[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
13-07-2018, 18:16
Post: #1
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
Witam

Czy operator może, na podstawie logów - np. z masztów (stacji bazowych telefonii komórkowej), określić jaką drogę przebył telefon komórkowy w danym dniu z podaniem czasu?
Jaka to będzie dokładność – ile metrów?

Pozdrawiam
Theofilos
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-07-2018, 23:54
Post: #2
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
W technologii 2G, jeżeli nie masz aktywnego połączenia GPRS to nie - tylko zmiany LACów (a te mają po kilkanaście, czasem kilkadziesiąt km średnicy) można ustalać. Do triangulacji wymagane jest aktywne połączenie telefonu z siecią, a nie tryb czuwania. Ale to można wymusić np. poprzez rozpoczęcie nawiązywania połączenia głosowego lub SMS.

Jednak w praktyce wszyscy mają aktywne połączenia GPRS i korzystają z wyższych technologii, więc operator ma stałą informację o tym, gdzie jesteś - z którego masztu korzystasz. Ponieważ potrzebne jest przygotowanie do handoveru na kolejną komórkę w razie przemieszczania się, to terminal (telefon/modem) cały czas obserwuje kilka sąsiednich (pod względem mocy sygnału) BTSów i operator pośrednio może tę informację z terminala wyciągnąć, albo wymusić metodami siłowymi (jest możliwość wymuszenia handoveru przez operatora) - w ten sposób operator uzyskuje poziomy sygnału z kilku BTSów.
Znając ich lokalizację oraz zakładając, że co do zasady siła sygnału jest powiązana z odległością można wykonać triangulację. Jednak jej dokładność zależy od siatki BTSów w okolicy - im rzadziej rozłożone, tym błąd większy. W mieście to kilkadziesiąt do kilkuset metrów, poza miastem to już mogą być kilometry rozrzutu, choć zwykle daje się uzyskać dokładności poniżej kilometra.
Znacznie lepiej i skuteczniej uzyskać informacje o położeniu z GPS w smartfonie - Google i iOS wysyłają twoją pozycję co około 5 minut do chmury, a jak nie masz połączenia - to zbierają te info i wysyłają jak tylko będzie połączenie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 2 użytkowników podziękowało użytkownikowi jakubd za tę wiadomość:
Ekonomista (2018-07-15), pigwa (2018-07-14)
14-07-2018, 19:00
Post: #3
RE: Ustalenie trasy telefonu komórkowego
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Chodzi o dane historyczne od operatorów sprzed kilku miesięcy i ustalenie na ich podstawie, jakimi ulicami (zaznaczonymi czerwonym owalem) z tej mapki - z zaznaczonymi BTSami, przemieszczał się telefon komórkowy.
Pewnie to był smartfon.
No ale z tego co napisałeś, to chyba marne szanse.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-07-2018, 19:12
Post: #4
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
Operator trzyma dane przez 2 lata na potrzeby służb.
Nie możliwości tak dokładnego ustalenia przy tym rozkładzie BTSów, o ile jest aktualny - najwyżej, ze telefon znajdował się w tej okolicy (dokładność będzie najwyżej taka, jak cały ten okrąg wg mnie, o ile nie było aktywnego nasłuchu).
Na żądanie Policji przy trwającym śledztwie odpowiedniego kalibru (zagrożone karą więzienia raczej, ale konkretnego limitu znaczenia sprawy nie znam, na pewno nie będzie nikt uzyskiwał dostępu do tych baz danych z powodu drobnej kradzieży).
Poza tym to raczej można raczej wyciągnąć billing, dane o lokalizacji to procedura znacznie bardziej skomplikowana raczej.

Technicznie łatwiej będzie się włamać kolesiowi na konto google i zajrzenie do historii jego wycieczek Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2018, 00:51
Post: #5
RE: Ustalenie trasy telefonu komórkowego
(13-07-2018 23:54)jakubd napisał(a):  Znacznie lepiej i skuteczniej uzyskać informacje o położeniu z GPS w smartfonie - Google i iOS wysyłają twoją pozycję co około 5 minut do chmury, a jak nie masz połączenia - to zbierają te info i wysyłają jak tylko będzie połączenie.

