[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
propozycje tematów do omówienia na blogu
17-06-2012, 04:43
Post: #1
propozycje tematów do omówienia na blogu
Witaj Jakubie,

Główne emocje związane z przyśpieszeniem łącza mamy już za sobą, ale ciągle nie wszystkim nowa szybkość działa jak należy. Lektura komentarzy wyraźnie wskazuje, że spora grupa uzytkowników nie ogarnia dlaczego ich mobilny internet działa dobrze lub źle i w związku z tym czuje się mocno zagubiona i skłonna do paniki.
W czasie względnego spokoju, który obecnie mamy - może więc warto uzupełnić trochę swoją wiedzę teoretyczną.
Ostatnio przeczytałam na twoim blogu ciekawe wyjaśnienia dotyczące speed testu, ale były one dość ograniczone, bo poczynione gdzieś tylko na marginesie innych spraw.
Czy jednak nie warto byłoby zamieścić całościowego materiału na ten temat uzupełnionego również o tematykę badania pingów (co to jest ping, po co to badanie, od czego zależą wyniki testów, czy na wielkość pingu można wpływać itp. itd.).
Sama chciałabym się dowiedzieć dlaczego np. wyniki ping-testu są zupełnie inne na stronie speedtest.net niż na spokrewnionej z nią stronie pingtest.net ?
albo :
Dlaczego w Białołęce ping wynosi tylko 47 , a w tym samym czasie na Żoliborzu już 132 ? Od czego to zależy ?
albo :
Przekonywano mnie, że zaopatrzenie się w nowoczesny modem kat.14 powinno korzystnie wpłynąć na osiągane pingi, tymczasem mimo to są one dość nieciekawe - właśnie w okolicach 130 (W-wa Żoliborz). Dlaczego ?

Z wyników spontanicznie publikowanych przez ludzi na twoim blogu wyraźnie widać, że obecnie stosunkowo łatwo osiąga się maksymalne prędkości DL/UPL przewidziane przez operatora Aero2, ale tak naprawdę sukcesem, zapewniającym bardziej komfortowe korzystanie z internetu jest dopiero niski ping, a na ten parametr wiele osób w ogóle nie zwraca uwagi.
Może warto pomóc im zrozumieć to zagadnienie szerzej ....
..............................

I jeszcze jedna kwestia warta - moim zdaniem - wyjaśnienia :

praktyczna instrukckcja dla przeciętnego zjadacza chleba - jak dowiedzieć się z którego BTSa (eNodeB) dostajemy sygnał Aero2.
Próbowałam porównywać dane pokazywane w TNI w lewym dolnym rogu - z danymi z listy BTS-ów ściągniętej również za pośrednictwem TNI i nic nie udało mi się dopasować. ;-)
Ta lista nie jest jednak przeznaczona dla laików i mimo kilku podejść dalej nie wiem, kiedy internet dociera do mnie z nadajników przy kościele św.Stanisława Kostki, a kiedy z św.Wyznawców... na Gwiaździstej...
Może znalazł by się ktoś, komu by się chciało wyjaśnić (z grubsza choćby) co oznaczają te "tajemnicze" skróty : CSQ, CID, LAC itp i gdzie szukać informacji o moim aktualnym eNodeB.

Tyle moich propozycji.
Jeśli uznasz, że te tematy nie są warte jakiejś większej pisaniny, to postaraj się - proszę - chociaż po krótce odpowiedzieć w tym wątku na konkretne moje pytania. Z góry dziękuję.
egri
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2012, 16:04
Post: #2
RE: propozycje tematów do omówienia na blogu
Bardzo dużo tych wątków i tematów, ale w sumie można o niektórych opowiedzieć - jednak o większości raczej na forum, niż na blogu, bo to tematy są w zasadzie dla przeciętnego użytkownika (zwłaszcza LAC, CID itd) średnio niezbędne. jdtech nie ma być wikipedią GSM, tylko blogiem pomagającym użytkownikom Aero2.

Po dwa słowa na każdy temat:
1. Speedtest i PING. Ping oczywiście bada czas, po jakim otrzymujemy (i czy w ogóle dostajemy) odpowiedź na zapytanie "hej, x.x.x.x, żyjesz?". Czas zmierzony zależy przede wszystkim od dwóch czynników: od odległości "sieciowej" badanego hosta (komputera podłączonego do Internetu), czyli liczby urządzeń (routerów) pośredniczących oraz... obciążenia łącz po drodze, w tym naszego łącza (a więc także od godziny, jakości sygnału GSM itd.).
Jeżeli zaczniemy ściągać jakiś duży plik, wszystkie mierzone pingi wydłużą się. Speedtest.net ma błąd konstrukcyjny, który powoduje, że test ping jest wykonywany... podczas ładowania jednej z grafik tła. Efektem tego są wydłużone pingi i moje zalecenie - potwórzmy test kilka razy i odrzućmy skrajne wyniki.
Najskuteczniejszym sposobem jest używanie polecenia PING uruchamianego z linii poleceń systemu. Wybieramy sobie serwer docelowy (google.pl, wp.pl albo inny ulubiony - koniecznie zawsze ten sam) i robimy test. Powtarzamy go kilka razy (domyślnie Windows robi 4 testy co sekundę i wyświetla statystyki.

Dlaczego w różnych częściach sieci operatora są różne pingi w tym samym czasie? To proste - ma na to wpływ jakość sygnału, obciążenie sieci (części radiowej i niezależnie szkieletu sieci TCP/IP), a jeżeli robimy test na różnych komputerach to znaczenie ma również to, czy komputer w tym czasie nie robi jakiś aktualizacji, czy po prostu nie jest przeciążony jakimiś zadaniami.

Dalej będę odpowiadał w kolejnych wiadomościach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2012, 18:18
Post: #3
RE: propozycje tematów do omówienia na blogu
2. Kategorie modemu a PING
Ogólna zasada jest taka, że im wyższa kategoria, tym potencjalnie krótszy PING. Jeżeli analizujemy same kategorie i związane z nimi opóźnienie, to goły UMTS zapewnia PING około 200-300 ms, HSPA do kategorii 8-10 to około 60-100 ms, a HSPA+ (od kategorii 14 wzwyż) pozwala na osiągnięcie pingów od 40 do 60 ms. LTE (następca UMTS) ma opóźnienie technologicznie na poziomie 5-10ms.
Czy zawsze użycie szybszego modemu zapewnia krótszy PING? Nie - wszystko zależy od lokalnych i chwilowych warunków sieciowych - znowu przeciążone łącze doprowadzone do nadajnika, przeciążony węzeł lub szkielet, przeciążone interfejsy radiowe masztu (duży ruch na nadajniku), zakłócenia, wydajność komputer itd. - to wszystko może powodować rozciągnięcie tego czasu.

3. Chwilowo instrukcji określania BTSa na podstawie identyfikatora CID (Cell ID) nie ma sensu, bo ciągle są rozbieżności między bazą danych pozwoleń z numerami CID, a rzeczywistymi numerami nadawanymi przez BTSy - dlatego miałeś opisany problem z identyfikacją nadajnika. Numeracja nadajników zmieniła się prawdopodobnie w związku z rozbudową sieci pod koniec 2011 roku, ale bazy pozostały średnio nieaktualne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
17-06-2012, 18:46
Post: #4
RE: propozycje tematów do omówienia na blogu
To może ja się wtrącę :-)
egri napisał(a):dlaczego np. wyniki ping-testu są zupełnie inne na stronie speedtest.net niż na spokrewnionej z nią stronie pingtest.net ?
Bo to są inne hosty, inne serwery z zainstalowanym oprogramowaniem od ookla. Również inny jest sposób szukania najbliższego serwera czy też serwera o najkrótszym czasie odpowiedzi. Przy okazji zauważcie jako użytkownicy aero2 jesteśmy lokalizowani zawsze w Warszawie gdyż tam jest niejako wyjście na świat aerofłotu. U mnie jest (wg moich ustaleń) modem-BTS-radiolinia do kolejny BTS-szkielet światłowodowy 3S-szkielet światłowodowy atman do sferii (lub IXa). Pingtest do Jaworzna więc dane wracają pewnie po części tym samym światłowodem. I tu też może być odpowiedź na następne pytanie:
egri napisał(a):Dlaczego w Białołęce ping wynosi tylko 47 , a w tym samym czasie na Żoliborzu już 132 ? Od czego to zależy ?
Za dużo radiolinii po drodze zanim sygnał poleci światłowodem operatorskim.
I trzecie:
egri napisał(a):Przekonywano mnie, że zaopatrzenie się w nowoczesny modem kat.14 powinno korzystnie wpłynąć na osiągane pingi, tymczasem mimo to są one dość nieciekawe - właśnie w okolicach 130 (W-wa Żoliborz). Dlaczego ?
Na forum.bez-kabli ktoś pisał że nowszy modem to nowsze obsługiwane technologie więc niższy ping (czyli np. HSPA++ zamiast HSDPA) ale jakie to ma znaczenie skoro i tak do obydwu dociera ten sam sygnał w pasmie 900?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz