Forum bloga technologicznego JDtech.pl i użytkowników bezpłatnego dostępu do internetu Aero2

Pełna wersja: Sonoff TH16 + AM2301 - zdalny programator z czujnikami temp. i wilgotności
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zamierzam kupić i zainstalować coś takiego do grzejnika elektrycznego, tak aby utrzymywać temperaturę wg zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu, a nie gdzieś w grzejniku. Także dodatkowo mieć możliwość zdalnego (czyli poza domem) sterowania grzejnikiem albo innym urządzeniem.
Czy ktoś to miał i może się wypowiedzieć o jakości modelu/ewentualnie samej marki albo poleci jednak inny model/ewentualnie coś innej firmy?
Czy potrzebuję stałe IP do sterowania tym urządzeniem za pomocą aplikacji zdalnie (bo chyba można też przez wspólne wifi)?

@szopen - miałeś coś zamawiać tej firmy, ale później już temat zamilkł.
Wygląda na to, że sterowanie przez konto w chińskiej chmurze:
https://www.itead.cc/wiki/Sonoff_TH_10/16 - na dole są manuale.

Zaczynam się bać coraz bardziej tego IoT w tym wydaniu - jeżeli wszystkie te urządzenia są pod nadzorem tego typu, to najazd zimą na kraj może być ułatwiony - wszystkim jednym ruchem wyłączamy ogrzewanie, albo właśnie doprowadzamy do przeciążenia sieci i od razu mamy łatwiej.

Do tego wiemy gdzie kto jest przez chmury z lokalizacjami telefonów i ogólnie robi się wesoło.

Jak ja bym robił coś na IoT to jednak własny serwer i wystawienie tego tak, żeby móc tym też sterować bez internetu. Do tego z pewnością wydzielona sieć WiFi tylko do automatyki domowej.

Może wątek o bezpieczeństwie?

Co do samego urządzenia - o ile twój grzejnik (elektryczny, ale to chyba oczywiste) nie przekracza parametrów wyłącznika, to powinno to to działać. O niezawodności marki musisz poczytać od innych.
jakubd napisał(a):Jak ja bym robił coś na IoT to jednak własny serwer i wystawienie tego tak, żeby móc tym też sterować bez internetu. Do tego z pewnością wydzielona sieć WiFi tylko do automatyki domowej.
Masz rację. Z czasem pomyślę nad własnym serwerem. Tak offtopowo zupełnie to czy wystarczy Orange Pi 2G-IOT jako serwer do do smarthome? Jestem zupełnie zielony w temacie serwerów, ale chciałbym wiedzieć jaki to jest rząd kwot.
Ekonomista napisał(a):@szopen - miałeś coś zamawiać tej firmy, ale później już temat zamilkł.
zamilkł, nie zamilkł ;P tylko przeprogramowałem sobie Sonofy na firmware Supla (też jest wątek o tym projekcie, a że to polski projekt, to ma własne forum po polsku i nie widzę sensu dublowania)
nie mam tyle czasu, aby tu o wszystkim pisać

niestety sonoff miał poważną wpadkę dotyczącą bezpieczeństwa użytkowania ich produktów tu przeklejka z innego wątku:

UWAGA -WAŻNE OSTRZEŻENIE dotyczące modeli Itead TH16 i POW
wprawdzie to inne modele od opisanych, ale warto wiedzieć, że taki poważny problem może wystąpić - osoby modyfikujące swoje urządzenia mogą ewentualnie wlutować drut bocznikujący ścieżki (w razie podejrzenia, że nie są odpowiedniej grubości)

https://www.itead.cc/blog/sonoff-th16-an...all-notice
bardzo nieładnie, że producent usunął ostrzeżenie (mimo, że zapewne dotyczyło tylko jednej lub kilku partii produktu) - takie usuwanie pachnie gorzej niż sama wpadka, ale mamy to:
https://web.archive.org/web/201703210112...all-notice


