[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosty włącznik RF - co kupić
06-06-2020, 13:19
Post: #1
Prosty włącznik RF - co kupić
Potrzebuję automatykę, ale taką skrajnie prostą: Włącznik standardowej naszej polskiej puszki od światła i do tego pilocik, może być dwu-cztero kanałowy (pewnie na 433 MHz). Nie chcę tego na lata ani do WiFi, ma tym sterować osoba starsza z ograniczonymi możliwościami poruszania się - gdzie wstawanie z łózka żeby zgasić główną lampę jest problemem.
Na początek główne światło i ew. lampka przez sterowane gniazdko.

Jakieś uwagi co kupić, żeby to działało w miarę rozsądnie? Niestety Warszawa i sporo szumu w eterze (widok co prawda w przeciwną stronę z okna, niż Pałac Kultury, ale zakłóceń jest sporo, ale odległość sterowania to 4-5m).

Potrzebowałbym ze 2 piloty co najmniej do tego mieć, najlepiej więcej.

Na start znalazłem OR-GB-422 Orno, przykład:
https://epstryk.pl/product-pol-21282-Bez...-Orno.html
Mniej więcej spełnia wymagania, ma "stare dobre ząbki" montażowe do tego co jest w ścianach. Pytanie czy można lepiej i taniej, i do tego zgodne sterowane gniazdko.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
07-06-2020, 16:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-06-2020 16:23 przez szopen.)
Post: #2
Prosty włącznik RF - co kupić
Jeśli chodzi o kompatybilność to wśród systemów RF 433MHz jest zupełny "horror" - sprzęt sprzedawany pod jednym chińskim (jeśli to nie brand producenta) brandem potrafi być niekompatybilny, chociaż oczywiście są bardziej i mniej popularne protokoły

Teraz druga kwestia, dla starszej osoby to sugeruję jednak tradycyjny przełącznik + moduł (niektóre moduły wymagają tzw. przycisku dzwonkowego).

Najlepiej popytać sprzedawce o kompatybilność (by była podstawa do zwrotu).
Jeśli mam coś zasugerować to wizytę w Jula i ich własny brand Anslut bodajże - jeśli nie będzie działać to oddasz (spytaj ich konsultanta na miejscu o kompatybilność).

Szczerze mówiąc sugerowałbym po prostu żarówki Tradfri z Ikei i kompatybilne piloty (ale nie wiem jak to wygląda cenowo w tej chwili), to jest Zigbee i w najprostszej konfiguracji nie wymaga centralki - nie musisz wtedy zmieniać nic w instalacji.
Natomiast są pewne ograniczenia (w RF też są) - dana grupa żarówek może być obsługiwana maksymalnie 2 pilotami (muszą by wzajemnie sparowane).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
20-06-2020, 15:05
Post: #3
Prosty włącznik RF - co kupić
Dzięki za radę. Ale jak znalazłem te ORNO za około 50 PLN to kupiłem dwa z pilotami. To tylko zabawa, ale musi działać dla starszej osoby, skrajnie prosto.

Model: OR-GB-442 - https://www.orno.pl/pl/category/productD...ny-pilotem
jest wersja na dwa przełączniki:
OR-GB-437 - https://www.orno.pl/pl/category/productD...ny-pilotem
W komplecie pilot do każdego, piloty są 4-przyciskowe. Do sterowania jednym przyciskiem wystarczy jeden guzik pilota.
Technologia oczywiście tandetna 433 MHz, ale można programować odbiorniki (przytrzymując długo przycisk) i to działa świetnie.

Ostrzeżenie w instrukcji: nie działa z lampami LED, co nie jest prawdą, musi być tylko wystarczające obciążenie (minimum 3W), żeby był spadek napięcia, pewnie w celu zasilania włącznika.

Włącznik nie wymaga dodatkowego zasilania - pracuje na różnicy potencjałów. Jak rozumiem spalenie żarówki (brak różnicy potencjałów) spowoduje śmierć włącznika do czasu wymiany żarówki - sprawdzę przy okazji.

Włącznik świeci delikatnie na czerwono lub niebiesko w zależności od tego, czy jest włączony, czy nie. Przełączanie jest dotykowe. Wada na Polskę: wymagana jest puszka z miejscami na 2-4 wkręty na obwodzie, a nie typowe uchwyty szczękowe (rozporowe), co nieco utrudnia montaż, ale zwykle da się jakoś na "chama" zrobić, jak nie ma możliwości wymiany puszki - mimo to jest to najbardziej zbliżone rozwiązanie do tych typowych starych sieci elektrycznych w starszych domach. Poza tym zawsze jest glut klejowy na ciepło jako dodatek, jak już nie ma innego wyjścia.
Z przodu na włącznik zakłada się płytę "szklaną" (ja bym ją nazwał bardziej pleksi), która maskuje i rozprasza podświetlenie włącznika.

Testowałem na wsi (mało zakłóceń) i działa to bardzo dobrze. Zobaczymy jak w centrum Wawy, próba w tym tygodniu. Jak się sprawdzi dokupię takie podwójne, o ile będą w tak samo dobrej cenie.
Więcej w tę instalację nie ma co inwestować, bo jest wszystko w mieszkaniu do wymiany, od elektryki aż po tynki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './c1jdtech_forum/threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO threadviews (tid) VALUES('5717')