Czy jest możliwość zablokowania tej funkcjonalności (Android)?
Jaka aplikacja lub funkcja to obsługuje?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2018, 10:57
Post: #6
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
jakubd napisał(a):W mieście to kilkadziesiąt do kilkuset metrów
Mnie googlemaps pokazuje, że jestem w domu z dokładnością do paru metrów bez włączonego GPS, ale z włączonym WIFI. Co jeszcze ciekawsze - pewna aplikacja pokazała mi moją pozycję bez włączonego GPS oraz WIFI, na mieście, w totalnie zabudowanym miejscu, z dokładnością do jakichś 10m! Przypadek losowy?! Jak to jest z tym WIFI ?, bo domyślam się, że google zapisuje pozycję HotSpota w momencie, gdy zna lokalizację np. telefonu, gdy ten ma dostęp do GPS i łączy sie po WIFI z HotSpotem. Nie chcę głosić herezji - to moje domysły. Napisz jak jest naprawdę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2018, 11:54
Post: #7
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
tak jest naprawdę - lokalizowanie jest możliwe właśnie w ten sposób (ale musi być sporo sieci o znanych pozycjach, sam znam miejsca, gdzie połączenie z WiFi przy braku zasięgu GPS powoduje "teleportację" nawet o kilkaset metrów)

wszystko można oczywiście wyłączyć (zapisywanie historii lokalizacji jest w ustawieniach map, co nieco jest w ustawieniach prywatności w panelu ustawień google, a wyszukiwanie otwartych hotspotów mimo wyłaczonego WiFi w ustawieniach WiFi), ale nie sądzę, że to w 100% zablokuje zanonimizowane wysyłanie pozycji

prawdopodobnie jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wgranie alernatywnego systemu pozbawionego usług google (np. CM czy obecnie lineage, oczywiście to dotyczy tylko tych słuchawek, dla których taka alternatywa istnieje), użytkownicy telefonów z iOS czy Windows są również tak samo śledzeni (ale nie mają alternatywy)

no jest jeszcze inne skuteczne rozwiązanie - nie używać smartfona wcale Tongue

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2018, 11:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-07-2018 11:59 przez Arathefu.)
Post: #8
RE: Ustalenie trasy telefonu komórkowego
(15-07-2018 00:51)izaw napisał(a):  Czy jest możliwość zablokowania tej funkcjonalności (Android)?
Jaka aplikacja lub funkcja to obsługuje?
Wystarczy wyłączać GPS po każdym użyciu.

Google ma zmapowane lokalizacje hotspotów, więc wystarczy że mamy włączone WiFi i po widocznych SSID jest w stanie z grubsza określić gdzie się znajdujemy. Zrobili to już lata temu. Kiedy byłem jedyną osobą w okolicy która miała w domu WiFi precyzja z jaką mnie lokalizowali zakrawała na czarną magię. Nawet chyba jakiś opt-out wtedy robiłem żeby nie być na liście.
A ta aplikacja która pokazuje lokalizację bez WiFi i GPS pewnie korzysta z cache'owanych danych i/lub AGPS.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2018, 13:46
Post: #9
RE: Ustalenie trasy telefonu komórkowego
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Teraz już mam jasność, że w przedstawionym przeze mnie przypadku, nie ma szans na odtworzenie przebiegu trasy (z podaniem czasu) z danych od operatora w tej konkretnej lokalizacji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-07-2018, 15:24
Post: #10
Ustalenie trasy telefonu komórkowego
Arathefu napisał(a):A ta aplikacja która pokazuje lokalizację bez WiFi i GPS pewnie korzysta z cache'owanych danych i/lub AGPS.
lokalizacja w trybie samolotowym (całkowite offline) z wyłączonym odbiornikiem GPS jest niemożliwa

natomiast A-GPS sam w sobie nie służy do ustalania pozycji, ale korzysta m.in. z lokalizacji stacji bazowych operatorów komórkowych do zgrubnego ustalenia pozycji (oraz dodatkowo pobiera bazy z aktualnym konstelacjami satelitów, poprawki czasu itd. które pozwalają na zwiększenie szybkości i dokładności odbiornika GPS)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  ładowanie telefonu mshmaster 5 5 923 02-07-2016 20:54
Ostatni post: szopen