[-]
Szybkie szukanie

Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sonoff TH16 + AM2301 - zdalny programator z czujnikami temp. i wilgotności
27-10-2017, 10:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2017 11:04 przez Ekonomista.)
Zamierzam kupić i zainstalować coś takiego do grzejnika elektrycznego, tak aby utrzymywać temperaturę wg zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu, a nie gdzieś w grzejniku. Także dodatkowo mieć możliwość zdalnego (czyli poza domem) sterowania grzejnikiem albo innym urządzeniem.
Czy ktoś to miał i może się wypowiedzieć o jakości modelu/ewentualnie samej marki albo poleci jednak inny model/ewentualnie coś innej firmy?
Czy potrzebuję stałe IP do sterowania tym urządzeniem za pomocą aplikacji zdalnie (bo chyba można też przez wspólne wifi)?

@szopen - miałeś coś zamawiać tej firmy, ale później już temat zamilkł.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
27-10-2017, 11:05
Wygląda na to, że sterowanie przez konto w chińskiej chmurze:
https://www.itead.cc/wiki/Sonoff_TH_10/16 - na dole są manuale.

Zaczynam się bać coraz bardziej tego IoT w tym wydaniu - jeżeli wszystkie te urządzenia są pod nadzorem tego typu, to najazd zimą na kraj może być ułatwiony - wszystkim jednym ruchem wyłączamy ogrzewanie, albo właśnie doprowadzamy do przeciążenia sieci i od razu mamy łatwiej.

Do tego wiemy gdzie kto jest przez chmury z lokalizacjami telefonów i ogólnie robi się wesoło.

Jak ja bym robił coś na IoT to jednak własny serwer i wystawienie tego tak, żeby móc tym też sterować bez internetu. Do tego z pewnością wydzielona sieć WiFi tylko do automatyki domowej.

Może wątek o bezpieczeństwie?

Co do samego urządzenia - o ile twój grzejnik (elektryczny, ale to chyba oczywiste) nie przekracza parametrów wyłącznika, to powinno to to działać. O niezawodności marki musisz poczytać od innych.
27-10-2017, 12:02
jakubd napisał(a):Jak ja bym robił coś na IoT to jednak własny serwer i wystawienie tego tak, żeby móc tym też sterować bez internetu. Do tego z pewnością wydzielona sieć WiFi tylko do automatyki domowej.
Masz rację. Z czasem pomyślę nad własnym serwerem. Tak offtopowo zupełnie to czy wystarczy Orange Pi 2G-IOT jako serwer do do smarthome? Jestem zupełnie zielony w temacie serwerów, ale chciałbym wiedzieć jaki to jest rząd kwot.
27-10-2017, 12:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2017 18:00 przez szopen.)
Ekonomista napisał(a):@szopen - miałeś coś zamawiać tej firmy, ale później już temat zamilkł.
zamilkł, nie zamilkł ;P tylko przeprogramowałem sobie Sonofy na firmware Supla (też jest wątek o tym projekcie, a że to polski projekt, to ma własne forum po polsku i nie widzę sensu dublowania)
nie mam tyle czasu, aby tu o wszystkim pisać

niestety sonoff miał poważną wpadkę dotyczącą bezpieczeństwa użytkowania ich produktów tu przeklejka z innego wątku:

UWAGA -WAŻNE OSTRZEŻENIE dotyczące modeli Itead TH16 i POW
wprawdzie to inne modele od opisanych, ale warto wiedzieć, że taki poważny problem może wystąpić - osoby modyfikujące swoje urządzenia mogą ewentualnie wlutować drut bocznikujący ścieżki (w razie podejrzenia, że nie są odpowiedniej grubości)

https://www.itead.cc/blog/sonoff-th16-an...all-notice
bardzo nieładnie, że producent usunął ostrzeżenie (mimo, że zapewne dotyczyło tylko jednej lub kilku partii produktu) - takie usuwanie pachnie gorzej niż sama wpadka, ale mamy to:
https://web.archive.org/web/201703210112...all-notice

