[-]
Szybkie szukanie


Baner sklepu jdtech.pl
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
11-11-2018, 14:16
Post: #1
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Czy używacie radioodbiorników DAB+ jakie macie na ten temat opinie, swego czasu przymierzałem się ale nie do końca moja okolica była objęta zasięgiem, z drugiej strony nie wiem cz w obecnej erze coś zyskuję w stosunku do zwykłego FM jeśli chodzi o ilość stacji w Polsce.

Jedyny niezły odbiornik jaki namierzyłem to z firmy Bush. Inny na aukcjach to import z Niemiec, tez ponoć niezłe.
Odpowiedz cytując ten post
11-11-2018, 16:17
Post: #2
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Jakość dźwięku jest znacznie gorsza niż dobrego tunera FM (a nawet wbudowanego w mojej starej "empetrójce" creative'a). Jest tam kilka stacji, jeśli nic się nie zmieniło od zeszłego roku. Same stacje raczej nieciekawe plus parę ogólnopolskich/lokalnych FM. Temat chyba bardziej schrzanili niż się tylko dało, szczególnie, że można tym puścić bez problemu jakość CD. Cena odbiorników nieproporcjonalnie droga do możliwości. Dla mnie temat jest tylko hobbystyczny - sam się bawiłem na SDR.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-11-2018, 16:51
Post: #3
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
DAB+ nic nie daje, to ciekawostka. Ani jakość dźwięku (kompresja dająca niższa jakość niż na FM - choć trzeba pamiętać, że 95% stacji nadaje i tak z kompresowanych materiałów), ani zasięg (minimalny, tylko niektóre miasta), ani oferta (jeden czy dwa programy więcej niż normalnie). Jedyny bajer to logo stacji.
3 lata temu w czasie testów była transmisja na żywo ze studia PR4/Czwórki (i czasem teledyski) w (chyba Koreańskim) standardzie DMB, ale dawno to już zarzucili.

Jako bajer mam w jednym stacjonarnym odbiorniku oraz jednym mobilnym. Myślałem o dodaniu do samochodu, ale cena (+600 przy bazie 2000 dla modelu Columbus dla pojazdów grupy VAG) nie zachęca.

Ogólnie lepiej kupić coś, co ma FM + radia internetowe z jakimś fajnym interfejsem. Przetrenowałem kilka, najfajniejsze były rozwiązania firmy Logitech (ale bez FM i po kilku latach wychodzą wady) i różne takie inne, ale najlepiej sprawdził się póki co monofoniczny Sweex, który po prostu działa i można go przez WWW konfigurować (chmura z konfiguracją, działa kilka lat już).

Ogólnie to fajny pomysł na temat.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-11-2018, 17:29
Post: #4
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Z tym radiem internetowym to trafiłeś, bo ostatnio jechałem InterCity i zasięg 3G na moim starym telefonie znikał, na postoju wracał. Nie wiem czy inni ludzie w przedziale korzystali tylko z LTE, ale zabawnie to wyglądało.

Od DAB oczekiwałem braku szumów przy stereo. Ciekawe czy w Europie to wygląda znacznie lepiej.
Odpowiedz cytując ten post
11-11-2018, 17:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-11-2018 17:46 przez Ekonomista.)
Post: #5
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Do radia internetowego właśnie używam teraz świetnej aplikacji "myTuner Free", ale o ile w smartboxie śmiga fajnie i nie ma reklam, o tyle w smartfonie musiałem zapłacić za brak reklam i kilka bajerów (w sumie jakieś 10 zł na stałe) i stream się rozłącza. Przypuszczam, że to nie jest wina apki tylko smartfona, który z poprzednią aplikacją do radia miał podobny problem.

whiteindian napisał(a):Od DAB oczekiwałem braku szumów przy stereo.
No nie wychwyciłem szumów moim słuchem, ale jakość jest i tak dużo gorsza niż FM, a przy dobrej antenie FM (kawałek odpowiednio odwróconego ekranu przewodu telewizyjnego w rurce na dachu wystarczy) i choćby wiekowym tunerze segmentowym szumy są minimalne i nie przeszkadzają "normalnemu" melomanowi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
11-11-2018, 23:22
Post: #6
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
U nas obowiązuje DAB+ (kodek AAC+), a "na zachodzie" gdzieniegdzie wciąż emituje się nadal "stary" DAB (mpeg1 layer2) - niektóre stacje mają jakość porównywalną z AM na falach średnich, przy czym generalnie niski bitrate = kiepska jakość odsłuchu (a w mp2 jest jeszcze gorzej).

Ceny sprzętu DAB+ są wysokie (i niczym nie jest to uzasadnione), a u nas oferta programowa jest biedna (w zasadzie tylko państwowe Polskie Radio, które ma jak dla mnie jeden program zdatny do słuchania), więc wcale nie żałuję, że wciąż nie mam takiego sprzętu w samochodzie ani w domu (w sumie w domu mógłbym pokombinować, ale miałem parę dni amplituner z wbudowanym tunerem DAB+ i nie uzyskałem odbioru, a nie mam warunków do montażu anteny w bloku, a na tzw. zbiorczej odbioru brak).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2018, 00:35
Post: #7
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
A to nie ma być FM usunięty i tylko DAB+ zostać? Skoro nie ma żadnych zalet, to na co to?

Generalnie jak się interesowałem tym z dwa lata temu, to kilka stacji w wybranych miastach. Do tego głównie polityczne.

Dawno zrezygnowałem z radia i telewizji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2018, 02:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2018 02:47 przez szopen.)
Post: #8
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Zalety to są
1) w DAB+ jakość może być lepsza od FM, tylko jest to kwestia, aby nie oszczędzać na paśmie ładując równocześnie za dużo kanałów do jednego multipleksu (powiedzmy, że cały multiplex może mieć przepływność rzędu 1Mbps, więc zmieści się w nim kilka kanałów w przyzwoitej jakości, tzn. lepszej niż transmisja stereo FM lub maksymalnie 12 w kiepskiej)

2) każdy ogólnokrajowy multipleks może utworzyć SFN, a wtedy nadajniki nie zakłócają się nawzajem lecz uzupełniają
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-frequency_network

3) DAB ma większą efektywność - dla transmisji FM jest to ~0,30 programu (stacji) na megaherc
jeśli każdy ogólnokrajowy multipleks byłby nadawany jako SFN, a tych multipleksów mogłoby być kilka
to wtedy efektywność systemu sięga prawie 3,85 programów/MHz (blisko 12x więcej zmieści się w takim samym paśmie częstotliwości) i w PL z głównie płaskim terenem byłoby to stosunkowo łatwe do uzyskania
a dla konfiguracji MFN jest to około 0,96 programu/MHz (to jest i tak 3x więcej niż dla FM)
przy konfiguracji mieszanej SFN + MFN efektywność ma jakąś wartość pośrednią między 0,96 a 3,85 prog/MHz
no i oczywiście w PL mamy MFN czyli najniższą efektywność (bo zamiast multiplexu krajowego i lokalnych, mamy same multipleksy lokalne i każdy inny mimo wspólnej nazwy dla wszystkich)

Wady też są
- aby osiągnąć ten sam zasięg, który ma obecnie FM potrzeba zbudować około 4x więcej nadajników DAB+
- przy słabym sygnale jakość odbioru szybciej jest nieakceptowalna, gdy w analogu zwiększa się tylko zaszumienie
- przy niskim bitrate jakość jest niska (lub stosuje się transmisję mono…)



A teraz najważniejsze - w najbliższych latach nie ma u nas planów wyłączenia FM, ponieważ ten zakres częstotliwości póki co nie nadaje się do sensownego wykorzystania do innych celów
(w przeciwieństwie do tv analogowej, której obecnie wyłączone z użytku dolne pasma nadają się do zagospodarowania przez sieci komórkowe),
Póki co jedynym krajem, który zaczął wygaszenie analogu (całkowite do 2022 roku) jest Norwegia, gdzie ogólnokrajowe stacje zostały wyłączone już w 2017 roku, a pozostałe kraje które miały w planach przejście na cyfrę czyli Szwecja, Dania i UK wstrzymały decyzje wyłączenia analogu, a Szwajcaria ma tylko taki zamiar, ale bez określonych terminów.
https://no.wikipedia.org/wiki/DAB_i_Norge

No i ze względu na ten brak przymusu polskie stacje komercyjne nie zdecydowały się na wprowadzenie tej technologii - poza Polskim Radiem (które musi realizować tzw. działalność misyjną, czyli m.in. wprowadzać nowe zalecane technologie) jak dotąd nie ma innych nadawców.

I kółeczko się zamyka: sprzęt ze wsparciem DAB+ jest wciąż segmentem niszowym, więc jest drogi, jeśli sprzęt jest drogi to nie ma potencjalnych słuchaczy, więc stacje prywatne w to nie inwestują (znaaaacznie taniej jest prowadzić streaming przez internet), a jeśli w eterze nie ma nic ciekawego, to ludzie nie mają motywacji do przesiadki - przecież FM jest OK, a dla gadżetów w rodzaju sygnału czasu zaembedowanego w multipleksie, DLS (nieco bardziej pojemny odpowiednik RDS), czy informacji drogowej (to wymaga dodatkowej infrastruktury) chyba nikt nie kupi nowego sprzętu skoro stary działa wystarczająco dobrze.

Ale w Europie Zachodniej jednak ten trend się rozwija - niektóre firmy już rezygnują w tunerach z odbiorników AM na rzecz DAB+ (i co ciekawsze cena tych zmodyfikowanych konstrukcji jest zwykle identyczna ze starymi wersjami, rynku motoryzacyjnego oczywiście to nie dotyczy - jest nowy gadżet, trzeba dopłacić).

No ale skoro zasięg w/g oficjalnej mapy wygląda tak:
[Obrazek: mapa-zasiegu.jpg]
to o czym tu mówić?

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2018, 08:25
Post: #9
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Ja wtedy dwa lata temu właśnie chciałęm kupić albo Dual DAB 10S albo Bush Stereo DAB/FM Radio.
Teraz jest ich kilka na marketowych półkach, takie w stylu retro (ale czy też DAb być może).

Natomiast tu chodziło aby działało u babci na wsi Radio Maryja, lepiej niż FM, w związku z tą mapką zrezygnowałem. Nie chciałem wydawać 100 PLN. Teraz raczej powinno działać należy, lecz czy lepiej nie wiem.
Odpowiedz cytując ten post
12-11-2018, 14:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-11-2018 15:00 przez szopen.)
Post: #10
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
whiteindian napisał(a):Natomiast tu chodziło aby działało u babci na wsi Radio Maryja, lepiej niż FM,
mówisz poważnie? przecież to jedyne radio w PL, które nie ma dziur w zasięgu, ale aby było weselej nie jest nadawane w DAB/DAB+ (nie należy do grupy Polskiego Radia)
https://www.polskieradio.pl/240,Cyfrowe-...698,zasieg

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
12-11-2018, 15:02
Post: #11
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
poważnie wtedy tak o tym myślałem. Ale chyba mieli to zrobić.
Odpowiedz cytując ten post
12-11-2018, 15:10
Post: #12
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Na wsi to złapałem z dość dobrym sygnałem chyba na sześciu częstotliwościach na FM, podczas, gdy niektórych lokalnych wcale.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
23-12-2019, 01:48
Post: #13
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Co nieco się zmieniło - oferta programowa się rozszerzyła , zasięg nieco wzrósł (skorygowano moc i układy antenowe wielu nadajników), wprawdzie wciąż we Wrocławiu jest stosunkowo największy wybór rozgłośni nadawanych w DAB+ (dzięki 3 multiplexom, ostatnio wśród dostępnych pojawiło się Radio Piekary), to jednak powoli dostęp do rozgłośni innych niż jedynie Polskiego Radia staje się faktem w coraz większej ilości miejsc
http://radiopolska.pl/wykaz/mux/radio
mamy z zaplanowanych 63 MUXów działających już 18 Polskiego Radia (nadających wspólny zestaw programów + rozgłośnie lokalne) i 8 "alternatywnych" (nadających inne stacje ogólnopolskie jak: Kolor, Muzo, Disco czy Maryja jak i inne np. akademickie Luz czy Kampus oraz lokalne Kaszebe, RAM, Bielsko itd.)

Warto raz na jakiś czas sprawdzać na RadioPolska co się dzieje w tym temacie
http://radiopolska.pl/blog/category/dab


Sprzęt powinien się robić także coraz bardziej dostępny (popularność DAB+ rośnie np. w Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich, Niemcy też są w czołówce), choć to może nie jest domena marketów…

Od dłuższego czasu śledzę ceny m.in. amplitunerów Yamaha (są wersje z FM a są i wyposażone w DAB+) i cenowo wersje z tunerem cyfrowym nie odbiegają istotnie od tych z analogiem, niestety ceny np. tunerów w formie "klocka do wieży" niestety są nie do przyjęcia dla budżetu przeciętnie zarabiających (od ~1000zł za wątpliwą przyjemność posłuchania najwyżej kilku stacji), a radia "all in one" spotykane w marketach RTV jakością nie grzeszą mimo nadal niezbyt niskich cen… (chociaż w sumie w kategorii "okolice 100zł" coś można kupić bez problemu).

Chociaż przy minimum wysiłku można "zbudować" odbiornik używając starego telefonu/tableta (byleby miał USB-OTG) i tunera USB (np. tunera DVB-T, który może pracować jako odbiornik SDR)
https://www.welle.io/
niestety w sklepie play wersja jest przestarzała
https://play.google.com/store/apps/detai...elle.welle

z powodzeniem na androidzie używam za to wersji 2.0 (761d19e) spoza sklepu
https://github.com/AlbrechtL/welle.io/releases
(z wersją 2.1 był problem przy instalacji, obecnie już nie występuje, ale nie wiem czy w każdej konfiguracji)

Oczywiście potrzebujemy do tego jeszcze sterownika (welle.io sam o niego powinien poprosić, ale lepiej zainstalować go na początku)
https://play.google.com/store/apps/detai..._tcp_andro

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
[-] 2 użytkowników podziękowało użytkownikowi szopen za tę wiadomość:
Ekonomista (2019-12-23), K4r0lSz (2019-12-23)
23-12-2019, 22:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-12-2019 00:41 przez szopen.)
Post: #14
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Czy w proponowanym radioodbiorniku uzyskam jakieś dobre parametry odbioru DAB+ po wejściu na wzmacniacz /nie biorę pod uwagę zasięg antenowy/ [tu był link do oferty na znanym portalu niegdyś aukcyjnym] prosze o krótka ocenę i podanie kwoty jaka muszę wydać na dobry radioodbiornik DAB+.DZIĘKUJĘ!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
24-12-2019, 00:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-12-2019 01:28 przez szopen.)
Post: #15
Odbiorniki i jakość DAB w Polsce.
Linki do ofert "złomiarzy" ze znanego portalu aukcyjnego nie są mile widziane (wymoderowałem) tak swoją drogą jest to 1 sztuka, więc gdyby ktoś z nas kupił to by brakło dla Ciebie (kup i się pochwal).

Ku pamięci - chodziło o ten sprzęt:
https://www.technisat.com/pl_PL/DIGITRAD...0774-9033/

Zasadniczo większość marketowych odbiorników (jeśli nie wszystkie) zbudowane są na bazie tych samych kluczowych podzespołów, a z racji technologii DAB+ jakość odbioru jest wyższa niż w FM (brak szumów), więc o ile tylko stacja nie psuje jakości sygnału to odczuwalna jakość jest zbliżona do CD (a w takiej "przystawce" w zasadzie tor analogowy jest okrojony do minimum, więc moim zdaniem jakość będzie zadowalająca).

Statystyki Folding@home
[Obrazek: sigimage.php?un=szopen&t=247478]
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Podziękuj Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz