[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Router 3G czy udostępnianie modemu?
13-10-2012, 22:28
Post: #1
Router 3G czy udostępnianie modemu?
Zastosowanie routera 3G daje oczywiście wiele korzyści. Można korzystać z internetu na wielu urządzeniach, nie trzeba "wieszać" modemu przy komputerze, można wyszukać i stale wykorzystywać optymalną lokalizację modemu podłączonego do routera.

Są jednak i wady - choćby konieczność zakupu odpowiedniego routera czy brak pełnej kontroli nad stanem połączenia. Informację o stanie połączenia można wprawdzie uzyskać logując się do routera, ale jest mniej szczegółowa a przy tym konieczne jest wykonanie dodatkowych zabiegów, choćby tylko zalogowanie się do routera. Do tego niektóre routery wznawiają zerwane przez aero2 połączenie z dużym opóźnieniem.

Alternatywą może być wykorzystanie opcji udostępnienia połączenia w sieci z wykorzystaniem mechanizmów wbudowanych w system operacyjny. Korzystałem przez pewien czas z takich rozwiązań i chciałbym się podzielić doświadczeniami. Może będą przydatne dla kogoś, kto jest zadowolony z posiadanej sieci (bez routera 3G) a chciałby - może tylko sporadycznie - korzystać z dostępu do internetu za pomocą zwykłego modemu podłączonego do komputera.

Sieć, w której udostępniałem połączenie jest zbudowana w oparciu o zwykły router (nie 3G) WiFi do którego podłączone są na stałe drukarka, komputer stacjonarny i odtwarzacz a poprzez WiFi dwa notebooki i smartfon. Można więc chyba powiedzieć, że to typowa sieć domowa. Do niedawna korzystałem z dostępu do sieci osiedlowej, stąd zwykły router WiFi, który separował moja sieć był rozwiązaniem optymalnym.

Od niedawna to przyłącze nie działa i jestem skazany na dostęp bezprzewodowy - w praktyce korzystam z aero2. Zakupiłem dwa modemy i w zasadzie korzystanie dostępu do internetu przez sieć nie jest koniecznością, ale jest wygodne.

Pierwsze połączenie wykonałem jeszcze w oparciu o modem niezgodny z aero2 i kartę T-mobile. Na notebooku z systemem XP Pro zainstalowałem oprogramowanie z modemu (aby mieć sterowniki), po czym utworzyłem połączenia modemowe pod systemem. W zakładce "Udostępnianie" zaznaczyłem, że połączenie ma być udostępniane i już mogłem korzystać z niego z innych urządzeń.

Drugie połączenie wykonałem w oparciu o modem Huawei E3131s-2 zakupiony w JDtech. Tym razem instalowałem go na drugim notebooku z systemem Vista Home Premium. Podobnie jak poprzednio zainstalowałem oprogramowanie Mobile Partner z modemu. Choć modem pochodzi z Play jego oprogramowanie jest zmodyfikowane, w wyniku czego między innymi dla systemu połączenie jest widoczne jako sieciowe a nie modemowe. Po odszukaniu go na liście połączeń sieciowych otwarłem okno "Właściwości" i w zakładce "Udostępnianie" zaznaczyłem, że połączenie ma być udostępniane i już mogłem korzystać z niego z innych urządzeń

Później przeinstalowałem jeszcze pierwsze z opisanych połączeń po zakupie modemu Huawei E3131s-2 (już zwykłego z Play), ale to wymagało jedynie zmiany sterowników, czyli w praktyce odinstalowania oprogramowania firmowanego przez T-mobile i zainstalowanie z modemu wersji sygnowanej przez Play. Oczywiście nie chodziło o logo operatora, tylko zmianę sterowników Wink

Jak widać nie jest to skomplikowane, trzeba tylko pamiętać o kilku szczegółach:

Jeżeli korzysta się ze standardowego oprogramowania (nie modyfikowanego prze JDtech) trzeba pamiętać o ustawieniu wznawiania połączenia - tak jak to opisano na tym forum.

Trzeba pamiętać o właściwym skonfigurowaniu bramy domyślnej w ustawieniach różnych urządzeń. W sieciach, w których połączenie przechodzi przez router (względnie router/modem ADSL) z reguły urządzenia te mają adres x.x.x.1 (np. 192.168.1.1) i zarazem stanowią domyślną bramę dla pozostałych urządzeń w sieci. Do tego najczęściej w domowych sieciach adresy IP urządzeń korzystających z sieci ustalane są automatycznie z wykorzystaniem wbudowanego w router serwera DHCP, co powoduje, że nie są one stałe (choć mogą się nie zmieniać).