każde rozwiązanie ma jakieś zalety i wady, w przypadku sonoffa problemy mogą być takie:
1) z chińską jakością wykonania (mam ich "cale stadko" w szufladzie, to raczej wiem co mówię Big Grin)
2) a z związku z 1) ograniczona obciążalność (w tym wypadku nigdy bym nie ryzykował wyjść poza 2/3 tego co jest na tabliczce znamionowej…)
3) z niezawodnością działania/szybkością/bezpieczeństwem chińskiej chmury (to główna motywacja zmiany softu na polski, którą robiłem w innym modelu)
4) w moich realnych warunkach rozwiązanie oparte na WiFi się po prostu nie sprawdziło, więc tu już OFF TOPIC - na przeciągnięcie kabli nie ma szans, testowałem Zigbee, ale rozwiązania zamknięte okazały się niewypałem - konieczność budowy całego systemu w oparciu o sprzęt w zasadzie jednego producenta (z kilku możliwych, bo kompatybilność między różnymi bywa zerowa, co dotyczy także systemó opartych na WiFi)
5) więc ostatecznie zdecydowałem się wpakować w dużo droższy system oparty na sieci Z-wave (który już ma za sobą większość "chorób wieku dziecięcego" - w końcu ma już ponad trochę 10 lat)
6) oczywiście można "szyć patchwork" z kawałków rożnych systemów opierając całość na jednym z otwartych systemów ID, ale na to trzeba być albo zawodowym programistą, albo móc poświęcić na zabawę 100% wolnego czasu, o ile integracja 2-3 urządzeń nie jest jakimś hardkorem, to budowa czegoś zaawansowanego jest już mocno upierdliwa (a jako niezbędne minimum chcę w jednym systemie ogarnąć podstawowy system alarmowy, monitoring video, sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem oraz jeszcze parę innych pierdół)
może kiedyś będzie ciąg dalszy ale muszę popracować…

jeśli chodzi o 1) to np. HS100/110 TP-Linka wygrywa w cuglach, ale ich system jest mocno zamknięty (integracja z ID oparta jedynie o współpracę z Amazon Echo, to jak brak integracji choć oczywiście w pewnych granicach istnieją alternatywne rozwiązania, ale wciąż to tylko erzatz "prawdziwego ID") więc - patrz 5)
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
27-10-2017, 18:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2017 18:35 przez szopen.)
jakubd napisał(a):Do tego wiemy gdzie kto jest przez chmury z lokalizacjami telefonów i ogólnie robi się wesoło.
nie musisz zgodzić się na wszystkie uprawnienia ich aplikacji (ale w zamian za to część funkcjonalności przestanie działać)
jednak tym co głównie mi przesadzało było opóźnienie sięgające 4 sekund (ze względu na lokalizację serwerów w ChRL)

i tu właśnie wygrało firmware Supla
https://www.supla.org/pl/
(wspierane sprzętowo przez niedawno jeszcze nową linię Zamela - ROW-01 https://supla.zamel.pl/ niestety cena tego wypustu jest wciąż o wiele za duża i brakuje szerszej linii innych modułów uzupełniających - więc póki co to rozwiązanie tylko dla hobbystów i to uparcie chcących wesprzeć polski biznes…) umożliwiające wykorzystanie polskiego serwera chmurowego, a nawet uruchomienie własnego (na bazie RPi)

nie jest to jedyna droga dla posiadaczy osprzętu Itead - ponieważ większość ich produktów bazuje na modnym ostatnio chipsecie Espressif ESP8266 (ewentualnie dość podobnym ESP8285) to istnieją prekompilowane firmware współpracujące także z innymi niezależnymi projektami

moje Sonoffy - najprostszy model, poleciały do szuflady, ze względu na ich budowę jak z ryżu Big Grin ale zachowując zdrowy rozsądek można z nich "wystrugać" coś użytecznego - np. zmodyfikowałem sprzętowo taki moduł, aby miał wyjście beznapięciowe, co w połączeniu z odpowiednim firmware umożliwia np. zdalne otwieranie elektro-zamka przez podpięcie modułu do domofonu (jeden z "głównych koni pociągowych" projektu Supla https://github.com/przemyslawzygmunt skompilował i do takiego zastosowania "gotowca")

Ekonomista napisał(a):Czy ktoś to miał i może się wypowiedzieć o jakości modelu/ewentualnie samej marki albo poleci jednak inny model/ewentualnie coś innej firmy?
mam ich osprzęt - leży w szufladzie, do innych celów można go wykorzystać, ale nie do grzejnika - patrz ostrzeżenie wyżej (no chyba , że sonoffa użyłbyś do sterowania stycznikiem, który z pewnością nie spłonie, ale to za to podnosi koszt tego prostego projektu, moim zdaniem jednak lepiej podnieść koszty niż puścić chatę z dymem…)

