[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Redukcja brzęczenia wentylatora w switchu Netgear PoE
15-01-2021, 15:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-01-2021 15:31 przez szopen.)
Post: #1
Redukcja brzęczenia wentylatora w switchu Netgear PoE
Konkretnie mam na myśli "Netgear ProSAFE" JGS516PE, bo akurat taki przerabiałem, ale przypuszczalnie problem występuje we wszystkich zbliżonych konstrukcjach z aktywnym chłodzeniem (ten wprawdzie akurat jest z rodziny reklamowanej jako chłodzona pasywnie, wiec może jest jednak wyjątkiem?). (Oczywiście mógłbym go zwrócić na podstawie niezgodności z umową - chłodzenie nie jest pasywne, ale był w rozsądnej cenie, to przymknę na to oko, bo trudno znaleźć coś rozsądnego do domu - i tak nieco przesadziłem z jego rozmiarem - 16 portów z czego 8 z PoE)
Odgłos jest podobny do irytujących odgłosów przetwornic, w których wskutek błędów wykonania cewki/transformatory nie zostały dobrze związane klejem w procesie produkcyjnym (więc początkowo podejrzewałem zasilacz).

Jak się okazuje źródłem dźwięku jest wentylator który wpada w drgania z powodu zasilania PWM o bardzo małej częstotliwości.
Problem występuje tylko, gdy wentylator pracuje na niskich obrotach (na wysokich i tak jest głośny jak odkurzacz Tongue), ale jeśli nie wykorzystujemy intensywnie PoE to wentylator właśnie tak pracuje (więc ewentualna modyfikacja jest bezcelowa, gdy w normalnych warunkach pracy wentylator pracuje na wyższych niż minimalne obrotach).

Rozwiązanie - wstawienie w obwód zasilania wentylatora kondensatora elektrolitycznego 10uF/25V (między przewód czarny a czerwony 10 mikrofaradów, ta pojemność jest dobrana eksperymentalnie dla uzyskania minimalnych drgań wentylatora przy równoczesnym braku pogorszenia charakterystyki PWM i wybrana taka by nie łączyć kilku kondensatorów, przy dobieraniu eksperymentalnym można uwzględnić wartości od 1uF do 20uF), co nieco łagodzi zbocze narastające na wyjściu PWM (odgłosu nie da się w ten sposób zlikwidować całkowicie, ale robi się mniej irytujący), można użyć do tego przedłużki ze złączami "wentylatorowymi" Molex 3-pin by nie modyfikować elektroniki sprzętu (przypominam - modyfikacje = utrata gwarancji).
Ta mała modyfikacja nie powinna mieć istotnego wpływu na trwałość urządzenia.
UWAGA - mimo, że wentylator jest na 12V i wtyczkę ma taką jak spotkamy w PC, to ma inny pinout (zasilanie to skrajne piny, a czujnik tachometryczny na środkowym pinie)!

Rozwiązanie alternatywne (takie dla hardkorów) to opracowanie regulatora liniowego lub nawet PWM (ale o znacznie wyższej częstotliwości), który będzie podążał za oryginalnym sygnałem PWM (jednak pozostaje do ogarnięcia kwestia niezawodności takiego rozwiązania - nie może być gorsza niż rozwiązania fabrycznego).

Ostatnia kwestia - czy to jest wada konstrukcyjna? - no jakby na to nie patrzeć nie jest, bo nie zwiększa poziomu hałasu ponad poziom z danych katalogowych, tylko zmienia brzmienie (a taki sprzęt raczej nie pracuje w pomieszczeniach w których przebywają ludzie na stałe), z drugiej strony nie wiem czy takie drgania nie mają wpływu na zużycie wentylatora (ale kondensator rozwiązuje problem tylko częściowo).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz