[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty włącznik RF - co kupić
06-06-2020, 13:19
Post: #1
Prosty włącznik RF - co kupić
Potrzebuję automatykę, ale taką skrajnie prostą: Włącznik standardowej naszej polskiej puszki od światła i do tego pilocik, może być dwu-cztero kanałowy (pewnie na 433 MHz). Nie chcę tego na lata ani do WiFi, ma tym sterować osoba starsza z ograniczonymi możliwościami poruszania się - gdzie wstawanie z łózka żeby zgasić główną lampę jest problemem.
Na początek główne światło i ew. lampka przez sterowane gniazdko.

Jakieś uwagi co kupić, żeby to działało w miarę rozsądnie? Niestety Warszawa i sporo szumu w eterze (widok co prawda w przeciwną stronę z okna, niż Pałac Kultury, ale zakłóceń jest sporo, ale odległość sterowania to 4-5m).

Potrzebowałbym ze 2 piloty co najmniej do tego mieć, najlepiej więcej.

Na start znalazłem OR-GB-422 Orno, przykład:
https://epstryk.pl/product-pol-21282-Bez...-Orno.html
Mniej więcej spełnia wymagania, ma "stare dobre ząbki" montażowe do tego co jest w ścianach. Pytanie czy można lepiej i taniej, i do tego zgodne sterowane gniazdko.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 16:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2020 16:23 przez szopen.)
Post: #2
Prosty włącznik RF - co kupić
Jeśli chodzi o kompatybilność to wśród systemów RF 433MHz jest zupełny "horror" - sprzęt sprzedawany pod jednym chińskim (jeśli to nie brand producenta) brandem potrafi być niekompatybilny, chociaż oczywiście są bardziej i mniej popularne protokoły

Teraz druga kwestia, dla starszej osoby to sugeruję jednak tradycyjny przełącznik + moduł (niektóre moduły wymagają tzw. przycisku dzwonkowego).

Najlepiej popytać sprzedawce o kompatybilność (by była podstawa do zwrotu).
Jeśli mam coś zasugerować to wizytę w Jula i ich własny brand Anslut bodajże - jeśli nie będzie działać to oddasz (spytaj ich konsultanta na miejscu o kompatybilność).

Szczerze mówiąc sugerowałbym po prostu żarówki Tradfri z Ikei i kompatybilne piloty (ale nie wiem jak to wygląda cenowo w tej chwili), to jest Zigbee i w najprostszej konfiguracji nie wymaga centralki - nie musisz wtedy zmieniać nic w instalacji.
Natomiast są pewne ograniczenia (w RF też są) - dana grupa żarówek może być obsługiwana maksymalnie 2 pilotami (muszą by wzajemnie sparowane).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-06-2020, 15:05
Post: #3
Prosty włącznik RF - co kupić
Dzięki za radę. Ale jak znalazłem te ORNO za około 50 PLN to kupiłem dwa z pilotami. To tylko zabawa, ale musi działać dla starszej osoby, skrajnie prosto.

Model: OR-GB-442 - https://www.orno.pl/pl/category/productD...ny-pilotem
jest wersja na dwa przełączniki:
OR-GB-437 - https://www.orno.pl/pl/category/productD...ny-pilotem
W komplecie pilot do każdego, piloty są 4-przyciskowe. Do sterowania jednym przyciskiem wystarczy jeden guzik pilota.
Technologia oczywiście tandetna 433 MHz, ale można programować odbiorniki (przytrzymując długo przycisk) i to działa świetnie.

Ostrzeżenie w instrukcji: nie działa z lampami LED, co nie jest prawdą, musi być tylko wystarczające obciążenie (minimum 3W), żeby był spadek napięcia, pewnie w celu zasilania włącznika.

Włącznik nie wymaga dodatkowego zasilania - pracuje na różnicy potencjałów. Jak rozumiem spalenie żarówki (brak różnicy potencjałów) spowoduje śmierć włącznika do czasu wymiany żarówki - sprawdzę przy okazji.

Włącznik świeci delikatnie na czerwono lub niebiesko w zależności od tego, czy jest włączony, czy nie. Przełączanie jest dotykowe. Wada na Polskę: wymagana jest puszka z miejscami na 2-4 wkręty na obwodzie, a nie typowe uchwyty szczękowe (rozporowe), co nieco utrudnia montaż, ale zwykle da się jakoś na "chama" zrobić, jak nie ma możliwości wymiany puszki - mimo to jest to najbardziej zbliżone rozwiązanie do tych typowych starych sieci elektrycznych w starszych domach. Poza tym zawsze jest glut klejowy na ciepło jako dodatek, jak już nie ma innego wyjścia.
Z przodu na włącznik zakłada się płytę "szklaną" (ja bym ją nazwał bardziej pleksi), która maskuje i rozprasza podświetlenie włącznika.

Testowałem na wsi (mało zakłóceń) i działa to bardzo dobrze. Zobaczymy jak w centrum Wawy, próba w tym tygodniu. Jak się sprawdzi dokupię takie podwójne, o ile będą w tak samo dobrej cenie.
Więcej w tę instalację nie ma co inwestować, bo jest wszystko w mieszkaniu do wymiany, od elektryki aż po tynki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz