[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
28-10-2012, 16:28
Post: #1
POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Witam.
Mieszkam w bloku w poznaniu na os. piastowskim bezpośrednio przy warcie (okno wychodzi bezpośrednio na rzekę, sygnał ok. 60%). Na mapie BTSearch znalazłem nadajniki niedaleko mnie (oba oddalone o jakiś 1 km ode mnie), a moje aero łączy się do nadajnika oddalonego o jakieś 3-4km.
I teraz moje pytanie: Czy da się jakoś spróbować połączyć do nadajników położonych bliżej?
Od razu wytłumaczę, że do tych bliższych nadajników może być problem bo jest dużo ścian i bloków na tej drodze, ale czy to aż tak bardzo przeszkadza w połączeniu?
http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/52.387332...86715/z/14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-10-2012, 17:11
Post: #2
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Protokoły w sieciach GSM dobierają najbliższy nadajnik pod względem jakości/siły sygnału i tutaj nie możesz nic zrobić. W kwestii fizycznego rozmieszczenia nadajników - w znalezionych lokalizacjach są nadajniki, czy tylko pozwolenia radiowe? Bo to jednak nie to samo.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-10-2012, 18:32
Post: #3
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Na tej mapce co "wkleiłem" po zaznaczeniu tylko UMTS 850/900 pokazane są na 99% nadajniki, a łączy mi się prawdopodobnie z tym dalszym, ponieważ jakbym miał lornetkę to pewnie z okna bym go zobaczył ;p
A nie da się jakimś sposobem spróbować wymusić podłączenia do nadajnika który jest bliżej w celu sprawdzenia jego jakości sygnału? Chyba spróbuje po prostu wyjść na świeże powietrze z laptopem i wtedy zobaczę który nadajnik mi pokaże ;p
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-10-2012, 19:26
Post: #4
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Wyświetliłeś bieżący wykaz pozwoleń, czy lokalizacje z bazy BTSearch.pl?
Jak pisałem - wymusić da się tylko za pomocą anteny kierunkowej.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-10-2012, 22:27
Post: #5
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Lokalizacje z bazy BTSearch.pl.
Teraz mam kolejne pytanie. Wraz z dziewczyną mamy modemy E3131-s2 położone idealnie obok siebie i oboje jesteśmy połączeni do różnych nadajników (sprawdzone w TNI poprzez CID).
Czy może Pan Jakub wie dlaczego nie jesteśmy podłączeni do tych samych nadajników? Dodam tylko że ona ma ciągle niebieską diodę i aero działa rewelacyjnie a ja z 10 minut ładowałem tą stronę i mam granatową diodę (połączenie ciągle UMTS).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
28-10-2012, 23:25
Post: #6
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
1. Czy oba modemy dają dokładnie taką samą odpowiedź na komendę "AT^SYSCFG?"? (chodzi mi między innymi o wymuszenie UMTS 900).
2. Pamiętaj, że 10cm w ustawieniu modemów do całkiem sporo - zamień je miejscami i porównaj odczyty.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 00:36
Post: #7
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Oba modemy są ustawione identycznie (wymuszanie Hspa++ zrobione wg Twojego przepisu ;p).
Zamieniam, oddalam od siebie, przybliżam, ciągle to samo.
Dla mnie to jest całkiem ciekawy temat czemu tak się dzieje a nie inaczej. Jakby można było wybierać sobie połączenie spośród wielu nadajników (bo np. stwierdzimy że jest za bardzo obciążony) to by chyba wielu użytkownikom to pomogło. Próbowałem się rozłączać i połączać na nowo, ale nie dało rady żebym zarejestrował się na innym nadajniku ;/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 00:44
Post: #8
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
No to możliwość zostaje jedna - czułość tych modemów jest aż tak inna - nie trzymają zbyt dobrze specyfikacji te dwie sztuki (albo są na przeciwnych jej granicach) i stąd taki efekt.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 10:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-10-2012 11:51 przez LeszekTG.)
Post: #9
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
(28-10-2012 22:27)nitro napisał(a):  Dodam tylko że ona ma ciągle niebieską diodę i aero działa rewelacyjnie a ja z 10 minut ładowałem tą stronę i mam granatową diodę (połączenie ciągle UMTS).

Mam dokładnie ten sam problem. Od czwartku moj modem łączy się tylko jako UMTS i net praktycznie nie działa. Wczesniej wszytko bylo OK. W innej lokalizacji działa OK

Spróbuj zamienić karty w modemach i napisz jaki bedzie efekt.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
29-10-2012, 22:55 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-10-2012 23:46 przez nitro.)
Post: #10
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Na razie nie zmieniłem karty. Przeżywam nie mały kłopot, ponieważ jak trzymam aero na biurku to mam średnio ping 1000ms, a jak trzymam 40cm dalej na łóżku to mam ping 200 ms Wink
Chyba będę sobie musiał zrobić listę nadajników do których się podłączam i gdzie najlepiej mi łapie sygnał przy danym nadajniku Smile

Edit: nie wiem czy to ma jakiekolwiek znaczenie i czy ktoś miał taki sam przypadek. Zwykle modem leży na stole lub czymś innym w pozycji "normalnej"(logo play widoczne). Z chwilą kiedy odwróciłem modem o 90 stopni pingi się zmniejszyły do ok 100ms i mam tak ciągle.. Mógłby ktoś sprawdzić to?

Piszę tu o tym dlatego, że jak obrócimy antenę kierunkową(w przypadku tv dvb-t) o 90 stopni to tracimy prawie całkowicie sygnał, bo antena po prostu tego nie łapie. Jakby modemy aero w jakiś sposób lepiej radziły sobie leżąc "bokiem" to byłoby to dziwne, ale przydatne ;p

Dlatego proszę kogoś o zweryfikowanie tego, czy nie napisałem tutaj po prostu steku bzdur ;p
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 00:09
Post: #11
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
W przypadku DVB-T swoje robi polaryzacja.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
30-10-2012, 00:10
Post: #12
RE: POZNAŃ - połączenie do nadajnika kilka km dalej
Antena zainstalowana w modemie jest z grubsza dookólna - odbiera sygnał z każdego kierunku i we wszystkich polaryzacjach (takie jest założenie). Jednak skuteczność jej zmienia się z pewnością w zależności od ułożenia względem gromady odbić, które zdarzają się we wnętrzach budynków. Czasem poziome przesunięcie o 1cm zmienia odbiór.

Za pomocą przedłużacza USB można znaleźć optymalne miejsce - zwykle z dala od metalowych przedmiotów. Do tego odpowiednie ustawienie może np. zmniejszyć zakłócenia z innych źródeł (np. komputera).

Co do ogólnej polaryzacji - sygnał telewizyjny jest zwykle spolaryzowany poziomo, a komórkowy 3G - pionowo. Z odbiciami już tak dobrze nie ma. W przypadku LTE (i ogólnie MIMO) robi się trudniej i tutaj stosuje się dwie anteny, zwykle o polaryzacji obróconej o 90 stopni.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc w ocenie nadajnika Aero2. Jozek1024 20 20 241 14-09-2015 01:13
Ostatni post: jakubd
  Połączenie anteny ATK-20 a infrastruktura rafalo235 6 8 391 12-12-2013 12:29
Ostatni post: rafalo235
  Postawienie nadajnika kan 3 3 350 25-10-2012 20:26
Ostatni post: jakubd