Ekonomista napisał(a):Czy potrzebuję stałe IP do sterowania tym urządzeniem za pomocą aplikacji zdalnie (bo chyba można też przez wspólne wifi)?
nie

wszystkie rozwiązania w pełni chmurowe radzą sobie zarówno z dynamicznym IP, jak i NATem (a nawet wieloma NATami) czy firewallem operatora (i innymi dodatkowymi)

potrzebujesz publicznego IP (wcale nie musi być stałe - od tego jest DDNS) oraz NIE za firewallem operatora by postawić jakiś ewentualny serwer u siebie (choćby własną chmurę hostowaną lokalnie właśnie np. na RPi)

Ekonomista napisał(a):Tak offtopowo zupełnie to czy wystarczy Orange Pi 2G-IOT jako serwer do do smarthome?
jeśli sobie napiszesz oprogramowanie albo ulepisz z jakichś gotowców to tak, w innym wypadku nie
OPi jest dość słabo wspierane, ale jeśli jesteś programistą lub zamierzasz być - czemu nie?
jeśli chcesz skorzystać z gotowca, to dobrze wspierane jest tylko "oryginalne" Pi czyli Raspberry Pi
koszt takiego komputerka to od kilkudziesięciu złotych do kilkuset (bo sam komputer jednopłytkowy to za mało - potrzebna jest choćby karta TF, zasilacz, jakaś obudowa być może inna niż standartowa - zależy czy będziesz dokładał jakieś moduły rozszerzeń), ale… patrz oczko wyżej stawianie własnego serwerka wymaga już posiadania jakiegoś normalnego łącza do internetu (czytaj: NIE-komórkowego) o ile chcesz mieć możliwość sterowania z zewnątrz (bo do tego jest konieczny serwer dostępny "od strony internetu")

a użycie istniejącej chmury - (choćby tej Itead'a czy Supli) nie wymaga ani własnego serwerka, ani łącza o odpowiednich parametrach
27-10-2017, 18:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2017 19:06 przez Ekonomista.)
Czyli wystarczy firmware Supla i jakiś układ z triakiem/stycznik?
27-10-2017, 19:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2017 19:14 przez szopen.)
PS przypominam, że piszę powyżej o takich modułach jakie posiadam
https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-w...witch.html

Mam też inne (nie te które sa w tytule wątku!), ale to raczej do zabawy na długie zimowe wieczory - jak na razie nie planuję wykorzystania w instalacji "produkcyjnej", czyli tej do realnego użytku (no może poza "zdalnym domofonem").

Ekonomista napisał(a):Czyli wystarczy firmware Supla i jakiś układ z triakiem?
Linka masz wyżej - wejdź tam i na spokojnie poczytaj.

Są gotowe wsady dla wielu modeli Sonoff'ów od Itead'a, więc nie musisz rzeźbić własnej elektroniki.

Ale te Sonoff'y, które miałem w ręce mają jako element wykonawczy przekaźnik.
Jeśli sam sobie zaprojektujesz płytkę z użyciem ESP8266 i triakiem (albo są takie gotowce) - droga wolna Big Grin ale czy są gotowe wsady - nie wiem, jeśli się interesowałeś elektroniką, to z pewnością wiesz, co należy uwzględnić przy projektowaniu układu wykonawczego z triakiem

a odnośnie wykorzystania DHT21 (czyli tego co jest faktycznie czujnikiem AM2301) i Supla to google wyrzuca jako pierwsze trafienie
https://forum.supla.org/viewtopic.php?t=383
27-10-2017, 19:17
RE: Sonoff TH16 + AM2301 - zdalny programator z czujnikami temp. i wilgotności
Interesowałem się 20 lat temu, ale widzę, że są styczniki 25A za ok. 25 złotych. Nie wiem jak to działa? Po prostu zwierasz wejście to zwiera wyjście, a rozwierasz to rozwiera?
27-10-2017, 19:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-10-2017 19:26 przez szopen.)
ponieważ nie używam DHT21 a jedynie DS18B20 to nie umiem powiedzieć czy to zadziała
(chyba nawet nie mam ani sztuki DHT21… i nie grzebałem nigdy w dokumentacji)

miałem raczej na myśli nieizolowane napięcie sieciowe w obwodzie (bo np. załączanie w zerze można olać przy czysto rezystancyjnym obciążeniu)

a stycznik jak działa, to chyba każdy wie Big Grin jest to w każdym razie podrożenie konstrukcji o jakieś 100%
27-10-2017, 19:46
RE: Sonoff TH16 + AM2301 - zdalny programator z czujnikami temp. i wilgotności
Nie no ten chiński badziew znalazłem za 50 zł na Ali express, a stycznik bez dłuższego szukania za 30 parę z przesyłką, a jeszcze przyda się ładna skrzynka z szyną din, wkręty, kołki rozporowe, czujkę jakoś zamocować...
Odpowiedz