bo nie mam w ręku aby sprawdzić) modele
LED SUPERSTAR PAR16 35 36° ADV 4.8 W/827 GU10 [edit poprawka z 840 na 827 - inna temperatura barwowa]
LED SUPERSTAR PAR16 50 36° ADV 7 W/827 GU10

GU10 z ikei okazały się być kiepskie (chociaż w sumie tanie), bodajże pollux odpadł ze względu na nieprzyjemny kolor światła (ale jak ktoś ma cierpliwość, to jest sporo różnych modeli - więc dość łatwo wybrać pożądaną jasność)

co do E27 wrzucam linki
400lm matowa - ta wygrywa cenowo - 20 zł/szt
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10266693/

600lm - te jak dla mnie wygrywają jasnością
matowa
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10266221/
przezroczysta (ciekawie wygląda - udaje prawdziwą żarówkę jak świeci)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60255362/
te powyżej mają wymiary zbliżone do standartowej żarówki E27 i pasują do wszystkich kloszy, gdzie niekoniecznie chciały pasować świetlówki kompaktowe

nowy model 1000lm - przy najbliższej okazji wizyty w ikei już wiem na co wydam 5 dych Wink
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20249226/
chociaż już na pierwszy rzut oka widać, że nie zastąpi żarówki w dowolnej oprawce, nadaje się tylko do opraw dla żarówek z dużą bańką

teraz E14

w ikei szału nie ma

400lm za 2 dychy, wydawałoby się, że brzmi rozsądnie, ale... nie pasują do każdej oprawki
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80248993/

jeśli ktoś lubi "świece", ale 4 dychy to zdecydowanie za drogo
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40254090/

ta za to pasuje wszędzie, ale jest ciemna jak ogarek
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50219906/
też ogarek chyba nawet ciemniejszy, ale pasuje w miejsca gdzie tylko mieściły się żarówki z małą bańką
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30217885/

i philips, nie wiem czy to są dokładnie te co w sklepach po 5 dych, ale wglądają podobnie, poza ceną byłem zachwycony
http://www.philips.pl/c/-/led-kulka-8718291192763/prd/
http://www.philips.pl/c/-/led-kulka-8718291195627/prd/

w tym rozmiarze są jeszcze GE wyglądają przyzwoicie (podobnie do philipsów tylko bańka jest kulista), ale bardzo słabo świecą, więc do większości zastosowań się nie nadają

i na koniec - nie wszystkie modele mogą pracować ze ściemniaczem (również nie każde chętnie pracują z wyłącznikiem dotykowym...) jeśli użyje się modelu nieprzystosowanego do ściemniacza, to niestety mruganie jest tak nieprzyjemne, że nie da się wytrzymać, chociaż znam osoby, które nie zauważają tego efektu migotania

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-05-2014, 17:23
Post: #2
Żarówki LED
Jakiś czasu temu jak byłem w ikei to nabyłem http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10266221/ oraz http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10266693/ - pierwsza 600 lm druga 400 lm.
Ogólnie jestem z nich zadowolony, mocniejsza poszła do kuchni natomiast słabsza do dużego pokoju.
Kuchenna ładnie rozjaśnia kuchnie, nie jest to zimna biel. Zapala się ona od razu (bez zwłoki) jak długo się świeci to przy zgaszeniu stopniowo gaśnie.
Natomiast druga żarówka 400 lm zaświeca mi się z lekką zwłoką, czy u Ciebie też tak jest szopen?

Powoli zbieram się na mały remont małego pokoju, malowanko i przy okazji przymierzam się do zmiany żyrandola.
Myślałem czy by teraz nie wybrać opcji z jedną żarówką, która zapewne by była z ikei http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20249226/ a do tego stary włącznik wymienić na jakiś ściemniacz - początkowo myślałem o pokrętle

Czy ktoś się orientuje w tym temacie, albo ma ktoś u siebie ściemniacz i powie parę słów od siebie czy to się sprawdza? Linki również mile widziane
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-05-2014, 13:23
Post: #3
Żarówki LED
raven.michal17 napisał(a):Natomiast druga żarówka 400 lm zaświeca mi się z lekką zwłoką, czy u Ciebie też tak jest szopen?
nie zauważyłem tego zjawiska, ale może to kwestia przyzwyczajenia - tzw. żarówki energooszczędne czyli świetlówki z gwintem zwykle zapalają się z lekkim opóźnieniem (kiedyś gdy zaczynałem stosować świetlówki zauważałem to opóźnienie, teraz po latach przestałem na to zwracać uwagę)
niestety tego nie sprawdzę - wersję 400lm miałem tylko krótki czas - kupiłem na próbę po 1 szt. kilku modeli i ktoś wysępił ją ode mnie, obecnie używam prawie wyłącznie 600lm (matowe i przezroczyste, oczywiście oprócz świetlówek, halogenów i tradycyjnych żarówek) szczególnie, że zanim podjąłem jakieś decyzje co kupić cena tych ostatnich spadła z zaporowych 50zł do mieszczących się w granicach rozsądku 30zł

Być może ikeowskie ledówki pochodzą z różnych fabryk w ChRL co jak wiadomo może mieć związek z różną jakością wykonania od wspaniałej po krytycznie złą.

