[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sensative Strips-MaZw "niewidzialny" czujnik drzwi/okna [Z-wave+]
09-01-2018, 04:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2018 18:16 przez szopen.)
Post: #1
Sensative Strips-MaZw "niewidzialny" czujnik drzwi/okna [Z-wave+]
Wyrób szwedzki, ale z polskim akcentem (kilkuosobowa firma szwedzka, a właściwie startup, który jak widać się udał, ale sam sprzęt produkowany jest w PL).
Urządzenie skierowane typowo do estetów, którzy nie znoszą widoku jakichkolwiek mocno wystających urządzeń zamontowanych na ramie okna lub drzwi - do "niewidzialnego" montażu potrzeba 3,5 mm szpary między ramą, a oknem/drzwiami (oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że nie w każdym przypadku da się to zamontować, a maksymalna szerokość szpary to 25mm ze względu na zasięg magnesu roboczego), sprzęt nadaje się do użytku też w przypadku mało u nas popularnych drzwi/okien przesuwnych, a inne ciekawe zastosowanie to tzw. okno dachowe wyłazowe, gdzie wszelkie wystające sensory są mocno narażone na uszkodzenie podczas wychodzenia na dach.

Pełna nazwa to "Sensative Strips-MaZw" model nr 11 01 011 (ewentualnie 1101011 albo 1110? ciekawe po co taka kombinacja skoro model w handlu jak na razie jest jeden, a w przygotowaniu kolejne 2) w handlu najczęściej stosowany skrót "Sensative Strips", jak dotąd widziałem w sprzedaży jako jedno-paki lub trój-paki (opakowanie jest przeznaczone na 3 szt. ale po prostu w pierwszym przypadku zawiera więcej powietrza Big Grin a to wynika chyba z ceny urządzenia, którego nie odważę się stosować więcej niż jednej sztuki, póki nie przekonam się o jego trwałości… w trój-paku wypadają jednostkowo ~10% taniej), nowa oficjalna nazwa to "Strips Guard" (tak dla odróżnienia od pozostałych sensorów szykowanych do produkcji, 2 lata temu "Strips" to była nowość, teraz trzeba jakoś rozróżnić, bo nowe sensory mają wyglądać łudząco podobnie do pierwowzoru).

Jeszcze jedna uwaga co do oznaczenia - urządzenie występuje też w wersji Zigbee jako "Sensative Strips-MaZi" i tamta wersja ma swój wątek:
http://forum.jdtech.pl/Watek-sensative-s...kna-zigbee

Niestety urządzenie ma jedną istotną wadę - otóż jest jednorazowe - konstrukcja jest nierozbieralna, a żywotność ograniczona jest trwałością wbudowanego ogniwa zasilającego (czyli można w zasadzie powiedzieć, że podlega planowanemu starzeniu…) nie przewidziano też ładowania (co jest oczywiste w przypadku ogniwa jednorazowego, ale zrobił to Aeotec w swoim stosunkowo nowym czujniku otwarcia drzwi/okien - tam zastosowano… akumulator).

Producent wprawdzie szacuje jego trwałość na 10 lat (choć jest dopisek, że używanie repeaterów może skrócić ten czas, ale sieć typu mesh jaką jest z-wave właśnie na tym polega, że jest zbudowana w dużej części z repeaterów…) a tymczasem niektórzy twierdzą, że wbudowana bateria starcza na rok z kawałkiem…
http://forum.micasaverde.com/index.php?topic=50157.0
oczywiście można doprecyzować, że ryzyko jest mniejsze, gdy czujnik jest w bezpośrednim zasięgu centralki (bądź modemu z-wave), bo wtedy przynajmniej teoretycznie nie będzie używać repaeatera po drodze sygnału.

czas na jakieś oficjalne linki - strona produktu
https://www.stripsbysensative.com/strips-guard/
producenta (obecnie dedykowana czujnikom)
https://www.stripsbysensative.com/
i dawniejsza wersja strony producenta (inne aspekty działalności)
http://www.sensative.com/

mały OFF TOPIC, bo raczej nie planuję zakupu ze względu na spodziewane ceny przekraczające mój budżet (estymowałem z 200zł-250zł za obecne wersje sensorów), a premiera jest planowana na styczeń 2018 czyli wkrótce:
- czujnik wycieku wody "Strips Drip" (11 02 012 ?)
https://www.stripsbysensative.com/drip/
- oraz "czujnik komfortu" czyli temperatura + oświetlenie "Strips Comfort"
https://www.stripsbysensative.com/comfort/
niestety strony z ich opisami zawierają jeszcze sporo błędów…


dane techniczne (dane oficjalne, tłumaczenie moje)

model: Strips-MaZw

Z-Wave Plus, Associations Group 1 (Lifeline). Max 1 node. pozostałe informacje w ulotce/instrukcji