Jeżeli któreś z tych urządzeń ma teraz udostępniać internet to jego adres musi się stać bramą dla pozostałych urządzeń. DHCP tego nie załatwi, a co gorsza bez specjalnych zabiegów nie wiadomo jaki adres ma brama. Dlatego należy zadbać o to, by urządzenia udostępniające miały stałe adresy IP. Można to zrobić albo wpisując odpowiednie definicje do specjalnej tablicy routera, który na podstawie adresów fizycznych (identyfikatorów kart sieciowych) tych urządzeń będzie im zawsze przydzielał w tej sieci te same adresy albo wpisując je na stałe we właściwościach danego połączenia sieciowego tego urządzenia. To pierwsze rozwiązanie jest co prawda nieco bardziej skomplikowane, ale lepsze w sytuacji, w której dane urządzenie ma się logować do różnych sieci.

Do tego we właściwościach połączenia sieciowego urządzeń, które mają z tego połączenia korzystać należy wpisać dodatkowe bramy podając tam adresy nadane komputerom udostępniającym swoje połączenia. Dzięki temu odpytując kolejno adresy będą mogły doszukać się właściwego połączenia.

Jeżeli ktoś miałby jakieś pytania chętnie odpowiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
13-10-2012, 23:46
Post: #2
RE: Router 3G czy udostępnianie modemu?
Bardzo fajny opis!

Dodam tylko, że właśnie te komplikacje, do tego problemy w postaci obecności dwóch (lub więcej) serwerów DHCP itd. to przeszkody, które wskazują raczej na korzystanie ze zintegrowanego rozwiązania w postaci routera - np. niedrogich TP-Linków z serii MR, które nieźle radzą sobie z E3131 (zwykle po aktualizacji firmware).

Jeżeli jednak możemy przeznaczyć jakiś komputer do pracy ciągłej (choć dochodzą tu koszty prądu) to takie rozwiązanie z komputerem może być całkiem skutecznym sposobem udostępnienia łącza. Tak z resztą robiło się w czasach początków internetu - SDI a potem Neostrady, gdy routery były nawet cenowo poza zasięgiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2012, 00:26
Post: #3
RE: Router 3G czy udostępnianie modemu?
Serwer DHCP jest tylko jeden, bo udostępnianie dodaje bramy, ale bez funkcjonalności DHCP, zresztą każdy serwer DHCP można wyłączyć Smile Komplikacji wielkich też nie ma, trzeba tylko pamiętać o ustawieniu adresów.

Oczywiście dedykowany router 3G jest wygodnym rozwiązaniem, ale jak ktoś ma dobrze działającą sieć ze "zwykłym" routerem i jedynie chciałby dodać opcję 3G na wypadek problemów z łączem stałym, to warto rozważyć taką opcję bo nic nie kosztuje. Oczywiście zakładając, że modem się kupuje do pracy poza domem.

Poza tym - jak to szerzej opisałem w odpowiedzi w wątku "Edimax 3G-6200n + E3131 [OK, ale...]" niektóre routery wprawdzie wznawiają połączenie, ale zajmuje im to sporo czasu (Edi bawi się ponad minutę...). Jest to do przyjęcia tam, gdzie zdarza się to sporadycznie, ale przy zrywaniu połączenia co godzinę przez aero2 staje się naprawdę uciążliwe. A wznawianie programowe działa błyskawicznie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-10-2012, 10:41
Post: #4
RE: Router 3G czy udostępnianie modemu?
Wydawało mi się, że zawsze włączenie udostępniania w Windows powoduje przestawienie adresu komputera na 192.168.0.1 (lub inny ręcznie wpisany na sztywno do rejestru - opcji do tego nie ma) i włączenie usługi serwera DHCP.

Ponieważ normalny zjadacz komputerów po prostu nie musi się w tym wszystkim orientować, to może doprowadzić do sytuacji, gdy w komputerze ma jeden DHCP, w routerze drugi, a po eksperymentach w trzecim laptopie też ma serwer DHCP aktywny i... problem, bo wszystkie trzy dodatkowo mogą alarmować o tym samym adresie IP Smile Po prostu trzeba przy tym troszkę się podszkolić i wszystko można ogarnąć i dobrze się przy tym bawić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2012, 01:19
Post: #5
Nie ma powielania adresów ani DHCP
Z moich doświadczeń wynika, że tak nie jest, z przemyśleń, że tak być nie powinno.

Po pierwsze w sieci może być więcej niż jedna brama, więc choćby z tego powodu nie każda brama może (a tym bardziej musi) mieć numer x.x.x.1, choć przyjęło się, że istotnie jedyna brama ma taki numer.

Po drugie włączając udostępnianie sieci nawet nie określa się do JAKIEJ (czy jakich) sieci ma się to stosować, domyślnie usługa jest świadczona we wszystkich sieciach, do których dołączony jest udostępniający komputer.

Po trzecie mechanizm udostępniania z założenia nie świadczy usług DHCP. Po prawdzie nawet nie wiem czy na gołym systemie daje się je włączyć?

W praktyce problemu z powieleniem adresów czy wieloma DHCP nie stwierdziłem więc raczej nie należy się ich obawiać. Udostępniający komputer normalnie (tak jak wcześniej) ustala swój adres w sieciach. Cała różnica sprowadza się do tego, że jak ktoś w takiej sieci zwróci się do niego jak do bramy, to on takie pakiety prześle dalej, do udostępnianej sieci jako swoje, czyli wykona translację adresów.

Tak jak już pisałem jest to proste, trzeba tylko zadbać o ustalenie adresów bram i wymuszenie przeszukiwania kilku bram (o ile udostępniający nie jest jedyną bramą).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2012, 05:23
Post: #6
RE: Router 3G czy udostępnianie modemu?
Bram w sieci może być dowolna liczba, ale jeżeli w sieci pracuje kilka serwerów DHCP, próba uzyskania adresu IP powoduje, że otrzymamy go od najszybszego z nich - czyli nie wiadomo którego Smile

Generalnie w Windows 7 zawsze wybiera się, co udostępniamy (które połączenie jest z Internetem) i dokąd to udostępnianie ma zostać wykonane (która karta sieciowa ma być obdarzona dostępem). Jeżeli tego nie zrobimy, nie zadziała.

No i w Windows włączenie udostępniania włącza serwer DHCP - nawet nie sprawdzałem, jak to wyłączyć Smile

Natomiast reszta oczywiście działa tak, jak napisałeś - jeżeli komputer pracuje jako brama, to po ręcznym wskazaniu jej innym maszynom normalnie zadziała jako źródło internetu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2012, 19:10
Post: #7
RE: Router 3G czy udostępnianie modemu?
Nie chcę się spierać, u mnie sieć, w której były podłączone jednocześnie router (z włączonym DHCP) i komputer (raz pod Xp, drugim razem Vista) działała bez problemu - choć nie mogę wykluczyć, że nikt w tej sieci akurat wtedy nie prosił o adres.

Poszukałem w sieci, ale znalazłem tylko programy pozwalające postawić taki serwer, nie znalazłem nic o tym że jest dostępny w samym systemie a w szczególności jak go wyłączyć. Czy możesz napisać gdzie szukać jakiegoś panelu sterującego do tego serwera albo przynajmniej jak go wyłączyć? Bo w samej zakładce udostępniania nie ma nic na ten temat ani checkboksu, ani odnośnika ani choćby wskazówki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
16-10-2012, 19:26
Post: #8
RE: Router 3G czy udostępnianie modemu?
DHCP to element integralny usługi ICS w Windows. Pobieżny rzut oka choćby na Wikipedię:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Udost%C4%99...ernetowego
Wydaje mi się, że tego wyłączyć ot tak się nie da - M$ założył, że DHCP jest niezbędne i w systemach domowych nie dał osobnego panelu tylko do DHCP. Nie dał nawet możliwości ustawienia adresu IP - ten można zmieniać tylko w rejestrze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Router D-Link DWR-921 Aguero 9 15 070 09-04-2021 12:24
Ostatni post: Victor
  Router do pracy ciągłej z Huawei e173-u2 raven.michal17 9 20 943 22-05-2017 06:47
Ostatni post: jakubd
  modem huawei polecany lub router lalalala 18 27 145 22-12-2016 16:07
Ostatni post: szopen
  Router TP-LINK TL-MR3420 dodatkowe zasilanie do Huawei e3131s-2 mateusz1603 7 13 312 28-09-2015 19:59
Ostatni post: jakubd
  BAARDZO stabilny router ---> modem Aero2 ---> Kamera WiFi z3d 8 9 448 14-01-2015 19:43
Ostatni post: grzech1991