Mój poziom zaufania do firmy IKEA spadł z pełnego zaufania do zera, oto dlaczego:
To mógłby być całkiem niezły temat, ale nie jestem dziennikarzem śledczym Big Grin
jakkolwiek prawdopodobnie doprowadziłem do wycofania partii żyrandoli z oprawkami GU10
jednak pewien nie jestem, czy faktycznie wycofano tą partię towaru, bo nie śledziłem dalej tematu.
Kupiłem takowy żyrandol bez rozpakowania w sklepie, po czym okazało się, że oprawki są zamontowane wadliwie - na tyle niecentrycznie, że nie pasowały żarówki do niektórych kloszy. Przyzwyczajony sprzed lat bezproblemowym załatwianiem reklamacji wpadłem z wadliwym żyrandolem do sklepu, a tam wręcz ściana indolencji.
Okazało się, że nie można normalnie wymienić towaru (tak jak to bywało dawniej) lecz muszę dostać zwrot gotówki i wybrać się ponownie na halę, nieświadomy możliwych problemów zgodziłem się na zwrot gotówki nie w postaci gotówki lecz karty podarunkowej, która miałem ponownie zapłacić w kasie. Oczywiście nie był to mój pomysł lecz osoby z punktu obsługi klienta - uprzedzam wszystkich czytających - nie dajcie się wciągnąć w takie praktyki!
Na hali chciałem być w porządku dla sprzedających, więc nie rozpakowałem nic samowolnie lecz poprosiłem kogoś z obsługi i tu indolencji ciąg dalszy - pani wpierała mi, że oprawki mają być w losowy sposób krzywe, bo... egzemplarz wystawowy też miał wskazaną wadę... no w tym momencie ręce mi opadły, szczególnie, że pani nie zgodziła się na rozpakowywanie "do skutku", czyli znalezienia egzemplarza bez wad (rozpakowaliśmy chyba tylko 2 lub 3 opakowania).
No więc kolejna wędrówka do punktu obsługi - tam się okazało, że karty podarunkowej nie można już zamienić na gotówkę (ponoć trzeba było to zrobić od razu przy zwrocie), no po prostu piramidalna niemoc.
Skończyło się kupnem innego modelu, przy czym ten inny model kupiłem w IKEA tylko dlatego, że nie zwrócono mi normalnie gotówki lecz w postaci karty podarunkowej, której nie da się zrealizować nigdzie indziej. Naprawdę dobrze, że miałem dobry humor, bo sądzę że większość normalnych ludzi zrobiłaby zapewne "awanturę z fajerwerkami i finałem na komisariacie" Big Grin Oczywiście po tym zdarzeniu unikam kolejnych zakupów w tej sieci i ewentualnym nabywcom zalecam daleko idącą ostrożność, szczególnie, że jakość niektórych produktów spadła wraz z ich spadkiem cen, na co również mam dowody.

raven.michal17 napisał(a):jak długo się świeci to przy zgaszeniu stopniowo gaśnie.
tego efektu też nie zauważyłem, ale żarówki są w kloszach więc nie patrzę na nie bezpośrednio, możliwe, że taki efekt występuje

co do ściemniacza niewiele pomogę - już napisałem wcześniej to co wiem - LEDówka musi być przystosowana do ściemniacza, w przeciwnym razie jest trudne do wytrzymania (i zapewne niezdrowe) migotanie

nie używam żadnej z LEDów ze ściemniaczem więc nie napiszę nic z dłuższej praktyki, ale jak dla mnie plusem już na dzień dobry jest stała barwa światła niezależnie od jego natężenia

za to mogę wspomnieć o zestawie halogen + ściemniacz - wydaje mi się, że taki zestaw jest OK (i stwierdzam to po ~5 latach pracy tego samego palnika - bez ściemniacza wytrzymywał góra rok)
poza oczywistym faktem zmiany koloru światła na żółtawy, mimo tego, że straszono mnie brakiem efektu halogenkowego powodującym jakoby ciemnienie bańki i ogólny spadek jasności nie zauważyłem żadnego ciemnienia (a przez większość czasu ściemniacz pracuje na minimum, prze pozostałą część czasu na jakieś 2/3 a maksimum używam tylko okazjonalnie gdy potrzebuję mieć bardzo jasno)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-05-2014, 16:11
Post: #4
Odp: Żarówki LED
Apropos ikea i karty podarunkowej nie mogles kupic czegoś i pójść zwrócić ze sie rozmysliles? Big Grin oczywiście wtedy zwrot gotówką.

從我的 用 Galaxy Note II LTE 發送
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-05-2014, 23:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-10-2017 17:21 przez szopen.)
Post: #5
Żarówki LED
a to tam przyjmują zwroty z powodu "odwidziało mi się"?
kiedyś może i tak, teraz najwyraźniej polityka zwrotów dokonała zwrotu o 180° ;P

a kontynuując zasadniczy temat a właściwie off-topic do niego:
zdecydowanie najdłużej bezawaryjnie działająca u mnie świetlówka z gwintem E27, ale nie kompaktowa lecz kołowa to OSRAM CIRCOLUX EL 24W/827 1700lm coś takiego, chociaż współczesna specyfikacja nie jest identyczna (właściwie jest sporo gorsza, czyżby skutek dostosowania produktu do niższej ceny?) z tym co mam na pudełku i na 100% pod linkiem jest inny produkt (inny EAN, inny wygląd poprzeczki, to jednak w tej chwili to co pod linkiem to jedyna taka świetlówka tej firmy):
https://web.archive.org/web/201507142229...index.jsp?
(edit - wygląda na to że w połowie 2015 została wycofana z produkcji albo layout strony się zmienił)
pracuje u mnie jako główne oświetlenie kuchni z całą pewnością już ponad 8 lat (prawdopodobnie właśnie mija 9) szacuję rocznie użycie na ~2000h (na pudełku, które mam do dziś jako przechowalnię żarówek i ich dowodów zakupu widnieje 15 000h trwałości, jak widać u mnie przepracowała już trochę więcej i wytrzymałość 500 000 cykli on/off - to akurat jest chyba naciągana wartość, nie do osiągnięcia w realnych warunkach, chyba że świetlówka pracowałaby w miejscu gdzie jest dziennie koło 100 cykli przez grubo ponad 10 lat albo koło 100lat w przeciętnych domowych warunkach)
jakkolwiek była wtedy bardzo droga (chyba ~80zł) i dostałem ją w prezencie
teraz wiem, że i tak by się opłacało - kompaktowe świetlówki E27 o prawie zbliżonej jasności kosztują zwykle ponad 30zł i wytrzymują góra 2-3 lata

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-05-2014, 09:26
Post: #6
Żarówki LED
Też używam tego circoluxa w kuchni i sprawdza się super - po 15 latach zainstalowałem drugą dopiero.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 00:25
Post: #7
Żarówki LED
Ledy jako kuchenne zastosowanie lub jako podświetlanie korytarza może być.
Kupiłem jednak kiedyś duży żyrandol z takimi żarówkami do salonu i myślałem że oślepnę.
Nie dało się wysiedzieć. Oczy podrażnione. Wróciłem jak najszybciej do tradycyjnych żarówek bez fikuśnego żyrandola.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 02:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-06-2014 00:18 przez szopen.)
Post: #8
Żarówki LED
a umiesz zdiagnozować co było przyczyną?
migotanie czy po prostu olśniewanie skupionymi źródłami światła?
a może nienaturalna barwa światła?
(niektóre z tych wad były "cechami szczególnymi" pierwszych generacji "żarówek LED" i niestety wciąż są cechą charakterystyczną najtańszych wypustów w tej technologii)

jak wcześniej obiecałem tak zrobiłem - przy okazji wizyty w Bielanach Wr. wstąpiłem do Ikei po LEDówkę Ledare E27 1000lm 2700K
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20249226/
i podmieniłem koleżance świetlówkę kompaktową Philips Tornado E27 23W 827 (czyli 2700K 1550lm)
http://www.ecat.lighting.philips.com/l/l...848599_eu/
na wspomnianą wyżej

moje pierwsze odczucia - świeci wyraźnie ciemniej, odcień światła ciepły wręcz lekko żółtawy
odczucia koleżanki - nie stwierdziła szczególnej różnicy jasności (zapewne dlatego, że świetlówka zapala się na moje oko z jasnością mniejsza od 1000lm i stopniowo rozjaśnia się w ciągu kilku minut, niestety nie mam czym zmierzyć więc pozostaje tylko ocena "na oko",jakkolwiek Philips nie jest całkiem nowy, więc rzeczywista jasność jest już zapewne mniejsza od deklarowanej) natomiast zauważyła zdecydowane ocieplenie barwy w stosunku do Philipsa Tornado

prawdę mówiąc nie sądziłem, że w tej oprawie jest tak mocna świetlówka (ten jeden punkt świetlny służy jako podstawowe oświetlenie pokoju ~10m kw.) parametry sprawdziłem dopiero przy pisaniu tego postu, sądziłem wcześniej, że jest tam zainstalowana świetlówka o jasności zbliżonej do 1000lm czyli dokładnie porównywalna z tą nową

przy okazji wyszło, że ktoś tu kłamie - oba źródła światła mają deklarowaną temperaturę barwową 2700K, przy czym akurat bardziej wierzę, że Philips jest do niej bardziej zbliżony, bo Ikeowska świeci z wyraźnym żółtawym odcieniem

o ile byłem i jestem zachwycony LEDówkami E27 600lm za 30zł/szt. (które swoją drogą świecą "ciepłą bielą") to w tym wypadku cena (50zł/szt.) jeszcze chyba nie osiągnęła pułapu "do przyjęcia", w zasadzie jedyny plus tego modelu w stosunku do spiralnej świetlówki kompaktowej "Tornado" to mniejszy efekt olśnienia w przypadku oprawy otwartej w dół czyli takiej w jakiej dokonałem wymiany (ze względu na kulisty matowy klosz średnicy prawie 10cm), są jednak świetlówki kompaktowe również obudowane matowym kloszem tej wielkości, a przy tym dwu- lub trzy-krotnie tańsze (nawet w ofercie Ikei jest taka za 20zł)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/70242289/

jedyne co przemawia na korzyść LEDówki to brak zawartości rtęci, co może być istotne jeśli w domu przebywają małe dzieci, a świetlówki są zainstalowane w miejscach gdzie jest ryzyko stłuczenia

jest jeszcze kwestia sprawności, czyli tzw. efektywności świetlnej i jest to:
67lm/W dla świetlówki Tornado
oraz
61lm/W dla LEDówki
czyli nieco bardziej energooszczędna jest świetlówka (gdy jest nowa) i są to całkiem zwyczajne wyniki
(wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że "żarówki LED" nie są specjalnie bardziej oszczędne od świetlówek kompaktowych, choć te ostatnie mają kilka wad łącznie z utratą jasności w miarę eksploatacji nawet o 1/3 od znamionowej pod koniec okresu używalności), takich danych dotyczących żarówek LED nie znalazłem, jednak biorąc pod uwagę konstrukcję należy także liczyć się z postępującą utratą jasności, monochromatyczne diody świecące nie tracą jasności z upływem czasu, jednak elementy świecące w LEDowych żarówkach to skrzyżowanie LED ze świetlówkami i tak naprawdę nie wiemy jak bardzo stosowany luminofor traci własności emisyjne

na koniec dorzucam porównanie hipotetycznego stosunku kosztu zakupu do czasu działania tych źródeł światła w/g danych deklarowanych przez producentów:
Ledare ma deklarowaną trwałość 25 000h i cenę 50zł,
Tornado 8 000h i 20zł (cena przeciętna zbliżona do większości sklepów, bo w zależności od sklepu bywa dostępna od 15zł do nawet ponad 30zł)
w przypadku LED wychodzi 2zł/1000h
a jeśli chodzi o świetlówkę 2,5zł/1000h
niestety akurat trafności tego szacowania w domowych warunkach nie da się stwierdzić nawet po kilkunastu latach, zakładając, że dane nie są naciągane sens ekonomiczny używania obu rodzajów źródeł światła w tej klasie jasności jest mocno zbliżony

PS
pozwoliłem sobie stosować słowo "ledówki" bo najbardziej oddaje naturę technologii stosowanej do produkcji "żarówek LED", niektórzy mówią na to "diodówki", ale tak naprawdę nie ma dobrego słowa które by było wyróżnikiem tego nie istniejącego wcześniej produktu, choć być może najsłuszniejszym określeniem byłoby "świetlówki LED" ze względu na zastosowane technologie (ale to określenie jest równie niewygodne w użyciu jak "żarówki LED")

natomiast na www Ikei znalazłem taki twór językowy: "świetlówki halogenowe", które bynajmniej od lat mają swoją, w pełni oficjalną polską nazwę, czyli "żarówki halogenowe" lub potoczną "halogeny"
kolejne ciekawe określenie stamtąd to "świetlówki energooszczędne", które mają polską nazwę "świetlówki kompoaktowe"

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 14:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 14:28 przez raven.michal17.)
Post: #9
RE: Żarówki LED
Gdzieś mi musiały umknąć posty z 30 maja bo nie pamiętam bym ich czytał. Swoją drogą ciekawa historia z IKEA z Tobą w roli głównej, jednakże trzeba uważać bo można się naciąć zwłaszcza jak się coś zmieniło a jakiś osioł tak doradzi a potem okazuje się inaczej.
Jeśli o mnie chodzi to powodów nie miałem by stracić zaufanie do IKEA, jednakże moja przygoda można powiedzieć dopiero się zaczyna.
Ze zwrotów z tego co kojarzę (sam nie zwracałem) jednakże brat zwracał jedną czy dwie rzeczy i nie słyszałem o żadnych problemach.

Tak jak wcześniej pisałem, nabyłem 600 lm LEDARE oraz 400 lm.
600 lm świeci w kuchni, zapala się natychmiastowo.
Natomiast 400 lm świeci razem z dwoma świetlówkami oraz dwoma zwykłymi żarówkami w salonie.
Te dwie świetlówki montowałem razem z ledową, wygrzebałem je gdzieś w szafce, gdzie wcześniej świeciły a później ktoś je wymontował, aż doczekały się ponownego wkręcenia.
Swoje lata mają - pierwsza z nich PHILIPS GENINE 11W ENERGY SAVER nie chce skłamać ale zakup pewnie okolice 2005/6
Druga ze świetlówek OSRAM DULUXSTAR 14W/827 ta jest akurat z 2006 roku kosztowała 14 zł

Do rzeczy, LEDARE 400 lm jak wcześniej pisałem zapala się z opóźnieniem (czego nie ma w przypadku 600 lm tego samego producenta), w stosunku do reszty żarówek wiszących z nią zapala się jako przedostatnia.
Najpierw zwykłe żarówki można powiedzieć, że razem z świetlówka PHILIPSa , następnie LEDARE 400 lm, a po niej OSRAM

tutaj mały edit:
Oczywiście jak już poświecą to jest to widoczne, że żarówka led LEDARE 400 lm zapala się z opóźnieniem w stosunku do reszty.

Co do koloru świecenia LEDówek z IKEA jak dla mnie kolor jest ok. Choć w sumie nie mam pojęcia czy by mi to przeszkadzało jakbym tylko oświetlił pokój tymi ledami, przy czytaniu itd.
W kuchni mi to bynajmniej nie przeszkadza. Jest jasno i przyjemnie ;D
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 14:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 16:23 przez szopen.)
Post: #10
Żarówki LED
na dziś oferta ibood (ważna tylko 5 czerwca 2014, aby nie było wątpliwości)
http://www.ibood.com/home-living-pl/pl/p...e_swiatlo/
czteropak Philipsów 350lm za 85zł
uwaga: +30zł za przesyłkę, jak zawsze w przesyłce maksymalnie mogą być 4 sztuki czyli 4 czteropaki, w celu minimalizacji kosztów przesyłki ma sens zakup możliwie największej ilości
oraz iboodowa dyskusja
http://home-living-pl-pl.forum.ibood.com...e_swiatlo/

no i teraz aby każdy mógł łatwo wyobrazić sobie, że to nie są specjalnie jasne źródła światła porównanie do zwykłej żarówki
"Odpowiednik w watach: 32 W"
czyli nadają się do lampek nocnych, oświetlenia korytarzy, czy np. do lustra charakteryzatorskiego (w tym wypadku mogą być nawet za jasne, ale nie zapominajmy - tam stosuje się po kilkanaście żarówek), generalnie - jako uzupełniające źródło światła, ze względu na to, że jest to model dający stosunkowo mało światła nie należy się nastawiać na to, że nada się on do zastąpienia podstawowego oświetlenia

garść linków uzupełniających, bo właśnie dotarło do mnie, że chyba nie każdy (a może wręcz mało kto?) zdaje sobie sprawę z faktu, że strumień świetlny (to co od pewnego czasu jest obowiązkowo podane w lumenach) dla tradycyjnych żarówek nie jest liniowo zależny od mocy
http://ec.europa.eu/energy/lumen/overvie...ing_pl.htm
http://www.lumina.sklep.pl/jak-sprawdzic...rowek-led/
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBar%C3....9Bwietlna

a zatem dorzucam małe porównanie dla wspominanych wyżej LEDówek z Ikea i spiralnego Philipsa i Philipsów z ibood:
350lm to odpowiednik tradycyjnej żarówki 32W (no żarówek o takiej mocy to raczej nie produkowano)
400lm świeci podobnie jak 40W
600lm jest nieco słabsza od 60W (powiedzmy ~55W)
1000lm jest zbliżona do 75W
1550lm to koło 120W

raven.michal17 napisał(a):Do rzeczy, LEDARE 400 lm jak wcześniej pisałem zapala się z opóźnieniem (czego nie ma w przypadku 600 lm tego samego producenta)
zacznę od tego, że wcale nie jest pewne, że pochodzą od tego samego producenta...

heh no nie mogę napisać, że przeprowadziłem śledztwo Big Grin ale przy okazji wizyty w tym markecie:

1) sprawdziłem, w stojakach demo, że zjawisko opóźnienia nie występuje dla modelu 400lm (nie miałem za dużo czasu, a możnaby też sprawdzić świeżo wyjęte z opakowań w testerze)

2) na stronie Ikea dotarłem "jedno kliknięcie dalej" o ile nie było tego w kategorii poświęconej LEDówkom, to w przypadku nieco bardziej zbiorczej kategorii zawierającej wszystkie rodzaje żarówek:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/catego...ing/10744/
znalazłem taki stary i dawno nie aktualizowany dokument
http://www.ikea.com/ms/pl_PL/pdf/light_e...130214.pdf
z którego wynika, że producentów jest przynajmniej 2
oraz taki dotyczący świetlówek kompaktowych:
http://www.ikea.com/ms/pl_PL/pdf/light_e...SAM_pl.pdf
nie jest to dowód wprost, ale istnieją modele świetlówek, które
a) występują pod tą samą nazwą handlową
b) pochodziły od kilku różnych producentów
c) mimo tej samej nazwy handlowej różnią się wyraźnie parametrami
no i konkluzja - prawdopodobnie to samo dotyczy żarówek LED

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 15:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 16:04 przez raven.michal17.)
Post: #11
Żarówki LED
Bez zagłębiania się jeszcze w przytoczone przez ciebie linki.
W sumie to nie twierdzę, że z tych samych fabryk wypuszczają "te same" żarówki ale jeśli są wypuszczane pod tą samą marką z tymi samymi parametrami to nie powinno być takiej różnicy.
A w przypadku takiej różnicy, czy nie powinni wymienić na nową?
Również gdy byłem w ikei nie zaobserwowałem tego opóźnienia w przygotowanych testowych żarówkach w gablotce.
Nie wiem czy dobrze się orientuję, ale czy ledy nie mają to do siebie, że nie potrzebują aż tyle czasu by zaczęły świecić ? Nie powinny zaświecać się "od razu" oraz świecić ze stałą mocą, nie tak jak w przypadku świetlówek, które się rozgrzewają a dokładniej gazy w nich zawarte?

Cytat:Poniżej podaję Ci jeszcze zalecenia Unii Europejskiej dotyczące wyboru energooszczędnych substytutów tradycyjnych żarówek. Potraktuj proszę te zalecenia jako ściągawkę. Ja po roku doświadczeń muszę stwierdzić, że się z nimi zgadzam:

Odpowiednik żarówki 100W powinien mieć 1300-1530 lumenów
Odpowiednik żarówki 75W powinien mieć 920-1060 lumenów
Odpowiednik żarówki 60W powinien mieć 700-810 lumenów
Odpowiednik żarówki 40W powinien mieć 410-470 lumenów
Odpowiednik żarówki 25W powinien mieć 220-250 lumenów

info zaczerpnięte z http://jakoszczedzacpieniadze.pl/oswietl...wdy-i-mity

oferta z ibooda nie jest jakaś oszałamiająca, nie wiem jak świecą te philipsy, ale porównując ofertę ikea, 4 żarówki led LEDARE 400 lm (czyli jak widać więcej niż oferuje owy philips) to koszt 80 zł.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 16:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 16:19 przez szopen.)
Post: #12
Żarówki LED
raven.michal17 napisał(a):Czy w takim bądź razie można domagać się wymiany?
moim zdaniem tak,
swoją drogą sam pisałeś, że problemów ze zwrotami nie ma (ciekawe czy dostaniesz gotówkę w formie karty upominkowej) - z moich DAWNYCH doświadczeń wiem, że kiedyś problemu z reklamacjami nie było, a to co się dzieje teraz być może wynika z faktu, że ta firma uraczyła nas we Wrocku największym swoim marketem w Europie (czy jakoś tak?)

swoją drogą może to tłumaczyć fakt, że nie zauważyłem opóźnienia w zapalaniu się LEDówki 400lm (tej której używałem krótko na próbę, zanim wywiało mi ją z chaty), bo... takiego opóźnienia po prostu nie było (czyli trafiłem sztukę z innej partii bądź fabryki)

nie wspomniałem o tym wyżej, ale ta nowa 1000lm też się zapala natychmiast

PS u nas są dostępne testery żarówek - więc można sprawdzić samodzielnie każdy egzemplarz przed zakupem

PPS opóźnienie w zapalaniu może wynikać z konstrukcji elektroniki - czasy w których LEDówka składała się wyłącznie z diod świecących i rezystorów to już przeszłość (nie dotyczy to tzw. chińczyków) zasadniczo ta bardziej skomplikowana elektronika ma przeciwdziałać migotaniu, swoją drogą ciekawe czy ma to związek ze "spiskiem żarówkowym" czyli czy trwałość żarówek LED nie jest konstrukcyjnie ograniczana

nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, ale 400lm i 200lm z małą bańką są prezentowane jako niekompatybilne ze ściemniaczami, a 600lm i 1000lm jako kompatybilne

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 16:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2014 16:26 przez raven.michal17.)
Post: #13
Żarówki LED
Przy okazji jak się będę wybierał to wykręcę i spróbuję wymienić ale to może jak dobrze pójdzie to za miesiąc.

W Krakowie testerów jako tako nie zauważyłem (może gdzieś mi umkło) natomiast są gablotki z ledami i świetlówkami (chyba wszystkich dostępnych modeli?) , które świecą. Można je włączać, wyłączać oraz ściemniać jeśli jest taka możliwość.

W przypadku testerów jak jest u ciebie, czy w takim bądź razie można jaką się chce żarówkę rozpakować i sprawdzić ? (w przypadku ledów jest to bynajmniej problem dla sklepu, bo nie da się do nich tak łatwo dostać i z powrotem zapakować do sprzedaży, wręcz wydaje mi się to niemożliwe ze względu na opakowanie, albo ja czegoś nie zauważyłem co zauważyć bym powinien Big Grin ) Czy może są dane sztuki testowe?

Cytat:swoją drogą sam pisałeś, że problemów ze zwrotami nie ma (ciekawe czy dostaniesz gotówkę w formie karty upominkowej) - z moich DAWNYCH doświadczeń wiem, że kiedyś problemu z reklamacjami nie było, a to co się dzieje teraz być może wynika z faktu, że ta firma uraczyła nas we Wrocku największym swoim marketem w Europie (czy jakoś tak?)

wątpię by taka firma jak IKEA miała różną politykę na dany region

ponowny edit
Cytat:nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, ale 400lm i 200lm z małą bańką są prezentowane jako niekompatybilne ze ściemniaczami, a 600lm i 1000lm jako kompatybilne

początkowo również nie zwróciłem na to uwagi, wręcz wydawało mi się, że te mniejsze są przystosowane do ściemniacza zwłaszcza 400 lm, nawet w oczach miałem obraz z krakowa ze sklepu, aczkolwiek musiał być mylny.
Natknąłem się na to w chwili przeglądania linków od Ciebie.

Co do spisku żarówkowego.. spisek ów był i będzie Smile
zresztą wszystko jest tak teraz robione Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
05-06-2014, 16:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-06-2014 16:59 przez szopen.)
Post: #14
Żarówki LED
raven.michal17 napisał(a):oferta z ibooda nie jest jakaś oszałamiająca, nie wiem jak świecą te philipsy
w porównaniu z tym co jest w Ikea nie jest to żaden szał, dlatego napisałem o konieczności zakupu większej partii, bo 30zł za kuriera z ibood psuje sens ekonomiczny tego zakupu
350lm - więc są nieco ciemniejsze od 400lm z Ikea
w opisie jest "przelicznik" na 32W klasycznej żarówki - czyli zbliżone do 25W

jakkolwiek marketów Ikea w PL jest tylko 8 w 7 miastach, więc nie każdemu opłaca się tam jechać i dlatego zamieściłem linka do oferty (zrobiłem też jakiś czas temu też z grubsza przegląd marketów budowlanych we Wro szukając właśnie tego typu źródeł światła z trzonkami E27 i nie było nic specjalnie ciekawego)

w "iboodowej dyskusji" o ofercie ktoś wrzucił link do ceneo, z którego wynika, że przeciętna cena takiego Philipsa to jakieś 30zł czyli przy zakupie jednego czteropaka z przesyłką wyjdzie mniej więcej to samo co w pierwszym lepszym sklepie online, dopiero większa ilość daje jakąś odczuwalną oszczędność

raven.michal17 napisał(a):Można je włączać, wyłączać oraz ściemniać jeśli jest taka możliwość.
u nas za to nie ma aż tylu różnych demówek chociaż jest ich sporo to chyba wszystkie mają tylko wyłączniki - w szczególności ściemniacz jest chyba tylko jeden i to podłączony na stałe do oprawy z jakiegoś badziewia z zamontowaną ściemnialną świetlówką kompaktową

raven.michal17 napisał(a):czy w takim bądź razie można jaką się chce żarówkę rozpakować i sprawdzić ?
jeśli opakowanie nie jest jakoś szczególnie zabezpieczone (np. zgrzewany blister) to staram się korzystać z testerów jeśli są tylko dostępne w sklepach
bodajże Osram z tego względu wprowadził nawet specjalne blistry z wystającym trzonkiem poza opakowanie, aby można było skorzystać z testera
(można by to zasugerować w Ikea - podobno są otwarci na ciekawe propozycje)
LEDARE 1000lm jest pakowana w "plastikowy kartonik", który można bezproblemowo otworzyć i zamknąć, jak były zapakowane wersje 400lm i 600lm nie pamiętam, a teraz nie zwróciłem na to uwagi - starałem się skoncentrować na szybkim znalezieniu 1000lm
(bo generalnie nie istnieje pojęcie "szybkie zakupy w Ikea - trzeba przejść jakieś 0,5km od wejścia do kas drogą "na skróty")

raven.michal17 napisał(a):początkowo również nie zwróciłem na to uwagi, wręcz wydawało mi się, że te mniejsze są przystosowane do ściemniacza zwłaszcza 400 lm, nawet w oczach miałem obraz z krakowa ze sklepu, aczkolwiek musiał być mylny.
no właśnie nie wiem czy był mylny Big Grin może to po prostu zmiana oferty
zwróciłem na to uwagę dopiero teraz przy szukaniu zamieszczonej wyżej dokumentacji
jak było w sklepie po prostu nie pamiętam - nie szukałem pod kątem ściemniacza

PS regulamin zwrotów w Ikea
http://www.ikea.com/ms/pl_PL/customer_se...u_2013.pdf
jak widać zostałem zrobiony "na szaro", bo to jest regulamin zwrotów który nie precyzuje przyczyny czyli np. z powodu "odwidziało mi się"

przypadku towaru wadliwego jakoś tu nie widzę, generalnie kwestie gwarancji i niezgodności towaru z umową są jakoś sprytnie przemilczane (czyżby miało to na celu tworzenie wrażenia, że produkty są topowej jakości?)

spag napisał(a):Apropos ikea i karty podarunkowej nie mogles kupic czegoś i pójść zwrócić ze sie rozmysliles? Big Grin oczywiście wtedy zwrot gotówką.
jeśli się zapłaci kartą podarunkową (*- bywa pod różnymi nazwami) to zwrot gotówki można dostać tylko w formie zasilenia takiej karty

* - sformułowanie z w/w regulaminu: "karty elektroniczne IKEA (upominkowe, rabatowe i refundacyjne)"
coś na pocieszenie tych, którzy czytając się nastawili na tą ofertę z ibood, a nie zdążyli
w sklepach są LEDówki rodzimej produkcji PILA (czy raczej PIŁA ?) 470lm 7W opisane jako odpowiednik żarówki 40W (chociaż mam wrażenie, że pudełko projektował ktoś, kto zupełnie nie wie o co w tym wszystkim chodzi, to jednak ta wartość wygląda na wiarygodną, tylko zapis 7WATT/40W wygląda dziwnie), a to przecież było nie było Philips... w markecie Carrefour znalazłem je za 23zł/szt.

w tym samym markecie jest wakacyjna promocja na inne LEDówki - wybrane modele o deklarowanych jasnościach od ~ 200lm do 400lm znajdziemy już za 10zł/szt. jednak nie publikuję nazwy ich producenta celowo, ponieważ takiej bzdury jak tam zobaczyłem na 2 sąsiadujących opakowaniach dawno nie widziałem (edit: wrzuciłem zdjęcie z wyróżnieniem tego co miałem na myśli - po prawej wydaje się być większe opakowanie, ale stało ono bliżej aparatu)
oczywiście mimo ceny stwierdziłem, że szkoda kasy na eksperyment z ich zakupem...
   

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
10-06-2014, 15:43
Post: #15
Żarówki LED
trochę "odgrzeję kotleta"

1) przyjrzałem się trochę dokładniej świeceniu opisanych wcześniej lLEDówek i potwierdzam, że nie gasną od razu
nie jest to w sumie nic szczególnie dziwnego - faktycznym źródłem światła białego jest luminofor (podobnie jak w świetlówkach) pobudzany do świecenia przez strukturę LED świecącą na... niebiesko lub w ultrafiolecie

2) w tym wątku na elektrodzie jest ładnie zademonstrowana metoda oceny migotania (specjalnie poruszone zdjęcie), oraz metoda zgrubnej oceny ciągłości widma przy pomocy... płyty cd
http://en.elektroda.pl/rtvforum/topic2437746.html
przy ocenie z użyciem płyty cd najgorzej u mnie wypadła świetlówka kompaktowa spiralna będąca budżetowym wypustem Castoramy o oznaczeniu ESS-13-15W-E27 dla której widmo składa się z kilku całkiem oddzielnych pasków, przy okazji zaświeca się ona z bardzo dużym opóźnieniem

3) inny ciekawy link - USA mają rządowe agencje, które faktycznie się zajmują czymś pożytecznym, szkoda, że UE czy polski rząd nie ma takich instytucji
http://energy.gov/eere/ssl/solid-state-lighting

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
18-07-2014, 13:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-07-2014 15:57 przez raven.michal17.)
Post: #16
Żarówki LED
szopen napisał(a):LEDARE 1000lm jest pakowana w "plastikowy kartonik", który można bezproblemowo otworzyć i zamknąć, jak były zapakowane wersje 400lm i 600lm

masz rację, ledare 1000 lm jest pakowana w plastikowy kartonik natomiast ledare 400 lm oraz 600 lm pakowane są jak to wcześniej nazwałeś w zgrzewane blistry [Obrazek: 73mdYRJ.jpg]
Tak jak mówiłem, w Krakowie wydaje mi się, że nie ma testerów przy dziale żarówek, natomiast są gablotki, wydaje mi się ze wszystkimi dostępnymi żarówkami, gdzie można zobaczyć jak świecą, załączyć oraz zgasić jak również pobawić się ściemniaczem
[Obrazek: VsmAlbT.jpg]
tabela porównawcza uchwycona [Obrazek: NnesBs3.jpg][Obrazek: L4C1LXJ.jpg]
Tak jak wcześniej mówiłem ledare 400 lm zapala się z lekkim opóźnieniem w stosunku do zwykłej żarówki, obecnie posiadam 5 takich żarówek i opisane zjawisko występuje w każdej z nich. Dodam, że ledówka 400 lm w gablotce reagowała tak samo.

Swoją drogą początkowo próbowałem wymienić swoją ledare 400lm na nową ze względu na to lekkie opóźnienie, Pani z obsługi klienta w dziale od reklamacji, po rozmowie z panem z serwisu przyniosła mi żarówkę (bez opakowania)
Na pytanie skąd mam mieć pewność, że nie jest ze zwrotu odpowiedziała, że dostają żarówki na serwis na zaś by mieć na wymianę (coś w ten deseń)
No nic wziąłem nowo wymienioną i poszedłem sprawdzić jak świeci (niedaleko znalazłem tester) Również zapalała się z lekkim opóźnieniem.

Także podsumowując ledare 400 lm ten typ tak ma, natomiast w kuchni wisi ledare 600lm i zapala się ze strzała.

PS fotki niebawem ... mam problem z dodaniem zdjęcia do posta w postaci załącznika, czy to lokalny problem czy chwilowa nie moc ?Big Grin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
25-11-2014, 08:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2015 21:26 przez szopen.)
Post: #17
Żarówki LED
nadszedł czas na aktualizację tematu (przy okazji małego remontu mieszkania rodziców, wymieniłem kilkanaście "punktów świetlnych" na LED) to właściwie streszczenie spostrzeżeń i doświadczeń zebranych przez ostatnie 2 miesiące:

1) ostrzegam przed zakupem LEDówek POLUX E27 5,1W 347lm, które miały mieć barwę ciepłą 3000K
takich jak z poniższego linka
http://www.castorama.pl/katalog-produkto...2-szt.html
cena wydawała się zachęcająca (między 20zł a 30 zł za DWUPAK, nie pamiętam dokładnie, bo żarówki te wróciły do sklepu szybciej niż ktokolwiek by się mógł spodziewać) na szczęście kupowałem w Castoramie, gdzie nie ma żadnych problemów ze zwrotem
tym razem jestem gotów przypuszczać, że stojak reklamowy (ze świecącymi żarówkami) został spreparowany przez dystrybutora z CAŁKIEM INNYCH łudząco podobnych LEDówek (może z innej partii a może po prostu by sprzedać chłam?) ponieważ te zamontowane w stojaku świeciły barwą którą można nazwać "ciepła" (w każdym razie "na oko" byłem w stanie przyjąć, że mają te 3000K) natomiast to co przyniosłem do domu po rozpakowaniu i montażu świeciło niebieskawo, a każdy przy tym świetle wyglądał jak trup w kostnicy...

2) ostrzegam również przed wyrobami żarówkopodobnymi EKO-LIGHT trzonekG4 12V~ (zamiast halogena do małych oprawek) opisane jako "LED SMD G4" oraz "Ciepły Biały 1,5W=10W 100Lm" (pisownia oryginalna), a od tylnej strony blisterka wielkości pudełka zapałek przy użyciu lupy można znaleźć jeszcze takie informacje jak "24xSMD" "3000K" czy "Ra>80" i parę innych o raczej miernej wartości merytorycznej, cena za dwupak to coś koło 30zł w Casto, te też już by były w sklepie, ale zgubiłem paragon (na szczęście kupiłem tylko 1 blister na próbę)
te nie dość, że świecą z niebieskawym odcieniem i to zróżnicowanym w zależności od kierunku (czyli zbudowane z najtańszego sortu LED), to jeszcze intensywnie migają (producent pożałował nawet na kondensatory, bo żadnej przetwornicy z całą pewnością nie zawierają)

3) byłem w Casto stąd skreślenie, prawdopodobnie chodzi o LEDSYSTEMS LT510, LT504 i LT503, w odmianie o końcówce "-30" oznaczającej 3000K, czemu prawdopodobnie? otóż te zamontowane były w INNYCH opakowaniach więc nie mam 100% pewności, musze zrobić fotki tabliczek znamionowych tych już zamontowanych tu jest miejsce na późniejszą edycję - będę chwalił profile LED, które są dostępne w Castoramie (niestety zapomniałem nazwy producenta/importera?, wydaje mi się, że to jakaś polska firma, ale może to tylko importer) mogę tylko napisać tak - dostępne są w gotowych odcinkach o długościach 100cm, 40cm i 30 cm (oraz być może innych?) opisane jako 3000K i faktycznie świecą ciepłym białym światłem, idealnie stabilnym (żadnego mrugania) opcjonalnie jest też wersja 4000K czyli zimny biały, ale taki mi nie odpowiada, zasilane są bezpośrednio z 230V, a w komplecie jest wszystko co potrzeba, czyli końcówka do podłączenia ("koniczynka"), łącznik umożliwiający połączenie 2 modułów ("koniczynka beczka"), zaślepka do złącza (dla ostatniego modułu) oraz zaczepy umożliwiające montaż mechaniczny
jedyna ich wada to fakt, że różne długości gasną w różnym czasie (gdybym o tym wiedział zrezygnowałbym z modułu 30cm umieszczonego wśród modułów 100cm)

4) z racji tego, że oddałem żarówki opisane w punkcie 1) ich miejsce zajęły ikeowskie LEDARE mleczne 400lm i 600lm
i w tej chwili mogę się ostatecznie wypowiedzieć w kwestii zapalania się z opóźnieniem wersji mlecznej 400lm - zapalają się z tak dużym opóźnieniem, że ślepy by to zauważył Big Grin podejrzewam, że jest to ~0,5 sekundy
TO Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ SĄ INNE LEDówki niż LEDARE 400lm które były kiedyś (i zapewne te stare z pierwszej dostawy są w gablotkach prezentacyjnych we Wrocku) chyba w cenie zbliżonej do 30zł
i przy okazji aktualizacja ceny tych co zapalają się z opóźnieniem - spadła do 18zł (podejrzewam, że te obecnie dostępne 400lm są od innego producenta niż te dostępne dawniej i niż wersja 600lm)

5) co do E14 w IKEA
szopen napisał(a):jeśli ktoś lubi "świece", ale 4 dychy to zdecydowanie za drogo
i... model wyparował z oferty, zamiast niego jest prawdopodobnie ten - świeca 200lm za 16zł (przy tej cenie jest ona do rozważenia)
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10255289/
oraz reklamowana jako nowość kulka 200lm, która powinna się mieścić w każdej oprawie, niestety cena nie do przyjęcia (30zł), ale jak ktoś potrzebuje do lampki nocnej pojedynczą sztukę to... sugeruję poczekać na spadek ceny do rozsądnego poziomu Big Grin
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90255290/
obu nie testowałem (ponieważ wcześniej zdecydowałem się na OSRAM - pkt. 8) )

6) jeszcze jedna aktualizacja oferty IKEA tym razem E27 1000lm z bańką o wielkości mieszczącej się w standartowych oprawach
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/00257482/
niestety nie testowałem, bo ta nowość jakoś pojawiła się bez zapowiedzi ani jakiegokolwiek szumu medialnego
a nawet nie zauważyłem jej w sklepie...

7) myślałem że niekompetencja pracowników IKEA to problem lokalny związany z rozmiarem wrocławskiego sklepu, jednak nie - byłem w Łodzi i tam tez byłem świadkiem popisów indolencji...
zaczynam mieć wrażenie, że wraz z wymianą dostępnych artykułów na ich tańsze wersje wymieniono tez załogę na tańszą... a zwolnieni kompetentni pracownicy znaleźli zatrudnienie w Castoramie (gdzie dostępne towary są zarówno chłamowate jak i z prawie luksusowej kategorii)

8) i jeszcze raz o E14 tym razem zupełnie przypadkowo (zakupy w .. Tesco i tylko z ciekawości zajrzałem na dział elektryczny, bo zwykle albo ciekawe produkty były w kosmicznych cenach albo w miarę tani chłam) i znalazłem tam OSRAM "LED STAR CLASSIC P 40" 6W (=40W tradycyjnej żarówki), 470lm, 2700K, trwałość szacowana na 15000h (i sprytnie przeliczona na 15 lat przy ~2,7h/dobę) z innych parametrów 60% jasności osiągane w momencie włączenia no i na koniec cena 30zł co moim zdaniem jest do przyjęcia przy tych parametrach (a nie są naciągane i biją na głowę to co w tej chwili można dostać w IKEA z gwintem E14, przypomnę jeszcze, że ten wątek ma już pół roku i mimo zmiany ofert i drobnej obniżki niektórych cen w zasadzie nic się nie zmieniło)
http://www.osram.pl/osram_pl/produkty/te.../index.jsp
konkretnie chodzi o model z zakładki "P 40 6 W/827 E14 FR"
powyżej chyba podałem błędny model - powinno chyba być nie F 40 lecz P 40 ale poprawie jak sprawdzę nadruk na blistrze
mogę dodać że zastosowana w lampce do czytania daje naprawdę bardzo mocne (te 470lm nie jest naciągane) przyjemne światło, patrzyłem ostatnio - ten model jest nadal dostępny w sieci Tesco w wielu miastach i cena jest ta sama (30zł bez kilku groszy) a sama LEDówka prawie się nie grzeje


PS podając ceny pomijam marketingowo ucinany 1gr (czasem może być to nawet 10gr, jakkolwiek wspomniane wyżej sklepy stosują zwykle końcówkę 99gr) - dla przypomnienia przy cenie 20zł groszowa różnica stanowi 0,05% (mówiąc bardziej obrazowo: z groszowej oszczędności na jedną żarówkę kupioną za 19,99zł uzbieralibyśmy dopiero przy kupnie 2000szt.)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-11-2014, 20:09
Post: #18
RE: Żarówki LED
Ja kupiłem polluxa na mały gwint. Chyba e14. 480 lumenów. Świeci mocno, kosztował 20zł. Jedynie daleko mu do barwy normalnej żarówki. Mogę polecić.

P. S są żarówki ledowe na mały gwint jak świecowe ale grzybki?

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-11-2014, 01:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2015 21:07 przez szopen.)
Post: #19
Żarówki LED
1) nie wiem czy twój pollux i mój POLUX to to samo Big Grin

2) jakkolwiek chyba raczej nie możesz polecać czegoś co ma barwę przy której nie da się wytrzymać, no chyba jako oświetlenie uzupełniające

3) nie wiem co masz na myśli jako grzybki, gwint nie ma nic wspólnego z kształtem bańki, świecowe są zarówno E14 jak i E27, natomiast funkcjonalne odpowiedniki reflektorów R50 czy R63 (i coś czuję, że to właśnie masz na myśli) wyglądają całkowicie inaczej od tradycyjnych żarówek (np. IKEA ma LEDowy odpowiednik tylko żarówki R50 z gwintem E14, ale w marketach budowlanych znajdziesz i inne)

ewentualnie popatrz wyżej na OSRAM z posta wyżej jest z bańką typu "mała kulka" (matowa lub przezroczysta, z gwintem E14 lub E27) ale są też inne modele, albo gdybyś był w jakimś mieście gdzie jest IKEA to warto spojrzeć na to
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/catego...oom/20514/
na szczęście do zakupu LEDówek nie potrzeba pomocy nie do końca kompetentnej obsługi, lecz od pół godziny do około godziny, aby dokonać zakupów jeśli tylko "wiemy co chcemy"
(o ile jest się zdecydowanym na jakieś konkretne produkty, to listę zakupów można sobie przygotować online i wydrukować w domu czy pracy, wymagana rejestracja do tworzenia listy online, warto tez zawczasu zarejestrować się do programu lojalnościowego "IKEA Family" choćby dla kawy czy herbaty gratis w dni robocze, ale też niektóre towary mają niższe ceny dla posiadaczy karty)

a tym razem popisów niekompetencji ciąg dalszy - w sklepie zadałem tylko jedno pytanie, bo kwestia dla mnie nie była oczywista i dowiedziałem się że taki oto stołek-drabinka
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90241463/
zawiera elementy antypoślizgowe w komplecie, tak jak na egzemplarzu wystawowym
okazuje się jednak, że trzeba sobie dokupić to oddzielnie
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60098895/
czego pani "konsultantce" w sklepie nie udało się stwierdzić mimo posługiwania się ich wewnętrznym systemem komputerowym, a ja post factum w domu stwierdziłem to w pół minuty znajdując pierwszy z linków
(chociaż w tym wypadku to raczej węszę ukrytą podwyżkę, bo instrukcja montażu, która się owa pani posłużyła
http://www.ikea.com/pl/pl/assembly_instr...-2_pub.pdf
zawiera rysunek pasków dostarczonych w innej postaci i sugeruje ich zawartość w komplecie)
na szczęście byłem sobie tylko "pozwiedzać" i przygotować pomysły do późniejszych zakupów "za jednym zamachem"


muszę "odszczekać" to co skreśliłem powyżej - to strona Ikei wprowadza w błąd sugerując paski antypoślizgowe jako "produkt powiązany",
pani z obsługi udzieliła mi KOMPETENTNEJ odpowiedzi w/g instrukcji (taka była zawartość opakowania, jakie elementy były w instrukcji)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-11-2014, 00:00
Post: #20
Żarówki LED
Może jestem ślepy, ale ten polux dla mnie jest kolor OK i nie widzę niebieskiego. Może jestem ślepy, ale jest OK.

Chodziło mi o taką żarówkę http://images.okazje.info.pl/p/dom-i-ogr...14-40w.jpg

Widziałem w castoramie chyba odpowiednik, taki pół-grzybek. 3waty - 10zł jakiś no-name. 3.5wata 15zł z poluxa.

Chyba wezmę takie 4 no-name. Szkoda tylko, że oryginalne są ciemne/przezroczyste a dali biale oprawki w ledach. One wyglądają okropnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz