[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Profil wysokościowy czyli jak sprawdzić przeszkody terenowe
04-05-2012, 21:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-11-2012 01:21 przez szopen.)
Post: #1
Lightbulb Profil wysokościowy czyli jak sprawdzić przeszkody terenowe
Witam.

Myślę, że przyda się parę słów o tym jak sprawdzić, czy pomiędzy naszą lokalizacją (domem, mieszkaniem) a nadajnikiem BTS sieci Aero2 znajdują się znaczące przeszkody terenowe, które mogą powodować problemy z uzyskaniem wystarczająco dobrego sygnału.Google Earth

Na pierwszy ognień poszła aplikacja Google Earth - będzie skrótowo ponieważ opisów jak to zrobić jest multum w sieci:
- sprawdzamy na stronie mapa.btsearch.pl gdzie znajdują się BTSy sieci Aero2 (Filtr sieci : Aero2, Filtr danych źródłowych: Lokalizacje z bazy BTSearch.pl i ewentualnie tylko UMTS 850/900), zapamiętujemy lokalizację nadajnika (możemy nie zamykać mapy dla ułatwienia) i przechodzimy do Google Earth,

   

- w Google Earth zaznaczamy dwa punkty ścieżki (lub po prostu wykonujemy pomiar linijką - instrukcja), jeden dla naszej lokalizacji, drugi dla znalezionego wcześniej BTSa i zapisujemy ten pomiar klikając klawisz Zapisz w okienku Linijki/Ścieżki (tutaj instrukcja ), utworzona ścieżka powinna się na pojawić w lewej ramce,
- teraz wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na tej ścieżce i wybrać z rozwiniętego menu "Pokaż profil wysokości względnej" (instrukcja tutaj).
Naszym oczom ukarze się u dołu mapy "wykres" obrazujący topografię terenu w linii prostej między nami a nadajnikiem Aero2.

   

Niestety profil wysokościowy z Google Earth nie uwzględnia wysokości masztu nadajnika oraz piętra na którym mieszkamy (a może to wiele zmienić jeżeli ktoś mieszka np. na 16 piętrze). Dlatego nie będziemy dalej zajmować się Google Earth - chyba, że ktoś wie jak wyznaczyć ścieżkę między dwoma już zdefiniowanymi Miejscami (bo w Miejscach można uwzględnić wysokość nad gruntem). Google Earth umożliwia za to tworzenie ciekawych wizualizacji naszej ścieżki - można się pobawić w widoki 3D, przeloty itp., warto się zagłębić w opcje już zdefiniowanej ścieżki. Poniżej dwie z wielu możliwości Google Earth.

       www.dvbtmap.eu

Kolejną "aplikacją" będzie strona WWW na której on-line możemy wygenerować profil wysokościowy i w dodatku będzie on uwzględniał naszą wysokość nad gruntem oraz wysokość masztu nadajnika Aero2:
- wchodzimy na stronę www.dvbtmap.eu/mapdistancepair.html,
- za pomocą myszy/klawiszy znajdujemy naszą lokalizację (typowo jak w Google Maps), dla wygody możemy zmienić język strony na polski, wybrać widok Satelita, Mapa, Teren...

   

- teraz zaznaczamy nasz domek podwójnym kliknięciem lewego klawisza myszy, powinien się pojawić czerwony znacznik A, a w lewym dolnym rogu mapy, wcześniej pusty mały prostokąt powinien się uzupełnić o współrzędne geograficzne i wysokość nad poziomem morza, obok tego prostokątu znajduje się suwak za pomocą którego ustawimy na jakiej wysokości nad gruntem się znajdujemy (jedno piętro budynku mieszkalnego to około 3 metry),

   

- analogicznie postępujemy dla pozycji nadajnika Aero2, zaznaczamy jego pozycję podwójnym kliknięciem, pojawi się znacznik B oraz niebieska ścieżka między obydwoma znacznikami, ustalamy jeszcze wysokość masztu (zazwyczaj między 20 a 50 metrów) za pomocą suwaka przy prawym dolnym prostokącie i dane wyjściowe mamy już zdefiniowane,

   

- teraz kilkamy raz lewym klawiszem myszy na znaczniku A lub B,
- pojawi się dymek w którym musimy kliknąć napis "Profil terenu",

   

- po chili naszym oczom ukarze się profil wysokościowy podobny do tego z Google Earth ale będzie on już uwzględniał naszą i nadajnika wysokość nad gruntem.

       

Znaczenia czerwonej linii na wykresie profilu wysokościowego nie trzeba chyba wyjaśniać. Odręczne strzałki na drugim zrzucie ekranu objaśniają gdzie dany punkt ma swoje odniesienie.

Należy pamiętać, że praktycznie każdy otrzymany profil wysokościowy (niezależnie od programu czy strony WWW) nie uwzględnia sztucznych przeszkód terenowy, takich jak budynki. Jedynie w Google Eart można wczytać obiekty 3D i mając nadzieje, że zostały one prawidłowo utworzone (właściwe proporcje) sprawdzić czy jakiś wieżowiec nie zasłania nam nadajnika Aero2.
Typowy czteropiętrowy blok ma około 20 metrów wysokości i jeżeli przyjrzycie się ostatnim wykresom to zauważycie, że będą one już stanowić przeszkodę dla bezpośredniej widoczności między modemem GSM a nadajnikiem BTS.


Dane topograficzne z Google są w miarę dokładne ale zalecam zastosować kilku metrowy margines błędu. Sam znalazłem pewien dobrze mi znany teren, w którym dane wysokościowe Google nijak nie miały się do rzeczywistości.
Można też zajrzeć do Geoportalu ale dla początkujących użytkowników jest on znacznie trudniejszy w obsłudze. Jest wiele innych serwisów umożliwiających tworzenie profili wysokościowych:
- www.geocontext.org
- www.arcgis.com
- geochalkboard.wordpress.com własne API dla Google Maps
- i wiele, wiele innych których funkcjonalność mozolnie sprawdziłem.
Ale tylko wspomniany już www.dvbtmap.eu/mapdistancepair.html pozwala uwzględnić wysokość punktu nad gruntem i jest tak łatwy oraz intuicyjny w obsłudze.

PS Byłoby więcej zrzutów ekranu, ale na forum jest jakieś ograniczenie do 10 sztuk.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-05-2012, 22:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-05-2012 22:19 przez jakubd.)
Post: #2
RE: Profil wysokościowy czyli jak sprawdzić przeszkody terenowe
Fantastyczny poradnik, bardzo przydatny dla osób, które poważnie podchodzą do planowania instalacji antenowej lub chcą na poważnie sprawdzić jakie mają szanse na zasięg Aero2 lub dowolnej innej sieci i usługi bezprzewodowej.
Ograniczenie 10 załączników faktycznie jest na forum, żeby nie zabić serwera i użytkowników. Zawsze można go obejść dodają... kolejnego posta z dodatkowymi informacjami i zrzutami. W razie czego usunę swój wpis i będziesz miał swoje kolejne wiadomości jedna po drugiej.

PS: musiałem nieco skrócić tytuł, bo był za długi i to powodowało problemy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
04-05-2012, 23:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-05-2012 23:13 przez Gosc_.)
Post: #3
RE: Profil wysokościowy czyli jak sprawdzić przeszkody terenowe
(04-05-2012 21:34)jaco777 napisał(a):  Niestety profil wysokościowy z Google Earth nie uwzględnia wysokości masztu nadajnika oraz piętra na którym mieszkamy (a może to wiele zmienić jeżeli ktoś mieszka np. na 16 piętrze). Dlatego nie będziemy dalej zajmować się Google Earth - chyba, że ktoś wie jak wyznaczyć ścieżkę między dwoma już zdefiniowanymi Miejscami (bo w Miejscach można uwzględnić wysokość nad gruntem).

W Google Earth da się "uwzględnić" wysokość nad poziomem terenu danego przekroju. Wyznaczoną ścieżkę należy zapisac na dysku jako plik *.kml, a następnie wyedytować go.
W pliku znajdują się następujące wiersze (koordynaty oczywiście zależne od danego przekroju):
<coordinates>
22.76701540193424,49.77401126489944,50
22.82016053329935,49.77766615194431,50
</coordinates>
liczby "na końcu" tych wierszy to właśnie wysokość, o którą nam chodzi - nalezy tam wpisać właściwą, zapisać plik, a następnie wczytać go do Google Earth, wybrać właściwości tego zbioru i w zakładce "wysokość" zaznaczyć "względem powierzchni".
Całość nie do końca dziala jednak dobrze - "profil" trzeba przejrzeć sobie na mapie w dużym pochyleniu śledząc wyrysowaną prostą.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
06-05-2012, 12:56
Post: #4
RE: Profil wysokościowy czyli jak sprawdzić przeszkody terenowe
Modyfikacja wyeksportowanego pliku również przeszła mi przez myśl, ale uznałem ją za zbyt dużą komplikację dla przeciętnego użytkownika. Oczywiście, dzięki za zakomunikowanie forumowiczom takiej możliwości. Poniżej zamieszczam efekt tego co uzyskamy poprzez ręczną modyfikację wysokości punktów nad poziomem gruntów.

       

I tak jak Przedmówca wyraźnie zaznaczył, należy już pobawić się widokiem w Google Earth aby uzyskać bajerancki (i w miarę odzwierciedlający rzeczywistość) wynik. Ale tylko ten sposób możemy uznać za dosyć wiarygodny. Wygenerowanie profilu wysokościowego dla zmodyfikowanego pliku KML mija się już z celem - na zrzutach poniżej widać dlaczego (Google Earth zmodyfikowało całą ścieżkę, a nie tylko punkt początkowy i końcowy) .

   

Podsumowując: w Google Earth również się da, tylko troszkę więcej z tym komplikacji lecz efekt widoku 3D może być tego wart. Wynik uzyskany za pomocą strony http://www.dvbtmap.eu pozbawiony jest "fajerwerków" ale za to (na obecną chwilę) jest chyba najbardziej wiarygodny (oraz szybki i czytelny).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  LTE w Aero2 czyli TD-LTE na częstotliwości 2500MHz jaco777 8 17 417 11-06-2013 09:51
Ostatni post: lukkki
  Czy da się sprawdzić czy jestem w zasięgu BDI bez modemu 3G? Maciek1988 5 5 686 01-01-2013 21:39
Ostatni post: jakubd