[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
14-05-2018, 22:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-05-2018 23:29 przez Ekin.)
Post: #1
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Witam. Przymierzam się do zakupu anteny pod LTE. Odległość od BTS 4,5 kilometra w linii prostej w Świlczy (nadajnik znajduje się na kościele przynajmniej tak pokazuje mapa bts), po drodze w większości pola i lasek. Przewiduje długość kabli około 10m jeśli antena miała by być na maszcie 7-8 m nad ziemią lub 4-5m gdyby znajdowała się na poddaszu lub centralnie za oknem jakieś 5m nad ziemią. Kierując się opiniami na forach wybrałem trzy anteny:
-Sorensen 17dbi dualna
-Cybertech 15dbi mimo
-Antena mimo 14dbi z yagi.pl
Przewody jakie chciałbym zastosować to h155
-Celować w anteny na pasmo 800 czy 1800Mhz? Czy może uniwersalne?
-Która z anten będzie najlepsza w tym przypadku? Wszystkie mają podobne ceny
-Lepiej było by zamontować antenę na poddaszu czy na maszcie, czy może straty na kablu 10m będą za duże?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2018, 01:35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-05-2018 03:10 przez szopen.)
Post: #2
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
mogłeś jakieś linki wrzucić choćby to
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=ukel...09&zoom=13
Ekin napisał(a):-Celować w anteny na pasmo 800 czy 1800Mhz? Czy może uniwersalne?
-Która z anten będzie najlepsza w tym przypadku? Wszystkie mają podobne ceny
-Lepiej było by zamontować antenę na poddaszu czy na maszcie, czy może straty na kablu 10m będą za duże?
1. W to pasmo, na którym masz zasięg, jeśli nie umiesz tego określić to jedynym sensownym wyborem będzie antena szerokopasmowa (np. ATK-LOG LTE),
a jeśli umiesz (stosując modem lub telefon z możliwością przełączania pasm) to wybór zależy od wyników pomiarów
prawdopodobnie będzie to 800MHz (B20), ale ono nie jest optymalne pod względem przepustowości, więc jeśli uzyskasz zasięg w 1,8GHz (ewentualnie 2,1GHz czy 2,6GHz) to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie antena na pasmo w okolicy 2GHz (nic nie jest w stanie zastąpić jednak tzw. pomiarów terenowych Tongue trzeba brać pod uwagę, że stacje pracujące w różnych pasmach mogą być obciążone w różnym stopniu, więc zależy też czy twój sprzęt wspiera ręczny wybór pasma), a "opinie" na forach coraz częściej są sztucznie generowanym "marketingiem szeptanym".

2. Kup wszystkie i oddaj te 2 które dadzą najgorsze rezultaty (wiem to "głupia porada", ale nie ma żadnej gwarancji, że parametry podane przez sprzedawców są prawdziwe), gdyby parametry były porównywalne (ale zwykle nie są) wygrywałaby ta z największym zyskiem.

3. Antena musi być na zewnątrz, a czy musi być na maszcie to będzie wynikało z testów wykonanych np. przez okno, zupełnie nie rozumiem czemu chcesz stosować tak długie kable - umieść router na poddaszu, a na dolnych piętrach daj dodatkowe AP podpięte kablowo (skrętką) do routera.

Widzisz wieżę tego kościoła?

w/g oficjalnej mapy operatora
http://4glte.play.pl/
zasięg LTE w twojej okolicy wygląda tak:
[Obrazek: attachment.php?aid=2773]
czyli stawiam na to, że w miejscowości Trzciana zasięg pochodzi w większości ze stacji bazowej w Bratkowicach (i tam warto spróbować skierować antenę) a teren jest prawdopodobnie pagórkowaty (lub te lasy nie są wcale małym laskiem)

a na drugiej oficjalnej mapce
https://www.play.pl/pomoc/mapa-zasiegu.html
widać nawet jak ukształtowane są sektory
[Obrazek: attachment.php?aid=2774]


Załączone pliki Miniatury
       

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2018, 12:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2018 13:12 przez szopen.)
Post: #3
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
BTS Świlcza emituje tylko 800 i 1800 MHz. Jeszcze jak miałem modem bez hilink wykryło mi że łączy się właśnie z nadajnikiem w Świlczy optycznie nie widać. Co do sprawdzenia i ewentualnego ustawienia pasma na sztywno to musiał bym obecny modem E3372 przełączyć w tryb bez hilink czego się boje zrobić żeby nie uwalić modemu. Spróbuję na czasie pożyczyć jakiś modem żeby sprawdzić pasma. Nie mogę umieścic routera na poddaszu bo piętro nie jest uzytkowe tzn jest to strych bez instalacji elektrycznej stąd tak długi przewód. Jeśli już miał bym kupować antenę to w tym przypadku lepiej panelówke czy raczej kierunkową?

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2018, 13:14
Post: #4
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Ekin napisał(a):Przewody jakie chciałbym zastosować to h155
Może lepiej coś lepszego w podobnej cenie? Np. Tri-Lan 240
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2018, 13:34
Post: #5
RE: Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
(15-05-2018 13:14)Ekonomista napisał(a):  
Ekin napisał(a):Przewody jakie chciałbym zastosować to h155
Może lepiej coś lepszego w podobnej cenie? Np. Tri-Lan 240
Też myślałem o trilanie i wydaje mi się że był by to najlepszy w tej cenie

Wysłane z mojego Redmi Note 4X przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2018, 13:49
Post: #6
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Sam używałem h155 zrobiony w PL do skanera częstotliwości i powiem, że to kawał dobrego kabla. A ten Trilan ma ponoć mniejsze tłumienie. Zaryzykować można. Przy paru metrach to są małe pieniądze, zawsze możesz go zostawić do czegoś i kupić lepszy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
15-05-2018, 14:06 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2018 02:00 przez szopen.)
Post: #7
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Ekin napisał(a):jest to strych bez instalacji elektrycznej stąd tak długi przewód.
lepiej ciągnąć każdy inny przewód niż antenowy,
jeśli nie masz tam instalacji elektrycznej to użyj po prostu przedłużacza z kategorii klimatycznej przeznaczonej do pracy na zewnątrz, jeśli masz obawy co do zabawy z napięciem sieciowym to ewentualnie pociągnij niskie napięcie z zasilacza do zasilania routera (nie szczędząc na grubości miedzi w kablu, choć wszystko w granicach rozsądku), tak samo lepiej przeciągnąć skrętkę i dostawić AP niż kombinować z łataniem zasięgu WiFi

modem i router wydzielają taką ilość ciepła, że dają radę zimą nawet w pomieszczeniach typu szopa czy stodoła (gdzie temperatury potrafią zejść sporo poniżej zera), jedyny problem to temperatury latem - należałoby się upewnić, że nie będzie tam upału ponad 40 stopni

Ekin napisał(a):lepiej panelówke czy raczej kierunkową?
panelówka jest odmianą anteny kierunkowej Tongue tylko kierunkowość jest tam zrealizowana inaczej niż w typowej konstrukcji Yagi-Uda, czyli "drabinki ze szczebelkami" (to są nazwiska projektantów i nie maja nic wspólnego z nazwą polskiej firmy "Yagi" no może poza faktem, że ktoś sobie nazwał firmę na cześć anteny Big Grin)
jeśli kupujesz antenę pod LTE to warto pamiętać, że to powinien być zestaw 2-antenowy (czyli 2 panele lub 2 anteny Yagi-Uda o przeciwnych polaryzacjach - jedna pionowej druga poziomej) albo zintegrowana konstrukcja dwupolaryzacyjna (zazwyczaj polega to na 2 zestawach "szczebelków" Tongue skierowanych pod kątem prostym względem siebie)

Ekin napisał(a):Też myślałem o trilanie
na 10m odcinku różnica w tłumieniu miedzy nimi nie będzie mocno rzucająca na kolana, ale lepiej zastosować oczywiście kabel o niższym tłumieniu (ale jak wiadomo, wszystko robimy w granicach rozsądku, w przypadku E3372 i tak będziesz musiał stosować pigtaile)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-05-2018, 23:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2018 00:04 przez Ekin.)
Post: #8
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
szopen napisał(a):modem i router wydzielają taką ilość ciepła, że dają radę zimą nawet w pomieszczeniach typu szopa czy stodoła (gdzie temperatury potrafią zejść sporo poniżej zera), jedyny problem to temperatury latem - należałoby się upewnić, że nie będzie tam upału ponad 40 stopni
Takich extremalnych warunków tam nie ma. W zimie temperatura nie spada tam ponizej 10 stopni a i w lecie jest znośnie

szopen napisał(a):panelówka jest odmianą anteny kierunkowej Tongue tylko kierunkowość jest tam zrealizowana inaczej niż w typowej konstrukcji Yagi-Uda, czyli "drabinki ze szczebelkami" (to są nazwiska projektantów i nie maja nic wspólnego z nazwą polskiej firmy "Yagi" no może poza faktem, że ktoś sobie nazwą firmę na cześć anteny Big Grin)
jeśli kupujesz antenę pod LTE to warto pamiętać, że to powinien być zestaw 2-antenowy (czyli 2 panele lub 2 anteny Yagi-Uda o przeciwnych polaryzacjach - jedna pionowej druga poziomej) albo zintegrowana konstrukcja dwupolaryzacyjna (zazwyczaj polega to na 2 zestawach "szczebelków" Tongue skierowanych pod kątem prostym względem siebie)
Źle sformuowałem pytanie. oczywiście jest kierunkowa ale ma szerszy kąt promieniowania (?) niż te długie anteny typu atk a co za tym idzie chyba wiązka w panelowych jest słabiej skupiona

szopen napisał(a):na 10m odcinku różnica w tłumieniu miedzy nimi nie będzie mocno rzucająca na kolana, ale lepiej zastosować oczywiście kabel o niższym tłumieniu (ale jak wiadomo, wszystko robimy w granicach rozsądku, w przypadku E3372 i tak będziesz musiał stosować pigtaile)
A pigtaile to nie są przewody światłowodowe? Jak miał bym taki przewód wykorzystać?


Aktualnie zmagam się bezskutecznie z przerobieniem E3372 w tryb tradycyjny bo chciał bym wykonać pomiary na poszczególnych pasmach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-05-2018, 02:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-05-2018 02:27 przez szopen.)
Post: #9
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Jeśli w lecie jest OK to bym wykorzystał to miejsce na sprzęt.



Zysk anteny jest odzwierciedleniem jej kierunkowości (w dużym uproszczeniu im mniejszy kąt bryłowy wiązki tym większy zysk), więc (mocno) upraszczając można powiedzieć, że anteny o takim samym zysku są mniej więcej jednakowo kierunkowe.



Pigtail to ogólna nazwa na krótki kabelek-przejściówkę (czasem mający nawet tylko jedną końcówkę zarobioną, bez znaczenia jakie medium jest użyte)
w tym wypadku potrzebujesz bodajże z FME na CRC9

Zdecydowanie odradzam stosowania sztywnych przejściówek przy kablu tej grubości i gniazdach CRC9



Nie flashowałem tego modemu na klasyczny, to nie pomogę, może Jakub zajrzy.
PS na dobry początek wybrałbym się na to poddasze z laptopem i modemem, aby sprawdzić zasięg bez zewnętrznej anteny

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-06-2018, 20:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-06-2018 20:10 przez Ekin.)
Post: #10
RE: Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
(17-05-2018 15:58)szopen napisał(a):  PS na dobry początek wybrałbym się na to poddasze z laptopem i modemem, aby sprawdzić zasięg bez zewnętrznej anteny

Na poddaszu zasięg jest dużo lepszy. Na tygodniu będę mieć działający drugi modem to zrobię pomiary na poszczególnych pasmach.

Eksperymentowałem też dziś z "aktywnym" przedłużaczem USB i umieszczaniem modemu na poddaszu. Router zachowuje się jakby widział urządzenie do czasu jak się kliknie "connect" w ustawieniach i wtedy na chwilę zaświeca się lampka na modemie ciągłym światłem żeby za chwilę zgasnąć i przestać być wykrywanym jak by za mało prądu dostawał. Próbowałem też z trzema aktywnymi hubami USB (podpinane zasilanie z zewnątrz) - Na PC działa normalnie natomiast router nie wykrywa w ogóle urządzenia z hubem. wpadłem na pomysł żeby zastosować do tego "aktywnego" hub'a dodatkowo kabelek USB typu Y.
Plus ewentualnie dodatkowo przerobić kabel sieciowy zasilający router (5V 2A) na USB i podpiąć do ładowarki z jednym wyjściem 1A (jako dodatkowe zasilanie do kabelka typu Y), a drugim 2A (do zasilania routera). Pytanie tylko czy takowa konstrukcja nie spali mi po prostu routera na wyjściu?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
01-06-2018, 22:28
Post: #11
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Nie ma sensu podawać tak zasilania - USB ma 4 żyły: 2 sygnałowe i 2 zasilania. Kabelek Y podaje zasilanie z drugiego źródła, z pierwszego (HUBa czy routera) żadne zasilanie nie idzie wtedy. To się nie sumuje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
02-06-2018, 00:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-06-2018 01:01 przez szopen.)
Post: #12
Trzciana k. Rzeszowa LTE Play
Problem polega właśnie na tym, że się sumuje, tyle że zgodnie z prawami fizyki, a nie życzeniami podpinającego… (więc prąd może płynąć w odwrotną stronę niż nam się wydaje).
Szkoda, że nikt nie produkuje zmodyfikowanych kabelków "Y" z przeciętą żyłą zasilającą na wtyczce, która ma wyprowadzone linie data - to załatwiałoby absolutnie problem potencjalnego niebezpieczeństwa takiej kombinacji.

Natomiast jeśli chodzi o doświadczenia praktyczne - poza anomaliami w działaniu niektórych routerów (które działały całkowicie lub częściowo po odłączeniu ich zasilania, a pozostawieniu włączonego zasilania zewnętrznego USB) nie stwierdziłem dotąd poważniejszych problemów przy stosowaniu kabli Y i zewnętrznego zasilacza 5V 2A (ale głowy sobie nie dam uciąć, że nigdy żadne uszkodzenie nie wystąpi), hub aktywny jest zbędny przy bezpośrednim podaniu zewnętrznego zasilania do modemu za pomocą kabelka Y.

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Będzie mniej zakłóceń sieci Aero2 i Play przy granicy z Ukrainą K4r0lSz 2 3 562 25-11-2014 13:20
Ostatni post: K4r0lSz
  Zasięg przez TNI i aplikację Play online StRaDiVaRiUs 2 3 327 08-06-2013 23:11
Ostatni post: jakubd