[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Win 10 Problem po zmianie uprawnień i przejęciu na własność folderów systemowych
30-05-2020, 13:08
Post: #1
Win 10 Problem po zmianie uprawnień i przejęciu na własność folderów systemowych
Witam,

Spowiedź:
namieszałem jak w tytule z uprawnieniami i własnością folderów:
C:/program files/windows apps/
C:/users

Dlaczego?
Gdyż znalazłem tutorial który rozwiązał mój problem z zamykającym się Microsoft Store od razu po uruchomieniu. Nakazywał on dodanie grupy i uprawnień dla niej ("wszystkie pakiety aplikacji") pełna kontrola dla właśnie tych wyżej wymienionych folderów.
Żeby to zrobić musiałem przejąć na własność dla mnie (zalogowany jako "admin", taki mam username) ów foldery.
Wcześniej właścicielem folderu Windows Apps był - TrustedInstaller a Users - System.
Po dodaniu i ustawieniu pełnej kontroli dla "wszystkie pakiety aplikacji" dla ów folderów zmieniłem z powrotem właścicieli ów folderów na takich jak byli wcześniej (Trustedinstaller i System).
Wszystkie te zmiany zrobiłem oczywiście zatwierdzając dla podfolderów również.

Efekty:
Microsoft Store rzeczywiście zaczął działać.
Ale zaczęły się dziać dziwne rzeczy - menu start przestało reagować na kliknięcie w logo Windows na pasku zadań, pulpit zgubił tapetę i niektóre ikonki programów a Firefox się nie otwierał twierdząc że nie może znaleźć profilu który właśnie jest w users.

Co dalej zrobiłem:
Eksperymentując z ustawieniami uprawnień doszedłem że problem znikł dopiero jak ustawiłem uprawnienia dla wszystkich grup dla tych folderów (które wcześniej nawet ich nie miały) na pełna kontrola dostępu a ustawienie dopiero właściciela jako mnie (zalogowany jako "admin", taki mam username) spowodowało dopiero powrót do normalności... tak myślałem...

Co działa a co nie działa obecnie:
Microsoft Store działa. Menu start i pulpit też.
Pojawił się za to dziwny symptom - dwa bardzo duże programy AutoCAD i 3dsMax zaczęły się uruchamiać przeraźliwie wolno! Normalnie wcześniej każdy z nich na dysku SSD uruchamiał się około 30 sekund, teraz jest to około 3 minut! Nie mogę sobie pozwolić na coś takiego gdyż są to programy które uruchamiam nawet po kilkanaście razy dziennie! Oczywiście efekt jest powiązany z tym na pewno że obie mają dużo danych w C:/Users.

Co może pomóc, prośba o potwierdzenie:
1. Znajomy mówi zrób komendę "sfc /scannow"
a) Czy to przywraca też odpowiednie ustawienia uprawnień folderów i właścicieli folderów bo wszystko już działa ok tylko ten 3dsMax i AutoCAD wczytuje się bardzo długo zamiast 30 sekund ale one nie krzyczą że nie mają do czegoś dostępu tylko wolno startują.
b) czy ta komenda jest bezpieczna w 100%? Nie mogę sobie pozwolić na to by z jakiś powodów narobić syfu żeby później już w ogóle nie mieć dostępu od razu do narzędzi pracy tylko znów coś naprawiać
2. Czy uaktualnienie z wersji Windowsa 1803 do najnowszej naprawiło by uprawnienia i właścicieli folderów w C:/Users? Wyczytałem gdzieś że w Win 8 update do 8.1 to nie przywraca tego. A update Windows 10? Ktoś potwierdzi? Bo to by chyba była najlepsza opcja do której bym był skłonny
3. Jakieś inne pomysły?

Bardzo was proszę o pomoc

Wysłane z mojego GM1913 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
31-05-2020, 01:43
Post: #2
Win 10 Problem po zmianie uprawnień i przejęciu na własność folderów systemowych
1a) z tego co wiem, to nie
1b) zasadniczo jest to bezpieczne, ale stare przysłowie pszczół mówi:
"ludzie dzielą się na 2 kategorie: tych co robią backupy i tych co będą je robili"
2) w niektórych nietypowych konfiguracjach sprzętowych (mam na myśli raczej stary sprzęt, ale dotyczy to też starszych xeonów) aktualizacja może się skończyć poważnymi problemami (no ale kto nie robi backupów na produkcyjnym sprzęcie?)
3) oficjalne wsparcie microsoftu zwykle daje radę

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-06-2020, 15:30
Post: #3
Win 10 Problem po zmianie uprawnień i przejęciu na własność folderów systemowych
Ogólnie po takim grzebaniu we właściwościach plików to ja optuję za reinstalacją Windows. MS Store łaski nie robi ma się odpalać bez kombinowania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz