[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oukitel P2 "inteligentne gniazdko" (Smart Plug) [WiFi, Tuya, Android, iOS]
14-08-2019, 01:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-09-2019 12:59 przez szopen.)
Post: #1
Oukitel P2 "inteligentne gniazdko" (Smart Plug) [WiFi, Tuya, Android, iOS]
Jak obiecałem (na innym forum), tak zrobiłem - w odpowiedzi na "wołanie o pomoc", mimo wstępnych kiepskich recenzji innych użytkowników, zamówiłem to gniazdko:
https://www.banggood.com/Oukitel-P2-Mini...29095.html
a dziś dostałem zamówiony sprzęt.

Przy pierwszym parowaniu nie używałem Smart Life dostępnej z kodu QR w instrukcji, lecz aplikacji Tuya Smart, bo ją po prostu i tak już używam od jakiegoś czasu (dawniej chyba nazywała się po prostu "Tuya"), ale to nie ma znaczenia, bo ze Smart Life oczywiście współpracuje tak samo (to jest inaczej obrandowana Tuya i jedyną różnicą jest osobny serwer chmurowy, więc urządzenie może być sparowane tylko z jedną aplikacją w danym czasie).

W aplikacji Tuya paruje się "bez mydła": po wyjęciu z pudełka i podłączeniu do zasilania kontrolka LED migała szybko na niebiesko i w tym trybie smart-plug daje się znaleźć automatycznym wyszukiwaniem, jeśli LED miga wolno należy wcisnąć i przytrzymać przycisk przez kilka sekund, aby LED znowu migał szybko.

Instrukcja wspomina, że kolor migania może być inny (w środku są 4 diody świecące, a jak dotąd widziałem w działaniu dwie: czerwoną - świeci sygnalizując stan włączony i niebieską - świeci = wyłączony, oraz tryb parowania gdy miga).
Trzeba wykazać nieco cierpliwości - wyszukiwanie u mnie trwało koło 2 minut od momentu uzupełnienia wszystkich informacji.

Kluczowe jest nadanie aplikacji niezbędnych uprawnień (w Androidzie najważniejsza jest lokalizacja, ale dostęp do pamięci wewnętrznej też się przydaje, resztę można odpuścić zależnie od zastosowania) oraz wybór właściwego SSID ("nazwy sieci") i podanie hasła do sieci WiFi na 2,4GHz przed wyszukiwaniem urządzeń (oczywiście smartfon też powinien być do niej podłączony i to jeszcze przed etapem wprowadzania hasła do sieci).

Jeszcze jedna informacja - za pierwszym razem nie udało mi się wykorzystać funkcji "dodaj ręcznie", (a zacząłem ambitnie od ręcznego dodawania, być może to była kwestia timingów, może czegoś innego - jeszcze kiedyś poeksperymentuję w ramach wolnego czasu), ale po nieudanym ręcznym parowaniu ponownie przełączyłem urządzenie w tryb szybkiego migania LED i wyszukałem je automatycznie.

Aplikacja zaproponowała upgrade firmware (a konkretniej modułu WiFi, bo soft Tyua składa się z 2 części), zgodziłem się, poszło bezboleśnie, obecnie mam wersję WiFi 1.0.1 oraz MCU 1.0.1 (a potem pomyślałem - prawdopodobnie przejście na alternatywny soft teraz będzie utrudnione, bo na starym sofcie to się często udaje przez OTA…).

Ciekawostka - test sygnału WiFi (już po poprawnym sparowaniu i podczas poprawnego działania urządzenia) kończyło się wynikiem "słabe połączenie sieciowe" gdy smartfon był nadal w tej samej sieci Tongue po przełączeniu go na AP 5GHz wyniki były OK, jakkolwiek po większej ilości testów widzę, że to nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością - negatywny wynik testu to wręcz norma, a siłę sygnału z AP można sprawdzić w "informacjach o urządzeniu".



Aplikacje:

Tuya Smart
Android>=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...mart&hl=pl
iOS>=9.0
https://apps.apple.com/pl/app/tuyasmart/...49547?l=pl

Smart Life - Smart Living
Android>=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...life&hl=pl
iOS>=9.0
https://apps.apple.com/pl/app/smart-life...01477?l=pl


EDIT - jednak czasem lenistwo jest niewskazane - brandowane opcje aplikacji nie są w stanie parować sprzętu innych marek
prawdopodobnie da się wykorzystać też aplikację BlitzWolf czy dowolny inny rebrand apki Tuya (nie sprawdzałem, ale nie widzę powodu by było inaczej)

Android>=4.1
https://play.google.com/store/apps/detai...home&hl=pl
iOS>=9.0
https://apps.apple.com/us/app/blitzwolf/id1407211033

Apki spoza sklepu
https://smartapp.tuya.com/tuya/ (demo)
https://smartapp.tuya.com/tuyasmart/ (normalna Tuya Smart)
https://smartapp.tuya.com/blitzwolf/ (rebrand: BlitzWolf)
https://smartapp.tuya.com/smartdgm (rebrand: DGM - importowany przez NTT a dostępny m.in. w dyskontach Biedronka)
inne rebrandy
https://smartapp.tuya.com/lesmart
https://smartapp.tuya.com/wooxhomesmart
https://smartapp.tuya.com/lohas
https://smartapp.tuya.com/smartroom
(nie znam linków, ale oprócz powyższych jest jeszcze np. Koogeek Life, Medion LifePlus, Kuled i zapewne jeszcze wiele innych którymi nie zaśmieciłem sobie pamięci)

W przypadku prostych zastosowań nie ma znaczenia którą z nich wykorzystamy (każda używa osobnej chmury, więc gdyby któryś z dystrybutorów wyzionął ducha, to przynajmniej teoretycznie mamy ratunek w alternatywnej chmurze/apce). EDIT - zastępczo można wykorzystać tylko apki niebrandowane (Tuya Smart i Smart Life, obie od developera o nazwie Tuya).

Warto wspomnieć, że to jest dość klasyczna konstrukcja na chipsecie Espressif, więc prędzej czy później pojawi się alternatywne firmware (o ile już ktoś go nie wypuścił), zapewne może to być espeasy/espurna/tasmota itd.

Może jeszcze dodam, czemu zalecam apkę Tuya - bo istnieją z nią (a właściwie z chmurą do niej przypisaną) gotowe integracje (choć są one też często dostępne dla obrandowanych wersji) swoją drogą sam używam integrację z chmurą Tuya na HA (choć na obecnym etapie nie umożliwia wykorzystania np. pomiaru energii czy innych parametrów oczywiście w przypadku urządzeń z pomiarem).



Faktycznym producentem sprzętu jest prawdopodobnie (edit: - informacja jest potwierdzona): Shenzhen Hysiry Technology (oni produkują też podobny osprzęt dla innych "znanych chińskich marek" w kooperacji z producentem oprogramowania Tuya Smart, ale nie są jedynym producentem podobnego sprzętu - Tuya produkuje moduły oparte na ESP i umożliwia łatwe wdrażanie ich jako gotowego rozwiązania).

Na minus:

- Mimo informacji na pudełku: "Energy Monitoring" sprzęt nie posiada wewnątrz odpowiedniego układu, więc pomiar poboru prądu/mocy/energii jest moim zdaniem niemożliwy, ale nie analizowałem dokładnie układu, otwarłem "nierozbieralną" obudowę (wymaga do otwarcia 3 narzędzi - wkrętaków Tri-Wing i PH00 bodajże, oraz otwieraka do plastikowych obudów), by sprawdzić, czy faktycznie konstrukcję można bezpiecznie obciążyć prądem 16A, niestety moim skromnym zdaniem - nie - konstrukcja zawiera kilka słabych punktów: przekrój ścieżek raczej nie osiąga 2mm^2 w najwęższym miejscu (choć może nie jest bardzo tragicznie, bo zastosowano ścieżki po obu stronach PCB w tym częściowo dodatkowo cynowane oraz widzę możliwość zbocznikowania tej potencjalnie wadliwej konstrukcji przewodami podlutowanymi we właściwych miejscach, może jednak trzeba zaufać chińskim inżynierom?), jakkolwiek bez badań laboratoryjnych nie da się stwierdzić czy ta konstrukcja bezpiecznie wytrzyma ciągłe obciążenie pełnym dopuszczalnym prądem.
- "Nie podoba" mi się też sposób łączenia roboczych kołków wtyczki z resztą konstrukcji (delikatne śrubki), moim zdaniem miejsce łączenia może być źródłem przegrzewania się konstrukcji…
- Gniazdo sterowane to IEC typ F, czyli "niemieckie", zapewni ono prawidłowe połączenie z kołkiem ochronnym tylko jeśli zastosujemy wtyk odbiornika typu F lub E/F (u nas obowiązuje rozwiązanie "francuskie", czyli E)
- Konstrukcja raczej nie umożliwia wykonania sprzętu w wykonaniu "francuskim" bez przeprojektowania PCB…


Na plus:
- zastosowano przekaźnik, który z pewnością te 16A wytrzyma, a jest to AFE BPD-SS-105DM
http://www.afe-relay.com/file/pdf/afe%20...cation.pdf
dodatkowo ma stosunkowo niewielki własny pobór mocy - typowo 0,2W
- urządzenie ma wtyk Uni-Shuko (czyli IEC typ E/F), da się więc włożyć do gniazdek w większości krajów europejskich (no nie wszędzie, ale w PL jest to OK)
- w przypadku utraty zasilania urządzenie po jego powrocie wraca do stanu sprzed zaniku napięcia, nie sprawdziłem jednak jak się zachowuje podczas wykonywania harmonogramu (przypuszczalnie czynności zostaną pominięte jeśli wypadły podczas przerwy w zasilaniu! w przypadku "powolnych" harmonogramów lub automatyzacji może to mieć duże znaczenie)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-08-2019, 01:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-08-2019 14:40 przez szopen.)
Post: #2
Oukitel P2 "inteligentne gniazdko" (Smart Plug) [WiFi, Tuya]
Parowanie w trybie EZ-mode (czyli standardowe parowanie).
.
Jeśli kontrolka urządzenia miga powoli, to jest ono w trybie AP i parowanie w zwykły sposób się nie uda (ma wtedy SSID w rodzaju "Smartlife+końcówka MAC-adresu" - jeśli jesteśmy w stanie wyszukać sieć o takiej nazwie, to urządzenie nie jest w trybie parowania EZ-mode oraz ma wtedy IP 192.168.175.1) należy wcisnąć i przytrzymać przycisk przez kilka sekund (5 sek. a może i 10sek.? - trzymać do momentu aż LED zacznie migać szybko) dopiero wtedy można przejść do procesu parowania w aplikacji (jest to tzw. EZ-mode).

W trybie EZ-mode działa zarówno parowanie automatyczne, jak i ręczne (wybieramy pierwszą ikonę gniazdka elektrycznego).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-08-2019, 01:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-08-2019 15:53 przez szopen.)
Post: #3
Oukitel P2 "inteligentne gniazdko" (Smart Plug) [WiFi, Tuya]
Parowanie w trybie AP (kontrolka miga powoli) jest możliwe, ale tylko w trybie ręcznym i należy wybrać pierwszą ikonę gniazdka, a następnie "tryb kompatybilności"
dalsze kroki opiszę w innym terminie…

kroków jest więcej, a nie mam czasu na dokładny opis, aplikacja prowadzi za rękę, wrzuciłem screenshoty chyba w kolejności (potencjalnie może nie być do końca OK, bo część SS wyrzuciłem, screenshoty pochodzą bodajże z aplikacji Smart Life, ale we wszystkich aplikacjach Tuya jest to rozwiązane podobnie), więc wszystko raczej powinno być jasne


Załączone pliki Miniatury
                                       

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
14-08-2019, 01:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-08-2019 00:55 przez szopen.)
Post: #4
Oukitel P2 "inteligentne gniazdko" (Smart Plug) [WiFi, Tuya]
integracje z innymi systemami

Home Asistant/hass.io
Z tej integracji można skorzystać rejestrując urządzenie w chmurach powiązanych z aplikacjami: Tuya Smart, Smart Life i Jinvoo Smart wybierając odpowiednią platformę
https://www.home-assistant.io/components/tuya/

Google Home
tu integracja jest możliwa pod większą ilością brandów, z pewnością należy do nich Tuya Smart, Smart Life, SMRT Lite, Jinvoo Smart, BlitzWolf, Turn On Turn Off, MEDION LifePlus, Gosund smart, DigooLife oraz inne wymienione wyżej (oraz niewymienione)

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  WLED "dla leniwych" - sterowanie każdą diodą RGB oddzielnie [WiFi, ESP, Android, iOS] szopen 3 7 086 04-04-2022 14:12
Ostatni post: szopen
  Ledvance smart+ gardenpole [Zigbee ZLL] AdamP 12 6 470 10-09-2021 12:22
Ostatni post: szopen
  Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 9 6 795 18-08-2021 18:34
Ostatni post: szopen
  DSTIKE WiFi Deauther MiNi szopen 0 1 782 08-04-2021 00:32
Ostatni post: szopen
  Hue Essentials - alternatywna apka dla Ikea Tradfri i Philips Hue [ZLL, Android] szopen 5 5 055 11-01-2021 22:43
Ostatni post: szopen



MyBB SQL Error

MyBB has experienced an internal SQL error and cannot continue.

SQL Error:
1017 - Can't find file: './c1jdtech_forum/threadviews.MYI' (errno: 2 "No such file or directory")
Query:
INSERT INTO threadviews (tid) VALUES('5582')