każde rozwiązanie ma jakieś zalety i wady, w przypadku sonoffa problemy mogą być takie:
1) z chińską jakością wykonania (mam ich "cale stadko" w szufladzie, to raczej wiem co mówię Big Grin)
2) a z związku z 1) ograniczona obciążalność (w tym wypadku nigdy bym nie ryzykował wyjść poza 2/3 tego co jest na tabliczce znamionowej…)
3) z niezawodnością działania/szybkością/bezpieczeństwem chińskiej chmury (to główna motywacja zmiany softu na polski, którą robiłem w innym modelu)
4) w moich realnych warunkach rozwiązanie oparte na WiFi się po prostu nie sprawdziło, więc tu już OFF TOPIC - na przeciągnięcie kabli nie ma szans, testowałem Zigbee, ale rozwiązania zamknięte okazały się niewypałem - konieczność budowy całego systemu w oparciu o sprzęt w zasadzie jednego producenta (z kilku możliwych, bo kompatybilność między różnymi bywa zerowa, co dotyczy także systemó opartych na WiFi)
5) więc ostatecznie zdecydowałem się wpakować w dużo droższy system oparty na sieci Z-wave (który już ma za sobą większość "chorób wieku dziecięcego" - w końcu ma już ponad trochę 10 lat)
6) oczywiście można "szyć patchwork" z kawałków rożnych systemów opierając całość na jednym z otwartych systemów ID, ale na to trzeba być albo zawodowym programistą, albo móc poświęcić na zabawę 100% wolnego czasu, o ile integracja 2-3 urządzeń nie jest jakimś hardkorem, to budowa czegoś zaawansowanego jest już mocno upierdliwa (a jako niezbędne minimum chcę w jednym systemie ogarnąć podstawowy system alarmowy, monitoring video, sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem oraz jeszcze parę innych pierdół)
może kiedyś będzie ciąg dalszy ale muszę popracować…

jeśli chodzi o 1) to np. HS100/110 TP-Linka wygrywa w cuglach, ale ich system jest mocno zamknięty (integracja z ID oparta jedynie o współpracę z Amazon Echo, to jak brak integracji choć oczywiście w pewnych granicach istnieją alternatywne rozwiązania, ale wciąż to tylko erzatz "prawdziwego ID") więc - patrz 5)
jakubd napisał(a):Do tego wiemy gdzie kto jest przez chmury z lokalizacjami telefonów i ogólnie robi się wesoło.
nie musisz zgodzić się na wszystkie uprawnienia ich aplikacji (ale w zamian za to część funkcjonalności przestanie działać)
jednak tym co głównie mi przesadzało było opóźnienie sięgające 4 sekund (ze względu na lokalizację serwerów w ChRL)

i tu właśnie wygrało firmware Supla
https://www.supla.org/pl/
(wspierane sprzętowo przez niedawno jeszcze nową linię Zamela - ROW-01 https://supla.zamel.pl/ niestety cena tego wypustu jest wciąż o wiele za duża i brakuje szerszej linii innych modułów uzupełniających - więc póki co to rozwiązanie tylko dla hobbystów i to uparcie chcących wesprzeć polski biznes…) umożliwiające wykorzystanie polskiego serwera chmurowego, a nawet uruchomienie własnego (na bazie RPi)

nie jest to jedyna droga dla posiadaczy osprzętu Itead - ponieważ większość ich produktów bazuje na modnym ostatnio chipsecie Espressif ESP8266 (ewentualnie dość podobnym ESP8285) to istnieją prekompilowane firmware współpracujące także z innymi niezależnymi projektami

moje Sonoffy - najprostszy model, poleciały do szuflady, ze względu na ich budowę jak z ryżu Big Grin ale zachowując zdrowy rozsądek można z nich "wystrugać" coś użytecznego - np. zmodyfikowałem sprzętowo taki moduł, aby miał wyjście beznapięciowe, co w połączeniu z odpowiednim firmware umożliwia np. zdalne otwieranie elektro-zamka przez podpięcie modułu do domofonu (jeden z "głównych koni pociągowych" projektu Supla https://github.com/przemyslawzygmunt skompilował i do takiego zastosowania "gotowca")

Ekonomista napisał(a):Czy ktoś to miał i może się wypowiedzieć o jakości modelu/ewentualnie samej marki albo poleci jednak inny model/ewentualnie coś innej firmy?
mam ich osprzęt - leży w szufladzie, do innych celów można go wykorzystać, ale nie do grzejnika - patrz ostrzeżenie wyżej (no chyba , że sonoffa użyłbyś do sterowania stycznikiem, który z pewnością nie spłonie, ale to za to podnosi koszt tego prostego projektu, moim zdaniem jednak lepiej podnieść koszty niż puścić chatę z dymem…)

Ekonomista napisał(a):Czy potrzebuję stałe IP do sterowania tym urządzeniem za pomocą aplikacji zdalnie (bo chyba można też przez wspólne wifi)?
nie

wszystkie rozwiązania w pełni chmurowe radzą sobie zarówno z dynamicznym IP, jak i NATem (a nawet wieloma NATami) czy firewallem operatora (i innymi dodatkowymi)

potrzebujesz publicznego IP (wcale nie musi być stałe - od tego jest DDNS) oraz NIE za firewallem operatora by postawić jakiś ewentualny serwer u siebie (choćby własną chmurę hostowaną lokalnie właśnie np. na RPi)

Ekonomista napisał(a):Tak offtopowo zupełnie to czy wystarczy Orange Pi 2G-IOT jako serwer do do smarthome?
jeśli sobie napiszesz oprogramowanie albo ulepisz z jakichś gotowców to tak, w innym wypadku nie
OPi jest dość słabo wspierane, ale jeśli jesteś programistą lub zamierzasz być - czemu nie?
jeśli chcesz skorzystać z gotowca, to dobrze wspierane jest tylko "oryginalne" Pi czyli Raspberry Pi
koszt takiego komputerka to od kilkudziesięciu złotych do kilkuset (bo sam komputer jednopłytkowy to za mało - potrzebna jest choćby karta TF, zasilacz, jakaś obudowa być może inna niż standartowa - zależy czy będziesz dokładał jakieś moduły rozszerzeń), ale… patrz oczko wyżej stawianie własnego serwerka wymaga już posiadania jakiegoś normalnego łącza do internetu (czytaj: NIE-komórkowego) o ile chcesz mieć możliwość sterowania z zewnątrz (bo do tego jest konieczny serwer dostępny "od strony internetu")

a użycie istniejącej chmury - (choćby tej Itead'a czy Supli) nie wymaga ani własnego serwerka, ani łącza o odpowiednich parametrach
Czyli wystarczy firmware Supla i jakiś układ z triakiem/stycznik?
PS przypominam, że piszę powyżej o takich modułach jakie posiadam
https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-w...witch.html

Mam też inne (nie te które sa w tytule wątku!), ale to raczej do zabawy na długie zimowe wieczory - jak na razie nie planuję wykorzystania w instalacji "produkcyjnej", czyli tej do realnego użytku (no może poza "zdalnym domofonem").

Ekonomista napisał(a):Czyli wystarczy firmware Supla i jakiś układ z triakiem?
Linka masz wyżej - wejdź tam i na spokojnie poczytaj.

Są gotowe wsady dla wielu modeli Sonoff'ów od Itead'a, więc nie musisz rzeźbić własnej elektroniki.

Ale te Sonoff'y, które miałem w ręce mają jako element wykonawczy przekaźnik.
Jeśli sam sobie zaprojektujesz płytkę z użyciem ESP8266 i triakiem (albo są takie gotowce) - droga wolna Big Grin ale czy są gotowe wsady - nie wiem, jeśli się interesowałeś elektroniką, to z pewnością wiesz, co należy uwzględnić przy projektowaniu układu wykonawczego z triakiem

a odnośnie wykorzystania DHT21 (czyli tego co jest faktycznie czujnikiem AM2301) i Supla to google wyrzuca jako pierwsze trafienie
https://forum.supla.org/viewtopic.php?t=383
Interesowałem się 20 lat temu, ale widzę, że są styczniki 25A za ok. 25 złotych. Nie wiem jak to działa? Po prostu zwierasz wejście to zwiera wyjście, a rozwierasz to rozwiera?
ponieważ nie używam DHT21 a jedynie DS18B20 to nie umiem powiedzieć czy to zadziała
(chyba nawet nie mam ani sztuki DHT21… i nie grzebałem nigdy w dokumentacji)

miałem raczej na myśli nieizolowane napięcie sieciowe w obwodzie (bo np. załączanie w zerze można olać przy czysto rezystancyjnym obciążeniu)

a stycznik jak działa, to chyba każdy wie Big Grin jest to w każdym razie podrożenie konstrukcji o jakieś 100%
Nie no ten chiński badziew znalazłem za 50 zł na Ali express, a stycznik bez dłuższego szukania za 30 parę z przesyłką, a jeszcze przyda się ładna skrzynka z szyną din, wkręty, kołki rozporowe, czujkę jakoś zamocować...
jeśli chcesz mieć gotowe rozwiązanie - to co wspomniałeś powyżej Sonof THxx będzie bazowało na chińskiej chmurze Iteada (nie wiem czy nadal, bo coś mi świta, że gdzieś ktoś pisał o AWS), więc masz rozwiązanie "gotowe z pudełka" po uzupełnieniu o gotową sondę temperatury i stycznik dla bezpieczeństwa

(no chyba, że masz na myśli jakiś grzejniczek naprawdę małej mocy, to wtedy ewentualnie można zaryzykować bez dodatkowego stycznika, ale w takich zastosowaniach lepiej dmuchać na zimne, dobrze by było, gdyby użyty grzejnik miał wbudowany termostat, który ustawisz sobie na jakąś wyższą temperaturę na wypadek, gdyby zastosowana konstrukcja nie zadziałała, albo chociaż jakieś zabezpieczenia)



a jeśli lubisz grzebać (bo takie jest podstawowe założenie użytego u mnie rozwiązania), to model który wspomniałem wyżej, kupisz za jakieś grosze - oczywiście warto się zaczaić na kupony promocyjne, wtedy przeciętnie jest to okolica 4$=~15zł (taniej niż w sklepie producenta)

układ uzupełniasz goldpinami (lub ich żeńską wersją aby można było wygodnie podpiąć port szeregowy, a później czujnik temperatury), softem supla (dla tego modelu, oczywiście w wersji skompilowanej z obsługą termometru 1-wire), czujnikiem temperatury (DS18B20 w formie 3-pinowego scalaka to koszt groszowy - takie układy raczej zamawia się w wielopakach) oraz wcześniej wspomnianym stycznikiem (dla bezpieczeństwa, bo coś nie do końca wierzę w jakość Itead'a) i ostatecznie uzyskujesz zasadniczo ten sam efekt, ale polską chmurę i polską aplikację oraz trochę satysfakcji z grzebania (finansowo wyjdzie pewnie podobnie, bo jeśli teraz nie posiadasz takich rzeczy, to potrzebne będą goldpiny, kabelki, port szeregowy na USB itp. itd.)

PS wydaje mi się, że są także prekompilowane wsady Supli dla Sonofa THxx,
ale te rzeczy "do zabawy" czekają u mnie na martwy okres zimą, teraz mam za dużo innych spraw na głowie, więc nawet nie śledzę na bieżąco rozwoju tego projektu
szopen napisał(a):chyba, że masz na myśli jakiś grzejniczek naprawdę małej mocy
Moc jest nieznana. Nie mam miernika mocy. Mam tylko zwykły multimetr. Na tabliczce znamionowej jest bałagan informacyjny, albo po prostu ktoś zapomniał w fabryce zaznaczyć długopisem, ale mogę się domyślić, że ma moc albo 1000W albo 1500W. Gógle absolutnie nic nie znalazło na temat firmy ani modelu. Znacie jakąś dobrą wyszukiwarkę? Tongue
Z drugiej strony sterowałem grzejnikiem 2200W programatorem z rossmanna za 20 zł i nie było problemu.
Ewentualnie mogę olać ten cały bajzel i zostać przy tym programatorze. Tongue
Ekonomista napisał(a):Moc jest nieznana. Nie mam miernika mocy. Mam tylko zwykły multimetr.
Żaden miernik mocy nie jest potrzebny - obciążenie jest rezystancyjne, czyli działa tu zwykłe prawo Ohma (mimo prądu przemiennego).

PRZYPOMINAM O NAPIĘCIU SIECIOWYM O WARTOŚCI GROŹNEJ DLA ZDROWIA LUB ŻYCIA!

więc potrzebne są 2 pomiary do oszacowania mocy z wystarczająco dużą dokładnością i możesz to wykonać średniej klasy multimetrem (byleby miał odpowiedni zakres dla napięcia i prądu przemiennego)
1) pomiar napięcia (na zakresie przynajmniej 250V~) bezpośrednio na wtyczce/zaciskach grzejnika
2) pomiar prądu (na zakresie 10A~ lub wyższym) tu konieczne jest połączenie szeregowe miernika z urządzeniem, więc do tego jest konieczne przygotowanie odpowiedniego układu pomiarowego (bo pomiar metodą typu rozkręcenia wtyczki jest po prostu niebezpieczny- jeśli ktoś nie wie jak się za to zabrać, niech nawet nie próbuje)
3) uzyskane wyniki (w V i A) mnożysz, uzyskujesz moc w W

wariant dla multimetru wyposażonego w pomiar prądu stałego (uzyskamy tylko przybliżony wynik, ale pozwoli na jakieś dostatecznie dokładne szacowanie mocy) miernik na zakresie pomiaru prądu (10A=) można włączyć za mostkiem Graetza (oczywiście o odpowiedniej obciążalności - czyli >10A)


Ekonomista napisał(a):Gógle absolutnie nic nie znalazło na temat firmy ani modelu. Znacie jakąś dobrą wyszukiwarkę? Tongue
W dzisiejszych czasach to aż strach używać sprzęt, którego taka wyszukiwarka nie znajduje wcale (ale może trzeba w preferencjach wyszukiwania dodać inne języki oprócz polskiego?)

google zwykle bije konkurencję, ale nie jest "jedynym słusznym wyborem"
skoro jesteś fanem ms:
https://www.bing.com/

a teraz reszta
https://duckduckgo.com/
https://search.yahoo.com/
https://www.yandex.com/
https://www.ask.com/
http://www.lycos.com/

i dla tych co się nie boją innych języków Tongue
https://www.yandex.ru/
http://www.baidu.com/

a czasem dość ciekawe rezultaty (jednakże dotyczące jedynie "dóbr konsumpcyjnych" można znaleźć na ebay'u czy amazon'ie), ale przeważnie i tak google pokaże (te same) wyniki wśród masy swoich



Ekonomista napisał(a):Z drugiej strony sterowałem grzejnikiem 2200W programatorem z rossmanna za 20 zł i nie było problemu.

Niby "to nie moja sprawa, czy ktoś zamierza puścić swoją chatę z dymem, czy nie", ale póki na co dzień mieszkam w bloku to jednak jest to w moim interesie, aby ktoś nie puścił mnie z dymem, więc - czasem trzeba trochę otworzyć swój umysł i nie koncentrować wszystkiego na sobie…

Nawet jeśli możesz puścić z dymem tylko i wyłącznie swój dorobek życia, to jednak ja bym się głęboko zastanowił nad używaniem sprzętu bez certyfikatów (choć i nawet one nie gwarantują 100% niezawodności i bezpieczeństwa).

W każdym razie do rzeczy - w Rossmanie raczej spodziewam się sprzętu z certyfikatami i jakkolwiek na tyle przebadanego, że parametry z tabliczki znamionowej są prawdziwe (a cena jest odzwierciedleniem możliwości urządzenia i zainteresowania nim klientów - rzeczy "smart" są po prostu modne, mimo, że wcale niekoniecznie oferują specjalnie większą funkcjonalność, a za rzeczy modne płaci się więcej czasem duuużo więcej Big Grin), ale np. grzejnik niewiadomego pochodzenia "pachnie pożarem", więc tu tylko zdrowy rozsądek może być wskazówką…

PS co to za model i producent tego grzejnika?
Mostek Graetza daje obie połówki sinusoidy w jednej polaryzacji, a jak na to zareaguje amperomierz prądu stałego w multimetr że za około 10 zł, to nikt nie przewidzi. No i 2 godziny rozkręcania, lutowania i z powrotem, dla niedokładnego pomiaru... Człowiek jest z natury leniwy, a nic co ludzkie nie jest mi obce...

Podobny grzejnik tylko mniejszy służył w małej stróżówce 20 lat i nikt nie spłonął.
Ekonomista napisał(a):Podobny grzejnik tylko mniejszy służył w małej stróżówce 20 lat i nikt nie spłonął.
i mów tak dalej - inni czytają i w końcu ktoś spłonie…

oczywiste jest, że nawet najgorsze badziewie nie ma statystyk typu "100% sprzętu spłonęło",
ale jak dla mnie nawet znikomy odsetek wadliwych urządzeń w przypadku, gdy mamy do czynienia z czynnikami niebezpiecznymi w rodzaju napięcia sieciowego, czy wysokiej temperatury, nie jest do zaakceptowania
Tabliczka znamionowa:https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171029/9a5a4c450b895feec6ced3e953c1d058.jpg
pocieszenie - są tu "przedunijne" atesty "B" i "GIGE-E" więc nie ma obaw, że to chińczyk, który niebawem stanie w ogniu
(więc ten grzejnik, jak rozumiem olejowy, ma już zdecydowanie "swoje lata" i to pewnie ze 30, a może i więcej? - obowiązek podawania ceny detalicznej na wyrobach skończył się chyba na początku lat 90, 5-cyfrowy numer telefonu, "wyrób rzemieślniczy" Big Grin itd.)
ciekawe czy producent grzejnika zakończył działalność jeszcze zanim nastała "doba internetu"

chciałeś znaleźć coś na temat w internecie, oto adres:
http://www.feniks-koszalin.pl/
ale raczej nie ma co liczyć na jakiekolwiek informacje o rzemieślnikach, którzy "wystrugali" twój grzejnik Tongue
To kawał historii, a grzejnik, który mam jest mało używany - jeszcze "pachnie" olejem podczas pracy. Tongue
Przekierowanie