[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
18-12-2018, 04:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2020 18:38 przez szopen.)
Post: #1
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
Jest to jeden z systemów "inteligentnego" oświetlenia, który pretendował do bycia realną konkurencją Hue Philipsa (i prawdę mówiąc pod tym kątem głównie go testowałem), powiem więcej - w pewnym sensie taką konkurencją jest i nawet wygrywa w jednej z dziedzin - oświetlenia ogrodowego.
Z drugiej strony system ma wiele wad (niektóre np. w specyficznym ogrodowym zastosowaniu są może i zaletą - tu mam na myśli całkowicie bezprzewodowy mostek, który wymaga jedynie zasilania - można go umieścić np. przy balkonowym oknie od strony ogrodu nie martwiąc się ciągnięciem skrętki Ethernet, która jest konieczna w większości konkurencyjnych rozwiązań, czy kroplo-odporne piloty, co się przekłada na ich stosunkowo brzydki wygląd…).
I UWAGA ciekawostka: europejska wersja systemu jest niekompatybilna z amerykańską (czyżby to był tylko wstępny eksperyment?) europejska opiera się na ZLL, a amerykańska na ZHA (mają też z tej racji różne API, systemy chmurowe też są oddzielne), nam jako użytkownikom końcowym w sumie to nie robi różnicy - amerykański osprzęt elektryczny jest u nas i tak z założenia niekompatybilny…
Ponieważ usługa chmurowa jest osobna dla regionu europejskiego (i współpracuje tylko z urządzeniami w wersji europejskiej) - to może być istotne np. przy podłączaniu konta do GH - znajdziemy tam 2 osobne systemy Osram Lightify Europe i Osram Lightify North America, ponadto część dokumentacji czy np. filmy instruktażowe dla amerykańskiej wersji systemu mogą być u nas niedostępne.

Jest jednak coś, czym byłem wręcz zachwycony - szybkość działania wsparcia technicznego - stanąłem kiedyś przed nierozwiązywalnym problemem (może nie był nietypowy, ale bez reakcji supportu niemożliwy do samodzielnego rozwiązania): maila do wsparcia napisałem w poniedziałek 2 lipca o godzinie 21:04, automat potwierdził przyjęcie ticketu o 21:07, a właściwe i działające rozwiązanie otrzymałem 3 lipca o godzinie 11:18 (czyli niecałe 14 godzin później, mimo że "po drodze" była noc), a dodatkowe pytanie czy ewentualnie potrzebuję dalszej pomocy otrzymałem 2 dni później (i to w 2 językach: angielskim i niemieckim), mam teraz okazję do porównania z serwisem marki Trust (i KlikAanKlikUit) - zgłoszenie serwisowe wysłałem w nocy 13/14 grudnia (z czwartku na piątek) przez panel webowy (nie ma możliwości zgłoszenia na maila), potwierdzenie mailowe ticketu mam z godziny 0:27 14 grudnia i do dziś (18 grudnia) odpowiedzi brak i to mimo gwarantowanego czasu reakcji 48 godzin choć z wyłączeniem weekendów…

System ma oficjalnie dostępne API (czym wygrał Philips udostępniając swoje API wiele lat temu jako pierwszy), więc teoretycznie nie ma takich problemów z integracją jakie mamy choćby z Ikea, gdzie dokumentacji producenta praktycznie nie ma… (a nieoficjalny opis API Ikei pochodzi z metod w rodzaju reverse engineeringu).

EDIT: jest jeszcze coś na plus - można mieć subskrypcję na informacje techniczne (i pierwszy raz dostałem informację o planowanej konserwacji serwerów chmury 12 stycznia 2019 między 8:00 a 9:00CET)

Oficjalne strony
https://www.osram.com/cb/lightify/lightify-home/
https://www.osram.com/cb/lightify/index.jsp
oraz w związku z rebrandem linii konsumenckiej z Osram na Ledvance oraz nową linią "Smart+" opartą o BLE, a nie Zigbee…
("stara" Zigbee ZLL to "Osram Lightify" chyba obecnie przemianowana na "Ledvance Lightify", ten cały rebrand przyniósł więcej szkód niż pożytku… no i systemy stały się "nie dla idiotów" ;D)
https://www.ledvance.com/consumer/smart/index.jsp

Oficjalne FAQ
https://www.osram.com/cb/lightify/lighti...e_faqs.jsp

API
https://docs.lightify-api.com/

Formularz kontaktowy do wsparcia (czynne w dni robocze od 8:00 do 16:00 jak znam życie to europejskie wsparcie jest w Monachium, bo sprzęt jest obecny głównie na niemieckim rynku)
https://www.osram.com/cb/lightify/lighti.../index.jsp
można też skorzystać ze wsparcia e-mail:
lightify@osram.com
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
20-12-2018, 02:24 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2019 00:36 przez szopen.)
Post: #2
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
Aplikacja

Android >=4.1 (o dziwo w sklepie jest informacja o 4.0?)
https://play.google.com/store/apps/detai...m.lightify

iOS>=8.0 (dawniej >=6.0 a w większości dokumentacji >=7.0)
https://itunes.apple.com/BE/app/id911362...mpt=uo%3D4

Opis aplikacji:
https://www.osram.com/cb/lightify/lighti.../index.jsp

Instrukcja obsługi aplikacji:
https://media.osram.info/im/img/osram-da...ide_EN.pdf
wersja z 1 marca 2018 dla aplikacji w wersji 1.9.2 (ponieważ nowsze wersje aplikacji zawierały tylko łatki jest nadal całkowicie aktualna)
https://dammedia.osram.info/im/bin/osram...419281.pdf

Edycja nazw urządzeń:
https://media.osram.info/im/img/osram-da...s_(EN).pdf

Historia wersji:
https://www.osram.com/cb/lightify/lighti.../index.jsp


Instrukcja instalacji mostka (wymagana aplikacja):
https://media.osram.info/im/img/osram-da...e_(EN).pdf
https://dammedia.osram.info/im/bin/osram...WWW_11.pdf
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
20-12-2018, 15:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-08-2019 23:24 przez szopen.)
Post: #3
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
Mini-HowTo

Factory reset

Żarówki, oprawy zintegrowane, sterowniki, 5x odłączenie od zasilania (w serii) timingi są bardzo istotne (czas wyłączenia to chyba maksymalnie 5s, czas włączenia pomiędzy minimalnie 2s, nie można tego robić zbyt szybko, ani zbyt wolno) poprawny reset zostaje potwierdzony mignięciami.
Edit: można to robić z sekundnikiem w ręku - włączamy zasilanie, a po 10 sekundach 5 cykli: 3 sekundy wyłączone + 3 sekundy włączone, w ostatnim cyklu pozostawiamy urządzenie włączone, mignięcie potwierdzające udany reset występuje po około 5-6 sekundach od ostatniego włączenia.

Smart-plug - wciskamy przycisk i trzymając wciśnięty podłączamy smart-pluga do zasilania, przycisk puszczamy po "kłapnięciu" przekaźnika.

Piloty - zgodnie z instrukcją (są chyba różne procedury w zależności od modelu).

Bramka - jest odpowiednia pozycja w menu aplikacji "system reset", oczywiście ustawienia zostaną bezpowrotnie skasowane, a bramka zostaje wyrejestrowana z konta (przynajmniej teoretycznie, oczywiście wymagane jest działające połączenie z internetem), w przypadku sytuacji utraty hasła do konta i/lub chęci przeniesienia bramki na inne konto konieczny jest kontakt ze wsparciem technicznym producenta.
Jest też przycisk na obudowie - służy on do resetu w przypadku braku dostępu do internetu (w takim wypadku bramka jednak chyba pozostaje powiązana z kontem) należy go wcisnąć na dłuższy czas aż do momentu gdy kontrolka na przodzie urządzenia zaświeci ciągłym pomarańczowym światłem.Parowanie

Żarówki - należy na chwilę podłączyć do zasilania oraz na wyłączyć na chwilę (2-3sek.) przy dodawaniu do mostka.

Usuwanie źródeł światła z mostka jest za to mocno nieintuicyjne - należy wejść w tryb dodawania i (po wyszukaniu, jeśli w tym samym procesie dodajemy jakiś sprzęt) usunąć zaznaczenie usuwanym urządzeniom.

Smart-plug - po wcześniejszym podłączeniu zasilania smart-pluga uruchamiamy standartową procedurę wyszukiwania akcesoriów i wciskamy przycisk, trzymając aż do momentu "kłapnięcia" przekaźnika.


Zanik zasilania

Smart-plug po powrocie utraconego zasilania pozostaje zawsze w stanie wyłączonym.

Żarówki po powrocie utraconego zasilania włączają się z pełną jasnością w kolorze ciepłobiałym.

Zintegrowane oprawy ogrodowe po powrocie utraconego zasilania włączają się z pełną jasnością w kolorze purpurowym (jak dla mnie to raczej fiolet).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
20-12-2018, 17:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2019 02:14 przez szopen.)
Post: #4
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
Ograniczenia systemu

Maksymalnie 50 urządzeń wykonawczych przypisanych do jednej bramki.

5 użytkowników równocześnie kontrolujących bramkę

10 harmonogramów na tydzień (cokolwiek to znaczy ;P)
10 trybów wakacyjnych na tydzień (cokolwiek to znaczy ;P)
10 świetlnych przebudzanek na tydzień Big Grin (jak rozumiem każdy rodzaj timerów zajmuje oddzielne zasoby)
i zapewne 10 emulacji pracy telewizora (taki nowy tryb anty-złodziejski) ale nie jest to wspomniane w dokumentacji (działa tylko ze światłami RGB)

Możliwość podłączenia bramki do sieci tylko przez WiFi, obsługiwane tylko pasmo 2,4GHz, w kanałach od 1 do 10
(myślałem, że tylko gdzieś widziałem te żale dotyczące obsługi tylko kanałów od 1 do 10, sądząc, że być może dotyczyło to bramki pochodzącej z USA, a tymczasem ta informacja jest też w oficjalnej dokumentacji bramki, być może chodzi o wzajemną interferencję WiFi i Zigbee, bramki pozostałych producentów korzystają z połączenia przewodowego…)

Piloty działają tylko ze sprzętem Osram.

Tzw. sceny dynamiczne działają skokowo (zmiana barw nie jest płynna, to kwestia aplikacji bądź raczej mostka, bo te same żarówki w innych systemach działają płynnie).

Brak Warszawy w strefach czasowych do wyboru (więc wybieram strefę GMT+01:00 zawierająca parę okolicznych stolic).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
20-12-2018, 19:47 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2019 23:12 przez szopen.)
Post: #5
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
Współpraca z asystentami głosowymi, integracja z innymi systemami


Google Home
https://media.osram.info/media/resource/...ion_en.pdf

Amazon Alexa
https://www.osram.com/cb/lightify/lighti.../index.jsp
https://media.osram.info/media/resource/...add_en.pdf
https://media.osram.info/media/resource/...ete_en.pdf
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-01-2019, 17:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2019 01:29 przez szopen.)
Post: #6
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
Firmware

w nawiasach wartości raportowane przez Philips Hue


aktualne (prawdopodobnie, stan na przełom roku 2018/2019)

żarówki:

Classic A60 W clear (ciepłobiała E27)
0102510 (V1.05.10)

PAR16 50 TW (CT reflektorek GU10)
0102510 (V1.05.10)

oprawy zintegrowane:

Gardenpole RGBW-Lightify (słupki RGBW ze sterownikiem)
0102510 (V1.05.10)

gniazdka:

Plug 01 (Smart-plug)
0102511 (V1.05.11)

piloty:

Lightify Switch mini
01090000

Bramka:
moduł WiFi
1.3.1.0
moduł Zigbee
1.2.0.68nieaktualne

Classic A60 W clear (ciepłobiała E27)
01020412 (V1.04.12)

PAR16 50 TW (CT reflektorek GU10)
01020307
01020412 (V1.04.12)

Gardenpole RGBW-Lightify (słupki RGBW ze sterownikiem)
01020493

Plug 01 (Smart-plug)
01020412

Lightify Switch mini
010b0000

Bramka
moduł WiFi
1.2.2.0
moduł Zigbee
?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-01-2019, 22:35
Post: #7
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
rezerwa 6
TU tymczasowo nie prowadzimy dyskusji, w celu uzupełnień czy aktualizacji proszę założyć nowy wątek
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
15-01-2019, 19:20
Post: #8
Osram Lightify/Smart+ system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL]
rezerwa 7
TU tymczasowo nie prowadzimy dyskusji, w celu uzupełnień czy aktualizacji proszę założyć nowy wątek
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mieszkanie 54m2 - podstawowe funkcje Smart - co wybrać? Herus 2 23 Dzisiaj 18:17
Ostatni post: szopen
  Mi-Light system oświetlenia ze sterowaniem RF2,4GHz spag 16 2 413 17-10-2019 00:16
Ostatni post: szopen
  DGM PP-W162 smart-plug z pomiarem energii [WiFi, Tuya, Android, iOS] szopen 2 2 159 09-09-2019 15:23
Ostatni post: szopen
  Oukitel P2 "inteligentne gniazdko" (Smart Plug) [WiFi, Tuya, Android, iOS] szopen 3 1 090 14-08-2019 01:29
Ostatni post: szopen
  Ikea Tradfri system domowej automatyki oświetlenia [Zigbee ZLL] szopen 9 1 623 15-01-2019 19:19
Ostatni post: szopen