Funkcje: Czujnik magnetyczny, Alarm sabotażowy, wskaźnik LED
Regiony:
- Europa (868.4 MHz)
- Ameryka północna (908.4/916.0 MHz) - to jest inna niekompatybilna u nas wersja! (powinna nie być dostępna w sprzedaży)
Zasięg: Do 40 metrów. Przy użyciu zasilanych sieciowo urządzeń Z-Wave działających jako repeatery można zwiększyć zasięg do 150m.

Wymiary:
Czujnik: 195 mm x 15 mm x 2,98 mm
Magnes B (konfiguracyjny): średnica 12 mm, grubość 3 mm
Magnes A (roboczy): 30 mm x 11 mm x 1 mm,
Zasięg magnesu: ~15mm

Eksploatacyjne warunki otoczenia: Temperatura od -20 °Cdo + 60 °C, do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.
Zasilanie: Wbudowana bateria (LiMnO2). Żywotność do 10 lat.wrażenia z użytkowania:

Jak na razie ("day 0") spodobała mi się idea dostarczania czujnika z dodatkowym kawałkiem taśmy dwustronnej przyklejonej do taśmy chroniącej warstwę samoprzylepną czujnika, dzięki czemu można stosunkowo łatwo wypróbować czy znajduje się on w odpowiednim miejscu.

Magnes roboczy (prostokątny) należy montować w sposób wycentrowany względem odpowiedniego miejsca w czujniku równolegle lub nad nim, ewentualnie (nie zalecane) prostopadle, ale tylko w określonych kierunkach i miejscach (należy spojrzeć do instrukcji prawidłowego montażu mechanicznego), natomiast niedopuszczalne jest montowanie "na skos", niecentrycznie itd. ponieważ najwyraźniej czujnikiem roboczym jest miniaturowy kontaktron (a jako taki, jest dość czuły na kierunek pola magnetycznego).

Magnes konfiguracyjny (okrągły) w wypadku np. jego zagubienia można natomiast zastąpić w zasadzie dowolnym innym magnesem (choć może to wymagać eksperymentalnego doboru kierunku przyłożenia).

Wyjątkowo jak na urządzenie z-wave Strips ma możliwość sparowania tylko z jednym innym urządzeniem (centralką lub modemem)
oraz ze względu na konieczność oszczędzania energii odpytywanie urządzenia przez centralkę (Poll) powinno być wyłączone.
(w Vera UI7 jest to ustawienie w [urządzenie]->Settings->Variables->"Poll this node at most once every x seconds (0=never poll, blank=default)" i wartość x powinna być ustawiona na 0, w aktualnym na dziś firmware 7.0.23 takie ustawienie jest standartowo już ustawione prawidłowo, ale mimo wszystko polecam to sprawdzić) - taki trik stosuje się też w przypadku np. pilotów przeznaczonych do zabierania poza zasięg z-wave, czyli np. tzw. pilotów typu brelok=key fob (choć w innym celu - po prostu by ich brak w zasięgu nie generował błędów)minihowto

w zasadzie wszystko jest w manualu, urządzenie jest (prawdopodobnie) dostarczane w trybie "deep sleep" (głębokiego uśpienia) - oba magnesy są w tym celu zamocowane na "swoich" końcach, a urządzenie jest zresetowane do ustawień fabrycznych

- pierwsze parowanie (asocjacja z kontrolerem/ First Add)
wprowadzamy centralkę w tryb parowania oraz usuwamy oba magnesy na odległość kilkunastu centymetrów od czujnika

w pozostałych przypadkach konfiguracyjnych nie używamy prostokątnego magnesu - należy go trzymać minimum kilkanaście centymetrów od czujnika (służy on tylko i wyłącznie jako magnes roboczy, po stronie zakończonej w sposób "kanciasty")

- wybudzenie (Wake up)
1) umieszczamy okrągły magnes na zaokrąglonym końcu stripsa
2) gdy sygnalizacyjny LED mignie odsuwamy magnes na kilkanaście cm
3) następnie wracamy do kroku 1) - należy wykonać sekwencję kroków 1) i 2) trzykrotnie (3x), na tą trzykrotną sekwencję mamy 10 sekund

- parowanie/rozparowanie (Add/Remove)
uruchamiamy tryb parowania bądź rozparowania w kontrolerze (centralce) i w trakcie jego działania wykonujemy wybudzenie

- przewrócenie ustawień fabrycznych (Factory Reset)
procedura podobna do wybudzenia
1) umieszczamy okrągły magnes na zaokrąglonym końcu stripsa
2) gdy sygnalizacyjny LED mignie odsuwamy magnes na kilkanaście cm
3) następnie wracamy do kroku 1) - należy wykonać sekwencję kroków 1) i 2) dwukrotnie (2x)
4) a następnie wykonujemy krok 1) i pozostawiamy magnes przyłożony do stripsa na ~10 sekund (do momentu potwierdzenia wskaźnikiem LED)

w każdym z opisanych przypadków:
- długie zaświecenie LED jest potwierdzeniem poprawnego wykonania operacji,
- a pięciokrotne krótkie mignięcie jest sygnalizacją błędu

dodatkowo:
- krótkie mignięcie LED oznacza wystąpienie zdarzenia typu "otwarcie drzwi/okna" albo jest sygnalizacją przyłożenia okrągłego magnesu do zaokrąglonego końca w celach konfiguracyjnych
- podwójne krótkie mignięcie LED oznacza pracę urządzenia bez sparowania z centralką ("stan fabryczny")


parametry konfiguracyjne są tylko 2

numer 1 "Notification type" (1 bajt) o dopuszczalnych wartościach:
0: Binary Sensor report
1 : Notification report
2: Basic report
domyślną jest 1

oraz
numer 2 "LED indication" (1 bajt) o dopuszczalnych wartościach:
0: Specific event indication (*) Off
1 : On
domyślną jest 1

niektórzy użytkownicy zalecają ustawienie parametru 2 na wartość 0 po zamontowaniu we właściwym miejscu i przetestowaniu poprawności działania (w celu oszczędzania ogniwa zasilającego)
podobnie zalecane z tego samego powodu jest pozostawienie parametru 1 o wartości 1

* - tu miała być definicja "Specific event" ale chyba jej brakuje w instrukcji? w każdym razie przypuszczalnie chodzi o mignięcie przy otwarciu okna/drzwi (jakkolwiek przetestuję to dopiero w miejscu instalacji docelowej - w planie mam okno wyłazowe)


linki

ulotka (uniwersalna) zawiera dane techniczne:
https://www.stripsbysensative.com//wp-co...ZigBee.pdf

instrukcja (podstawową instrukcję oraz QuickStart otrzymamy w wersji drukowanej wewnątrz pudełka)
https://www.stripsbysensative.com//wp-co...Wave-1.pdf
stara wersja instrukcji
https://dom-inteligentny.pl/pl/p/file/fb...manual.pdf
Quick Start
https://dom-inteligentny.pl/pl/p/file/69..._guide.pdf

i na koniec moim zdaniem najważniejszy element - instrukcja prawidłowego mechanicznego montażu czujnika na oknie/drzwiach
http://www.sensative.com/uploads/4/0/9/6...idline.pdf
zawiera także linka do YT obrazującego prawidłowy demontaż przyklejonego czujnika np. w sytuacji gdy został przyklejony w niewłaściwym miejscu (możliwy do 1 doby od przyklejenia, by wykorzystać fabryczny klej, później konieczna staje się dobra cienka dwustronna taśma klejąca)

FAQ
http://www.sensative.com/faqs.html

kanał na YT
https://www.youtube.com/channel/UCTDk1aB...RxLg1LniDA

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czujnik PM2.5 Ikea Vindriktning - przeróbka do wykorzystania w systemach ID szopen 0 1 017 04-04-2022 17:27
Ostatni post: szopen
  Czujnik pyłu zawieszonego, smogu, "smogomierz", ale nie tylko [WiFi, ESP] szopen 6 2 985 03-06-2020 18:42
Ostatni post: szopen
  Czujnik zalania - jakieś pomysły? Robinson74 24 6 374 04-03-2020 18:42
Ostatni post: szopen
  Wyłączanie światła vs nie vs czujnik światła. Ekonomista 5 5 840 17-02-2019 15:21
Ostatni post: szopen
  Zasilanie bezprzewodowych akcesoriów inteligentnego domu [Z-wave, Zigbee, BLE] szopen 12 9 289 13-01-2019 02:58
Ostatni post: szopen